اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ارتباط سریال

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ارتباط سریال

سلام من در یک پروژه از آی یس max232 استفاده کردم و مدار طوری که دائم باید به pc وصل باشه می خوام بدونم که اگر از یک کایل مرغوب استفاده کنم تا چند متر کابل می تونه بلند باشه حداکثر چند متر فاصله جواب می ده
    با تشکر

پاسخ : ارتباط سریال

سلام.
    بنده دقیقا نمیدونم تا چند متر جواب میده. البته سوال شما هم کلیه چون حداکثر فاصله ممکن به نرخ ارسال و همچنین محیط بستگی داره. اگر فاصله زیاده سعی کنید از نرخ ارسال بسیار پائین استفاده کنید.
    خود بنده چیزی حدود 5 متر رو امتحان کردم وبدون هیچ مشکلی ارتباط برقرار بود ولی فکر میکنم بشه بیشتر از اینها جواب گرفت.
    در ضمن برای فواصل بسیار دور در حد KM میتونید از مدولاسیون استفاده کنید. مثل مودم.

دیدگاه

تئوریش با سرعت ارتباط 9600 میشه 100 فوت یا همون 33 متر. اما مسلما در هر حالتی باید امکانی برای تشخیص و رفع خطا داشته باشین. اگر مجبور شدین بیش از این مسافت یا سرعت بالاتر برین دو تا کوپل rs232 به rs422 استفاده کنین تا مسافت رو به 1200 متر و سرعت رو تا 115200 یا بالاتر هم بتونین برسونین.

دیدگاه

سلام
        من جدیدا رو یه پروژه کار می کردم که باید تو فواصل دور ارتباط سریال برقرار می کردم ...
        حداکثر فاصله ای که من با نرخ9600 تست کردم 36 متر بود که خیلی عالی جواب گرفتم ... البته مطمئنم که بیشتر از این ها رو هم جواب میده ...
        اگه میخواین در فواصل دور در حد کیلومتر ارتباط برقرار کنید من استفاده از rs485 رو به جای rs232 توصیه می کنم ...
        Share OR Die

دیدگاه

آقا مهدی عزیز. خیلی وقتها میشه بالاتر یا پایین تر از محدوده ها هم کار کرد و مشکلی هم نداشت. مثلا در شرایطی ممکنه بتونین تا 100 متر رو هم با rs232 روی 9600 جواب بگیرین اما در حالت کلی صدق نمیکنه و خیلی به عوامل محیطی بستگی پیدا میکنه. مثلا در جاده ای که ماکزیمم سرعت 110 هست معمولا پلیس به سرعت 120 گیر نمیده. ولی قانونا مجازه شما رو جریمه کنه.و اگر میون صد تا پلیس فقط یکیشون شما رو جریمه کنه نمیتونین بهش بگین چرا تو جریمه میکنی.
          بهرحال وقتی کسی کاری میخواد بکنه یا باید همه شرایط رو توضیح بده یا اینکه فرض بر وجود شرایط عمومی گذاشته میشه.

دیدگاه

مهندس چرا عصبانی میشی ... من فقط تجربه ی شخصی خودمو گفتم ...
            Share OR Die

دیدگاه

البته یه نکته باید به اساتید محترم عرض کنم که اگه می خواهید از rs485 استفاده کنید باید سیم مخصوص بذارید . اگه با استاندارد rs485 اشنا باشد میدونید که سیمش چجوریه .
              به این صورته که دو سیم اطلاعاتش به صورت ماپیچ هسنتد یعنی دور هم پیچیده هستند . در این صورت اگه نویزی توی مسیر باشه نویز روی هر دوتا سیم اعمال میشه و از آنجا که صفر و یک از روی اختلاف این دو تا سیم شناسایی میشه مشکلی پیش نمی آید .
              practice make perfect

دیدگاه

چه عصبانیتی؟ من قربون کسی هم برم یعنی عصبانی شدم؟ باشه از این به بعد اخم میکنم و پیغام میذارم. بلکه اینجوری به عصبانیت متهم نشم.

خوبه؟

دیدگاه

قربونت داداش ... اینجوری جذبه ی بیشتری داری ...
                  Share OR Die

دیدگاه

نوشته اصلی توسط m95.s
                    البته یه نکته باید به اساتید محترم عرض کنم که اگه می خواهید از rs485 استفاده کنید باید سیم مخصوص بذارید . اگه با استاندارد rs485 اشنا باشد میدونید که سیمش چجوریه .
                    به این صورته که دو سیم اطلاعاتش به صورت ماپیچ هسنتد یعنی دور هم پیچیده هستند . در این صورت اگه نویزی توی مسیر باشه نویز روی هر دوتا سیم اعمال میشه و از آنجا که صفر و یک از روی اختلاف این دو تا سیم شناسایی میشه مشکلی پیش نمی آید .
                    منظورتون کابلهای CAT5(E) یا CAT6 هست ؟

دیدگاه

نه مطمئنا اینا نیست
                      تو کابل cat5 4 تا زوج سیم هست در حالی که منظور دوستمون 1 زوج سیمه
                      Share OR Die

دیدگاه

بهش میگن "زوج به هم تابیده" یا twisted pair

کابل شبکه چهار زوج از این سیم ها رو داره ولی خوب مسئله مقاومت اهمی اش و بار خازنی اش هم باید بررسی بشه.

دیدگاه

دوستان این کابلی که من گفتم یک زوج سیم توش هست . و همچنین محدوده ی ولتاژ این استاندارد بالا است . برای مثال اگه اشتباه نکنم بین -3 ولت تا 25 ولت 1 منطقی حساب میشه . در این صورت مقاومت سیم روی تتیجه کار تاثیری ندارد . :biggrin: :biggrin: :biggrin: :biggrin: :biggrin:
                          practice make perfect

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                          X