اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

هزینه ساخت یه منبع تغذیه چقدره؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

هزینه ساخت یه منبع تغذیه چقدره؟

سلام بر همگی. یه روز یکی تو خیابون یه دکمه پیدا میکنه میره خیاطی میگه لطفا واسه این دکمه یک کت بدوزید. :biggrin: حالا شده قضیه ما. من یه ترانس دارم که دارای 2 تا خروجی 16 ولته نمیدونم تا چند امپیر میتونه جریان بده. واسه همین اومدم اینجا که یه نقشه پیدا کنم واسش یه مدار بسازم ولی به یه سری مسائل برخوردم.حالا صورت مساله رو میگم ببینیم کسی از دوستان میتونه کمک کنه یا نه.
    1- اول از همه لطفا دوستان نگن تو فروم بگرد پیدا میکنی. بابا با این اینترنت ذغالی 2 ساعت گشتم چیز درس حسابی پیدا نکردم. خیلی ها نقشه داشتن ولی فقط گفته بودن نقشه دارم بزارم؟نذارم ؟ چکار کنم. خلاصه اون چیزی که دنبالش بودم رو پیدا نکردم. اگه دوستان تاپیکی رو میشناسن ادرسشو بدن
    2- یه منبع تغذیه میخوام بسازم با شرایط زیر
    - خروجیش بالای 15-16ولت باشه کافیه در واقع من زیر این مقدار لازممه اگه فکر میکنین منبع تغذیه دوبل بهتره نقشه اینو بزارین وگرنه فک کنم یا اون ترانس یه منبع تغذیه 30 ولت خوب بشه ساخت
    - خروجیش به صورت دیجیتال کنترل بشه ترجیحا. یا حداقل نمایشگر دیجیتال داشته باشه.
    - دقت ولتاژش در حد دهم و دقت جریانش در حد صدم باشه
    - مدار محافظت در برابر اتصال کوتاه داشته باشه
    - اگه بصورت میکرویی بود و پیشرفته هم که چه بهتر
    فعلا همینا.
    میخواستم ببینیم هزینه ساخت همچین چیزی چقد میشه اگه در حد یه منبع تغذیه اماده میشه که بسازم بهتره. ولی اگه خیلیییی بیشتر در میاد برم یه امادشو بخرم.منتظر جوابتون هستم. تشکر
    مرحوم آیه الله العظمی فاضل لنکرانی:
    من پنجاه سال است که دارم اسلام میخوانم بگذار چکیده اش را برایت بگویم :
    واجبات را بجای آور بجای مستحبات تا میتوانی به کار مردم برس و کار مردم را راه بینداز . اگر در قیامت کسی از تو سوال کرد بگو فاضل گفته بود.

پاسخ : هزینه ساخت یه منبع تغذیه چقدره؟

خروجی ولتاژتون زیاد جالب نیتس پایینه
    زیرا حداکثر میشه 32 ولت متناوب
    بعدش خیلی راحت میشه با رگولاتور های ولتاژ یک تغذیه 1.5 تا 30 ولت ساخت ولی اگر از صفر تا 30 ولت میخوای مدارت خیلی سنگنی میشه وخرجش هم زیاد میشه من خودم بااون که فوق دیپلم دارم یک تغذیه ندارم :mrgreen: اگرم بسازم یکی با همین رگولاتور ها می سازم
    مولا علی (ع) میفرمایند : آسوده باش , آستین هارا بالا بزن , بر خدا توکل کن , آنگاه خدا را خواهی دید که زودتر از تو دست به کار شده است .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط younes_ysf
      2- یه منبع تغذیه میخوام بسازم با شرایط زیر
      - خروجیش بالای 15-16ولت باشه کافیه در واقع من زیر این مقدار لازممه اگه فکر میکنین منبع تغذیه دوبل بهتره نقشه اینو بزارین وگرنه فک کنم یا اون ترانس یه منبع تغذیه 30 ولت خوب بشه ساخت
      - خروجیش به صورت دیجیتال کنترل بشه ترجیحا. یا حداقل نمایشگر دیجیتال داشته باشه.
      - دقت ولتاژش در حد دهم و دقت جریانش در حد صدم باشه
      - مدار محافظت در برابر اتصال کوتاه داشته باشه
      - اگه بصورت میکرویی بود و پیشرفته هم که چه بهتر
      فعلا همینا.
      میخواستم ببینیم هزینه ساخت همچین چیزی چقد میشه اگه در حد یه منبع تغذیه اماده میشه که بسازم بهتره. ولی اگه خیلیییی بیشتر در میاد برم یه امادشو بخرم.منتظر جوابتون هستم. تشکر
      سلام اگه میخواهین از همون ترانس خودتون استفاده کنید که میتونید از رگلاتور و یا بهتره از آی سی های سوئیچینگ برای افزایش یا کاهش ولتاژ استفاده کنید و اگه میخواهین نشانگر ولتاژ دیجیتالی هم باشه که یکی از همین پنل های ولتاژ دیجتالی بگیرین و بهش وصل کنید
      ولی اگه میخواهین کلا یک منبع تغذیه جدید و بر مبنای سوئیچینگ بسازید که همینجا تایپک های خوبی داریم مثلا تاپیکی که دوست عزیز ECA زحمتشو کشیدن و باز کردن بخونید و در ضمن توان خروجی شما هم مهمه و مثلا اگه 30 وات خروجی بخواهین با صد وات قیمتش فرق میکنه
      در مورد کنترل جریان در آی سی های TNY و ... من برای کنترل دقیق جریان از فیدبک جریان استفاده میکنم یک چیزی شبیه به نقشه ای که استاد احمد در یکی ازهمین تاپیک ها گذاشته که اگه لازم داری بگردم پیداش کنم
      ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ms2000
        سلام اگه میخواهین از همون ترانس خودتون استفاده کنید که میتونید از رگلاتور و یا بهتره از آی سی های سوئیچینگ برای افزایش یا کاهش ولتاژ استفاده کنید و اگه میخواهین نشانگر ولتاژ دیجیتالی هم باشه که یکی از همین پنل های ولتاژ دیجتالی بگیرین و بهش وصل کنید
        ولی اگه میخواهین کلا یک منبع تغذیه جدید و بر مبنای سوئیچینگ بسازید که همینجا تایپک های خوبی داریم مثلا تاپیکی که دوست عزیز ECA زحمتشو کشیدن و باز کردن بخونید و در ضمن توان خروجی شما هم مهمه و مثلا اگه 30 وات خروجی بخواهین با صد وات قیمتش فرق میکنه
        در مورد کنترل جریان در آی سی های TNY و ... من برای کنترل دقیق جریان از فیدبک جریان استفاده میکنم یک چیزی شبیه به نقشه ای که استاد احمد در یکی ازهمین تاپیک ها گذاشته که اگه لازم داری بگردم پیداش کنم
        ممنون از شما راستش من زیاد به الکترونیک وارد نیستم و بطور تجربی یه چیزایی ار الکترونیک یاد گرفتم. این منبع نغذیه رو میخوام که به عنوان یه منبع تغذیه ازمایشگاهی باشه (ساخت وتست مدارات مختلف که بیشتر میکرویی هست) و در ضمن واسه تست موبایل هم بشه ازش لستفاده کرد. واسه همین نمیتونم بگم توان خروجی مورد نیازم چقدره.شما بهتر به این چیزا واردین فکر میکنم همون 30 وات کافی هم باشه. راستش زیاد دنبال فرا گیری این موضوع از طریق ساخت این مدار نیستم. بهتر بگم من فقط یه نقشه خوب میخوام که بشه باهاش یه منبع تغذیه خوب با قیمت مناسب تهیه کرد بدون اینکه بخوام زیاد به جزئیات کار وارد بشم.
        واجبات را بجای آور بجای مستحبات تا میتوانی به کار مردم برس و کار مردم را راه بینداز . اگر در قیامت کسی از تو سوال کرد بگو فاضل گفته بود.

دیدگاه

سلام داداش شما بگو حداقل ولتاژ چه قدر باشه آیا از صفر به بالا باشه , این از صفر خیلی مهمه , چون زمانی که میگند یک منبع تغذیه ی صفر تا سی ولت مسلما یک تغذیه ی ساده نیست .
          مولا علی (ع) میفرمایند : آسوده باش , آستین هارا بالا بزن , بر خدا توکل کن , آنگاه خدا را خواهی دید که زودتر از تو دست به کار شده است .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط iranesabz
            سلام داداش شما بگو حداقل ولتاژ چه قدر باشه آیا از صفر به بالا باشه , این از صفر خیلی مهمه , چون زمانی که میگند یک منبع تغذیه ی صفر تا سی ولت مسلما یک تغذیه ی ساده نیست .
            اقا اگه من درست فهمیده باشم این منبع تغذیه هایی که + و - و صفر دارن که اگه اشتباه نکنم بهشون میگن دوبل متقارن یا یه همچین چیزایی فقط تو بعضی مدارت خاص کاربرد دارن مثل مدارات تقویت صدا. اگه کاربردش زیاد نیست که نه صفرو نخواستیم ولی اگه زیاد استفاده میشه که باشه بهتره. یه سوال منبع تغذیه های موجود تاوی بازار 0 به بالا هستند یا غیر صفر به بالا.؟ من یه منبع تغذیه اینجا (جهرم استان فارس) قیمت کردم میگه 53 تومن. تقریبا همین چیزیه که میخوام فکر کنم چینی باشه
            تقریبا یه همچین چیزیه
            http://iran-micro.com/images/dc_power2.JPG

بازم از اینکه زحمت کشیدین جواب دادین ممنون

دیدگاه

الان اکثر منابع موجود تو بازار که بسیار بی کیفیت هم هستند و تقریبا همشون هم از نظر ظاهری و جعبه شبیه هم هستند از lm317 استفاده میکنند که هم تقییرات ولتاژ و جریانش کمی اذیت میکنه و یه حالت غیر خطی میگیره به خودش تو یه رنجی و کلا چیز جالبی نیست! و هم پایین ترین حد ولتاژ تو این رگلاتور 1.2 ولت هست وکمتر نمیشه
              به نظر من اگه شما خودت بری یه تغذیه با 317 بسازی و جعبه براش بگیری بسیار به صرفه تر هست ولی اگه من جای شما بودم یه تغذیه سویچینگ درست و حسابی پدر مادر دار میگرفتم تا خیالم راحت بشه

دیدگاه

در کل نفهمیدم شما چه جور تغذیه ای میخوان
                ولی به نظر من تغذیه ای خوبه که بتونه ولتاژهای زیر 1.2 ولت رو هم بده و خروجی صافی رو هم بده
                ولی به نظر من این تغذیه ای که شما نشون دادید باید ازصفر ولت به بالا رو بده چون که شما دارین 50 تومان پول بابتش میدید و اگر گفته ی دوستمون درست باشه اگر با 317 باشه خودتون بسازین براتون خیلی مقرون به صرفه تر میشه
                اگر بخواین من یک نقشه ی 0 تا 30 ولت براتون میزارم که شاید شما بتونی با کمک بچه ها پیشترفته ترش هم کنید البته ترانسی که شما دراین واسه این تغذیه پایینه
                شما فعلا به نظر من با همون 317 یکی بساز و خروجی جریانش هم حداقل 500 میلی آمپره که زیاد هم بد نیست تازه خودش یک رگوله است من بارها با رگولاتور 5 ولت روی میکرو ها کار کردم و هیچ اتفاقی نیوفتاده خوب اونم یک رگولاتوره دیگه ولی با این تفاوت که می تونی یک تغذیه ی 1.2 تا 30 ولت باهاش بسازی همین ترانس هم اگر 40 ولت باشه بهتره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط علی علی پور ریکنده
                  الان اکثر منابع موجود تو بازار که بسیار بی کیفیت هم هستند و تقریبا همشون هم از نظر ظاهری و جعبه شبیه هم هستند از lm317 استفاده میکنند که هم تقییرات ولتاژ و جریانش کمی اذیت میکنه و یه حالت غیر خطی میگیره به خودش تو یه رنجی و کلا چیز جالبی نیست! و هم پایین ترین حد ولتاژ تو این رگلاتور 1.2 ولت هست وکمتر نمیشه
                  به نظر من اگه شما خودت بری یه تغذیه با 317 بسازی و جعبه براش بگیری بسیار به صرفه تر هست ولی اگه من جای شما بودم یه تغذیه سویچینگ درست و حسابی پدر مادر دار میگرفتم تا خیالم راحت بشه
                  خوب حالا این منبع تغذیه پدر مادر دار قیمتش چقدری هست؟ میتونم خودم بسازم؟ اگه اره و نقشه ای هم دارین بزارین لطفا

نوشته اصلی توسط iranesabz
                  در کل نفهمیدم شما چه جور تغذیه ای میخوان
                  ولی به نظر من تغذیه ای خوبه که بتونه ولتاژهای زیر 1.2 ولت رو هم بده و خروجی صافی رو هم بده
                  ولی به نظر من این تغذیه ای که شما نشون دادید باید ازصفر ولت به بالا رو بده چون که شما دارین 50 تومان پول بابتش میدید و اگر گفته ی دوستمون درست باشه اگر با 317 باشه خودتون بسازین براتون خیلی مقرون به صرفه تر میشه
                  اگر بخواین من یک نقشه ی 0 تا 30 ولت براتون میزارم که شاید شما بتونی با کمک بچه ها پیشترفته ترش هم کنید البته ترانسی که شما دراین واسه این تغذیه پایینه
                  شما فعلا به نظر من با همون 317 یکی بساز و خروجی جریانش هم حداقل 500 میلی آمپره که زیاد هم بد نیست تازه خودش یک رگوله است من بارها با رگولاتور 5 ولت روی میکرو ها کار کردم و هیچ اتفاقی نیوفتاده خوب اونم یک رگولاتوره دیگه ولی با این تفاوت که می تونی یک تغذیه ی 1.2 تا 30 ولت باهاش بسازی همین ترانس هم اگر 40 ولت باشه بهتره
                  در کل یه منبع تغذیه میخوام که :
                  1-خوب و با کیفیت باشه
                  2- بشه واسه یه نفر که به کار الکترونیک علاقه داره و این کارو به صورت تجربی دنبال میکنه و میشه گفت نیمه اماتوره مفید باشه
                  3- دیجیتال باشه یا حداقل مقادیر رو بصورت دیجیتال نشون بده با دقت ولتاژ تا یک دهم و جریان تا 1صدم
                  4- اگه ساخت منبع تغذیه دوبل هزینه خیلی بیشتری نمیخواد صفر تا 20-30 ولت باشه کافیه. اگه هزینه رو خیلی میبره بالا،بالای 1.2 یا 1.5 ولت تا 20-30 ولت باشه کافیه برام
                  5- جریانش هم 3-4 امپر باشه
                  6-خروجی صافی داشته باشه
                  7- هزینه ساخت بالایی نداشته باشه و مقرون به صرفه باشه

اگه لطف کنید و واسه هر دو نمونه نقشه بزارید ممنون میشم.
                  راستی از کجا میتونم بفهمم این ترانس که دارم چند امپر هست؟ :redface:

دیدگاه

سلام دایی جان
                    احتمالا داری شکسته نفسی می کنی چون حتی یه حرفه ای هم بسادگی نمی تونه همچین منبعی رو به سرانجام برسونه.
                    اگه نظر داییتو می خوای یه LM317 با یه هیتسینک خوب(تو قد و اندازه ی CPU کامپیوتر) و یه ولوم مولتی ترن 3 تومنی.
                    با اینا یه منبع از 1.2 ولت تا 35 ولت خواهی داشت که راحت 1 آمپر جریان میده و واسه 99 درصد مدارا کافیه.
                    فقط ولتاژ ورودی LM317 نباید از 40 ولت بیشتر باشه. بنابراین باید ترانستو تست کنی ببینی بعد از یکسو شدن چند ولت میده.
                    اگه 3 سر باشه می تونی بجای پل دیودی از دوتا دیود استفاده کنی و ولتاژ 22 ولت بگیری بدی به LM317 تا خروجی 1.2 تا 18 ولت بگیری.
                    سنگش بزرگ نیست تا نتونی بزنی.
                    توان ترانس متناسب با حجمشه. اگه ابعادشو بگی می تونم جریان خروجیشو بت بگم.
                    دمت دایی
                    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

این نقشه ای دایی جانه که براتون خیلی خوب شرح دادن
                      اگر یک سرچی بزنی کلی برات میاد

اینم یک نمونه ی ساخته شده

اینم چند نمونه هیت سینک
                      [hr]
                      اما اجازه بده منم چند تا سوال از دایی بپرسم
                      دایی , اگر ترانس 45 الی 44 باشه مشلکی پیش میاد ؟
                      آخه من از خیلی زمان پیش قصد دارم این تغذیه رو بسازم ولی هی امروزو فردا می کنم :mrgreen:
                      بعدش من یک ترانس سه سر 24 دارم که اگر از دو سر کناری استفاده کنم 44 میده آیا مشکل داره
                      یک سوال دیگه هم داشتم دایی , جدا تا یک آمپر میده ؟

دیدگاه

سلام مجدد
                        از همه شما دوستان وااقعا تشکر . اینو جدی گفتم .ولی این راه حل ها منو راضی نکرد. الان توی فروم بچه ها دنبال ساخت منبع تغذیه سوئیچینگ هستن باورم نمیشه مونتاژ یه منبع تغذیه که ولتاژی بین 1 تا 30 ولت بده و جریانی 2-3 امپری داشته باشه و ولتاژ و جریانو بصورت دیجیتال نشون بده اینقدر سخت باشه که یه فرد حرفه ای هم از پسش نتونه بر بیاد. من دنبال منبع تغذیه ازمایشگاهی دیجیتال بودم . یه خوده سخته واسم که به یه ادابتور راضی بشم. بازم میگردم ببینم شاید چیزای درست حسابی تری پیدا کردم
                        باز هم از همه دوستان تشکر. اگه چیزی پیدا کردم میام میزارم اینجا شاید کسی بدردش خورد

دیدگاه

سلام میخوای یک تغذیه صفر تا سی ولت بزارم ولی اونم فکر کنم بیشتر از یک امپر جریان نمیده
                          اصلا همین تغذیه های ازمایشگا هها فکر نکنم بیشتر از 1 الی 2 آمپر جریان بده چون که نیازی نیست

دیدگاه

یونس دایی جان
                            همین LM317 رو بعضی ها نمی تونن ازش جواب بگیرین.
                            خودت گفتی نمی خوای زیاد آلوده بشی و یه نقشه می خوای تا بسازی و کارتو راه بندازه.
                            منبع دیجیتال فراتر از یه نقشه است. باید با برنامه نویسی و ... آشنا باشی. حداقل باید منبع آنالوگ ساخته باشی تا بری سراغ دیجیتال.
                            البته این نظر منه که تنها راه رسیدن به اوج، پله پله رفتنه.
                            با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                              یونس دایی جان
                              همین LM317 رو بعضی ها نمی تونن ازش جواب بگیرین.
                              خودت گفتی نمی خوای زیاد آلوده بشی و یه نقشه می خوای تا بسازی و کارتو راه بندازه.
                              منبع دیجیتال فراتر از یه نقشه است. باید با برنامه نویسی و ... آشنا باشی. حداقل باید منبع آنالوگ ساخته باشی تا بری سراغ دیجیتال.
                              البته این نظر منه که تنها راه رسیدن به اوج، پله پله رفتنه.
                              سلام
                              دایی راست میگه
                              منبع تغذیه ای که از صفر ولت به بالا بده یک مدار راحت و اُسان نیست که , برعکس بسیار مدارش مشکل و سخته , من خودم هنوز یک منبع تغذیه ندارم , این یعنی چی یعنی این که اکثر کارامو با رگولاتور 5 ولت انجام میدادم
                              . تازه من فوق دیپلم الکترونیک هستتم . باز اگر حتی مدارشو داشته باشی به دلیل اینکه یک تغذیه از صفر به بالا , کلی قطعه ی آنالوگ داره , پی سی بی و لحیم کردن و بقیه ی کاراش کلی دردسر داره , تازه باید از نقشه ای که شما میخوای بسازی یقیق داشته باشی که مدارش سالمه . خرجش هم کم نیست حداقل اگر خودت بسازی فکر کنم بالای 30 تومان برات خرج برداره که کمتر یا زیاد بودن این خرج بستگی به آمپر مدارت هم داره .
                              خلاصه منم پیشنهاد دایی رو قبول میکنم به شما میگم پله پله به اوج برو . چون اگر بخوای 6 یا 7 پله ای بری چون شما پله 6 یا 7 تو درست نمی بینی فقط کافیه اون پله شکسته باشه , بعدش تصور کن چی میشه :mrgreen:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X