اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

دوربین مادون قرمز (نظامی,حرارتی)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

دوربین مادون قرمز (نظامی,حرارتی)

با سلام خدمت اساتید و دوستان عزیز

چند وقتی میشه دنبال اطلاعات پایه در مورد نحوه کار و ساخت دوربین های نظامی مادون قرمز میگردم ولی تا به حال چیزی دستگیرم نشده :angry: :angry:

از اساتید و دوستانی که در این زمینه تجربه یا اطلاعاتی دارند ممنون میشم کمک کنند و اطلاعاتشون را برای استفاده همگانی در این تایپیک قرار بدهند :nerd:

پیشاپیش تشکر میکنم.
    Regards,
    Foad.R

پاسخ : دوربین مادون قرمز (نظامی)

من هم در این ضمینه تحقیق کرده ام
    دوربین مادون قرمز همون دوربین معمولی فیلم برداری است البته بعضی دوربینآ‌های دیجیتال ( و اکنون شاید بیشترشان) دارای فیلتر حذف نور مادون قرمز بر روی سنسور یا جلوی لنز هستند که به همین دلیل کلا استفاده از این نوع دوربینآ‌ها برای عکاسی مادون قرمز منتفی است. بنابر این قبل از اینکه به عکاسی مادون قرمز فکر کنید، مطمئن شوید دوربین شما چنین قابلیتی را دارد. برای تست این موضوع از یک کنترل مادون قرمز مثل کنترلر تلویزیون میآ‌توان استفاده کرد. در حالی که دکمه افزایش صدا یا دکمه دیگری را فشار میآ‌دهید از نمایشگر دوربین به لامپ مادون قرمز کنترل نگاه کنید. (در دوربینآ‌های SLR که نمایشگر زنده ندارد، چند عکس با سرعت پایین بگیرید). اگر نوری در لامپ دیدید، دوربین شما قادر به عکاسی مادون قرمز است، وگرنه دارای فیلتر ضد مادون قرمز بوده و قادر به ثبت نور مادون قرمز نیست.
    در کل شما احتیاج به یک منبع نور مادون قرمز و یک فیلتر مادون قرمز و یک دوربین معمولی هندی کم نیاز دارید
    فیلتر مادون قرمز هم در بازار فروخته میشه که البته خودتون هم می تونید بسازید اگه فیلم خام عکاسی رو بدید همون جوری ظاهر کنند خودش یک فیلتر مادون قرمز است یعنی برید به ظهور فیلم ها یک فیلم 36 تایی بخرید و بلا فاصله بدید ظاهر کنه ( البته موضوع را مطرح کنید تا طرف فکر نکنه که خل شدید )
    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliila
      من هم در این ضمینه تحقیق کرده ام
      دوربین مادون قرمز همون دوربین معمولی فیلم برداری است البته بعضی دوربینآ‌های دیجیتال ( و اکنون شاید بیشترشان) دارای فیلتر حذف نور مادون قرمز بر روی سنسور یا جلوی لنز هستند که به همین دلیل کلا استفاده از این نوع دوربینآ‌ها برای عکاسی مادون قرمز منتفی است. بنابر این قبل از اینکه به عکاسی مادون قرمز فکر کنید، مطمئن شوید دوربین شما چنین قابلیتی را دارد. برای تست این موضوع از یک کنترل مادون قرمز مثل کنترلر تلویزیون میآ‌توان استفاده کرد. در حالی که دکمه افزایش صدا یا دکمه دیگری را فشار میآ‌دهید از نمایشگر دوربین به لامپ مادون قرمز کنترل نگاه کنید. (در دوربینآ‌های SLR که نمایشگر زنده ندارد، چند عکس با سرعت پایین بگیرید). اگر نوری در لامپ دیدید، دوربین شما قادر به عکاسی مادون قرمز است، وگرنه دارای فیلتر ضد مادون قرمز بوده و قادر به ثبت نور مادون قرمز نیست.
      در کل شما احتیاج به یک منبع نور مادون قرمز و یک فیلتر مادون قرمز و یک دوربین معمولی هندی کم نیاز دارید
      فیلتر مادون قرمز هم در بازار فروخته میشه که البته خودتون هم می تونید بسازید اگه فیلم خام عکاسی رو بدید همون جوری ظاهر کنند خودش یک فیلتر مادون قرمز است یعنی برید به ظهور فیلم ها یک فیلم 36 تایی بخرید و بلا فاصله بدید ظاهر کنه ( البته موضوع را مطرح کنید تا طرف فکر نکنه که خل شدید )
      با سلام
      ممنون از توجه خوبت
      ولی یا من منظوره شما را درست نفهمیدم یا شما منظوره منا!!!!!ولی به هر حال ممنون

اگه میشه واضحتر بگی ممنون میشم

البته منظوره من دوربین های دید در شب CCTV نیست و اصلاً قابلیت ظبط نداره
      من دنباله ساختمان و اجزا و... دوربین های نظامی مادون قرمز میگردم یا همون دید در شب برای تشخیص گرمای اجسام در شب
      امیدوارم منظورما خوب بیان کرده باشم
      Regards,
      Foad.R

دیدگاه

دوربینهای دید در شب نظامی از مادون قرمز استفاده نمیکنن . به جز چند تایی از دوربینهای قدیمی که تو جنگ ایران و عراق ازشون استفاده میشدند که به دوربینهای مرگ معروف بودند ( به همون دلیل که با دوربین قابل تشخیص بودند و ایرانی ها از این با خبر نبودن ) .

اون دوربینهایی هم که شما گفتید . دوربینهای حرارتی هستند نه دید در شب .
        A-Hosseini

دیدگاه

نوشته اصلی توسط electronet_ir
          دوربینهای دید در شب نظامی از مادون قرمز استفاده نمیکنن . به جز چند تایی از دوربینهای قدیمی که تو جنگ ایران و عراق ازشون استفاده میشدند که به دوربینهای مرگ معروف بودند ( به همون دلیل که با دوربین قابل تشخیص بودند و ایرانی ها از این با خبر نبودن ) .

اون دوربینهایی هم که شما گفتید . دوربینهای حرارتی هستند نه دید در شب .
          سلام
          مرسی از راهنمایی خوبتون
          منظوره منم همینه فقط فکر کردم اونجوری دوستان راحتتر بتونن کمک کنند ولی انگار اشتباه کردم :redface:

شما در مورد دوربین های حرارتی اطلاعاتی دارید؟!! :nerd:
          Regards,
          Foad.R

دیدگاه

پاسخ : دوربین مادون قرمز (نظامی,حرارتی)

سلام مهندس
            در لینک زیر اساس کار مزایا و معایب روش ترموگرافی رو توضیح داده .
            http://en.wikipedia.org/wiki/Thermography
            و مقاله زیر:
            http://www.sensonor.com/media/28073/acreo%20aperturen%202006-02.pdf
            بنده آن دمم كه ساقي گويد
            يك جام دگر بگير و من نتوانم

دیدگاه

http://www.cbmschool.com/ve/therm_imaging.php?p=ir_camera
              تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
              داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

من توی بازار دوربین های دید در شب زیادی دیدم که به عنوان دوربین های حفاظتی به فروش میرند دوربین های با وسعت دید بالاتر در شب نیاز به مجوز قضایی داره و حتی یک سایت زیر مجموعه صنایع دفاع دیدم که اونا را با مجوز قضایی میفروخت این دوربینها تشعشعات مادون قرمز را در محیط گرفته و تصویر را در حالت سیاه و سفید نشون می دند و اصلا کاری به گرمایی و این حرفا نداره دوربین های گرمایی کاملا جداست پیشنهاد می کنم با یمی از مراکز دوربین های حفاطتی تماس بگیرید تلفنش هم خیلی ساده توی نیازمندیها هست!
                گویند سنگ لعل شود در مقام صبر اری شود ولی به خون جگر شود
                همیشه آخر همه چیز خوبه، اگر هم هنوز خوب نشده پس هنوز آخرش نشده(چارلی چاپلین)

دیدگاه

دوستان سلام
                  منظور این دوستمون همون دوربین های ترمال هست که هم به صورت دوربین دستی استفاده میشه هم روی سلاح قناسه متصل میشه. منم از زمانی که رفتم ماموریت نظامی دارم در مورد یه موضوعی مرتبط با این مشکل دوستمون تحقیق می کنم. بد نیست اینجا مطرح کنم شاید از اساتید کسی راهنمایی کنه این حقیر رو :redface: تا حالا که هیچ کس جواب این سوالمو نتونسته بده :angry:
                  نمی دونم تا حالا با دوربین دید در شب نظامی به جایی در شرایط تاریک نگاه کردید یا نه (منظورم دوربین دید در شب هستش همونی که فضای تاریک رو به صورت رنگ سبز به ما نشون میده و انگار در روز داریم نگاه می کنیم_ منظورم دوربین ترمال نیستش ها) در کنار این دور بین 1 کلید قرار داره که به کمک اون میشه کسی رو که داره با دوربین ترمال مارو دید میزنه پیدا کرد. یعنی بهتر بگم: کسی که دوربین دید در شب داره در فاصله 100 متری (درفضای تاریک و مهتاب ماه) میتونه کسی رو که ترمال داره رو ببینه(منظورم اینه که قدرت تشخیص دوربین ترمال رو داره) و علت اینکه در دوران جنگ به دوربین های ترمال لقب دوربین مرگ رو دادن همین بوده چون نظامی های عراقی با دوربین دید در شب دوربین ترمال نظامی های ایرانی رو کشف می کردن و بعد نظامی مارو شکار می کردن بی رحم ها
                  من سوالم اینه: از نظر علمی چه اتفاقی پیش میاد که دید در شب دوربین ترمال رو می بینه؟ یعنی تداخل مادون قرمز هستش یا اینکه شبکه سلولی دید در شب به مادون قرمز ترمال حساسیت داره؟ :eek:
                  شيطان كه رانده گشت يك خطا بيشتر نكرد خود را براي سجده آدم رضــــا نكرد
                  شيطان هـــزار مرتبه بهتر ز بي نـــــــــــماز او سجده را بر آدم و اين بر خدا نكرد

دیدگاه

این دوربینها تشعشعات مادون قرمز را در محیط گرفته و تصویر را در حالت سیاه و سفید نشون می دند و اصلا کاری به گرمایی و این حرفا نداره دوربین های گرمایی کاملا جداست
                    کاملا درسته . دوربین من که اینجوریه / البته حساسیت بالایی به گرما داره و گرما رو بسیار روشن نشون میده و این فکر میکنم به خاطر مادون قرمزی است که از جسم گرم تشعشع میکنه
                    باید 2 تا دوربین داشته باشم تا عکس بگیرم ولی سعی میکنم بعدا 2 تا عکس بگیرم بذارم
                    دوربین حرارتی چیز دیگه است و برای تشخیص از پشت دیوار و محیط بسته ،حتی در روز مناسبه / البت اگر همه جا داغ نباشه
                    نمی دونم تا حالا با دوربین دید در شب نظامی به جایی در شرایط تاریک نگاه کردید یا نه (منظورم دوربین دید در شب هستش همونی که فضای تاریک رو به صورت رنگ سبز به ما نشون میده و انگار در روز داریم نگاه می کنیم_ منظورم دوربین ترمال نیستش ها) در کنار این دور بین 1 کلید قرار داره که به کمک اون میشه کسی رو که داره با دوربین ترمال مارو دید میزنه پیدا کرد.
                    به نظر من به خاطر نور مادون قرمزی است که در محیط پخش میکنه .
                    البته موضوع دیگری هم شنیدم که نه نوع دوربین یادم میاد و نه دلیلشو / فکر میکنم دوربینی نظامی بود که در ارتش امریکا استفاده میشه و دوربین های دیگر دید در شب رو شناسایی میکنه و دلیلش شناسایی سنسور تشخیص دوربین دیگری بود

دیدگاه

عکس از این نما هست

که اینجا لامپو خاموش کردم

اینم از کنترل گرفتم . البته از بالا گرفتم نه از LEDیش

دیدگاه

دوربین های حرارتی دارای سنسور های گیرنده ویژه خود هستند و با توجه نیاز به تکنولوژی بسیار پیشرفته ، فقط تقریبا چند کشور امریکا ، فرانسه ، آلمان دارای تکنولوژی ساخت سنسور گیرنده آن می باشند و بقیه سازندگان دوربین سنسور را از شرکت های سازنده خریداری میکنند از جمله یک شرکت ایرانی چند سال پیش سنسور را خرید و چند نمونه محدود تولید کرده بود که در نمایشگاه برق آنها را ارائه داده بود .
                        یکی از معروفترین شرکت های سازنده در جهان شرکت FLIR می باشد که سایت آن به سه بخش نظامی و تجاری و صنعتی دارد که در بخش نظامی هشدار داده که این دوربین ها فقط به دولت ها فروخته می شود .
                        شرکت دیگر فعال در ساخت دوربین ترمال گرافی شرکت FLUKE می باشد که با توجه به اینکه خود سازنده تجهیزات اندازه گیری می باشد در چند سال اخیر بشدت بر روی نمونه های صنعتی فعال بود چون بیشتری تعداد فروش این دوربین ها نمونه های صنعتی می باشد که در این چند سال اخیر بشدت رشد داشته اند .با مراجعه به سایت FLUKE می توانید اطلاعات زیادی همراه با انیمیشن بدست آورید.
                        یک از موارد پرمصرف این دوربین ها در صنعت برق می باشد چراکه بسیاری از عیوب در برق همراه با گرما بوده بخصوص در گرایش های انتقال ، توزیع و برق صنعتی .
                        اکثر شرکت های برق منطقه ای ایران مجهز به این دوربین می باشد .

مدل دیگری از این دوربین ها مانند هندی کم فیلمبرداری می کند که در کاربرد هایی مانند تصاعد گاز نشتی در پست های برق کاربرد دارد .
                        اولین استفاده از ترمال گرافی در صنعت برق در کشور سوئد بود که با بازبینی شبکه انتقال و توزیع باعث میلیون ها دلار صرفه جویی در صنعت برق شد .

در پایین اطلاعاتی از دو شرکت ایرانی فعال در این زمینه
                        http://www.afradid.com/thermal_cam.html
                        http://behrooz.pcn.ir/Article/1158

دیدگاه

بازم سلام

آقا این بار که رفتم ماموریت یکی از این دوربین های دید در شب رو با دقت نگاه کردم

شکل دوربین تقریبا مثل همین تصویر هست که می بینید:

البته در چند مورد جزئی فرق داره که زیاد مهم نیست. وقتی دوربین رو روی چشم قرار بدید سمت چپ یه کلید استوانه ای شکل وجود داره که با چرخاندن 1بار این استوانه به سمت جلو سلول های داخل دوربین با گرفتن نور محیط پیرامون خود به رنگ سبز روشن میشه و فضای ظلمات و تاریک اطراف رو میشه به شکل واضح دید، مثل شکل زیر:

توی دوربین های ما یه سنسور خیلی کوچیک در نزدیکی همین کلید استوانه ای و جلوی دوربین قرار داره که بی شک همین سنسور هستش که مادون قرمز ترمال و یا هر دوربین حرارتی رو سنس میکنه و رد دوربین رو میزنه اما انقدر این سنسور ریزه که سری قبل ندیده بودمش oo: و همش فکر میکردم خود سلول هلی داخلی دوربین به مادون قرمز ترمال حساس هستش

:nerd:
                          شيطان كه رانده گشت يك خطا بيشتر نكرد خود را براي سجده آدم رضــــا نكرد
                          شيطان هـــزار مرتبه بهتر ز بي نـــــــــــماز او سجده را بر آدم و اين بر خدا نكرد

دیدگاه

اگر دوباره به دست گرفتیش ببین اونم به حرارت حساسه
                            یه چیزی که داغ باشه ولی قرمز نباشه رو نگاه کن

دیدگاه

لطفا در مورد ساختارش توضیح بدین چطوری عمل میکنه

اگر بخواهیم بسازیم باید چه کار کنیم

الان هیچ اطلاعاتی نداریم جز شکلش مثل دوربینه و سبز نشون میده
                              همه دوست دارند به بهشت بروند اما جالب اینجاست کسی دوست ندارد بمیرد
                              کانت

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X