اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی برای شروع به کار با plc

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی برای شروع به کار با plc

سلام من میخوام شروع به یاد گیری plc کنم 2 تا کتاب هم گرفتم ولی نمی دونم باید از کجا شروع کنم
    1-مثلا اینک رایج ترین plc که در کارخانه ها استفاده می شه چیه زیمنس یا مدل هایی دیگه؟
    2- از چه کتابی استفاده کنم ؟
    3-برای یادگیری کار با مدار فرمان وقدرت و سنسور ها از چه منابعی استفاده کنم ؟
    پیشاپیش از راهنمایی شما ممنون

پاسخ : راهنمایی برای شروع به کار با plc

سلام
    در مورد سوال سوم:
    کتاب تکنولوژی و کارگاه برق صنعتی که یکی از کتابهای فنی حرفه ای-صنعت هست مطالب بسیار خوبی درباره مدار فرمان و قدرت داره
    خوشبختانه وزارت آموزش و پرورش pdf این کتاب رو گذاشته(رشته الکتروتکنیک سال سوم رو ببینید):

http://www.chap.sch.ir/MaghtaList.asp

البته باز کردن فایلهاش به کلید نیاز داره که اون هم در سایتش موجوده
    فهرست مطالبش هم اینه:
    معرفی اجزای شبکه های الکتریکی سه فاز
    کابل و کابل کشی
    راه اندازی موتورهای الکتریکی با کلیدهای دستی
    راه اندازی موتورهای الکتریکی سه فاز با کلید الکترومغناطیسی(کنتاکتور)
    راه اندازی موتورهای الکتریکی سه فاز با رله های قابل برنامه ریزی
    در این کتاب اجزای سازنده تابلو مانند کنتاکتور، رله های حرارتی و مغناطیسی، لیمیت سوئیچها و فیوزها و ... معرفی شده اند و چند نمونه نقشه هم قرار داده شده که برای من مفید بوده. در مورد سنسور اطلاعات زیادی در این کتاب وجود نداره

من از کتاب کارگاه برق و مدار فرمان انتشارات دانش پرور (نویسنده آقای نیکوکار) هم تعریف زیادی شنیده ام ولی متاسفانه در بازار نیست.

دیدگاه

ممنون از توضیحات شما
      برای خود plc چه کتابی پیشنهاد می کنید واینکه plc رایج درکارخانه ها s7 هست یا نه منظورم اینه از کدام باید شروع کرد s200 یا s300 یا چیز دیگه ای

دیدگاه

سلام
        من نمیدونم plc رایج چیه؟ نوعی که من باهاش کار میکنم fatek هست که ساخت یک شرکت تایوانیه
        راستش کتاب به من کمک زیادی نکرد غیر از اینکه یک سری اطلاعات کلی بهم داد. چیزی که بهم خیلی کمک کرد و تونستم با کمکش برنامه بنویسم استفاده از منابع خود fatek و مثالهاش بود مثلا نگاه کنید به:

http://www.fatek.com/Download%20Page/English/FBe_Manual/Basic/

بخصوص شیوه برنامه نویسی step که در فصل 8 با ذکر مثال توضیح داده شده برای من خیلی مفید بوده و من برنامه ام رو بر اساس همین روش نوشتم.
        البته نوشتن چند برنامه به عنوان تمرین و امتحان کردنشون روی plc هم خیلی مفیده.

دیدگاه

رایج ترین برند در حال حاضر زیمنس است ولی فکر نکنم این طوری بمونه من پیشنهاد می کنم از omronشروع کنید به یادگیری چون ارزونه و مشتری پسند :icon_razz:
          پیامبری که از بلندی بترسد ،هرگز به معراج نمی رسد....

دیدگاه

دوستان اینجا هم می تونه به شما کمک کنه:
            http://www.iran30t.com/showthread.php?p=46434#post46434

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X