اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی برای خرید بورد آموزشی FPGA خارجی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی برای خرید بورد آموزشی FPGA خارجی

سلام به همگی

یکی از آشناهام داره میره روسیه، میخوام بهش بگم یه بورد FPGA بیاره. به نظرتون چی خوبه. قیمت تا 200$

خودم بورد های digilent رو دیدم. خوبن.

راستی فقط xilinx میخوام. تو این قیمت هم که فقط میشه spartan 3

پاسخ : راهنمایی برای خرید بورد آموزشی FPGA خارجی

خوشبحالتون !
    برو داخل سایت Digilent چند مدل مختلف داره
    ^^^^^^^^^^^^^
    خواستن توانستن است

^^^^^^^^^^^^^

دیدگاه

اگه زیر 200 دلار میخوای به نظر من هزینه و وقتت رو طلف بورد خارجی نکن، تو سایت DSPCore برد SPARTAN-3 هست، تو بردش سوتی زیاد دیدم ولی کار میکنه به خصوص اگه بخوای به دیوایسای دیگه وصلش کنی که خیلی راحته، ضمانت تعویض هم داره 2-3 تاشو 4 ماه پیش گرفتم دونه ای 180/000 تومن.
      400 کیلوه ، نکته: اگه کاری بالای 50 مگ داری همون برد خارجی بخری بهتره.

http://www.dspcore.ir/product/%D8%A8%D8%B1%D8%AF-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4%DB%8C-hmzfxc3s400
      اسمایل، تومورو ویل بی وُرس

دیدگاه

اگه میخوای بهت یک آدرس بدم بری یک فایل برد آموزشی حرفه ای دانلود کنی بسازی . قیمتش پای خودت در میاد 80 تومان اونم حرفه ایش
        http://microavr.com/portal
        PCB با شماتیک گزاشته واسه دانلود.
        درد من تنهائي نيست . بلکه مرگ ملتي است که گدائي را قناعت و بي عرضگي را صبر و با تبسمي بر لب اين حماقت را حکمت خداوند ميدانند . گاندي

دیدگاه

سلام
          ببخشید من برای پردازش صوت آنلاین و ... از dsp استفاده میکنم و میخوام ببینم fpga بدرد سرمایه گذاری میخوره یا نه؟ چیپ های dsp که کار میکنم 200Mhz و بعد روی سرعتهای چند برابر این خواهم رفت.
          آقای ژوپیتر شما که در جریان کار من هستید (در مورد همون پروژه صوت) اگر میتوانید کمک کنید بسیار عالی است.
          چون احساس میکنم چیپهای dsp امروزی بسیار قوی هستند روی عملکرد fpga های معمولی شک دارم (با آن همه دنگ و فنگ!) البته میخواهم مصرف چیپ کم باشد و اینکه یک مقایسه قیمتی هم بینشون بد نیست!
          اگر fpga بدرد بخور هست بین spartan-3e و cyclone کدوم انتخاب کنم؟ اگر spartan-3e خوبه برد آموزشی nexys2 با قیمت 85 دلار براش خوبه؟
          اگر cyclone خوبه مثلا برد DE2 براش خوبه؟ (خریدها از خارج کشور هست)

با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط masoodhashemy
            سلام
            ببخشید من برای پردازش صوت آنلاین و ... از dsp استفاده میکنم و میخوام ببینم fpga بدرد سرمایه گذاری میخوره یا نه؟ چیپ های dsp که کار میکنم 200Mhz و بعد روی سرعتهای چند برابر این خواهم رفت.
            آقای ژوپیتر شما که در جریان کار من هستید (در مورد همون پروژه صوت) اگر میتوانید کمک کنید بسیار عالی است.
            چون احساس میکنم چیپهای dsp امروزی بسیار قوی هستند روی عملکرد fpga های معمولی شک دارم (با آن همه دنگ و فنگ!) البته میخواهم مصرف چیپ کم باشد و اینکه یک مقایسه قیمتی هم بینشون بد نیست!
            اگر fpga بدرد بخور هست بین spartan-3e و cyclone کدوم انتخاب کنم؟ اگر spartan-3e خوبه برد آموزشی nexys2 با قیمت 85 دلار براش خوبه؟
            اگر cyclone خوبه مثلا برد DE2 براش خوبه؟ (خریدها از خارج کشور هست)

با تشکر
            سلام،
            سری Cyclone-II و Spartan-III تقریبا دارای سرعتهای یکسان هستند و تا 200MHz هم کار میکنند، هر جفتشون هم از خانواده های خیلی خوب و مصرفی FPGA ها هستند، مشکل اصلی که من سالهاست با Xilinx دارم بر سر نرم افزار ISE هست که به دلیل طراحی غیر اصولی و مشکلات فنی خیلی مشکل در کار ایجاد میکنه و برای کشف یک خطا باید ساعتها وقت بگذارید، مشکل Editor، مشکل Compiler و هزاران مشکل دیگه که بعضیهاشون واقعا آدم رو عذاب میده. در مورد Quartus-II که واقعا هر نسخه که بالاتر میره تفاوت بهترشدن نسبت به نسخه قبلی کاملا احساس میشه. یک تفاوت خیلی بارز رو بینشون میگم، در Quartus-II ver 10.1 که الآن 11 هش هم اومده، همه محاسبات به صورت Multi-Thread و روی همه Core های CPU اجرا میشه که باعث افزایش شدید سرعت در اجرای برنامه میشه ولی در ISE 11.1 که فکر کنم الآن نسخه 12 هم موجوده هنوز به صورت Old Style و تنها برنامه به صورت تک هسته ای کار میکنه، در ضمن در Quartus-II قابلیت تغییر در مشخصات اجرای برنامه روی هسته های CPU هم وجود داره.
            سری های DE که برای ALTERA هست کلا آموزشی هستند و خیلی بردهای کاربردی هستند، اگه DE-1 یا DE-2 رو بتونید تهیه کنید که خیلی خوبه.
            من پارسال 11 تا برد DE-1 رو دونه ای 150 دلار خریدم، توی سایت قیمتهای خود ALTERA هست ولی اگه از واسطه بگیرید فکر کنم گرونتر بشه.
            در ضمن الآن یک ساله که NIOS-II /e مجانی شده و میتونید در کنار کد VHDL تون ازش استفاده کنید. در ضمن با همون USB-BLASTER شما میتونید ارتباط بین FPGA و کامپیوتر رو از طریق همون پورت USB علاوه بر برنامه ریزی فراهم کنید.
            من ALTERA رو پیشنهاد میکنم.

موفق باشید.

دیدگاه

بسیار سپاسگذارم.
              آقای ژوپیتر شما برای کارهای صوتی مثلا fft آنلاین و تشخیص صوت و ... چی پیشنهاد میکنید؟ بیشتر کارم روی صوت هست. مثلا تاخیر در صوت یا تغییر فرکانس صوت و ... . فکر میکنم چیپ dsp بیشتر برام کاربرد داره. چون بالاخره شبیه میکرو هست و دستم بسیار باز هست مثلا برای فیلترهای IIR و FIR و .... کلا کارهای ریاضی وار رو جواب میده.
              در مورد fpga هم خودم دلم بیشتر داخل altera بود! و برد de2

دیدگاه

بسیار سپاسگذارم.
                آقای ژوپیتر شما برای کارهای صوتی مثلا fft آنلاین و تشخیص صوت و ... چی پیشنهاد میکنید؟ بیشتر کارم روی صوت هست. مثلا تاخیر در صوت یا تغییر فرکانس صوت و ... . فکر میکنم چیپ dsp بیشتر برام کاربرد داره. چون بالاخره شبیه میکرو هست و دستم بسیار باز هست مثلا برای فیلترهای IIR و FIR و .... کلا کارهای ریاضی وار رو جواب میده.
                در مورد fpga هم خودم دلم بیشتر داخل altera بود! و برد de2
                اینکه در Analyzer های Real-time بدون شک از FPGA استفاده میشه غیر قابل انکاره، برای کارهایی مثل FFT در خود نرم افزارهای برنامه نویسی برای FPGA ها قابلیت استفاده از Core های آماده قرار داده شده که شما میتونید از اونها استفاده کنید تا زمان رو از دست ندید، البته میشه کدش رو هم خودتون بنویسید و استفاده کنید، در اینترنت هم(Opencores.org) کدهای زیادی پیدا میشه.
                اگه قرار تاخییر در صوت و یا تغییر فرکانس رو به صورت زنده انجام بدید فقط توسط FPGA ممکنه و با DSP نمیشه به صورت دلخواه هر فیلتری رو پیاده کرد.
                چه بسا داخل خود FPGA میشه DSP کار کرد و در کنارش کارهای دیگه هم کرد. اگه تا حالا پردازش واقعا موازی انجام ندادین کار براتون کمی مشکل میشه چون زمان بندی در این بخش حرف اول رو میزنه و نمیشه مثل کدهای C روش حساب کرد، مثلا ممکنه در C یک آرایه رو به همین راحتی مقدار دهی کنید و جای دیگه ای ازش استفاده کنید ولی در FPGA شما مستقیما با سخت افزار در ارتباط هستین و باید همه عملیات خوندن و نوشتن سینک باشه تا تداخل پیش نیاد، خیلی مسائل دیگه هم هست که توی کار ممکنه پیش بیاد و اصلا نمیشه مثل C روش حساب کرد، البته در FPGA میشه از Soft Processor ها هم استفاده کرد(مثل NIOS-II) و با همون C برنامه نوشت ولی سرعت و موازی کاری رو از دست میدید.
                مثلا برای پردازش عنبیه چشم انسان من از کلاک 50MHz استفاده میکنم و تا 60 فریم 640x480 بر ثانیه هم عمل تشخیص هویت رو انجام میدم ولی با DSP یا PC اینکار غیر ممکنه و دلیلش هم اضافه بودن مدارهای واسط بین بخشهای مورد نظر در کار منه.
                کلا اعمال ریاضی از هر نوعی در FPGA قابل پیاده سازیه، فقط این دقت و پیچیدگی محاسباته که توی زمان محاسبه و مصرف لاجیکش تاثیر داره.

دیدگاه

برای fft و تاخیر و تغییر فرکانس و... (همشون آنلاین) چه fpga پیشنهاد میدهید؟ و برد آموزشی مربوطه هم بگویید. البته برای من low power بودن بسیار مهم است! چون منبع تغذیه در کار نیست! (البته شاید شاید یک وقتی منبع تغذیه هم وسط کار بیاید!) برای خرید هم از usa اقدام میکنم. اصل کارم روی پردازش صوت و تولید سیگنال است.

دیدگاه

برای fft و تاخیر و تغییر فرکانس و... (همشون آنلاین) چه fpga پیشنهاد میدهید؟ و برد آموزشی مربوطه هم بگویید. البته برای من low power بودن بسیار مهم است! چون منبع تغذیه در کار نیست! (البته شاید شاید یک وقتی منبع تغذیه هم وسط کار بیاید!) برای خرید هم از usa اقدام میکنم. اصل کارم روی پردازش صوت و تولید سیگنال است.
                    همون برد DE-1 خیلی مناسب تر و ارزونتر از DE-2 هست، برای پردازش صدا هم یک Codec 24 بیتی داره که با I2S راحت میشه صدا رو سمپل کرد و یا پخش کرد، من ADPCM و MPEG-I Layer-II رو روش پیاده سازی کردم و خیلی خوب جواب میده.
                    برای انجام FFT و بقیه فیلترها هم حافظه SDRAM داره که 8 مگ جواب کارتون رو میده، اگه کمتر هم لازم دارین که کار کردن با SRAM 512 کیلوبایتی خیلی ساده تر هست. ورودی و خروجی صدا هم مشخصه، خود Codec هم تنظیماتی داره که با I2C قابل تغییره. برای نمایش هم که میشه از 7 Segment ها و یا از خروجی VGA استفاده کرد، خروجی VGA تا 640x480 60Hz رو با کلاک 25Mhz نمایش میده، چون SRAM سرعت خیلی بالایی داره من ازش به عنوان ویدئو بافر استفاده کردم و تصویر VGA رو در اون ذخیره کردم. از M4K های داخل FPGA هم برای کارهای پرسرعت و کم حافظه میشه استفاده کرد. چیپش هم معمولا EP2C20F484C7N هست که 20K LE هست و Speed Grade 7 که تا 200MHz هم با 4 تا PLL جواب میده.
                    در مورد مصرفش هم که بدون آداپتور و با همون پاور USB 5 ولت کار میکنه، فکر نکنم حتی به 500 میلی آمپر هم برسه، چون من با استفاده 47 درصدی از لاجیکش و کلاک 50MHz، نه گرمایی از چیپ دیدم و نه با USB مشکلی داشت.
                    وقتی برد رو دریافت میکنید، سی دی های نرم افزار مربوط به نسخه های قدیمی ولی اصلی هستند(Subscription Edition) ، میتونید برای راحتتر شدن کار و استفاده از نسخه های بهتر از خود وبسایت نسخه آخر که مجانی هست رو دانلود کنید(Web Edition).
                    یک سی دی جدا هم برای تست و نمونه کدهای برد آموزشی هست که در استفاده از برد خیلی کمکتون میکنه، اکثر کدهاش Verilog هست ولی خوندنشون و تبدیل به VHDL کار سختی نیست.

موفق باشید.

دیدگاه

من لپ تاپ دارم و فقط پورت usb داره و فقط میتونم با usb پروگرام کنم. پروگرامر چی استفاده کنم؟

دیدگاه

من لپ تاپ دارم و فقط پورت usb داره و فقط میتونم با usb پروگرام کنم. پروگرامر چی استفاده کنم؟
                        اون بردها نیاز به پروگرامر خارجی ندارند و یک USB-Blaster روی خود برد هست که فقط با اتصال اون به USB لپتاپتون قابل برنامه ریزیه.
                        در ضمن برای اینکه عمر بردتون بالا بره همیشه کدتون رو فقط رو FPGA بریزید و بعد از نهایی شدن هر قسمت اون رو روی PROM بریزید تا عمر PROM هم بیخودی کم نشه، در برنامه هم در قسمت Unused pins حتما حالت Tri-Stated Input رو انتخاب کنید که پایه های بدون استفاده رو به حالت High-Z ببره و اتصال کوتاه در برد پیش نیاد. البته اگه کامل داکیومنتهای کار با نرم افزار رو بخونید همه این نکات رو نوشته.

دیدگاه

ببخشید یک وقت خواستم پردازش تصویر هم کار کنم این برد مکمل هم خوبه:
                          http://www.terasic.com.tw/cgi-bin/page/archive.pl?Language=English&No=281#section
                          یا کیفیت دوربین زیاده بدرد نمیخوره؟ (با همون برد de1)
                          با تشکر

دیدگاه

ببخشید یک وقت خواستم پردازش تصویر هم کار کنم این برد مکمل هم خوبه:
                            http://www.terasic.com.tw/cgi-bin/page/archive.pl?Language=English&No=281#section
                            یا کیفیت دوربین زیاده بدرد نمیخوره؟ (با همون برد de1)
                            با تشکر
                            برای شروع به کار خوبه، ولی زمانی که حرفه ای شدید دیگه جواب نمیده و مجبورید با دوربینهای ماشین ویژن کار کنید.

دیدگاه

راستش این دوربین که گفتم چون یک ذره از کارم مربوط به فرستادن دوربین به درون حلق است. یک دوربین کوچک هست ولی بسیار با کیفیت! البته قیمتش هم بالا هست. در واقع از جزییات حرکت حنجره عکس برداری میکنه :mrgreen: میخواستم یک دوربین بگیرم که برای عکس برداری و یک کمی پردازش تصویر ازش استفاده کنم چون خودتون گفته بودید دوربین vga استفاده میکردید گفتم بگم 5M پیکسل شاید خیلی زیاد باشه.
                              برد de1 رو میگیرم فقط خدا کنه مثل مرد تا 2سال برام کار کنه! نمیفهمم اون برد دوربین 5M pixel هم بدرد کار پردازش تصویرم میخوره یا نه! میترسم نگیرم بعد توی ایران چیز درست و حسابی گیرم نیاد بخرم. چون بهتره با برد باشه نه خود دوربین به تنهایی.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X