اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

فاصله یابی با التراسونیک به گونه ای دیگر!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

فاصله یابی با التراسونیک به گونه ای دیگر!

با سلام و خسته نباشید
    من با التراسونیک یه متر دیجیتال ساختم ولی طریقه ی عمل کردش با مترای دیگه فرق می کنه به این صورته که فاصله سنجهای معمولی توسط سنسور التراسونیک یه پالس 40 کیلوهرتز ارسال میکنن و (سنسور قطع میشه برای اینکه رو پالس برگشتی از مانع نویز نندازه) اون پالس 40 کیلو بعداز خوردن به مانع بر میگرده و به گیرنده میرسه بعدش (زمان) ارسال تا دریافت توسط میکرو اندازه گیری میشه و با تبدیلات ساده تبدیل به متر یا سانتیمتر میشه تا اینجا مال عملکرد مترای معمولیه که همتون میدونید ولی چیزی که من ساختم به این صورته که دو سنسور رو به روی هم هستند اول میخواستم به صورت توضیحات بالا متراژ رو بدست بیارم نشد بعد یه سنسور فرستنده رو ورداشتم یه پالس 40 کیلو هرتز (دائم) بهش دادم و سنسور گیرنده رو مستقیم به ولتمتر وصل کردم (اول رو DC بود جواب نداد بعد گزاشتم رو AC البته میلی ولت جواب داد) به صورتی که هر چی سنسور رو دور میکردم ولتاژ کمتر میشد در فاصله 15 سانتی تقریبا 200 میلی ولت میداد در فاصله تقریبا 1 متری 20 میلی می داد
    دقتش هم در حد میلیمتره تا اینجا دوتا مشکل دارم :
    اولی : آیا میشه با LM358 این ولتاژو تقویت کرد بعدش بدیم به ADC میکرو
    دومی:زمانی که من این سنسورو در فاصله ی دو متری از هم قرار میدم ولتاژ صفر میشه یعنی هیچ صوتی از فرستنده به گیرنده نمیرسه مگه نمیگن این سنسورها هفت متریه (سنسورهای من 16 میلیمتری هست)فرکانسم هم فوق العاده دقیق 40/000 هست چون هم با اسیلوسکوپ گرفتم هم با فرکانس متر oo:
    با تشکر از همه دوستانم

پاسخ : فاصله یابی با التراسونیک به گونه ای دیگر!

یکی جواب من بیچاررو بده :cry: :cry:

دیدگاه

از صبح تا حالا دارم تو سایت و نت و از اینجور چیزا می گردم ولی جواب مناسبی پیدا نکردم :cry: :angry:
      خب من خودم دست بکار شدم و با LM324 یه OPAMP ساختم که تونست خروجی سنسورو تقویت کنه حالا وقتی سنسورو از فاصله یک متری جلویش میگیرم حدود 1.5 ولت خروجی دارم و این خروجی تقریبا ثابته (یعنی نویز نداره) در حدود 6 یا 7 متری ولتاژ برابر 0.6 ولت هست ولی نویز زیادی داره چیکار کنم نویزش حذف بشه ؟
      هر کی میتونه جواب بده نیاز دارم :cry:

دیدگاه

:cry2: :cry: :cry2:
        یاد قدیما بخیر

دیدگاه

برای جلوگیری از اثر نویز میتونید سنسور ها رو دقیقا روبروی هم تنظیم کنید یا در خروجی تقویت کننده خازن بگزارید و ...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ATI RADEON
            از صبح تا حالا دارم تو سایت و نت و از اینجور چیزا می گردم ولی جواب مناسبی پیدا نکردم :cry: :angry:
            خب من خودم دست بکار شدم و با LM324 یه OPAMP ساختم که تونست خروجی سنسورو تقویت کنه حالا وقتی سنسورو از فاصله یک متری جلویش میگیرم حدود 1.5 ولت خروجی دارم و این خروجی تقریبا ثابته (یعنی نویز نداره) در حدود 6 یا 7 متری ولتاژ برابر 0.6 ولت هست ولی نویز زیادی داره چیکار کنم نویزش حذف بشه ؟
            اگه گیرنده Ultra sonic ro فوتش کنی بهت خروجی میده؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!حتی اگر رو به روش فرستندش نباشه.تازه این مهم هست که هر وقت خروجی داد اون خروجی چه شکلیه. که این باعث میشه که سیستم دقیق نباشه اما اگر از یک LM567 استفاده کنی که آشکار ساز تن هستش و اون رو روی 40K تنظیم کنی فقط وقتی گیرنده 40K رو ببینه از این ای سی 1 لبه پایین رونده میگیری کی میتونی با میکرو بخونیش.و دیگه هر پالس یا سیگنا خرو جی
            ننه قمری که روی پین های گیرنده بیاد سیستم شما رو به خطا و اشتباه نمی ندازه.

دیدگاه

تجربه جالب هست،ببین
              آیا رابطه فاصله با ولتاژ خطی است،اگر این گونه نباشد مجبور میشی یک جدول در میکرو تعبیه کنی
              و فکر میکنم علاوه بر نویز شکل فیزیکی مانع و هم چنین فضای اطراف مانع در نتیجه تا ثیر بگذاره
              http://dl.drelahi.net

دیدگاه

سلام
                ببخشید پروژتون با میکرو ATtiny 2313 است؟اگه هست میشه فایل،عکس یا هر چی ازش دارید برام بزارید من تازه کارم و هر کاری میکنم به مشکل بر میخورم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mpowersat16
                  اگه گیرنده Ultra sonic ro فوتش کنی بهت خروجی میده؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!حتی اگر رو به روش فرستندش نباشه.تازه این مهم هست که هر وقت خروجی داد اون خروجی چه شکلیه. که این باعث میشه که سیستم دقیق نباشه اما اگر از یک LM567 استفاده کنی که آشکار ساز تن هستش و اون رو روی 40K تنظیم کنی فقط وقتی گیرنده 40K رو ببینه از این ای سی 1 لبه پایین رونده میگیری کی میتونی با میکرو بخونیش.و دیگه هر پالس یا سیگنا خرو جی
                  ننه قمری که روی پین های گیرنده بیاد سیستم شما رو به خطا و اشتباه نمی ندازه.
                  سلام دوست عزیز
                  پیروی حرف های دوست عزیزمان خدمتتان عارض شوم شما توی گیرنده می تونید ازیک پ امپ مثلا به شمارهca3130 استفاده کنید وخروجی آنرا به میکرو بدهید اما، میکرو در این زمان باید در مد فرکانس متر باشه هر موقع فرکانس 40 شد آنرا به عنوان خروجی بگیرید یا اینکه از lm567 استفاده کنید و ....
                  نادانترين مردم کساني هستند که فکر مي کنند داناترين آنها هستند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سارا امامی فر
                    سلام دوست عزیز
                    پیروی حرف های دوست عزیزمان خدمتتان عارض شوم شما توی گیرنده می تونید ازیک پ امپ مثلا به شمارهca3130 استفاده کنید وخروجی آنرا به میکرو بدهید اما، میکرو در این زمان باید در مد فرکانس متر باشه هر موقع فرکانس 40 شد آنرا به عنوان خروجی بگیرید یا اینکه از lm567 استفاده کنید و ....
                    به نظر من از مد فرکانس متر استفاده نشه بهتره چون با فرکانس 40K Hz تر و تمیزی روبرو نیستید که بخواهید با اندازه گیری فرکانس واسه مدار تصمیم بگیرید.در ضمن تو Tiny 2313 با امکنات زیادی روبرو نیستید(این بدبخت 2313 رو میگم :cry2: 2تایمر داره)بهتر برای تلف نشدن زمان و پایین اومدن خطای سیستم از وقفه اشتفاده کنید.زیرا اگر فرض کنیم که فرکانس 40K HZ تر وتمیز بیاد و ما اون رو تشخیص بدیم و حلا بخاهیم تایمر رو متوقف کنیم کلی زمان از دست میدیم.ولی باوقفه خارجی و موکول کردن وظیفه تشخیص 40K Hz به سخت افزار سیستم ما از نظر زمانی کم نمیاره و به محض رسیدن لبه از LM567 تایمر متوقف میشه و برنامه پرش می کنه.

البته دوستان اینارو بر حسب تجربه گفتم و نظر دوستان محترم هست. :applause:

دیدگاه

با سلام خدمت همه اساتید محترم .

مدتی هست که اکثر بچه ها با مدار فرستنده و گیرنده آلتراسونیک (یا همان فاصله یاب آلتراسونیک یا Range Finder) موجود در کتاب 11 پروژه مشکل دارن.

برای شروع مناسب می دونم که 1 سری توضیحات رو برای مطالب بدی بدم . (چرت و پرت گفتن رو کوتاه می کنم می رم سر اصل مطلب )

سنسور های آلتراسونیک 1 مشخصه خیلی مهم دارن که با SPL معرفی میشه که مخفف Sound Pressure Level هست.این مولفه برای گیرنده تعریف میشه یعنی میزان
                      فشاری که سیگنال دریافتی به دیافراگم گیرنده وارد میکنه.دقیقا یکی از اون مشکل هایی که ما توی نقشه کتاب 11 پروژه باهاش مواجهیم (عجله نکنید الن کامل با راه حل خفن توضیح میدم )

بیایید با هم یه نگاهی به این نمودار بندازیم (ضرر نداره)

{به دلیل اینکه بعضی از دوستان از کوچک بودن عکسها یا پایین بودن کیفیتشون گله داشتن عکس ها رو سعی کردم بزرگ و کم حجم پ کنم اگه خیلی بزرگ بود و تو دیدنش مشکل داشتید SAVE کنید بعد ببنید یا تو یه پنجره جدید بازش کنید {با عذر خواهی از اساتید حرفه ای به خاطر این توضیح ساده} }
                      همون طور که نمودار نشون میده هرچی که ولتاژ RMS اعمالی بیشتر باشه SPL هم قوی تر میشه.به این معنی که به هر اندازه که ما سیگنال قوی تری اعمال کنیم

مطمنا دریافت قوی تری خواهیم داشت جالب هست که تا 30v RMS در نمودار واسه سنسور 40k تست انجام شده!!!!

این موضوع مشکل کم بودن بورد جواب گویی مدار رو حل میکنه.

و اما بد ترین و بزگترین و شایع ترین و همه چیز ترین :biggrin: مشکل این مدار دقت پایین این مدار هست.(چون می خوام روی مدار توضیح بدم مجبورم نقشه اصلاح شده رو دوباره انجا قرار بدم)

ببینید تو این مدار فکری برای نویز نشده.یعنی هر سیگنال ننه قمری که به گیرنده برسه و از op-amp عبور کنه تقویت شده و اون lm567 بیچاره رو گیج مینه و اون بدبخت هم اکثر اوقات پالس (Active Low) رو به میکرو از همه چیز بی خبر میده که باعث درست عمل نکردن مدار و رنده کردن اعصاب ما میشه

حتما این سوال براتون پیش اومده که وقتی 40k رو ما با گیرنده دریافت میکنیم و بعد تقویت میشه و lm567 هم روی 40k قفل باشه که همه چیز رو به راهه و نباید چنین اتفقای بیفته!!!!!!!!!!!!

اشکال کار اینجاست که اگه به lm567 یک سیگنال تر و تمیز خفن عالی برسه ، میتونه اون رو شکار کنه و سیگنال Active Low به میکرو بده نه یه سیگنال داقون له کج و کوله که اگه من و شما با این هیکل گندمونم روی oscpe ببینیم ، نمی تونیم تشخیص بدیم که خوردنیه پوشیدنیه یا تو جیب جا میشه؟؟؟؟ .... چه برسه به این IC بیچاره که همه هیکلش روی هم به زور به 1.5cm میرسه :biggrin:

(میدونم حوصلتون از این بحثا سر رفته اما صبر داشته باشید جاهای خوبش تازه داره شرو میشه)

راه حل

واسه حل شدن مشکل بورد کوتاه مدار میتونیم به جای اون MAX 232 مسخره بیایم از گیت not استفاده کنیم که دو تا مزیت داره اول اینکه با منطق cmos جلو میریم که به ما اجازه میده که تا 15v DC به سنسور فرستنده سیگنال بدیم (یعنی پیک تو پیک 30v :twisted: )

مزیت دیگش ارسال 1 موج تر و تمیز خوشگل هست در صورتی که max 232 شکل موج ارسالیش بیشتر شبیه موج دندان اره ای بود !!!!!!!!!!!!!!

به این شماتیک نگاه کنید

تو این شماتیک 1 اتفاق جالب می افته.پین میکرو مدام داره 0 و 1 میشه وقتی میکرو 0 میده پین شماره 1 ترمینال برابر 5ر میشه ! آهااااااا دیدید اشتباه کردید غلظ گفتید :biggrin: اون بالا که گل لگد نمی کردم قرار شد با منطق cmos کار کنیم یعنی بعد ار Not حدود 12v یا 15v داریم .(بستگی به تغذیه گیت داره).به طور کلی یه بار روی پین شماره 1 ترمینال 15v قرار میگیره و بعد از اون روی اون پین دیگش یعنی پین شماره 2 ترمینال.که برایند 30v پیک تو پیک رو روی ترمینال به صورت موج مربعی ایجاد می کنه (مربعی رو با پالس اشتباه نگیرید)

پس تا اینجا مشکل بورد رو حل کردیم.با این کار 6metr بورد مفید داریم !!!!!!!!!!!!!!!!!!

حل کردن مشکل دوم (کم دقت بودن مدار)

گفتیم که lm567 بیچاره با دست خالی بدون مهمات وایسیده تو سینه دشمن !!!!!!!!!!! خوب ما برای کمک کردن بهش 1 مدار اشمیت تریگر خففففن میدیم دستش که از صدتا RPG بهتره!!!!!!!

به این نقشه دقت کنید

چون کیفیت پایین هست یه توضیح میدم.او بالایی سمت راست که مستطیل شکل همون LM567 بیچاره ماست!!!
                      اون دوتا op-amp از jFET ساخته شدن و TL084 CN مدلشون هست.
                      اون گیت NAND هم di اشمیت تریگر هست 74LS13 (خدا عمرش بده نمیدونه که چه خدمت بزرگی داره به ما می کنه )

و اما طریقه عملکرد مدار.

با دریافت سیگنال در دو طبقه op-amp سیگنال تقویت میشه و به گیت NAND میاد.تو گیت NAND .
                      همون طور که می دونید اشمیت تریگر ها یه ولتاژ up و یه ولتاژ low دارن upper and lower threshhold points .

یعنی 1 بازه هیزتر زیس ایجاد کردیم Hysteresis.که up=1.7v و low=0.9v هست.
                      اون pot هم جهت تنظیم حساسیت قرار گرفته منظورم pot زیره اشمیت تریگر هست.
                      این بازه باعث میشه که اجازه عبور به نویز رو نده و با دیدن موج 40k مد نظر ما اون رو از نو بسازه و به صورت تر و تمیز تحویل lm567 بده. (به همین سادگی به همین خوشمزگی :wow: )

در آخر ذکر چند نکته رو ضروری می دونم.اول اینکه این مدار حد اقل تغییرات رو در مدار 11 پروژه ایجاد میکنه و به همین خاطر گفتم شاید بهترین گزینه باشه.چون مدارات پیچیده تر و دقیق تر هم وجود دارن که فکر میکنم این از همه مقرون به صرفه تر باشه.

باز تاکید می کنم از مهم ترین قسمت های مدار تظیم دقیق lm567 بر روی 40k هست (بد نگید نگفتی یا مدار کار نمی کنه)

آهاااااااااااا داشت یادم می رفت مطالبی رو که گفتم تا حدودی داخل یه PDF به زبا اصلی (زبان فرعی ) هست که لینک میدم هرکی خواست DL کنه اما توضیحات بالا کامل مطلب رو پوشش میده (اگه کسی DL نکرد مشکلی نداره).

اگه کم و کاستی بود خوشحال میشم بهم بگید . ببخشید اگه سرتون رو درد اوردم

در ضمن من چون سرم شلوغ نمی تونم مدام به انجمن سر بزنم اگه کاری داشتید Email بفرسید llmpowerll@gmail.com

لینک دانلود از سرور محبوب 4shared

http://www.4shared.com/rar/OEjp4hs0b...cuit_info.html

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Tatiana
                        اگه بتونی با adc میکرو کار کنی و یه رابطه ولتاژ با سانتی متر براش به دست بیاری
                        میتونی برای حذف نویز از یه ای سی اشمیت تریگر استفاده کنی که یه ولتاژ مربعی بهت میده حالا که بخای ولتاژ منفی رو هم ازش کم کنی باید یه سری تغییرات تو مدار بدی و...

دیدگاه

حلا اصلا علت خاصی داره این کارتون؟؟
                          چيزي را بگو که بتواني بنويسي
                          چيزي را بنويس که بتواني امضا کني
                          چيزي را امضا کن که بتواني به آن عمل کني (ناپلئون)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X