اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

حفاظت از IGBT

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

حفاظت از IGBT

سلام
    من یه مدار دارم که تو اون یک IGBT با یک سلف سری هست. وقتی که igbt رو خاموش میکنم، جریان سلف از طریق یک دیود وارد یک ترانس میشود و به مسیر خودش ادامه میده. اما اسپایک های ولتاژی بزرگی بر روی igbt می افتد و اونو میسوزونه. یک راهی که خودم انجام دادم و جواب گرفتم این بود که یک مقاومت 4.7 با igbt سری کردم که اکثر ولتاژ به دو سر اون بیفته و igbt نسوزه. که البته چون مقاومتم 10 وات بود ظرف 2 دقیقه سوخت. لطفا راهنمایی کنید که چکار میتونم بکنم. اگر تنها راهش همون مقاومته، آیا مقاومت 500 وات میتونم گیر بیارم؟

پاسخ : حفاظت از IGBT

با سلام--معمولا یک مقاومت در حد 47 اهم یک خازن در حد 1 نانو (برای فرکانس 50 کیلو و ولتاژ 310 ولت)با هم سری کرده و انها را با سوییچ موازی میکنند البته بستگی به فرکانس و ولتاژ و نوع توپولوژی مورد استفاده دارد اکر شکل مدار را اپلود کنید میتوان بهتر محاسبه کرد.
    در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

نوشته اصلی توسط etgpsp
      با سلام--معمولا یک مقاومت در حد 47 اهم یک خازن در حد 1 نانو (برای فرکانس 50 کیلو و ولتاژ 310 ولت)با هم سری کرده و انها را با سوییچ موازی میکنند البته بستگی به فرکانس و ولتاژ و نوع توپولوژی مورد استفاده دارد اکر شکل مدار را اپلود کنید میتوان بهتر محاسبه کرد.
      منظورتون از اون rc همون اسنابر هست؟میشه در مورد محاسبه اش یه توضیح بدید؟ممنون

دیدگاه

با سلام--ما میگوییم شکل مدار را اپلود کنید تا بتوان بهتر توضیح داد و از شرح چند باره حلاص شد ولی کو گوش شنوا.ما هم فقط برای حالتی که مدار شامل ترانس میباشد توضیح میدهیم مابقی با خودتان.ابتدا ثانویه ترانس را اتصال کوتاه نموده و توسط سلف سنج مقدار سلف دیده شده از سمت اولیه را اندازه میگیریم به این سلف اندوکتانس نشتی ترانس گفته میشود اگر سلف سنج ندارید باید توسط روشهای دیگری مثل استفاده از سیگنال ژنراتور-امپلی فایر-اسیلوسکوپ ویک خازن یک مدار سلفی خازنی سری ساخته و فرکانس را انقدر تغییر دهید تا ولتاژ دو سر خازن ماکزیمم شود وسپس با استفاده از رابطه فرکانس تشدید سلف و خازن مقدار سلف را بدست اورید بعد از ان با داشتن مقدار این سلف و فرکانس سوییچینگ مدارتان ازهمان رابطه قبلی بین سلف و خازن و فرکانس تشدید مقدار خازن را محاسبه کرده و هر مقداری بدست امد در حدود 0.1 ان میشود خازن اسنابروبرای مقاومت مقدار سلف را بر خازن تقسیم کرده و از ان جذر میگیرید مقاومت نباید کمتراز این مقدار باشد. اگر دیدید نوسانات دو سر سوییچ هنوز زیاد است باید مقدار خازن را بیشتر کنید.لازم بذکر است این مقادیر برای شروع انتخاب اسنابر است و بسته به طرز پیچیدن سیم پیچ ترانس و طول مسیرهای دو سر ترانس باید ابتدا در ولتاژ پایین مدار را راهاندازی کرده و با دیدن شکل موجها در اسکوپ مقدار انها را انقدر تغییر دهید تا نوسانات گرفته شود.

دیدگاه

با سلام دوست عزیز ممنون از پاسختون میخواستم بگم اگر براتون مقدوره تو همین تاپیک یا در یک تاپیک جدا در مورد درایو igbt ونحوه حفاظت اون یک آموزش بذارید تا استفاده کنیم ممنون میشم پاسخ بدید

دیدگاه

نوشته اصلی توسط etgpsp
            خیلی ممنون از پاسختون
            اینم مدار:
            http://www.pic.iran-forum.ir/images/ohuhhb44929igdwukp7.jpg
            مشکل اینجاست که با خاموش شدن igbt دیود روشن میشه و جریان وارد سر نقطه دار ثانویه ی ترانس میشه. از اونجایی که قبل از این جریان ثانویه ی ترانس صفر بوده و اکنون به یکباره جریانش بالا میرود، dii/dt آن خیلی بزرگ است و در نتیجه ولتاژ بسیار بزرگی دو سر آن تولید میشه که باعث بالا رفتن استرس ولتاژ igbt میشه و اونو میسوزونه. اسنابر 100 نانو با مقاومت 100 اهم هم استفاده کردم اما جواب نمیده چون ولتاژ خیلی خیلی بالا میره. :sad: لطفا کمک کنید که این مشکل رو رفع کنم.

دیدگاه

با سلام -اول اینکه مشخص نشده اولیه و ثانویه ترانس و نسبت دور انهاو ولتاژ چقدر است. ولی بهر حال سلفی که در کلکتور ای جی بی تی گذاشته اید با اسنابر خازنی و مقاومتی نمیتوان جلوی اسپایکها گرفت و بهترین راه استفاده از یک دیود معکوس در دو سر سلف میباشد که انتخاب ان بستگی به ولتاژ و جریان سلف دارد. که جریان سلف نیز بستگی به ولتاژ و فرکانس دارد در ظمن دیود و سیم پیچ دو سر سلف نیز از کار خواهد افتاد ودر کل بنظر میرسد ارایش مدار درست نباشد

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
              X