اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

در مورد دستگاه کاهنده مصرف برق خانگی تکفاز سوال داشتم؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

در مورد دستگاه کاهنده مصرف برق خانگی تکفاز سوال داشتم؟؟

سلام دوستان
    تو دانشگاه در مورد توان های راکتیو و اکتیو زیاد صحبت می کنن و در مورد کاهش مصرف برق یعنی اینکه کنتور برق کمتر دور بزنه هم خیلی چیزها می گن
    الان یه دستگاهی من گرفتم قیمتش هم زیر 5000 تومن هست که می گن خازن هست و 3000 وات هم روش زده و می زنی توی پریز برق و کنتور کمتر دور می زنه و من اینو تست کردم و جواب داده
    می خواستم یه اطلاعاتی در مورد این دستگاه کوچیک که اندازه دو تا قوطی کبریت هست و دستگاههای موجود در بازار برای مصارف خانگی و نحوه کار کردنشون و کلا اطلاعات کامل ارائه بدید ممنون می شم

اینی که من دارم با این فرق می کنه ولی فکر کنم همین باشه

با تشکر

پاسخ : در مورد دستگاه کاهنده مصرف برق خانگی تکفاز سوال داشتم؟؟

:rolleyes:
    سلام
    خیلی بحث عالی رو شروع کردین
    این دستگاه صرفا فقط یه خازنه
    در حالتی که شما در منزلتون یه درستگاه سلفی دارین این به شما کمک میکنه
    ولی اگر شما مصرف کننده سلفی نداشته باشین این برای شما مفید نخواهد بود بلکه برای شما توان راکتیو نیز مصرف خواهد کرد
    توان غیر موثر در کنتور های مکانیکی زیاد اثر نداره
    فقط در کنتور های دیجیال علاوه بر اینکه کاملا حساب میشه بلکه برای کسینوس فی نیز جریمه تعلق میگیره
    باید سعی بر این باید باشه که دستگاهی برای اتوماتیک کردن این مدار ساخت
    ولی به علت تغیرات زیاد در این معلفه یعنی کسینوس فی مدار باید غیر مکانیکی باشه یعنی برای سویچ خازن ها از رله استفاده نشه
    قدرت مند ترین تریاک ها هم خیلی گرون هستن علاوه بر اون صدای وز وزی روی خان میندازه
    که ممکنه خازن رو فرسوده کنه و باعث افجارش بشه
    من قبلا زیاد رو این پروژه کار کردم
    ولی واقعا عملی سازی این پروژه سخته در ضمن توان زیادی رو هم تلف میکنه
    [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

سلام
      خب مهندس ببینید الان بیشتر کنتورها مکانیکی هستن نه دیجیتال و بیشتر بحث ما روی کنتورهای مکانیکی هست
      من خودم این خازن رو تست کردم ( روش زده 3000 وات)
      من اومدم پمپ آب و جاروبرقی و لباسشویی و حتی لامپ های کم مصرف و مهتابی هم روشن کردم و یکی رو پای کنتور گذاستم تا چک کنه و به محض زدن خازن داخل برق کنتور آروم تر حرکت کرد
      یه مسئله دیگه اینه که الان تابستون نزدیک هست و اسپلیت هم فراوون با فرض اینکه یه اسپلیت 24000 وات باشه آیا می شه با 8 تا خازن 3000 وات اون توان راکتیو رو خنثی کرد؟؟؟
      آیا دستگاهی یا وسیله ی دیگه ای هست که لااقل کمی از سرعت کنتور کم کنه؟؟؟ چیزی هست که توان اکتیو هم کم کنه یا تنها راهش کم مصرف کردن برق هست؟؟؟

یه چند سوال دیگه:
      1- ما تو خونه فرض مثال یه جاروبرقی داریم 1500 و یه یخچال هم 1500 وات و فریزر هم 1500 وات و لباسشویی هم 1500 وات
      حالا ما باید چه خازنی بزاریم؟؟؟ من شنیدم که اگر خازن هم بیشتر از سلف باشه نتیجه عکس می ده یعنی انگار وقتی سلف هست مثبت هست و خازن زیادی هم باعث می شه از صفر بره زیر صفر و منفی بشه ، درسته؟؟؟!!!
      2- شنیدم که اگر برق بره و دوباره بیاد و این خازن توی پریز باشه باعث می شه برق زیادی بکشه درسته؟؟؟ آیا می شه یه تایمر واسش بزاریم؟؟؟

لطفا نکات کامل رو بگید که این خازن چه نکاتی باید داشته باشه

با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط vast_vision_office
        1- ما تو خونه فرض مثال یه جاروبرقی داریم 1500 و یه یخچال هم 1500 وات و فریزر هم 1500 وات و لباسشویی هم 1500 وات
        حالا ما باید چه خازنی بزاریم؟؟؟ من شنیدم که اگر خازن هم بیشتر از سلف باشه نتیجه عکس می ده یعنی انگار وقتی سلف هست مثبت هست و خازن زیادی هم باعث می شه از صفر بره زیر صفر و منفی بشه ، درسته؟؟؟!!!
        2- شنیدم که اگر برق بره و دوباره بیاد و این خازن توی پریز باشه باعث می شه برق زیادی بکشه درسته؟؟؟ آیا می شه یه تایمر واسش بزاریم؟؟؟

لطفا نکات کامل رو بگید که این خازن چه نکاتی باید داشته باشه

با تشکر
        در مورد سوال اول هر دستگاهی یه ضریب قدرت داره که روی پلاک مشخصاتش با cos phi یا PF نوشته شده توان راکتیو هر دستگاه tan phi *1500 هست.خازن باید به اندازه مجموع این توان راکتیوها باشه. البته اگه همگی باهم کار کنند که معمولا اینطور نیست. حالا اگه توان راکتیو خازن از مجموع توانهای راکتیو مصرف کننده ها بیشتر یا کمتر باشه. ضریب قدرت غیر از یک میشه. اما خب بالاخره از نبودنش بهتره.
        عیب دیگه خازن همونطور که دوستمون گفت عمر کم و خطرناک بودنشونه.
        در مورد رفتن برق هم همینطوره. چون خازن تخلیه میشه و وقتی برق وصل میشه ناگهان جریان زیادی میکشه. شاید یه چیزی مثل PTC این مشکل رو حل کنه.

حالا من از دوستان یه سوال دارم: در مورد مصرف کنندهآ‌های خانگی آیا ارزشش رو نداره یه PFC الکترونیکی مثلا 20000 تا 30000تومنی استفاده کنیم و خیالمون یک عمر راحت باشه؟

دیدگاه

با سلام میشه در مورد PFC یه توضیح بدید؟آیا منظورتون همون دستگاه اصلاح ضریب قدرته؟

دیدگاه

واقعا بدتون نیاد خیلی انجمل شل و بی روحی هست
            قدیما زودتر و بهتر و کامل تر جواب می دادن ولی الان هیچی که هیچی
            من که از خیرش گذشتم از یه استاد تو دانشگاه می پرسم بهتره

شما خوش باشید

دیدگاه

شما کل نت رو بگردین اگه انجمن بهتر از این پیدامون کردی خبرمون کن داداش
              انجمن بد نیست بد فرهنگ ماست که اینترنت رو کردن غولی که تو هر خونه باشه باعث فساد اشخاص خانواده میشه :NO:
              به این عالت هست که هیشکی نمیاد تو اینترنت :read:
              البته این سایت بهترین سایتی بوده و هست که دیدم :applause:
              [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

با سلام میشه در مورد PFC یه توضیح بدید؟آیا منظورتون همون دستگاه اصلاح ضریب قدرته؟
                بله دقیقا. اما نوع الکترونیکی اون بجای استفاده از خازن با روشهای سوییچینگ این کار رو انجام میده.
                نوشته اصلی توسط vast_vision_office
                واقعا بدتون نیاد خیلی انجمل شل و بی روحی هست
                قدیما زودتر و بهتر و کامل تر جواب می دادن ولی الان هیچی که هیچی
                من که از خیرش گذشتم از یه استاد تو دانشگاه می پرسم بهتره

شما خوش باشید
                سوال شما اینقدر مبهمه که ما داریم به سوال فکر میآ‌کنیم نه جواب.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط برادر
                  بله دقیقا. اما نوع الکترونیکی اون بجای استفاده از خازن با روشهای سوییچینگ این کار رو انجام میده.
                  سوال شما اینقدر مبهمه که ما داریم به سوال فکر میآ‌کنیم نه جواب.
                  شما درباره این روش سوئیچینگ اطلاعاتی دارید؟میشه یه توضیح بدید

دیدگاه

با سوئیچ زنی و دیدن شکل موج ولتاژ، شکل موج جریان و ولتاژ ورودی رو همفاز و همشکل میآ‌کنه. الان نمیآ‌تونم اما در اولین فرصت(چند روز آینده) اطلاعات مفصلتری بهتون میدم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط برادر
                      با سوئیچ زنی و دیدن شکل موج ولتاژ، شکل موج جریان و ولتاژ ورودی رو همفاز و همشکل میآ‌کنه. الان نمیآ‌تونم اما در اولین فرصت(چند روز آینده) اطلاعات مفصلتری بهتون میدم.
                      با سلام ما منتظر توضیحات شما در این زمینه هستیم ممنونم

دیدگاه

آقا طول کشید ببخشید. درگیری کاری این هفتهآ‌ام زیاد بود.

میآ‌خواستم الان یه توضیح بزارم اما پلود سنتر عکس باز نمیشه. اگه دوباره بدقولی نکنم تو همین چند روز میزارم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X