اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد استپر موتور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد استپر موتور

سلام
    این استپر رو که سیماشو به هم وصل می کنیم موقع تست که ببینیم سالمه یا نه وسر جاش تقریبا محکم میشه:
    1-با اتصال این سیمها به هم در درازمدت مشکلی برا استپر بوجود نمیاد؟؟؟
    2-این فلسفه ش چیه اصلا که وقتی سیمارو به هم وصل میکنیم موتور سفت میشه؟؟؟

میخام چندتا آهنربای الکتریکی داشته باشم که وقتی هنوز بهشون برق وصل نکردی محکم به هم بچسبن و بانگه داشتن یک کلید برق وصل بشه به اونا و قطباشون هم نام بشه وهمو دفع کنن و به دلیل دفع هم دیگه یه کمی از هم فاصله بگیرن؟؟؟
    دقت کنید که میخام فقط وقتی کلید رو زدم برق مصرف بشه
    لطفا اگه کلمه ی تخصصی به کار بردین تو یه پرانتز جلوش یه توضیح ساده هم براش بدین چون من زیاد این چیزا حالیم نی
    3-میشه این کاری که بالا گفتم رو با یه همچین کاری و با استپر انجام داد؟یا اینکه اگه یه مدت با موتور اینکارو بکنیم موتوره این خاصیتشو از دست میده و خراب میشه؟؟؟
    4-اصلا استپری در حال حاضر پیدا میشه تو ایران که وقتی سیمارو وصل کنیم دیگه نتونیم بچرخونیمش؟(اگه هست ومیتونین معرفی کنین با حدود قیمت)
    باتشکر

پاسخ : سوال در مورد استپر موتور

http://up.iranblog.com/images/gw6txkhejumduzfacpub.pdf

http://up.iranblog.com/images/b4m6xucv1ottg2kec9sg.pdf
    ....................HELP ME GOD ...........................

WORLD ELECTRONIC................................

nasrolahymohsen@gmail.com......................... ...

دیدگاه

:applause:
      دادا توی اون نوزده صفحه ایه تصویر صفحه ی دوازدهش سیاه افتاده ودیده نمیشه.اگر تصویرشو دارین لطفا بذارین
      توی صفحه ی نوزدهش هم که L297 و L298 رو کنار هم استفاده کرده،این مدارشو جاهای دیگه هم دیدم اما هنوز نفهمیدم که کنار اینها برا تولید پالسی که مثلا استپر رو هر 60درجه به 60درجه هی نگه داره باز یه میکرو هم باید استفاده کرد یا نه؟؟؟

دیدگاه

اون شکل را ندارم ...چیز مهمی نیست اگر مثلا احتیاج به جریانهای بالا داشتیم می تونیم از ترانزیستورها استفاده کنیم..وگرنه در جریانهای کمتر اون ایسی ها راحترند و.....
        به هر حال یه نمونه را برات گذاشتم ومیتونی ترانزیستور را با توجه به نیازت انتخاب کنی...............

l298 آی سی تامین کننده توان برای راه اندازی موتور هست(درایور)، l297 تولید کننده سیگنال های لازم برای راه اندازی استپ موتور هست(کنترلر)...............................این ای سی برای کنترل استپر خوبه چون راحت میشه باتغییرفرکانس کلاک روی پایه کلاک سرعت کم زیاد کرد با یک و صفر کردن پایه cw/ccw جهت چرخش تعریف کرد با یک صفر کردن half/full میزان دقت چرخش رو از 45 درجه به 90 تغییر داد با صفر یک پایه rs به حالت 0 درجه برگشت............................................. ..........................
        دلیل استفاده این که این ای سی جریان بالایی تحمل نمیتونه بکنه به این دلیل از l298 استفاده می کنن

اگر با میکرو سیگنال ها رو تولید کنین l297 میشه حذفش کرد ............................

دیدگاه

:agree:
          1-پس این L297 برای اینکه استپر رو هرجور بخایم کنترل کنیم به درد نمیخوره و فقط یه حالتای خاص و تعریف شده ای داره،آره؟
          یه استپر شش سیمه دارم که پشتش نوشته 1.7V 1.7A
          2- این یعنی چی؟
          3-یعنی 1.7آمپره؟و 1.7ولت؟ اگه 1.7 آمپر باشه و بخام با میکرو کنترلش کنم به جای این ترانزیستورا میتونم از یه L298 استفاده کنم دیگه،آره؟(چون یه جا خوندم L298 تا 2آمپرجواب میده)
          4-اگه از L298 مییشه استفاده کرد،آیا اون دیود ها با این چیدمان باز هم لازمه برا این موتور یا نه؟
          5-اگه بخام توی مدار از یه میکرو و یه L298 (و این دیود ها اگه لازمه) استفاده کنم چه چیز دیگه ای این مدار لازم داره؟منظورم از مقاومت و خازن و این جور چیزاس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط حجت آقا
            1-پس این L297 برای اینکه استپر رو هرجور بخایم کنترل کنیم به درد نمیخوره و فقط یه حالتای خاص و تعریف شده ای داره،آره؟ :question: بستگی به طراحیت داره اگه لازم نیست اره حذفش کن
            یه استپر شش سیمه دارم که پشتش نوشته 1.7V 1.7A
            2- این یعنی چی؟
            3-یعنی 1.7آمپره؟و 1.7ولت؟ اگه 1.7 آمپر باشه و بخام با میکرو کنترلش کنم به جای این ترانزیستورا میتونم از یه L298 استفاده کنم دیگه،آره؟(چون یه جا خوندم L298 تا 2آمپرجواب میده) :question:اره ..به راحتی 2 امپر رو جواب میده ...حتی اگه سیگنال دیوتی سیکل داشته باشه به نسبت هم میتونی جریان بیشتری بکشی وهمچنین مدت زمان هم تاثیر داره... برای اطلاعات بیشتر دیتا شیت رو بگیر.................در ضمن در انتخاب دریوار باتوجه به موتور و.... میشه از ایسیهای زیاد دیگری هم استفاده کرد ...منتها اگه موتور 1.7 امپر هست همون خوبه.......
            4-اگه از L298 مییشه استفاده کرد،آیا اون دیود ها با این چیدمان باز هم لازمه برا این موتور یا نه؟ :question:حتما ....چرا که در داخل ایسی این دیودها نیست و باید خودت بزاری اما اگر توجه کرده باشی بعضی ایسیها مثل uln2803(بافر -دریوار) در داخل خود این دیودها وجود داره ودیگه نیازی نیست شما دیود بزارید......... اما اون دیوده چیند که به صورت معکوس وصل شده اندبنابراین در حالت عادی روشن نمیشند ..به اونا میگند دیود هرزگرد یا محافظ ...زمانی که در سیم پیچ موتور جریان برقرار میشه مقداری از این انرژی ولتاژ در سیم پیچ ذخیره میشه(ولتاژ القایی emf) و سیم پیچه اونو به صورت معکوس پس میده بنابراین موجب سوختن قطعات قبل از خود از جمله ترانزیستور یا ایسی و... میشه برای جلوگیری از این عمل دیود رامعکوس قرار می دهند بنابراین دیود زمانی که این اتفاق بیافتدجریان برگشتی رو زمین میکنه و از بین میبره...
            5-اگه بخام توی مدار از یه میکرو و یه L298 (و این دیود ها اگه لازمه) استفاده کنم چه چیز دیگه ای این مدار لازم داره؟منظورم از مقاومت و خازن و این جور چیزاس
            :question:اونو دیگه من نمیدونم ..چون نمی دونم چی می خوای بسازی.............,ولی برای هر طراحی یه چیزای ثابت هست که باید بزاری و بقیه موارد باز بستگی به کارت داره.....................

دیدگاه

من کار خاصی نمیخام بکنم.فقط برای یاد گرفتن میخام یه استپر رو راه بندازم و توی زاویه های مختلف با برنامه نویسی و میکرو هی نگهش دارم.در این صورت آیا لازم داره مقاومت و ...؟؟؟
              حالا اگه فرض کنیم این استپر بخاد یه گشتاوری رو هم تحمل یا ایجاد کنه اون موقع آیا مقاومت یا خازن یا چیز دیگه ای میخاد؟؟؟

دیدگاه

اینم یه مدار پایه .........در ضمن اگر l298 داغ شد براش یه هیت سینک بزار..........
                vs =ولتاژ کاری ایسی

vcc=5v

دیدگاه

:applause: آقا ممنونم
                  به جای 4تا سیمی که از موتور ها اومده باید 4تا سیمِ استپر رو بذارم؟
                  پایه های sensing (یک و 15)از L298 چه کاری انجام میدن؟
                  مقاومتای R1 وR2 چقد باید باشن؟اصلا مقدار این مقاومت ها رو چه چجوری تعیین میکنین؟آیا فقط رو حساب اینه که جایی دیدین اینارو یا نه؟
                  دیود ها هم 4007 خوبه؟ این دیود ها رو روچه حسابی تعیین میکنین که چی و از چه نوعی باشه؟(نه فقط توی این مدار بلکه توی همه ی مدارها)

دیدگاه

درسته واون دوسیم دیگه موتور com هستند که به زمین وصلش کن...................
                    اون پایه ها را می تونی مستقیم وصل کنی به زمین(مقاومتها حذف بشن) در مورد اون خودت برو تو دیتا شیت تا بفهمی...................
                    مقاومت ها نیم اهم هستند که می تونی حذفش کنی............
                    اینطوری نیست که همیشه 4007 باشه ............تو دیتا شیت خود ایسی نوشته باید از دیود سریع 2 امپر استفاده بشه که ولتاژ فوروارد دیود مساوی یا کمتر از 1.2 ولت در جریان 2 امپر باشه وهمچنین مدت زمان بازیابی معکوس زیر 200نانو ثانیه باشه........ بنابراین دیود 4007 منتفی است وباید از یه دیود دیگه استفاده کرد

دیدگاه

اتفاقا دیتاشیت فارسی L298 رو هم دارم و الان که رفتم نیگا کردم با این توضیحات شما تازه فهمیدم اون چی گفته(چون همشو با سرحرفاش وبه صورت ریاضی گفته)
                      حالا این "ولتاژ فوروارد" و "زمان بازیابی معکوس" ینی چی؟(محض اطلاعم میپرسم)
                      حالا که این اطلاعاتو داریم چه طوری باید بفهمیم که چه دیودی بذاریم؟؟؟(کلی برای همه ی مدار ها میگم نه فقط همین مدار)
                      راستی این خازن C4 و C5 چی میگن توی مدار؟؟؟اونارو الان دیدم.اگه اینا C4 و C5 اَن پس C1 و C2 و C3 کجان تو مدار؟؟؟

دیدگاه

ولتاژ فوروارد یا همان ولتاژ مستقیم دیود:دیود هنگام روشن شدن یه مقدار ولتاژی در دو سر ان می افتد که این مقدار در دیودهای سیلیکونی حداقل 6. ولت است و معولا به مشخصه دیود هم ربط داره مثلا در دیودهای بزرگتر(قویتر) ممکنه در جریانهای بالا تا 1ولت واندی و بیشتر هم برسه...به عبارت دیگر ولتاژی که دو سر 4007 افت میکنه از 6. هست تا1ولت ....................................زمان بازیابی معکوس :سرعت عمله دیوده ...مدت زمانی که دیود از حالت روشن به حالت معکوس (خاموش)بره.....فرض کن شما یه موتور معمولی دارید و ولتاژ به ان وصل است ومیچرخد حال با قطع ولتاژ موتور باید بایستد ولی به دلایلی اینطور نیست ومدت زمانی طول میکشه تا خاموش بشه همین مثال رو می توان به نحوی دیگر در مورد دیود به کار برد البته این زمان در دیود بسیار کم هست مثلا (دویست ضربدر ده به توان منفی نه)........
                        اون خازنهای 100 نانو فاراد به عبارتی خازنهای پارازیت گیر هستند چون موتورها و... نویز ایجاد میکنند واین خازنهای اونو را حذف میکنند(ظرفیت پایین).......... اما خازنهای ظرفیت بالا (الکترولیتی) که با ولتاژ موازی میشند اونو برای حذف ریپل ولتاژ اند تا ولتاژ صافی به مدار بدهند همچنین زمانی که مدار به جریان ناگهانی زیاد احتیاج داره این خازنها با ذخیره کردن ولتاژ در خود میتونند به مدار کمک زیادی کنندودر کسری از زمان اونو تا حدودی تامین کنند................
                        در مورد دیود با توجه به دیتا شیت گفتم وبا توجه به اینکه این ایسی وموتور شما قدرتی تر هست گفته وگرنه در مدارات ضعیفتر همون 4007 کفایت کنه الان دیود 1n5819 خوبه این دیود سریع هست(شوتکی) ودر دیتا شیت این دیود ولتاژ مستقیم اون کمتر از 1.2 ولتی که تو دیتاشیت ایسی نوشته بود و .........................شما از چه میکروی استفاده میکنید تا اگه قطعه لازم بود بگم......................

دیدگاه

من از مگا8 میخام استفاده کنم.
                          سایتی هست که بشه توش با اطلاعاتی که مثلا از یه دیود داریم نوع دیود و اسم بازاریشو دربیاریم؟؟؟(ینی یه حالت جستجوی پیشرفته داشته باشه)
                          این زمان بازیابی معکوس هم فک میکنم زیاد چیز مهمی نباشه و در عمل زیاد به کار نیاد،آره؟(چون توی دیتاشیت 1N4007 چیزی درموردش من ندیدم(یا شاید یه اسم دیگه داره به غیر از trr؟))
                          با توجه به اینکه ولتاژی که دو سر 4007 افت میکنه از 6. هست تا1ولت ینی ولتاژ مستقیم 4007 در 2 آمپر از 1.2ولت میزنه بالا که شما میگی برا این L298 به درد نمیخوره؟؟؟(رابطه ی خاصی برای محاسبش استفاده کردی؟)البته الان نمیخام رابطه ای بگی و یاد بگیرم فقط در جواب بگو آره یا نه!

دیدگاه

شما همون میکرو را ببندید ومستقیم به مدار موتور وصل کنید ودر ضمن برای منبع تغذیه هم یه خازن ظرفیت بالا بزار...
                            اسم بازاری نداره .......شما بگید دیود 1n5198 وشمارهای خیلی زیاد دیگری هم میتونی استفاده کنی..............
                            در ضمن برای هر چیزی شما اسم یا شماره اون قطعه را تو گوگل سرچ کنید جد اون قطعه رو هم برات میاره.....
                            وحسابی الکترونیک با اینترنت مچ شده..............................
                            درسته هر چقد که جریان بیشتری بکشی افت ولتاژ دو سر دیود بیشتر میشه البته نه در همه خانواده دیودها......
                            اما در مورد دیود 1n4001تا 1n4007 ,.... اینه که این دیود حداکثر 1امپر میتونه تحمل کنه اگر بیشتر از اون بکشی دیود به رحمت الکترونیک میپیوندد................................

دیدگاه

پاسخ : سوال در مورد استپر موتور STP-58D202

خازن ظرفیت بالا ینی چقد؟؟؟شما به چقدیش میگین ظرفیت بالا و به چی میگین ظرفیت پایین؟؟؟
                              این Vs و Vcc و ولتاژی که به میکرو میره رو میتونم همه رو از یه منبع تغذیه و با بکار بردن رگولاتور بگیرم؟؟؟(یه آداپتور چینی دارم که تا 15ولت هم تنظیم میشه با توجه به اینکه پشت موتور نوشته 1.7v ،این منظورش همون 1.7ولته؟!چون من تا 15 ولت هم بهش وصل کردم هیچیش نشده)
                              عکس موتورمو پایین گذاشتم.پشتش نوشته
                              STP-58D202
                              1.8DEG/STEP 1.7V 1.7A
                              دسته دوم خریدمش یکی دوسال پیش 8000تومن(می ارزه یا یارو درستمون کرد؟).هر چی گشتم دیتاشیتی ازش پیدا نکردم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X