اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مداری برای تولید فرکانس مربعی با ولتاژ 100 ولت توسط AVR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مداری برای تولید فرکانس مربعی با ولتاژ 100 ولت توسط AVR

با سلام
    من برنامه موج مربعی با فرکانس مورد نظرم رو نوشتم اما مشکل اینجاست که تو تقویتش موندم.
    با چند تا ترانزیستور کار کردم اما نشد.چون ولتاژ مثبت و منفی هر دو نقطه خروجی با هم جا به جا میشن ترانزیستور میسوزه.
    فرض کنید 2 تا LED داریم که موازی اما معکوس هم متصل هستند.یعنی با جابه جا کردن ولتاژ مثبت و منفی یک LED خاموش و دیگری روشن میشه.میخوام رو این 2 LED ولتاژ 200 ولت پیک تا پیک داشته باشم.
    پیشاپیش از کمکتون ممنون
    گیرم گلاب ناب شما اصل قمصر است/اما چه سود، حاصل گلآ‌های پرپر است!-از آن زمان که آیینهآ‌گردان شب شُدید*آیینه دل از دَم دوران مکدر است-وقتی بهار، وصله ناجور فصلآ‌هاست*وقتی تبر، مدافع حق صنوبر است-وقتی به دادگاه عدالت، طناب دار*بر صدر میآ‌نشیند و قاضی و داور است-از من مخواه شعرِ تر، ای بیآ‌خبر ز درد!*شعری که خون از آن نچکد ننگ دفتر است!-ای از تبار هرچه سیاهی، سرشتآ‌تان*رنگ جهنم است تمام بهشتآ‌تان
    "گزیده ابیاتی چند از بیداد خراسانی"

پاسخ : مداری برای تولید فرکانس مربعی با ولتاژ 100 ولت توسط AVR

لطفا یکم بیشتر توضیح بدین. در مورد طراحی مدار منظورمه.
    اگه درست فهمیده باشم شما دو تا ترانزیستور (نات همدیگه) یه طرف ledها و دو تا (بازم not همدیگه) طرف دیگه وصل کردین و در هر لحظه دو ترانزیستور روشنه. درست میگم؟

دیدگاه

سلام
      گمان میکنم اگر آرایش خروجی را به صورت شکل زیر ببندید به خواسته خود برسید.

دیدگاه

تو این مدار با ولتاژ مثبت q2 روشن و با ولتاژ منفی Q1 روشن میشه و ...

حالا چه ربطی به روی سوال داره ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط درود
          تو این مدار با ولتاژ مثبت q2 روشن و با ولتاژ منفی Q1 روشن میشه و ...

حالا چه ربطی به روی سوال داره ؟
          مداری که در ابتدا کشیدم درست نبود. تصحیح شد.

دیدگاه

با سلام
            و تشکر از توجهتون...،اما اون LED ها فقط یه مثال بود برای فهم دقیق مساله.
            شماتیک چیزی که دقیقا میخوام شکل سمت راستی هست که با 2 عدد رله شبیه سازی کردم.اما نمیتونم تو مدار از رله استفاده کنم،چون فرکانس مورد نظرم بالاست و رله جواب گو نیست.
            میخوام تو نقاط شماره 1 و 2 مثبت و منفی داعم جابه جا بشه.و بین این دو نقطه مقاومت بسیار بالایی هست که میشه گفت عمل مدار باز هست.
            مدار سمت چپ دقیقا همون کار رو میکنه اما به صورت الکتریکی و نه مکانیکی.این چیزی هست که کارم رو راه میندازه،اما متاسفاته این مدار از نظر عملی غیر ممکن هست کارکردش...مثلا زمانی که 5 ولت به بیس ترانزیستورها میرسه،ترانزیستور شماره 1 روشن میشه و ترانزیستور شماره 2 خاموش میشه و جریان منفی که از امیتر ترانزیستور شماره 1 عبور میکنه،از طریق بیس ترانزیستور شماره 2 به مثبت اتصال کوتاه میشه...
            اگه بشه وقتی ترانزیستور 1و4 روشن هست،کلکتور یا بیس 2و3 کلا از مدار خارج بشه،و همینطور زمانی که شماره 2و3 روشن میشه،کلکتور یا بیس شماره 1و4 از مدار خارج شه،اونوقت میشه گفت ایولله داری.
            مثلا یه چیز شبیه به دیود بزاری با این تفاوت که از طرف کاتود جریان منفی عبور کنه اما از طرف آنود جریان مثبت عبور نکنه.
            فکر تریستور و ترایاک رو نکنید که قبلا امتحان خودشون رو پس دادن ولی رد شدند.
            اگه یه آی سی دیجیتال نات باشه که ولتاژ 100 ولت رو سوئییچ کنه دیگه احتیاج به هیچ مداری نیست.
            باز هم توضیح خواستین در خدمتم.

گیرم گلاب ناب شما اصل قمصر است/اما چه سود، حاصل گلآ‌های پرپر است!-از آن زمان که آیینهآ‌گردان شب شُدید*آیینه دل از دَم دوران مکدر است-وقتی بهار، وصله ناجور فصلآ‌هاست*وقتی تبر، مدافع حق صنوبر است-وقتی به دادگاه عدالت، طناب دار*بر صدر میآ‌نشیند و قاضی و داور است-از من مخواه شعرِ تر، ای بیآ‌خبر ز درد!*شعری که خون از آن نچکد ننگ دفتر است!-ای از تبار هرچه سیاهی، سرشتآ‌تان*رنگ جهنم است تمام بهشتآ‌تان

دیدگاه

نوشته اصلی توسط perfect
              مداری که در ابتدا کشیدم درست نبود. تصحیح شد.
              دوست عزیزم.با تشکر از توجه و وقتی که گذاشتین.اما مدار شما هم مثل اون یکی مدار که من طراحی کردم غیر ممکن هستش.دقیقا همون مشکلی هم که تو اون مدار بود تو این مدار هستش.
              میتونید با نرم افزار یا حتی عملی آزمایش کنید.

دیدگاه

الان متوجه شدم.
                حق با شماست. علت اتصال کوتاه از طریق بیس ترانزیستور ، استفاده از ولتاژ پائین(5v) در ورودی بیس ترانزیستور هاست. شاید استفاده از MOSFET بهترین راه باشه. یعنی به جای ترانزیستور از MOSFET استفاده کنید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط perfect
                  الان متوجه شدم.
                  حق با شماست. علت اتصال کوتاه از طریق بیس ترانزیستور ، استفاده از ولتاژ پائین(5v) در ورودی بیس ترانزیستور هاست. شاید استفاده از MOSFET بهترین راه باشه. یعنی به جای ترانزیستور از MOSFET استفاده کنید
                  با سلام
                  با ماسفت کار نکردم و سر رشته ای ندارم ازش.ممکنه شما ببینید جواب میده یا نه؟
                  من این مدار رو واسه راه اندازی دستگاه بخور سرد میخوام.میخوام جایگزین مدار اصلیش کنم.اگه بشه مصرفش چندین برابر کاهش و راندمانش هم افزایش پیدا میکنه.
                  مدارش تقریبا مشابه این مدار زیر هست.شما که از مدارات آنالوگ بیشتر سر در میارین میشه این مدار رو آنالیز کنید و ببینید اصلا ایده ام عملی هست؟...
                  با تشکر

دیدگاه

دوستان،
                    کاری که مد نظر شماست ابتدا باید لوازم پیشگیری کنندش آماده بشه، بعد به MOSFET ش هم میرسیم. شما ابتدا یکجفت دستکش زد استاتیک و عایق جریان برق و یک پلکسی با قطر بیشتر از نیم سانت تهیه کنید تا بورد رو روی اون ببندید، دمپایی پلاستیکی فراموش نشه، بقیه نکات ایمنی هم حتما خودتون میدونید. "هرگز برق رو دست کم نگیرید". مدار شما باید دوقسمت کاملا جداگانه داشته باشه: منطق (Logic) و قدرت (Power)
                    رابطه این دوقسمت از طریق ایزولاتورها و اوپتوکوپلرها تامین میشه که به راحتی همون 5 ولت رو به ولتاژ 100 میرسونه و قدرت هم که براساس نوع ماسفت و فرکانس و پریود سیگنال تعیین میشه. من قبلا این کار رو انجام دادم، به این صورت که سیستم با استفاده از گرفتن Feedback از خروجی همواره ولتاژ ثابت در خروجی میداد حتی در صورتی که ورودی افت و یا در نوسان باشه، در این مدار منبع تولید ولتاژ 220 حاصل از سوئیچینگ 24 ولت بود که توسط یک دینام بزرگ تولید میشد. به شما توصیه میکنم از محصولات آماده در بازار استفاده کنید و خودتون رو به خطر نندازید.

http://www.national.com/analog/power/isolated_power_control
                    اسمایل، تومورو ویل بی وُرس

دیدگاه

با سلام
                      ژوپیتر عزیز با تشکر از راهنمایی عالیتون.
                      نیمه اول صحبتم: انتقاد
                      یه جوری گفتیین دستکش،گفتم نکنه میخوایم یه ژنراتور رو به مدار وصل کنیم. :eek:
                      من از زمانی که سنم تک رقمی بود مدار مهتابی رو میبستم و جای فاز متر از انگشت مبارک استفاده می کردم.(بیچاره انگشت)
                      حتی از اون فراتر،دو سیم برق رو هم زمان با هم با یه انگشت تست میکردم...
                      البته این حماقت نبود بلکه اتفاقی، و از سر کنجکاوی بچگی بود.
                      بارها جریان برق از بدنم رد شده حتی با دستان خیس... اما هیچ وقت نترسیدم و حکایت مار گزیده و ریسمان سیاه و سفید نشدم.
                      کشتی گیر خوب شاید فن بخوره اما هیچوقت به پل نمیره و ضربه فنی نمیشه.
                      آدم اگر بخواد بترسه از هر چیزی، داعما درجا میزنه و همیشه محتاج دیگران خواهد بود. :cry:
                      اگه نکات ایمنی رو رعیات کنی،هیچ وقت ترس و استرس مانع کارت نمیشن...
                      زمانی که سرباز بودم یه شعاری بود که میگفت : در کار با مهمات اولین اشتباه،آخرین اشتباهست.
                      ولی خوب برای کسانی که قدری عجول و کم تجربه هستند و حال ندارن همه چیز و همیشه چک کنند کاملا با حرفتون موافقم.
                      روی صحبتم بیشتر به قسمت آخر صحبت شما بود که گفته بودی از بیرون تهیه کن و خطر نکن.
                      این چیزایی که گفتم معنیش این نیست که هر کسی با برق پسر خاله بشه و بخواد یه عکسی یادگاری هم باهاش بگیره،نه، اما من میگم نه خیلی بی احتیاط باشیم نه آنچنان محافظه کار.اینا رو هم نگفتم که از خودم تعریفی کرده باشم.من از نظر آنالوگ کاملا بی سوادم.اما تجربم در زمینه برق فوق بالاست.اون هم به خاطر آزمایشات گوناگونی بود که از همون بچگی انجام میدادم.

نیمه دوم:پرسش
                      دوست عزیزم گمان میکنم این مداری که شما معرفی کردین دقیقا همون چیزی باشه که من میخوام اما چند تا سوال فنی.
                      استاد گلم،با توجه به سواد کمم این و برداشت کردم که این مدار قدرت انتقال فرکانس زیر 100Khz و بالاتر از 2Mhz رو نداره درسته؟
                      من میخوام از 1Hz تا 4Mhz رو بتونم داشته باشم.
                      و این که آیا قطعاتش تو بازار هم پیدا میشن یا گشتم نبود،نگرد نیسته؟ اگر هست با چه رنج قیمتی؟

مداری که من میخوام مشخصاتش اینه:
                      فرکانس ورودی به تقویت کننده: مربعی با نوسان 1Hz ~ 4Mhz با ولتاژ5 ولت (0و1 دیجیتال)
                      فرکانس خروجی از تقویت کننده: مربعی با نوسان 1HZ ~ 4Mhz با ولتاژ 60 ولت (60V+60V-)
                      pp=120v AC
                      با توجه به کمی وقت و نیاز سریع و تنوع قطعات این مدار،آیا مدار ساخته شده اش تو بازار هست و با چه رنج قیمتی؟
                      اگه این مدار نیاز من رو براورده نمیکنه مدار دیگه ای هست که توانایی انجامش رو داشته باشه؟
                      باز هم تشکر از لطفتون

دیدگاه

4 مگ!!!!!؟؟؟؟ :eek:
                        باز 1 هرتز رو میشه یه کاریش کرد ولی در مورد 4 مگ باید امپدانس ترانسفورمر اونقدر پایین باشه تا جریان بده و اگه زیاد اون رو پایین در نظر بگیریم اون وقت تلفات توان مدار از خروجیش میزنه بالا، برای همینه که پاورهای سوئیچین تو رنج 1 تا 20 کیلوهرتز کار میکنن، ولتاژ خروجی براساس فرکانس، پریودش و نصبت ورودی و خروجی ترانسفورمر معین میشه. در ضمن توی اون فرکانس ممکنه لوازم برقی کار کنن که باعث اختلال تو کار اونها میشه و هم اینکه شرایط برای اسپایک مهیا میشه.

این بدک نیست: http://www.smpstech.com/tutorial/t01int.htm

این جور که معلومه دوفاز معکوس 60 ولت میخوای که بهتر دو ترانسفورمر ببندی که هم کوچکتر میشن و هم دما شون پخش میشه و بهت +60 و صفر و -60 میدن.
                        اما چند نکته هست که باید بدونم:
                        1- توان خروجی؟
                        2-توان ورودی؟ در ضمن حتی اگه PCB با قطر 5 اونس هم بزنی باز فکر نکنم جریان بده. چون پ کانورتره و جریان زیاد باید تو ورودی بکشه.

درمورد جنسهای بازار به صورت آماده هست که کلا پاور سوئیچینگه که از ولتاژ بالا به پایین و برعکس موجوده و فرکانس کاریشون ثابته، اما آمپلیفایر سوئیچینگ ندیدم!

اگه توان پایین میخوای که ارزون در بیاد که همین راکتهای برقی پشه کش هست که قیمتی هم نداره، مدارش رو باز میکنی و چیپش رو برمیداری و جاش با چند تا سیم PWM خودت رو وصل میکنی، معمولا 3 ولت به 300 ولتن و 2 تا 3 کیلو کار میکنن که اگه پریود دیوتی سایکل PWM ات رو تنظیم کنی میتونی برسونیش به 60 ولت. اگه با قدرت بالا بخوای که باید MOSFET و چند قطعه دیگه ببندی که همون پیدا کردن ترانسفورمر خودش درده سره مگر اینکه سفارش بدی ببندن.
                        اسمایل، تومورو ویل بی وُرس

دیدگاه

با سلام
                          2 هفته ای نبودم...
                          من اون مدار خودم که مشکل اتصال داشت رو درست کردم و اشکالش رو بر طرف کردم.
                          اما اون سنسور آلتراسونیک با این مدار جواب نداد.مدار اصلیش رو که بستم متوجه شدم که ولتاژ کاری سنسور در حد چند کیلو ولت هستش به طوری که از رنج ولتمتر هم خارج میشه.با یه مقاومت 10 کیلو سری کردم و رو ولتمتر ولتاژ 1200 رو گرفتم.جریانی هم که سنسور از مدار میکشه حدود 500 میلی آمپر هستش.حالا با چه مداری میشه این ولتاژ و جریان رو تامین کرد.البته با فرکانس 100 هرتز.نمیخوام مدار سنگینی در بیاد.این مدار های چند برابر کنده ولتاژ که واسه یونیزاسیون هوا به کار میره چطوره؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X