اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

استفاده از مادون قرمز برای سنجش فاصله ممکنه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

استفاده از مادون قرمز برای سنجش فاصله ممکنه

با سلام
    آیا تابحال شما با سنسور مادون قرمز کار اندازه گیری فاصله تا مانع مقابل مثلا تا 5 الی 10 سانتی انجام دادید؟
    اصلا بکارگیری مادون قرمز بجای آلتراسونیک ممکنه؟

پاسخ : استفاده از مادون قرمز برای سنجش فاصله ممکنه

سلام
    سنسورهای تشخیص حرکت این کار را برای تو انجام میدن میتونی از سنسور ماورای صوت استفاده کنی.
    هنوزم یه عاشقی هست حرم شما نرفته - دیگه روش نمیشه جایی بگه کربلا نرفته

دیدگاه

فاصلهآ‌ای که شما نیاز دارید بله امکان داره.

دیدگاه

سلام

بله، فاصله یابی توسط امواج مادون قرمز کار مرسومی هست. البته در بعضی موارد بیشتر برای تشخیص مانع استفاده میشه تا بدست آوردن فاصله.

به طور کلی باید در فرستنده مادون قرمزتون یک موج مربعی با فرکانس معلوم ارسال کنید و در زمان شروع ارسال یک تایمر میکروکنترلر رو روشن کنید. هر موقع که در گیرنده همون موج ارسالی رو دریافت کردید تایمر رو متوقف کنید و زمان اندازه گیری شده را محاسبه کنید. حالا سرعت نور در هوا رو هم که داریم، از روی اون فاصله رفت و برگشت بدست می آد. اون رو بر 2 تقسیم میکنیم، فاصله سنسور تا مانع روبرویی رو خواهیم داشت.

موفق باشید.

دیدگاه

سلام
          یک سوال داشتم، اینکه میشه این فاصله ها رو در مدت زمانی اندازه گرفت یعنی در یک ثانیه 10 بار فاصله رو اندازه گیری بکنه؟

دیدگاه

اینکه شما در ثانیه قصد دارید چند بار اندازه گیری کند به پنهای پالس ارسالی بستگی داره. هرچقدر فرکانس پالس ارسالی بیشتر باشه تعداد دفعات هم بیشتر میشه.

دیدگاه

راه اندازی این سنسور ها چطوری است ؟ اگر مدارشو قرار دهید ممنون میشم.

دیدگاه

پاسخ : استفاده از مادون قرمز برای سنجش فاصله

خیلی خوش باورانه اگر فرض کنید یه پالس که میرفستید آنی از مقدار مثلا 0 به مقدار 1 میره و با توجه به سرعت نور که 300.000.000 متر بر ثانیه هست تغریبا زمان رفت و برگش برای 10 سانت میشه 0.66 نانو ثانیه ! که اگر قصد اختلاف زمان رفت برگشت باشه عمرا هیچ میکرو یا DSP یا اینجور چیزا قادر به اندازه گیریش باشه! حتی نمیتونه دیتکتش کنه این اختلاف رو چه برسه به اندازه گیری و دقت و این حرف ها! برای اندازه گیری [glow=red,2,300]دقیق [/glow]این فاصله نیاز به خیلی چیزا هست که یکیش لیزر و گیرنده و رفلتور های پدر و مادر داره !یعنی دیتاشیت داشته باشند و امپدانس ورودیشون برای فرانس های مختلف و در نقاط کاری مختلف و چند نقطه ی دمایی اندازه گیری و داده شده باشه! بهترین حالت اینه که لیزر خودش مدار مچینگ داخلی داشته باشه . هیچکدوم از اینا رو من توی ایران ندیدم داشته باشند (البته کسی هم با این چیزا اینجا ها کاری نداره!!!) اما برای فاصله های زیاد مثلا 100 متر تا چندین کیلومتر ساخت دستگاه فاصله سنج لیزری (با دقت 1 الی 100 متر) با همین روش ها (یعنی ارسال پالس و اندازه گیری اختلاف زمان رفت و برگشت) و با یه DSP معمولی 20-30 تومنی میشه و یه لیزر بینهایت معمولی(!!!) (بسته به فاصله توان بالاتر -و البته بازم بسته به زاویه باز شدن پرتو و نوع جنس ماده ی هدف -اندازه رفلتور گیرنده و حساسیت و ...) و یه گیرنده و یه رفلکتور نیاز دارید! چند ساختار میتونه داشته باشه که ممکنه از بیم اسپیلتر استفاده کنید یا نکنید .
                در مجموع قطعاتش باشه یه بچه دبیرستانی هم می تونه این رو بسازه (البته فعلا اساتید میسازند در نمایشگاه پلیس نشون میدند و کلی تحویلشون می گیرند!) . اما برای رنج های کوچیک و دقت در حد میکرو متر باید خیلی بیشتر از چندتا دکتری مخابرات و اپتیک بدونه تا بتونه طراحی کنه وبسازش!
                البته ساخت چیزی مشابه سنسور های لیزری موجود توی بازار در این رنج چیز خاصی نیست چون فقط برای یه فرکانس مشخص و ثابت طراحی مشند و یه رنج ثابت و یه دقت معمولی دارند . همچین چیزی نیاز به یه لیزر داره که توی یه فرکانس ثابت امپدانس ورودیش مچ باشه (مثلا 50 اهم) (که با یه اسپکتورم که ماژول vswr داشته باشه میشه مدار مچینگ برای یه لیزر نرمال هم طراحی کرد) باقیش یه اسیلاتور فرکانس ثابت و یه اسپیلیتر و یه PD (به علاوه گیرنده )!
                Gracias A La Vida
                [glow=red,2,300]ساخت فرز CNC[/glow]
                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=56308.0
                http://up9.iranblog.com/images/4xd21f8vemt8g46011fx.jpg
                زمین سفت است و آب شلست و هوا نرم است و همه چیز عالیست در این حوالی...

دیدگاه

دوستمون درست گفتن... میکرو کنترلر ها به تنهایی قادر به تشخیص همچین رزولوشنی نیستن... برای انجام اینکار باید از سیستمهای lidar استفاده بشه که مبتنی بر لیزر هست.

دیدگاه

نمیدونم متوجه شدید من دنبال چی هستم یا نه.
                    من میخوام یک سنسوری یا هر چی که باشه را در کف یک سطح مسطحی بزارم بعد اگر چیزی (مثلا انگشت) به این صفحه خورد به من فاصله اونو تا سنسور بگه.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rahmani1404
                      نمیدونم متوجه شدید من دنبال چی هستم یا نه.
                      من میخوام یک سنسوری یا هر چی که باشه را در کف یک سطح مسطحی بزارم بعد اگر چیزی (مثلا انگشت) به این صفحه خورد به من فاصله اونو تا سنسور بگه.
                      با سلام
                      اگر منظورتان این هست که می خواهید مختصات یک سطح را نسبت به یک سنسور بدست آورید،باید خدمتتان عارض شوم شما باید از تعدادی سنسور آلتراسونیک بطور ای استفاده کنید که کل سطح مورد نظر را همپوشانی داشته باشد ودر باره مادون قرمز به عنوان سنسور فاصله همانطور که دوستان فرمودن اصلا فکرش هم نکنید.

موفق باشید

دیدگاه

سلام
                        میشه بیشتر توضیح بدید راجع به آلتراسونیک. من به نتیجه ای نرسیدم.

دیدگاه

سنسورهایی برای اندازگیری فاصله از طریق مادون قرمز موجود هست. مثلاً یکیش GP2D02 محصول شارپ هستش که خروجی سریال 8 بیتی برای فاصله بهتون میده. درضمن فاصله را از 10 سانتی متر تا 80 سانتی متر می سنجه.
                          دیتاشیت: http://info.hobbyengineering.com/specs/SHARP-GP2D02.pdf

توی اینترنت هم اگر بگردید نمونه های زیادی از پروژه های انجام شده با این سنسور پیدا میکنید.

اگر درست متوجه شده باشم، شما می خواهید به نوعی یک صفحه تاچ درست کنید که اگر صفحه فشار داده شد، موج برگشت پیدا کرده و شما مکان لمس شده را تشخیص بدید.
                          این نوع صفحات به نوعی قبلاً ساخته شده اند و به آن ها surface acoustic wave یا SAW میگن.

قابل توجه دوستان که میگن اصلاً به IR فکر نکنید، دقیقاً چند روز پیش یک تکنولوژی Multi-Touch که قابلیت تشخیص همزمان 20 انگشت رو داره برای صفحات نمایش بزرگ معرفی شد که Zero Touch نام داره و دقیقاً هم از Infrared برای تشخیص فاصله استفاده میکنه.
                          http://www.newscientist.com/blogs/onepercent/2011/05/jim-gile-contributor-vancouver.html?DCMP=OTC-rss&nsref=online-news

دیدگاه

من با ADC میکرو و CNY70 یادمه که با تغییر فاصله انگشت با سنسور مقدار ADC تغییر میکرد تا چند سانتیمتر هم جواب میداد. شدت نور بازگشتی رو محاسبه میکرد، حالا اگه چند سانت برات کافیه میتونی همینو ببندی.
                            ;()((void (*)(void))0x0000))

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X