اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

درایو LED

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

درایو LED

با سلام من میخوام 40تا LED که هرکدوم 350 میلی آمپر جریان میکشه را روشن کنم این LED ها به صورت سری بسته شده و رفرش هم نمیشه دائم روشنه یک منبع تغذیه سوئیچینگ میخوام که ولتاژش حدود 130 ولت وجیانش حدود 350 میلی آمپر باشه اگر کسی میتونه راهنمایی کنه ممنونم

پاسخ : درایو LED

برای درایو این ها اگه از یک ترانسفور مر 220 به 130 استفاده کنید خیلی بهتره
    { خلاف قوانین - پاک شد }

دیدگاه

من برای جایی میخوام که باید وزنش کم باشه قیمتشم کم باشه این ترانس هم سنگینه هم بزرگ باید سوئیچینگ باشه اگر کسی میتونه کمک کنه ممنونم

دیدگاه

شما اگه چنین سوئیچینگی پیدا کنی برای محدود کردن جریانش هم فکری کردی ؟
        چرا از درایورهای آماده بازار استفاده نمیکنی؟
        کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
        ولتر

دیدگاه

خب چرا مشکوک حرف میزنی بگو 40 تا LED پاور 1وات دارم میخوام روشنش کنم چیکار کنم
          جوابم اینکه دریوار اماده با وزن کم تو بازار موجوده اینقدر خودتو دردسر نده

دیدگاه

سلام بر دایی های گلم!!!
            دایی زوار عزیز یه سوال طرح کرد و دوستان بجای راهنمایی یا ازش گله کردید یا پیچوندینش!!!
            بهترین راه درایو LED جریان ثابته و آی سی های سوئیچینگ جریان ثابت بوفور در بازار هستند.
            معروفترین اونها آی سی UC3843 است که کمتر از 250 تومن قیمت داره!
            با این آی سی و چندتا قطعه ارزون کنارش می تونی یه منبع جریان ثابت بسازی دایی جان.
            کلا تجربه با این آی سی راهی برای ورودی به منابع سوئیچینگه و من توصیه می کنم دنبالشو بگیری تا سوئیچینگ هم مثل چیزای دیگه برات گلابی بشه.
            توی نت اونقدر راجع به این آی سی مطلب هست که گفتنش فقط تکرار مکرراته.
            حتی یه دایی بسیار خفن و هموطن بنام دایی "خازاما" یه منبع 50 وات رو با این آی سی ساخته:
            http://www.khazama.com/project/smps
            توانی که تو نیاز داری دقیقا به این مدار می خوره.
            همین مدار دایی خازاما رو با اندکی تغییرات می تونی بعنوان درایو LED هم استفاده کنی. اونم درایو ایزوله که امکان برق گرفتن هم نداره.
            جالب اینجاست که این منبع فلایبک بطورت اتوماتیک جریانش محدود شده است. اگه دقت کنی یه مقاومت 0.22 اهم در سورس ماسفت قرار داره.
            همین مقاومته که تعیین می کنه بیشترین جریان خروجی چقدر باشه. بنابراین با انتخاب دقیق این مقاومت می تونی کاری کنی که جریان خروجیت 350 میلی آمپر بمونه.
            وقتی ساختیش من راههای دیگه ای هم بهت نشون میدم تا براحتی نور LED ها رو با یه پتانسومتر کم و زیاد کنی و...
            حالا اگه مرد این کاری بسم الله دایی
            با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

ممنون دایی ahmadmn از اینکه تجربیاتت را در اختیار بچه ها قرار میدید بله من میخوام این را بسازم ودر این زمینه به تجربیات شما اساتید احتیاج دارم مدار آقای خزاما را دیدم فقط اگر بخوام ولتاژش را به این حد برسونم باید چه تغییراتی در ترانس بدم؟باز هم از شما تشکر میکنم

دیدگاه

L2 میشه 5 دور بجای 40 دور.
                L3 حذف میشه.
                L4 هم میشه 50 دور با قطر سیم برابر L1

دیدگاه

ممنون از پاسخت میشه بگی چه جوری بدست آوردی؟هسته ای که گفته تو بازار گیر میاد بخرم؟از کجا میتونم بخرم؟

دیدگاه

هسته فراوونه دایی جان.
                    من از سلف الکترونیک توی پاساژ عباسیان می خرم. قیمتش هم زیر 500 تومنه.
                    در منابع فلایبک وقتی ماسفت خاموش میشه ولتاژ روی خروجی ها القا میشه. این ولتاژ متناسب با تعداد دور سیم پیچ هاست.
                    ولتاژ تغذیه آی سی حدود 12 ولته که من 13 گرفتم. تعداد دور شده 5 دور. دایی خازاما این دور رو اشتباه تایپ کرد.
                    ولتاژ خروجی 130ولته پس تعداد دور میشه 50. ولتاژ برگشتی اولیه هم چون 50 دوره میشه 130 ولت که اگه با ولتاژ 300 ولت ورودی جمع بشه میشه 430 ولت.
                    این ولتاژ برای ماسفتی که بکار رفته ایمنه.

دیدگاه

با سلام ممنونم ازت فقط قبل از راه اندازیش باید مقاومت فیدبک را زیاد کنم تا جریان کم بشه چون اگه با همون جریان باشه و این ولتاژ توانش خیلی میره بالا وممکنه آسیب ببینه درسته؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                        در منابع فلایبک وقتی ماسفت خاموش میشه ولتاژ روی خروجی ها القا میشه. این ولتاژ متناسب با تعداد دور سیم پیچ هاست.
                        ولتاژ تغذیه آی سی حدود 12 ولته که من 13 گرفتم. تعداد دور شده 5 دور. دایی خازاما این دور رو اشتباه تایپ کرد.
                        ولتاژ خروجی 130ولته پس تعداد دور میشه 50. ولتاژ برگشتی اولیه هم چون 50 دوره میشه 130 ولت که اگه با ولتاژ 300 ولت ورودی جمع بشه میشه 430 ولت.
                        این ولتاژ برای ماسفتی که بکار رفته ایمنه.
                        سلام استاد منم متوجه نشدم که تعداد دور ها از چه تریقی محاسبه میشه.
                        1- نوشتید ولتاژ تغذیه آی سی 12 ولته از چه رابطه ای تعداد دور 5 در اومد؟ فرمومی داره؟
                        2- ولتاژ خروجی 130 ولته خب چرا تعداد دور میشه 50 دور؟ فرمولی داره؟
                        3- در این نقشه بجای این ماسفت چه ماسفتی میشه پیدا کرد که هم مشابهش باشه و تو بازار فراوان باشه و بجای اپتوکوپلری که نوشته میشه از همین pc817 استفاده کرد یا نه؟
                        در آخر به دوستمون توصیه میکنم که همه ال ای دی ها رو با هم سری نکنه چون با سوختن یکی یا مشکلی ایجاد شدن برای تغذیه همه خاموش میشن مثلا با TNY تانزدیک 36 وات میشه گرفته و ال ای دی ها رو میشه به چند دسته تقسیم کنید و با دو یا چند منبع با همین TNY و یک فیدبک جریان میشه گروههای مختلفی ایجاد کرد که با خاموش شدن یک گروه گروه دیگه روشن بمونه
                        ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط زوار
                          با سلام ممنونم ازت فقط قبل از راه اندازیش باید مقاومت فیدبک را زیاد کنم تا جریان کم بشه چون اگه با همون جریان باشه و این ولتاژ توانش خیلی میره بالا وممکنه آسیب ببینه درسته؟
                          تغییرات فقط این نیست دایی.
                          یه سری تغییرات دیگه هم لازمه. مثلا دیود خروجی باید ولتاژ بالاتر بشه و...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط زوار
                            بله ولی فکر نکنم کل این مدار اونقدر جریان بده در 130 ولت که ال ای دی ها آسیب ببینن
                            ساخت سوئیچینگ-داریور ال ای دی- لامپ و پروژکتور ال ای دی

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ms2000
                              سلام استاد منم متوجه نشدم که تعداد دور ها از چه تریقی محاسبه میشه.
                              1- نوشتید ولتاژ تغذیه آی سی 12 ولته از چه رابطه ای تعداد دور 5 در اومد؟ فرمومی داره؟
                              2- ولتاژ خروجی 130 ولته خب چرا تعداد دور میشه 50 دور؟ فرمولی داره؟
                              3- در این نقشه بجای این ماسفت چه ماسفتی میشه پیدا کرد که هم مشابهش باشه و تو بازار فراوان باشه و بجای اپتوکوپلری که نوشته میشه از همین pc817 استفاده کرد یا نه؟
                              در آخر به دوستمون توصیه میکنم که همه ال ای دی ها رو با هم سری نکنه چون با سوختن یکی یا مشکلی ایجاد شدن برای تغذیه همه خاموش میشن مثلا با TNY تانزدیک 36 وات میشه گرفته و ال ای دی ها رو میشه به چند دسته تقسیم کنید و با دو یا چند منبع با همین TNY و یک فیدبک جریان میشه گروههای مختلفی ایجاد کرد که با خاموش شدن یک گروه گروه دیگه روشن بمونه
                              سلام دایی مسعود
                              ولتاژ برگشتی یه پارامتر دلخواهه و دست ماست. من ولتاژ برگشتی رو همون 130 ولت گرفتم. البته دایی خازاما برای گریز از اسپایک های مرگ آور برای ماسفت، ولتاژ برگشتی رو کمتر در نظر گرفت. اما اگه اسنابر ما مناسب یاشه می تونیم ولتاژ برگشتی رو در حد خود VCC بگیریم.
                              پس با این فرض تعداد دور بقیه سیم پیچها راحت بدست میاد.
                              بله اپتو می تونه PC817 باشه.
                              اما بهترین ماسفت های بازار مارک توشیبا هستند که اکثرا با 2SK شروع میشن.
                              متاسفانه ماسفتهایIRF اونقدر تقلبی داره که بعیده بتونیم فابریکشو پیدا کنیم.
                              اونقدر نباید سخت بگیری دایی جان. من با دسته بندی LED ها موافق نیستم. به نظر من دردسرش بیشتر از پیدا کردن یه LED سوخته است.
                              البته LEDآ‌ های امروزی عمر بالایی دارن و اگه با جریان ثابت درایو بشن بعیده به این سادگی بسوزن.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X