اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

پیدا کردن مستطیل در تصویر و لبه یابی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

پیدا کردن مستطیل در تصویر و لبه یابی

ضمن سلام و خسته نباشید خدمت همه دوستان.
    من یه پروژه با متلب دارم که باید پلاک ماشین رو تو تصویر تشخیص بده.
    من بعد از این که عکس رو باینری کردم و نقاط تو خالی رو پر کردم پلاک تقریبا به صورت یک مستطیل تو سفید در اومد.
    اول دنبال یه دستور میگردم که عکس رو لبه یابی کنه و مستطیل رو به شکل اصلیش در بیاره.
    بعد میخواستم بدونم دستور یا راهی هست که بشه باهاش مستطیل تو سفید رو یا شکلی که نزدیک به مستطیل هست رو پیدا کنه؟
    ممنون میشم راهنمایی کنید.

پاسخ : پیدا کردن مستطیل در تصویر و لبه یابی

نوشته اصلی توسط arashad
    ضمن سلام و خسته نباشید خدمت همه دوستان.
    من یه پروژه با متلب دارم که باید پلاک ماشین رو تو تصویر تشخیص بده.
    من بعد از این که عکس رو باینری کردم و نقاط تو خالی رو پر کردم پلاک تقریبا به صورت یک مستطیل تو سفید در اومد.
    اول دنبال یه دستور میگردم که عکس رو لبه یابی کنه و مستطیل رو به شکل اصلیش در بیاره.
    بعد میخواستم بدونم دستور یا راهی هست که بشه باهاش مستطیل تو سفید رو یا شکلی که نزدیک به مستطیل هست رو پیدا کنه؟
    ممنون میشم راهنمایی کنید.
    من متلب کار نمی کنم ولی برای لبه یابی بهترین انتخاب Canny edge detection هست که توی LPR ها خیلی استفاده میشه. برای تشخیص مستطیل روشهای زیادی هست، بعضی ها با Hough Transform اینکار رو میکنن، من خودم بیس کارم رو چون وکتور گذاشتم و برای حالات Perspective هم تشخیص میده http://en.wikipedia.org/wiki/File:LPR_Process.JPG
    اگه خیلی لازم نیست پلاک کج بشه، میتونی Histogram بگیری و با اسکن عمودی و افقی هرچی شبیه مستطیل سفید باشه رو Detect کنی، بعد با مقایسه محتویاتش در عکس اصلی، مثلا یه گوشش باید آبی باشه میتونی تشخیص بدی که آیا واقعا پلاکه و یا نسبت طول به عرضش مثلا باید 5 به 1 باشه، با یه مقدار Tolerance که اگه یکم زاویه داشت اشتباه نکنه.
    اسمایل، تومورو ویل بی وُرس

دیدگاه

پاسخ : پیدا کردن مستطیل در تصویر و لبه یابی

خیلی ممنون اما من بیشتر دنبال دستوراتی هستم که بشه این کارا رو باهاش کرد.
      مثلا همین که هیستوگرام رو مقایسه کنه یا ببینه یه گوشش آبیه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X