اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

Mikroc چه عیبی داره؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

Mikroc چه عیبی داره؟

سلام دوستان
    من یه سوال برام پیش اومده mikroc با این library کامل چرا این قدر کم مورد استفاده قرار می گیره و اکثرا میرن با ccs کار میکنن که library اون اصلا به پای mikroc نمی رسه

پاسخ : Mikroc چه عیبی داره؟

سلام.
    با این که کامپایلر MikroC توابع زیادی رو مثل تومار لیست کرده ولی اکثر اونها دچار کمبود ها و اشکالاتی هستند، به عنوان نمونه اولین تابع موجود در این کامپایلر یعنی ADC دارای محدودیت هایی است و شما نمیتوانید مثلا کلاک ADC را به دلخواه انتخاب کنید. این موارد در نسخه مخصوص AVR این کامپایلر (MikroC for AVR ) بیشتر دیده میشود، به طوری که برنامه نویس به طراحی این کامپایلر از سوی یک شرکت معتبر و حرفه ای مشکوک میشود . به عنوان نمونه در همین نسخه AVR که عرض کردم در تابع ADC شما حتی نمیتوانید مرجع ولتاژ داخلی را انتخاب کنید که فقط همین مورد حرفه ای بودن این کامپایلر را زیر سوال میبرد. به طور کلی بزرگترین مشکل این کامپایلر همین توابع متعدد و ناکارامد آن است که البته به اصطلاح منبع باز هم نیستند و باعث شده اند آزادی عمل بسیار کمی داشته باشید.
    هر چند که ممکن است برای بسیاری از دوستان گفتن این مطلب خوشایند نباشد ولی کامپایلر CCS نیز چندان بهتر از مورد قبلی نیست و به طور کلی هر دو آنها از نوع کامپایلر درجه 2 محسوب میشوند. به طوری که حجم وکارایی کد خروجی آنها در مقایسه با کامپایلر پیشرفته ای مثل HI-TECH قابل مقایسه نیست. یرای مواردی که آزادی عمل و قابلیت مد نظر باشد بهترین انتخاب موردی مثل HI-TECH میباشد. ولی برای پروژه هایی که زمان محدود است دو کامپایلر قبلی بهترین گزینه هستند.

دیدگاه

در کل نرم افزارهای MikroC اصلاً جالب نیستند !
      وقتی با نرم افزار کار می کنی، این حس به آدم داده میشه که انگرای یکی بالا سرت وایساده میگه فقط این کارو باید بکنی !
      محدودیت زیاد داره !
      من که حرفه ای نیستم، ولی توی بیتر تاپیکهیا خارجی به نیکی از کامپایلرهاش یاد نمیشه !

دیدگاه

سلام
        نظرتون در باره MPLAB c18 چیه؟
        شما زندگي مي کنيد من بازي ميکنم، زندگي شما را; زندگي بازي خدا و يک عروسکِ گِلي ست

دیدگاه

من یه مقدار با mplab c30 کار کردم ظاهرا توابع خوبی داره ولی یه کم بد قلقه یه ارورای عجیبی میده.ولی اگه این مشکلاتش رو بشه حل کرد خیلی خوبه
          library نسبتا کاملی داره،dsp.h هم داره ،...

دیدگاه

درباره مواردی که دوستان گفتن،باید بگم خب شما بعضی تنظیمات که تو mikroc نیاورده فقطیه بیت رو می خواید تغییر بدید از بقیه توابعش میشه خوب استفاده کرد.ولی بطور کل عیب اساسی mikroc اینه که open source نیست و بخاطر همین شما کمتر می تونید پروژه آماده با این کامپایلر پیدا کنید.مثلا codevision با همه محاسنی که داره چون winavr یه برنامه open source هست پروژه های خیلی زیادی باهاش پیدا می کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط eMicro
              سلام
              نظرتون در باره MPLAB c18 چیه؟
              شاید به طور کلی کامپایلر بدی نباشه اما علیرغم اینکه این کامپایلر از خود microchip هست در مورد میکروهای pic18 نسبت به HI-TECH از لحاظ بهینه بودن کد ( به خصوص حجم نهایی برنامه تولید شده ) ضعیف عمل میآ‌کنه،آ‌
              من یک برنامه سنگین رو با MikroC Pro for dspic نوشته دقیقا همون برنامه رو با MPLAB C30 هم نوشتم،آ‌ سرعت اجرا کاملا متفاوت بود و مزیت کد تولید شده توسط MPLAB C30 کاملا ممحسوس بود.
              من هم با جناب perfect موافق هستم و برای کار با میکروهای سری 18 واقعا هیچ کامپایلری به خوبی Hi-Tech عمل نمیآ‌کنه.
              از آنجا که گاهی فرصت بازخوانی پست نیست، بابت غلط های املایی و نگارشی احتمالی معذرت میخوام.
              هیچیک از پاسخ هایی که میدم را کاملا تایید نمیکنم و ممکن هست اشتباه کرده باشم، اگر من به نوشته ام مطمئن هستم شما مشکوک باشید.
              اگر در حل مشکل من کمک کردید و دکمه تشکر رو نزدم حتما فراموش کردم کوچکترین کمک شما برایم ارزشمند است!
              اگر به هر طریقی از من ناراحت شدید حتما با یک پیام خصوصی تذکر بدهید تا مشکل رو حل کنیم و رابطه ی صمیمانه، پایدار بماند.
              شاد و موفق باشید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Study
                شاید به طور کلی کامپایلر بدی نباشه اما علیرغم اینکه این کامپایلر از خود microchip هست در مورد میکروهای pic18 نسبت به HI-TECH از لحاظ بهینه بودن کد ( به خصوص حجم نهایی برنامه تولید شده ) ضعیف عمل میآ‌کنه.
                شاید علت اصلی بهینه نبودن کد خروجی mplab c18 در برابر Hi-Tech وجود فایل Startup در این کامپایلر باشد.
                اگر شما یک پروژه خالی که فقط شامل تابع main است و در آن هم هیچ کدی نوشته نشده را در mplab c18 کامپایل کنید انتظار دارید فقط حدود چند word از حافظه کد اشغال شود و از فضای sram نیز هیچ بایتی اشغال نگردد. ولی بر خلاف انتظار خواهید دید که حدود 100 word از حافظه کد و حدود 250 بایت از Ram اشغال شده که فقط به خاطر وجود فایل StartUp در زمان کامپایل شدن پروژه میباشد.
                ولی با این وجود mplab c18 نیز یکی از بهترین کامپایلر ها برای کدنویسی است.

دیدگاه

تو فایل Startup کامپایلر MPLAB C18 میاد فضای پشته رو آدرس دهی میکنه
                  به خاطر همین حجم کد برنامه زیاد میشه
                  شما زندگي مي کنيد من بازي ميکنم، زندگي شما را; زندگي بازي خدا و يک عروسکِ گِلي ست

دیدگاه

سلام
                    بهترین کار اینه که شما از نرمآ‌افزار Hitech استفاده کنید. البته کتابخونهآ‌هاش در حد استاندارده ولی کد خروجیش واقعا اپتیمومه.
                    اگر خواستین هایآ‌تک رو داشته باشید بگین تا براتون بفرستم.

[move]بای[/move]

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X