اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در مداری برای راه اندازی رله به صورت صنعتی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در مداری برای راه اندازی رله به صورت صنعتی

سلام
    من برای کار با رله مدار زیر را طراحی کردم. البته نمی خوام از ترانزیستور استفاده کنم و از IC می خواهم استفاده کنم چون تعداد رله ها زیاد می باشد. نظر دوستان را در مورد مدار می خواستم بدونم. که از لحاظ صنعتی این مدار مشکلی ندارد و در طول زمان زیاد به خوبی کار می کند. این مدار را به صورت عملی چک کردم و بخوبی کار می کند. البته بجای ULN2804 می شود از TD62502 هم استفاده کرد. به نظر شما استفاده کدام یک از اینها بهتر می باشد.

پاسخ : کمک در مداری برای راه اندازی رله به صورت صنعتی

هیچ کسی نظری در مورد این مدار ندارد حتی در حد یک کلمه. خوب، بد، هر کی برده تعریف کرده،.... :biggrin:

دیدگاه

من هم تقریبا از همین ترکیب مداری استفاده میکنم ولی NEC2501 رو به جای 521 میزارم
      A-Hosseini

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حامد AT91
        سلام
        من برای کار با رله مدار زیر را طراحی کردم. البته نمی خوام از ترانزیستور استفاده کنم و از IC می خواهم استفاده کنم چون تعداد رله ها زیاد می باشد. نظر دوستان را در مورد مدار می خواستم بدونم. که از لحاظ صنعتی این مدار مشکلی ندارد و در طول زمان زیاد به خوبی کار می کند. این مدار را به صورت عملی چک کردم و بخوبی کار می کند. البته بجای ULN2804 می شود از TD62502 هم استفاده کرد. به نظر شما استفاده کدام یک از اینها بهتر می باشد.
        با سلام

ترکیب مدارتان خوب است.

یک تغییر بهبود دهنده کار خواهدبود:

بعضی میکرو ها معمولا در ریست یا روشن شدن ، خروجی پین هایشان ، high می شود،
        در نتیجه رله شما فرمان میگیرد.
        حتی اگر برنامه iinit شما هم آنرا غیر فعال کند ، به مدت چند میلی ثانیه ، بار شما فعال می شود.
        شبیه روشن شدن ماشین ، وقتی که به اشتباه توی دنده بوده ( ماشین کمی پرت می شود!!!)

بنابراین ، آند ، اپتو ، را به vcc و کاتد را به مقاومت و پورت وصل کنید و Active Low کار کنید.

از طرفی چون ULN2804 داخلش دیود مناسب برای مسیر جریان بوبین دارد و شما com را به ولتاژ+12 وصل نموده اید ، می توانید دیود 4001 را حذف کنید.

ضمنا در مدار کنتاکت رله ، جا برای مقاومت 1 میکروی 630 ولتی سری شده با مقاومت 100 اهمی 3 واتی ( مدار اسنابر بارهای سلفی ) قرار دهید.
        ( که آن دو قطعه که با هم سری هستند ، کلا با بار موازی می شوند. )

با سپاس

پ.ن:
        مطابق راهنمایی جناب طراح ، در AVR به هنگام ریست ، پورتها HIGH نیستند، لذا مدار ACTIVE HIGH خودتان نیز عملکرد صحیح خواهد داشت.
        برای هر میکرو یا مدار منطقی ، شرایط روشن شدن یا ریست ، باید برای رفتار اولیه بررسی شود و بر اساس آن،
        یکی از دو حالت ACTIVE_LOW یا ACTIVE_HIGH بودن مدار برای پورت خروجی ، انتخاب شود.

گشتی در لاله زار
        http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

سلام
          ممنون از دوستانی که جواب دادن.
          آقای solsal راستش برای فعال و غیر فعال شدن رله قرار از CPLD یا یک مدار منطقی (در صورتی که مدار آن کوچک شود) قرار است استفاده شود و بعد میکرو به این CPLD فرمان می دهد. این کاری که شما گفتید برای CPLD هم اتفاق می افتد؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حامد AT91
            سلام
            ممنون از دوستانی که جواب دادن.
            آقای solsal راستش برای فعال و غیر فعال شدن رله قرار از CPLD یا یک مدار منطقی (در صورتی که مدار آن کوچک شود) قرار است استفاده شود و بعد میکرو به این CPLD فرمان می دهد. این کاری که شما گفتید برای CPLD هم اتفاق می افتد؟
            با سلام
            فرض کنیم که تعدادی از پایه های پورتهای میکرو به مدار منطقی برود.
            و مدار منطقی از حدود 2 تا 3 ولت به بالا ، بتواند درست عمل کند.
            در اینصورت باز هم همان حالت رخ می دهد.
            بنابراین ، کماکان از منطق Active Low استفاده فرمایید.

با سپاس
            گشتی در لاله زار
            http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X