اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کنترل لوازم خانه با ارتباط بیسیم 5 میکرو! (پرده،حافظ،کولر و....)

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کنترل لوازم خانه با ارتباط بیسیم 5 میکرو! (پرده،حافظ،کولر و....)

سلام من می خواهم وسیله ای طراحی کنم که با آن بشود تمامی وسایل خانه را کنترل کرد و این کار با شبکه کردن چند میکرو باشد و از راه دور نیز قابل انجام باشد!!
    که با اتصال 1 برد اصلی که دارای ال سی دی گرافیکی و صفحه تاچ اسکرین است و ماژول های hm-tr که با استفاده از آن به 4 برد دیگر که در جاهای مختلف خانه قرار گرفته اند خانه را کنترل کرد.
    وظیفه برد ها:
    برد اول: دستگاه کنترل جریان برق و برق اضطراری و کنترل فاز و مصرف برق و ... (که یک عدد atmega8 و ماژول hm-tr دارد که به برد اصلی کانکت شود و دیگر وسایل لازم برای اندازه گیری میزان باطری شارژ آن و محافظ برق و .....)
    برد دوم: برای کشیدن پرده های خانه و درایو کردن 2 موتور (بازهم یک atmega8 و hm-tr)
    برد سوم: آبیاری گلدان ها (atmega8 و hm-tr)
    برد چهارم : اندازه گیری دما و کنترل کولر
    خوب عزیزان من برد های واسطه 1و2و3و4 راساختم و مشکلم با برد اصلی که چجوری باید برد های دیگر را با هم با ماژول های hm-tr شبکه کنم؟
    در ضمن این برد ها باید اطلاعات را دو طرفه رد و بدل کنند چون مٍثلا اگه ما از برد 4 کولر را روشن و خاموش کردیم برد اصلی بفهمد که ما آن را روشن کردیم وهمین طور اگه از برد اصلی این کار رو انجام دادیم برد فرعی بفهمد!
    دوستان اگه کسی اطلاعاتی در این زمینه دارد لطفا کمک کند !!
    من منتظرم!

تشکر لازمه! دکمه رو فشار بده ديگه!!
    موفق باشيدددددد!!

پاسخ : کنترل لوازم خانه با ارتباط بیسیم 4 میکرو! (پرده،حافظ،کولر و....)

سلام
    من فکر میکنم اگر چند تا فرستنده با هم دیتا ارسال کنند تداخل فرکانسی پیش می آید. تو مسابقات رباتیک این اتفاق واسه ما افتاد و ما مجبور شدیم همونجا فرکانس کاری رو عوض کنیم !!

دیدگاه

پاسخ : کنترل لوازم خانه با ارتباط بیسیم 4 میکرو! (پرده،حافظ،کولر و....)

با تشکر از توجه شما من هم همین مشکل را دارم هم اینکه می شه مثلا در برد اصلی فقط 1 عدد hm-tr استفاده کرد و اون هارا کد گزاری کرد یا نه؟ باید از rs485 استفاده کرد اکه باید از این استفاده کرد چجوری چون من همه تاپیک هارا در این مورد خواندم و چیزی دستگیرم نشد. :angry:
      موفق باشيدددددد!!

دیدگاه

پاسخ : کنترل لوازم خانه با ارتباط بیسیم 5 میکرو! (پرده،حافظ،کولر و....)

485 که بیسیم نیست
        اگر منظوترتون اینه که دیتا های میکروها به هم نخورند و میهواید وایرلس هم باشه ، پروتکل شما باید یک پروتکل زمان بندی شده مثل مدباس باشه . اگر می خواید 485 هم کار کنید (که من توصیه نمیکنم ) باز هم باید چیزی شبیه مدباس رو اعمال کنید
        Don't hesitate to ask any question ..

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahanb
          سلام من می خواهم وسیله ای طراحی کنم که با آن بشود تمامی وسایل خانه را کنترل کرد و این کار با شبکه کردن چند میکرو باشد و از راه دور نیز قابل انجام باشد!!
          که با اتصال 1 برد اصلی که دارای ال سی دی گرافیکی و صفحه تاچ اسکرین است و ماژول های hm-tr که با استفاده از آن به 4 برد دیگر که در جاهای مختلف خانه قرار گرفته اند خانه را کنترل کرد.
          وظیفه برد ها:
          برد اول: دستگاه کنترل جریان برق و برق اضطراری و کنترل فاز و مصرف برق و ... (که یک عدد atmega8 و ماژول hm-tr دارد که به برد اصلی کانکت شود و دیگر وسایل لازم برای اندازه گیری میزان باطری شارژ آن و محافظ برق و .....)
          برد دوم: برای کشیدن پرده های خانه و درایو کردن 2 موتور (بازهم یک atmega8 و hm-tr)
          برد سوم: آبیاری گلدان ها (atmega8 و hm-tr)
          برد چهارم : اندازه گیری دما و کنترل کولر
          خوب عزیزان من برد های واسطه 1و2و3و4 راساختم و مشکلم با برد اصلی که چجوری باید برد های دیگر را با هم با ماژول های hm-tr شبکه کنم؟
          در ضمن این برد ها باید اطلاعات را دو طرفه رد و بدل کنند چون مٍثلا اگه ما از برد 4 کولر را روشن و خاموش کردیم برد اصلی بفهمد که ما آن را روشن کردیم وهمین طور اگه از برد اصلی این کار رو انجام دادیم برد فرعی بفهمد!
          دوستان اگه کسی اطلاعاتی در این زمینه دارد لطفا کمک کند !!
          من منتظرم!

راه حلی که به ذهن من می رسه اینه که برد اصلی بعنوان گوینده اصلی باشه و بترتیب و در فاصله های زمانی معین تک تک برد ها رو با آدرس یکه صدا و دستورات مربوط به اون برد رو اعلام کنه و هر بردی با توجه به آدرس خودش در زمانی که صدا شده وضعیت خودشو و دستورات لازم رو به برد مرکزی اعلام میکنه با این کار میتونین اطلاعات رو رد و بدل کنین .

خلاصه :
          صدا کردن برد اول و ارسال دیتای مربوط به برد اول
          پاسخ برد اول و ارسال وضعیت و فرمانها
          تاخیر
          صدا کردن برد دوم و ارسال دیتای مربوط به برد دوم
          پاسخ برد دوم و ارسال وضعیت و فرمانها
          تاخیر
          .
          .
          .
          .برگشت به اول روتین

دیدگاه

محسن جان این روشی که شما میفرمائید خیلی خوبه ولی فقط برای ارتباط بین مین برد و بردهای فرعی بکار میاید .دوستمون میخواد بصورت دو طرفه بتونه استفاده کنه یعنی از بردهای فرعی هم بتونه دیتارو ارسال کنه .البته میدونید که اگه هر برد در زمان واحد دیتا ارسال کنه مشکلی ایجاد نمیشه و زمانی مشکل بروز میکنه که همزمان بخواهند بردهای فرعی دیتا ارسال کنند . مثل گزارش وضعیت دما و غیره . حالا بنظر من اگه مدیریت اصلی و فرا خوانی بردها از سمت مین باشه میتونه همونطور که شما فرمودید در زمانهای مشخص اطلاعات رو از بردهای فرعی دریافت کنه و تنها زمانی بردهای فرعی جواب بدهند که فراخوانی میشوند . ضمنا بردهای فرعی در زمانی که فراخوانی نشده اند میتوانند اطلاعاتشون رو در ایپیرام ذخیره کنند و در موقع ارتباط با مین اونها رو ارسال کنند .
            ببخشید اگه نامفهوم توضیح دادم .
            وقتي همه نيروهاي جسمي و ذهني متمرکز شوند توانايي فرد براي حل مشکلات به طور حيرت انگيزي چند برابر مي شود .
            نرمن وينسنت پيل

دیدگاه

آقا جواد گل!
              این چیزی که شما میفرمایین فرقی با فرمایش آقا محسن نداره. در هر صورت بنظر میاد هر دو نفر توضیحی مطابق با فرم master-slave میدین. یعنی فقط یک نفر مشخص میکنه که چه کسی کی چکار کنه و بعد بگه قبلا چکار کرده.

دیدگاه

از روش listen befor talk هم میشه استفاده کرد
                به این صورت که ماژول قبل از ارسال به کانال گیرنده گوش میده اگه فرستنده دیگه ای در حال ارسال نباشه ارسال رو شروع میکنه

دیدگاه

پاسخ : کنترل لوازم خانه با ارتباط بیسیم 5 میک&#1585

دوستان خیلی ممنون ولی من با کمک دوستان به این نتیجه رسیدم که :
                  باید از روش mod bus استفاده کنیم و فرکانس همه ماژول ها _hm-tr_ باید یکی باشد ولی من تا حالا با بسکام همچین کاری نکردم و فقط بسکام بلدم اگه کسی از دوستان این کار را کرده لطقا کمک!
                  این طور که به نظر می رسد کار سختی نیست!
                  یعنی به هر فرستنده یه شماره می دیم و وقتی master می خواهد فرمان بدهد مثلا اگه برد اول شمارش 1 باشد و برد فرستده عدد 1021 را ارسال کند ما به برد 1 گفتیمکه اگر عددی که دریافت میکنی اولش 1 بود ادامه را بگیر (مثلا 21 داده مورد نظر م مثلا دما است)و بعد به master بفرست. واگه نبود اون بردی که این شماره مال اون هست داده را می گیرد! :nice:
                  خوب این لپ کلام!
                  ولی حالا کساییکه می تونن تو برنامه نویسی کمک کنند یا با hm-tr کارکردند بگند چون من با hm-t و hm-r کار کردم ولی با hm-tr کار نکردم کسی اگه کار کرده لطفا روش برنامه نویسی و قیم ماژول ها را بگه وبکه اصلا کلا مد باس در بسکام چجوریه مثالی ازش داره؟
                  باز هم ممنون از دوستانی که پیگیری می کنند. :read: :job:
                  موفق باشيدددددد!!

دیدگاه

بابا دمتون گرم یعنی تو این همه آدم تا حالا کسی با hm-tr و بسکام کار نکرده ؟؟؟
                    موفق باشيدددددد!!

دیدگاه

دوستان همه ی شما درست می فرمایید اما هر جوری که بخواهید کار کنید اگه با یک فرکانس کار کنید تداخل امواج صورت میگیره . :sad:
                      میتونید از ماژول rfm 12 استفاده کنید چون فرکانش متغیره!! :agree: :applause:
                      practice make perfect

دیدگاه

اتفاقا بری اینکه همه به هم کانکت باشند باید فرکانس ها یکی باشد و با این روشیکه گفتم فکر نکنم تداخل صورت بگیره فقط یکی به من بگه تو بسکام از یه کد مثلا 8 تایی چجوری رقم ها را جدا کنم که بشه روی اون ها کار انجام بدم :angry:
                        در ضمن این rfm12 هم شما کار کردید؟
                        اگه کار کردید می دونین که برنامه نویسیش چقدر سخته؟ من که می گم خیلی!!!
                        موفق باشيدددددد!!

دیدگاه

برای بار اول سخت است :biggrin:
                          اگه یک بار انجام بدی برای دفعات بعدی دیگه سخت نیست !!!!! :agree: :nice:!!!!
                          practice make perfect

دیدگاه

آخه من یه بار اومدم باهاش کار کنم امااز رجیستر هاش سر در نیاوردم! oo:
                            بعدش این rfm12 رو با میکرو میشه فرکانسشو عوض کرد اونم هر موقه دلت بخواد؟ چجوری؟ شما باهاش کار کردی؟
                            اگه کار کردی خوب بگو چجوریه؟؟؟
                            موفق باشيدددددد!!

دیدگاه

گه دیتاشیتش را بخوانید شاید متوجه نشید اخه یکم گنگه !!
                              خدوم همینجا میگم چی جوری باید ازش استفاده کرد .
                              البته من با 433 mhz کار کردم و با atmega16 و تا برد حدود 70 متر ازش جواب گرفتم البته استانداردش 100 متر :agree:
                              من یه چیز در مورد این ماژول تازه شنیدم که میشه برد ارسال اطلاعات را هم تنظیم کرد . البته نمی دونم بشه یا نه؟؟؟؟؟؟؟؟ :question: :question: oo:
                              practice make perfect

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X