اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در مورد ساخت مدار کنترل سطح مایع

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در مورد ساخت مدار کنترل سطح مایع

با سلام خدمت دوستان عزیز من قصد ساخت یک مدار کنترل سطح مایع رو دارم لطفا سنسور مناسب رو معرفی کنید.در ضمن می خوام در 3 سطح کم و نرمال و زیاد اندازه گیری کنه و روی lcd نشون بده.با تشکر
    اگر دين نداري حداقل آزاده باش <امام حسين (ع)>

پاسخ : کمک در مورد ساخت مدار کنترل سطح مایع

در صورتی که فقط سه سطح مختلف را می خواهید مشخص کنید از3 فلوتر استفاده کنید.که به ازای رسیدن اب به هر فلوتر سوئیچ آن فعال می شود
    که هر سوئیچ را به یک پایه میکرو بدهید.
    اگر سطح اب را به طور دقیق می خواهید اندازه بگیرید از سنسور های مخصوص سطح مایع (خازنی،القائی)ویا ازسنسور های فشار ضد اب و یا از آلتراسونیک استفاده کنید.
    **/nsm\**

دیدگاه

چارت یک لول سویچ صنعتی هست
      هرچه سعی کنیم لایه های نرم افزاری زیاد کرده و از سخت افزار دور کنیم مشکلات(باگ ها) کمتر خواهد شد(امنیت بیشتری خواهید داشت)
      بهترین جواب دهنده برای سوال شما، خود شما هستید البته بعد تلاش،پشتکار و مطالعه بیشتر
      میدونی مشکل ما کجاست؟سرمایه و مغز ها رو نمیتونیم یکجا جمع کنیم...

تعدادی ماژول GPS GP5MX1513F1 با بالاتریت حساسیت -170db به قیمت خرید بفروش میرسد

دیدگاه

من همین پروژه رو به عنوان پروژه نهایی انتخاب کردم و از ماژول آلتراسونیک SRF02 که تقریبا 25000 تومن هست استفاده کردم .
        [glow=blue,2,300]آنقدر به تاريكي لعنت نفرستيد ، يك شمع روشن كنيد. [/glow]

دیدگاه

با تشکر از همه دوستان عزیز که نظر دادید من فکر کنم استفاده از فلوتر خوب باشه ولی چون اطلاعات ندارم از nasser_sm عزیز می خوام یکم بیشتر توضیح بدن و قیمت فلوتر رو هم بگن. در مورد اولتراسونیکم فکر کنم سنسور SRF02 کمی پر هزینه باشه من فکر کردم اگر ما یک قطعه پلاستیکی روی آب بندازیم و بالای ظرف آب هم یک فاصله سنج اولتراسونیک بزاریم تا بر اساس فاصله ی صفحه پلاستیکی از سنسور که قیمتشم تقریبا 2 هزار تومان مقدار سطح آب رو در سه فاصله ی معین روی lcd نمایش بده البته این روش اگه عملی بشه فکر کنم یکم کلک رشتیه!!! و یک روش دیگه که یکی از دوستام پیشنهاد داد اینه که برق 5 ولت رو به آب بدیم و دو قطعه فیبر باریک که مثلا سه قسمتش به فاصله 5 سانت رو هادی کنیم و هر قسمتو به یک پین بدیم که اگر آب به هادی اول رسید و 5 ولت به پین مورد نظر رسید و پین set شد رو lcd بنویسه مثلا کم و به همین مموال برای دو هادی دیگه.لطفا نظرتونو در مورد این 2 روش هم بگید.دستتتونم درد نکه.

دیدگاه

سلام

من این پروژه رو انجام دادم. از روش های زیادی هم استفاده کردم. استفاده از خاصیت هدایت الکتریکی آب زمانی میتونه مفید باشه که آب موجود در مخزن املاح کمی داشته باشه. اگر املاح زیاد داشته باشه، پلاتین هایی که در سطوح مختلف کار گذاشتید سریع رسوب میگیرند.

بهترین روش استفاده از سنسور های آلتراسونیک هست. اگر از فرستنده و گیرنده 40 کیلوهرتز استفاده کنید، اصلاً نیاز نیست که جسم صلب هم روی آب قرار بدید. موج که به سطح اب برسه، بازتاب پیدا میکنه. سیستمی که من ساختم دقتش حدود یک سانتی متر بود.

فقط باید به این نکته دقت کنید که از سنسور های آلتراسونیکی که outdoor هستند استفاده کنید تا در اثر رطوبت زیاد داخل مخزن خراب نشه.

دیدگاه

با تشکر از شما دوست عزیز منظور شما فاصله سنج ؟اگر میشه یکم بیشتر بازش کنید.البته من امروز از استادم پرسیدم و ایشون گفتند میشه از سنسور فشار هم استفاده کرد یعنی سنسور رو که قیمت زیادیم نداره رو ته ظرف قرار میدیم و هرچی آب بیشتر بشه فشار وارده به ته ظرف و سنسور هم بیشتر میشه لطفا اگر در این مورد هم دوستان اطلاعات دارید مطرح کنید.

دیدگاه

ببینید، مثلاً مخزن آب ارتفاعش 2 متر هست. ما هم سنسور آلتراسونیک رو روی سقف مخزن قرار میدیم. فاصله تا آب رو می سنجیم و از 2 متر کم میکنیم. ارتفاع آب بدست میاد

از سنسور فشار هم میشه استفاده کرد، اما قیمتش یک مقدار گرونه و همچنین جایگذاری اون در کف مخزن کار دشواری هست. کار با آلتراسونیک خیلی خیلی راحت هست

البته روش درگیری هم هست که مقاومت بین رو سمت مخزن رو بدست بیاریم و از روی اون حجم رو تخمین برنیم ولی اصلاً قابل اطمینان نیست. چون مقاومت آب بستگی به جنس آب و دمای اون هم داره. در ضمن پیاده سازیش هم مشکل هست

دیدگاه

تشکر از کمکتون فقط میشه بگید از برنامه فاصله سنج اولتراسونیک که در اینترنت هست میتونیم استفاده کنم و اینکه اگر می تونیم کجای برنامه سه تا شرطمنو برای سه سطح آب اضافه کنیم.و اینکه میشه از همون دستور نمایش روی LCD در ادامه هر شرطمون استفاده کنیم.خیلی ممنون

دیدگاه

سلام

به نظر من اگر میخواید از آلتراسونیک استفاده کنید، قابلیت تخمین حجم رو هم به پروژتون اضافه کنید. چون فقط با جند تا خط دستور بیشتر، پروژتون حرفه ای تر میشه. بعد از خوندن ارتفاع از طریق آلتراسونیک، اگر سطح مقطع مخزن یکنواخت باشه، میتونید حجم رو تخمین بزنید

با چه زبانی برنامه رو می خواهید بنویسید؟ از ماژول آلتراسونیک استفاده میکنید یا مدار رو خودتون بستید؟

برنامه فاصله سنجی که تفاوتی نمیکنه. از فرستنده موج با فرکانس معلوم (معمولاً 40 کیلوهرتز) ارسال میکنید، تایمر رو روشن کرده و زمان رفت و برگشت موج رو اندازه گیری میکنید. سرعت موج هم که در محیط معلوم هست، با تقسیم فاصله بر 2 فاصله سنسور تا سطح آب بدست می آد. این فاصله رو از فاصله سنسور تا کف مخزن کم میکنید و ارتفاع آب بدست می آد
                    حالا اگه نسبت این ارتفاع بدست آمده رو به ماکسیمم ارتفاع آب بدست بیارید و در حجم کل مخزن ضرب کنید، تقریباً مقدار آب موجود رو بهتون میده. حالا از روی این حجم آب میتونید تصمیم بگیرید که پمپ یا دریچه ای رو باز یا بسته کنید

در مورد نمایش روی ال سی دی باید بعد از پایان محاسبات مقدار آب موجود را روی ال سی دی نمایش بدید. حتی برای زیبایی کار میتونید با استفاده از یک ال سی دی گرافیکی شکل مخزن را رسم کنید و به نسبت آب موجود در مخزن اون رو پر نشون بدید

موفق باشید

دیدگاه

سلام

فلوتر ها قیمتی حدود هشت هزار تومن دارند که برای پروژه شما که فقط سه سطح آب را می خواهید آشکار کنید مناسب است.
                      استفاده از ماژول های آلتراسونیک ایرانی اگر دقت بالائی نخواهید خوب است.

با آرزوی موفقیت شما :agree:
                      **/nsm\**

دیدگاه

نوشته اصلی توسط محمد بابایی
                        سلام

به نظر من اگر میخواید از آلتراسونیک استفاده کنید، قابلیت تخمین حجم رو هم به پروژتون اضافه کنید. چون فقط با جند تا خط دستور بیشتر، پروژتون حرفه ای تر میشه. بعد از خوندن ارتفاع از طریق آلتراسونیک، اگر سطح مقطع مخزن یکنواخت باشه، میتونید حجم رو تخمین بزنید

با چه زبانی برنامه رو می خواهید بنویسید؟ از ماژول آلتراسونیک استفاده میکنید یا مدار رو خودتون بستید؟

برنامه فاصله سنجی که تفاوتی نمیکنه. از فرستنده موج با فرکانس معلوم (معمولاً 40 کیلوهرتز) ارسال میکنید، تایمر رو روشن کرده و زمان رفت و برگشت موج رو اندازه گیری میکنید. سرعت موج هم که در محیط معلوم هست، با تقسیم فاصله بر 2 فاصله سنسور تا سطح آب بدست می آد. این فاصله رو از فاصله سنسور تا کف مخزن کم میکنید و ارتفاع آب بدست می آد
                        حالا اگه نسبت این ارتفاع بدست آمده رو به ماکسیمم ارتفاع آب بدست بیارید و در حجم کل مخزن ضرب کنید، تقریباً مقدار آب موجود رو بهتون میده. حالا از روی این حجم آب میتونید تصمیم بگیرید که پمپ یا دریچه ای رو باز یا بسته کنید

در مورد نمایش روی ال سی دی باید بعد از پایان محاسبات مقدار آب موجود را روی ال سی دی نمایش بدید. حتی برای زیبایی کار میتونید با استفاده از یک ال سی دی گرافیکی شکل مخزن را رسم کنید و به نسبت آب موجود در مخزن اون رو پر نشون بدید

موفق باشید
                        خیلی ممنون از کمکتون این ایده هاتون خیلی خوبه البته استادم فقط نمایش سه سطح رو خواسته.اینم که با ماژول باشه یا خودم بسازم رو می پرسم میگم بهتون چون چیزی در این مورد نگفت و دیگه اینکه با بسکام می خوتم برنامه رو بنویسم فقط یکمم اگه میشه در مورد ارتباط ایجاد کردن بین برنامه تایمر و سنسور توضیح بدید لطفا. بازم ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط nasser_sm
                          سلام

فلوتر ها قیمتی حدود هشت هزار تومن دارند که برای پروژه شما که فقط سه سطح آب را می خواهید آشکار کنید مناسب است.
                          استفاده از ماژول های آلتراسونیک ایرانی اگر دقت بالائی نخواهید خوب است.

با آرزوی موفقیت شما :agree:
                          با تشکر از کمکتون فقط اگر میشه یکم بیشتر در مورد عملکرد فلوتر و میکرو توضیح بدید.خیلی ممنون

دیدگاه

سلام

ببینید، برای راه اندازی سنسور آلتراسونیک نیاز به ایجاد یک موج مربعی با فرکانس متناسب با فرکانس سنسور (اکثراً 40 کیلوهرتز رو در هوا استفاده میکنند) و خوندن این موج در گیرنده دارید. مدار های اون موجو هست، اما اگه نخواین تو دردسر بیفتید، میتونید ماژول آماده رو بگیرید که مدار راه اندازی و detector رو روی خودش داره. قیمتش هم فکر کنم حدود 10 هزار تومن باشه.

بعد از ساخت و یا احتمالاً خرید راه انداز آلتراسونیک، موج را بوسیله high کردن یک پایه میکروکنترلر ارسال میکنید و همزمان با آن یکی از تایمرها را هم روشن میکنید. بعد از دریافت موج در ورودی، تایمر رو متوقف میکنید و زمان رو بدست میارید.

یک نمونه برنامه برای اندازی گیری فاصله توسط ماژول آلتراسونیک با Bascom رو در زیر براتون میگذارم. این برنامه رو خودم برای اندازی گیری سطح آب استفاده نوشتم. امیدوارم به دردتون بخوره:

$regfile = "m32def.dat"
                            $crystal = 8000000

Config Timer1 = Timer , Prescale = 1
                            Enable Interrupts
                            Enable Timer1
                            On Timer1 Cs

Stop Timer1

Config Pind.6 = Input
                            Config Pind.7 = Output
                            Dim A As Long
                            Dim B As Long
                            Dim C As Long

Do
                            Portd.7 = 1
                            Waitus 30
                            Portd.7 = 0
                            Start Timer1

Do
                            Loop Until Pind.6 = 0

Stop Timer1

A = Timer1
                            B = A / 1000
                            C = B * 2

Loop

End

Cs:

Stop Timer1

Waitms 10
                            Timer1 = 0
                            Portd.7 = 1
                            Waitus 30
                            Portd.7 = 0

Start Timer1
                            Return

توضیح: ابتدا تایمر 1 را در مد تایمر پیکر بندی میکنیم و در هنگام وقفه این تامر به زیر برنامه cs برود. چون خروجی ماژول آلتراسونیک به پین d6 متصل شده، اون رو به عنوان ورودی و d7 رو هم به عنوان خروجی برای ارسال دستور فرستادن پالس به ماژول تعریف میکنیم. حال فرستنده را 30 میکروثانیه روشن نگه می داریم و بعد آن را خاموش کرده و تایمر را روشن میکنیم و تازمانی که ورودی به پایه d6 یک شود تایمر زمان را میشمرد. دلیل اینکه فرستنده رو روشن نگه نمیداریم اینه که روی ورودی به مدار نویز می اندازه. در نهایت هم از روی زمان فاصله رو مخاسبه کردیم. این فرمول رو تجربی و با استفاده از آزمایش بدست آوردم.

موفق باشید

دیدگاه

خیلی ممنون از توضیحات کاملتون میگن زکات علم انتشار اونه شما کاملا دارید زکاتتونو میدید.فقط چون من تازه کارم چنتا سوال برام پیش اومد.اینجوری که من فهمیدم ما یه ماژول میگیریم(اگر مودلشو میدونید لطفا بگید) که خودش پالس مربعی رو میسازه و خروجیشو میدیم به یک پایه i/o مثلا d6 و ورودیشم میدیم به یک i/o دیگر مثلا d7 .یه سوال اینکه پالس فرمان ما به ماژول میگه موج مربعی رو به سنسور بفرست و وقتی سنسور دریافت کرد حالا موج اولتراسونیک میفرسته یا نه؟و سوال دیگه اینکه وقتی سنسور موجو میفرسته وقتی فیدبک برمیگرده مثلا ماژول 5ولتو در خروجی خودش یا همون d6 ضاهر میکنه یا نه؟ و سوال دیگه اینکه من مثلا میخوام هر 5 سانت شرط بزارم که روی lcd گرافیکی مثلا بنویسه کم و متوسط و زیاد و می خوام که مثلا دیگه هر چی بالای 10 سانت بودو بنوسه زیاد مثلا 30 یا 50 سانت و یه توضیحم بی زحمت درباره dim و عبارت های a b c بدید.خیلی شرمنده ام که اینهمه سوال پرسیدم اگر زیاده چنتاشو جواب بدید .بازم ممنونم

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X