اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی سیستمهای کنترلی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی سیستمهای کنترلی

سلام خدمت تمامی دوستان گرامی.
    اول یه موضوعی رو بگم .. من واقعا متاسفم که عزیزان خودشونو سخت درگیر فقط میکروکنترلر کردن.. خدا رو شکر تو ایران نرم افزار مفته.. دوستان بیان یکم صنعتی وار فکر کنیم. سایت به این خوبی و جالبی ، فقط شده محل تبادل اطلاعات در مورد تقریبا میتونم بگم اسباب بازی.

به هر حال دوستان یکم بیشتر علاقه نشون بدن حداقل افرادی مثل من که تو صنعت تجربه دارن ، دانشته هاشونو در اختیار دیگران قرار بدن...
    حالا اگه دوستان همت کنن شروع کنیم به بحث و آموزش در خصوص Control Design and simulation در لب یو..

پاسخ : طراحی سیستمهای کنترلی

سلام. خوب آموزش بخش طراحی سیستمهای کنترل رو شروع میکنیم. امیدوارم عزیزان هم نظر بدهند. سعی میکنم مطابق با کتاب اوگاتا پیش برم.
    نیاز هس دوستانی که این بخش رو ددنبال میکنن تولباکس control Design رو تو سیستمشون نصب کرده باشن. مهم نیست چه ورژنی باشه.

خوب اولین چیزی که نیاز داریم نحوه ایجاد خود تابع تبدیله. این روش به طرق مختلف امکان پذیره. که شامل موارد زیره :
    1 - داشتن مقادیر ماتریس حالت
    2 - داشتن صفر و قطب ها
    3 - استفاده از ضرایب صورت و مخرج

در زیر پالت control Design و در شاخه model Construction میتونید توابع مورد نیاز برای تولید تابع تبدیل خودتون رو ببینید. اولین تابع cd construct state-space هست که مقادیر ماتربس های A,B,C,D رو دریافت میکنه و تو خروجیش یه سیستم با مدل فضای حالت برای استفاده در مراحل بعدی تولید میکنه. این تابع polymorphic یا چند شکل هست. در قسمت پایین تابع یه منو که شامل دو گزینه numeric , symbolic هست وجود داره. اگه حالت numeric رو انتخاب کنید و به وردی ها المان های کنترلی لازم رو سیم کشی کنید میتونید به صورت مستقیم مقادیر ماتریس ها رو وارد کنید. ولی اگه حالت symbolic رو انتخاب کنید باید ابتدا به هر عنصر ماتریس های فوق یه کاراکتر اختصاص بدید و در ادامش توسط یه ورودی کنترلی دیگه به ازای هر کاراکتر یه مقدار وارد کنید. در حالت عادی استفاده از همون روش numeric توصیه میشه . ولی زمانی که شما نیاز دارید مقادیر هر یک از عناصر ماتریس ها رو با توجه به روند اجرای برنامه و تأثیر دیگر عوامل به طور مستقل تغییر بدید و از همه مهمتر این تغییر در حین اجرا و توسط خود برنامه اعمال بشه ناچارید که از روش symbolic استفاده کنید . که البته روش استفاده رو هم تو یه مثال عرض میکنم خدمتتون.
    فردا ادامه بحث رو پیش میگیریم.

دیدگاه

ممنون
      میشه یه توضیحی در مورد این کتاب اوگاتا بدین ؟

دیدگاه

کتاب اوگاتا یکی از مراجع تدریس تو دانشگاه ها برای درس کنترل خطیه که البته یه کتاب اوگاتا در مورد کنترل مدرن هم وجود داره که تدریس میشه. خیلی از بچه ها با اون آشنایی دارن. کتاب بر پایه نرم افزار matlab هستش. ولی من میخوام پایشو به labview تغییر بدم :nice:. کلا کتاب جالبه.

دیدگاه

اینم یه عکس از تابع cd-construct state space model
          فایل های پیوست شده

دیدگاه

سلام. ادامه آموزش رو پیش میگیریم.
            دومین تابعی که تو قسمت model construction میبینید تابع cd construct transfer function هستش که این تابع هم مثل تابع قبلی polymorphic بوده و شامل ورود ضرایب تابع تبدیل به صورت مستقیم و به صورت سمبولیکه. یه گزین دیگه هم داره که عنوانش multi input & multi output هست و مربوط به زمانیه که سیستم شما دارای چندین ورودی و جندین خروجیه. که در بیشتر حالات کاربردی به همین صورته.

سومین تابعی که در این قسمت هست تابع cd construct zero-pole gain model هستش که ورودی هاش صفر ها و قطب ها و گین سیستمه. به همراه میزان تأخیر سیستم. این تابع هم مثل تابع قبل polymorphic بوده و هم به صورت تک ورودی و تک خروجی و هم به صورت چند ورودی و چند خروجی هست .

دیدگاه

معلومه که بچه ها خیلی به این بحث علاقه مند هستند. :angry:

دیدگاه

اگه میشه عملی کار بکنیم
                مثلا ، ساخت یک کنترلر pid :agree:

دیدگاه

به روی چشم دوست گرامی. نوبت به طراحی هم خواهد رسید... اول معرفی و نحوه کار بعدا طراحی

دیدگاه

چی شد پس ؟ :biggrin:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aryanaar
                      چی شد پس ؟ :biggrin:
                      من نمیخوام LABVIEW یاد بگیرم چون در بازار کار نیستم که مهم باشه برام ولی متاسفم که هیچکس از این تایپیک مهم و مفید استقبالی نکرد!!!!!!!!! اگر من نمیخواستم ادامه تحصیل بدم حتما میچسبیدم به این تاپیک که طرف خودش اینکارست :angry:
                      جانم به فدای ائمه اطهار
                      می دونستم تحمل مرگ اعضای خانواده خیلی سخته ولی نه تا این حد،ایکاش پدرم بیشتر می موند.روحش شاد.

دیدگاه

چقدرم جالبه که یک قدرتی اینقدر در عمل توی این سیستمهای کنترلی تحقیق و کار کرده.تبریک می گم مهندس :applause:
                        جانم به فدای ائمه اطهار
                        می دونستم تحمل مرگ اعضای خانواده خیلی سخته ولی نه تا این حد،ایکاش پدرم بیشتر می موند.روحش شاد.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X