اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

UPS

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

UPS

چرا در ساخت یو پی اس ها از تکنیک تبدیل موج دی به ای سی استفاده می شود؟ چرا هنگامی که برق قطع می شود بجای تولید سیگنال ای سی با استفاده از باطری ‏’ از موج دی سی با جریان بالا استفاده نمی شود ؟

پاسخ : UPS

عزیزم اول اینکه بیشتر دستگاه ها با ac کار میکنند و داخلشون ترانس داره و اگه دی سی بهشون بدیم کار نمیکنند
    دوما افزایش ولتاژ ac راحتر از dc هست

دیدگاه

سلام دایی رودبارکی
      می تونی بگی چطور به این سوال رسیدی؟
      با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

سلام
        قبل هر چیز از پاسختون تشکر می کنم. ساخت یو پی اس موضوع پروزه فارغ التحصیلی بنده است. پروژه را سخته ام و بدون ایراد کار کرده است و این سوالی است که استاد راهنمای محترم از بنده پرسیده است و دست بنده را در پوست گردو قرار داده است.

دیدگاه

دمت دایی
          استادتون واقعا سوال بجایی کرد و نشانه سوادشه.
          در بسیاری از دستگاهها اصلا نیازی نیست ولتاژ به AC تبدیل بشه. کافیه ولتاژ 12 ولت باطری رو به ولتاژ 220 ولت DC تبدیل کنیم و به مصرف کننده بدیم.
          درواقع بعضی از مصرف کننده ها اصلا براشون فرقی نداره بهشون DC بدیم یا AC . مثلا یه آبمیوه گیری موتورش از نوع یونیورساله. این موتورها با AC و DC کار می کنند.
          جالبه که با DC کمتر هم داغ می کنند. بنابراین اگه یه UPS مخصوص این آبمیوه گیری بخواهیم بسازیم اصلا نیازی به مبدل DC به ACآ‌ نداریم. بنابراین در هزینه و قطعات صرفه جویی میشه.
          اما اگه بخواهیم یک UPS بسازیم که تمام وسایل برقی باهاش کار کنند مجبوریم خروجی ACآ‌تولید کنیم چون وسایلی مثل یخچال، کولر و ... فقط با AC کار می کنند.

دیدگاه

سلسلام از جوابتون تشکر می کنم ، ممکنه در مورد موتورهای یونیورسال و غیره یکم توضیح بیشتری بدید و یا اینکه جایی یا سایتی رو معرفی کنید که بتونم مطلب بیشتری جمع کنم

دیدگاه

سوال دومی که دارم این است که تقویت ولتاژ دی سی چرا سخت است ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                این موتورها با AC و DC کار می کنند.
                جالبه که با DC کمتر هم داغ می کنند.
                سلام مهندس(دایی) :smile:
                من با استفاده از موتور چرخ خیاطی ، کلی وسیله برای خودم درست کرده م.
                مثلا ماشین سیم پیچی و غیره. خلاصه بدونید کلی دستگاه با این ، موتور ، دارم. و داشتن مداری برای کنترل دور اون برام از واجباته.
                تا حالا با دیمر این کار رو کرده ام. ولی همیشه از یه مسئله قدیمی رنج میبرم. و اون وقتی هست که بخوایم موتور رو زیر بار با دور آهسته راه اندازی کنیم.
                در لحظات اولیه ، توان ارائه شده بخاطر داشن بار روی موتور ، برای راه افتادن موتور کافی نیست و با چرخاندن بیشتر ولوم دیمر ، موتور راه میفته. ولی وقتی موتور راه افتاد دور موتور از میزان نیاز ما بیشتر هست و باید سریع دوباره ولوم رو تنظیم کنیم.اینکار در دورهای پایین زجر آور هست چون ممکنه با کم کردن مجدد ولوم موتور بایستد.
                حالا که شما فرمودید ، این موتورها با جریان DC هم کار میکنه! :applause:
                پس طبیعتا به فکرم رسید این موتور رو با جریان DC راه بندازم و بجای دیمر با مدار PWM و توسط ماسفت توان رو کنترل کنم!!!
                و این میشه یه مدار سوئیچینگ که ، دقیقا در تخصص شماست. البته یکی از تخصص های شما :biggrin:
                تو این موندم که یه PWM درست کنم که فقط پهنای پالس رو کم و زیاد کنم؟
                یا یه پالس با پریود ثابت به موتور بدم و فقط تعداد اونها رو کم و زیاد کنم؟

خلاصه صورت مسئله اینه "کنترل دور موتور یونیورسال با حفظ قدرت در دورهای پایین"
                اگه براحتی قابل ساخت هست ، اعلام بفرمایید تا با کمک شما اونو توی تاپیک جدید بسازم! :rolleyes:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط roodbaraki
                  تقویت ولتاژ دی سی چرا سخت است ؟
                  در مورد موتورهای یونیورسال و غیره یکم توضیح بیشتری بدید و یا اینکه جایی یا سایتی رو معرفی کنید که بتونم مطلب بیشتری جمع کنم
                  تقویت ولتاژ DC سخت هست چون نمیشه از ترانس استفاده کرد. البته اگه به روش سنتی و ترانس معمولی بخواهیم ولتاژ رو افزایش بدیم!
                  اما چند ساله که برعکس شده چون از مبدلهای سوئیچینگ استفاده می کنیم. مدارات سوئیچینگ با ولتاژ DCآ‌ کار می کنند. بنابراین با مبدل سوئیچینگ تقویت ولتاژ DC خیلی ساده تره. اگه به مدارات سوئیچینگ دقت کنید می بینید در ورودی مدار AC رو به DC تبدیل می کنه.
                  موتورهای یونیورسال درواقع موتورهای DCآ‌ هستند که سیم پیچ فیلد و آرمیچر اونها سری شده. به این موتورها "موتور سری" هم میگن.
                  اما یه موتور DCآ‌نوی سری بسیار قدرتمنده. مثل موتو لیفتراک برقی. چرا موتور یونیورسال قدرتمند نیست؟!
                  موتورهای یونیورسال با سیم پیچهای بسیار نازک پیچیده میشن تا ارزونتر تموم بشن چون کاربر اونها توی لوازم خانگیه که به قدرت زیاد نیازی نیست.
                  قدرتمند ترین موتور یونیورسالی که توی خونه استفاده میشه موتور جارو برقیه. موتور آب میوه گیری و مخلوط کن و چرخ خیاطی و... مثال های دیگه موتور یونیورسال هستند. البته موتورهای یونیورسال از مزیت موتور DC سری هم بهره میبرن. یعنی:
                  1- با ولتاژ AC کار می کنند.
                  2- در دورهای پایین قدرتشون زیادتر میشه.
                  پس بهترین اسم برای موتور یونیورسال اینه: موتور سری ارزون قیمت :biggrin:
                  اینم اطلاعات اینترنت: http://en.wikipedia.org/wiki/Electric_motor#Universal_motors

دیدگاه

نوشته اصلی توسط feredi
                    سلام مهندس(دایی) :smile:
                    من با استفاده از موتور چرخ خیاطی ، کلی وسیله برای خودم درست کرده م.
                    مثلا ماشین سیم پیچی و غیره. خلاصه بدونید کلی دستگاه با این ، موتور ، دارم. و داشتن مداری برای کنترل دور اون برام از واجباته.
                    تا حالا با دیمر این کار رو کرده ام. ولی همیشه از یه مسئله قدیمی رنج میبرم. و اون وقتی هست که بخوایم موتور رو زیر بار با دور آهسته راه اندازی کنیم.
                    در لحظات اولیه ، توان ارائه شده بخاطر داشن بار روی موتور ، برای راه افتادن موتور کافی نیست و با چرخاندن بیشتر ولوم دیمر ، موتور راه میفته. ولی وقتی موتور راه افتاد دور موتور از میزان نیاز ما بیشتر هست و باید سریع دوباره ولوم رو تنظیم کنیم.اینکار در دورهای پایین زجر آور هست چون ممکنه با کم کردن مجدد ولوم موتور بایستد.
                    حالا که شما فرمودید ، این موتورها با جریان DC هم کار میکنه! :applause:
                    پس طبیعتا به فکرم رسید این موتور رو با جریان DC راه بندازم و بجای دیمر با مدار PWM و توسط ماسفت توان رو کنترل کنم!!!
                    و این میشه یه مدار سوئیچینگ که ، دقیقا در تخصص شماست. البته یکی از تخصص های شما :biggrin:
                    تو این موندم که یه PWM درست کنم که فقط پهنای پالس رو کم و زیاد کنم؟
                    یا یه پالس با پریود ثابت به موتور بدم و فقط تعداد اونها رو کم و زیاد کنم؟

خلاصه صورت مسئله اینه "کنترل دور موتور یونیورسال با حفظ قدرت در دورهای پایین"
                    اگه براحتی قابل ساخت هست ، اعلام بفرمایید تا با کمک شما اونو توی تاپیک جدید بسازم! :rolleyes:
                    خود خودشه دایی
                    من دارم نوع دیجیتالشو میفروشم که با میکرو کار می کنه و با دوتا کلید UPآ‌ و DOWNآ‌ سرعت رو کم و زیاد میکنه.
                    ولی یه تاپیک بزنی می تونم یه مدل آنالوگ هم ازش بزارم تا همه دوستان ازش استفاده کنن.
                    مال من فرکانس ثابت با پهنای پالس متغیره. قضیه اونقدر ساده است که شاید در حد یه تاپیک نباشه.

دیدگاه

سلام
                      میشه یک مدار ups نقشه اون رو به عنوان نمونه بذارید ؟
                      اول توکل
                      دوم پشتکار
                      سوم مشورت
                      چهارم عمل
                      -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                      نرم افزار برای دانلود نامحدود از rapideshare: http://k12student.persiangig.com/other ------- تشکر یادتون نره. موفق باشید.

دیدگاه

دیدگاه

میگم دایی نقشه ژنتیک براتازروس ( یه جور دایناسوره) رو هم داری برامون بزاری :mrgreen:

بابا هر چی میگیم تو تا تهش رفتی! :biggrin:

از اینکه اطلاعاتتو در اختیارمون میزاری واقعا" سپاس گذارم

سوالم بکنم که ادمین شاکی نشه

1- فرکانس مناسب برای موج PWM چنده؟ من خیلی امتحان کردم یا موتور صدا میده یا خوب تنظیمش نمیتونی بکنی!

2- این مداری که گزاشتی 3000 وات حساب کردم باید از 12 ولت اگه بخایم آمپر بکشیم برای 3000 وات باید 286A از باطری بیچاره بگیریم این یکمی زیادی زیاد نیست!؟ :nice:

دیدگاه

دمت دایی دایی

1- اگه موتور درست سیم پیچی شده باشه و فاصله هوایی بین آرمیچر و میدان مناسب باشه، اصلا صدا نمی ده. اما قاعده کلی برای موتور اینه که هرچی فرکانس بالاتر میره صدا کمتر میشه. بالای 16 کیلوهرتز هم اصلا شنیده نمیشه.
                            اما متوجه تنظیم نشدم!؟ چیرو نمیشه تنظیم کرد؟
                            2- این نقشه یه نمونه بسیار ابتدایی از UPS است که برای نمونه گذاشتم چون دایی hd_uni_pro خواسته بود.
                            در عمل UPS ها همون منابع سوئیچینگ هستند با PWM مدوله شده. جریان هم بسته به توان خروجی و بازده UPS داره. تازه باطری 1000 آمپر هم داریم. البته معمولا با سری کردن باطری ها از ولتاژ های بالاتر استفاده میشه تا جریان بالا.

دیدگاه

دمت دایی دایی

1- اگه موتور درست سیم پیچی شده باشه و فاصله هوایی بین آرمیچر و میدان مناسب باشه، اصلا صدا نمی ده. اما قاعده کلی برای موتور اینه که هرچی فرکانس بالاتر میره صدا کمتر میشه. بالای 16 کیلوهرتز هم اصلا شنیده نمیشه.
                              اما متوجه تنظیم نشدم!؟ چیرو نمیشه تنظیم کرد؟
                              قدرت و اینارو دیگه فرکانسو میبری بالا دیگه اختیار دیوتی سایکلو نداری فقط یه رتج خیلی کمی جا برای بازی داره معمولا از 255 ( با میکرو میگم) فقط از 220 تا 255 موتور زور داره .

2
                              - این نقشه یه نمونه بسیار ابتدایی از UPS است که برای نمونه گذاشتم چون دایی hd_uni_pro خواسته بود.
                              در عمل UPS ها همون منابع سوئیچینگ هستند با PWM مدوله شده. جریان هم بسته به توان خروجی و بازده UPS داره. تازه باطری 1000 آمپر هم داریم. البته معمولا با سری کردن باطری ها از ولتاژ های بالاتر استفاده میشه تا جریان بالا.
                              1000 آمپر ساعت؟! یعنی میشه ازش به صورت متوالی 1000 آمپر کشید!!؟ اونوقت قیمتش چنده!؟ :nice:

منم حساب کردم خیلی ابلحانس بخای از این ولتاژ با این پایینی 220 ولت بسازی تازه یهزره هم که کار کنه ولتاژش میشه 10 ولت یا حتی کمتر!

بهتره 48 ولت یا بیشتر رو تبدیل کنیم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X