اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت تابلو فرمان آسانسور

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت تابلو فرمان آسانسور

سلام
    کسی در این انجمن اطلاعاتی برای طراحی یه تابلو آسانسور داره
    من چند سالی هست می خواهم درست کنم ولی هنوز طرز کار آسانسور رو نمیدونم
    بعدش کسی اینجا هست برنامه اون رو نوشته باشه یا بتونه برنامه اون بنویسه

پاسخ : ساخت تابلو فرمان آسانسور

دوست عزیز امکانش هست برنامه اون رو به من بدهید فقط می خواهم طرز کار و عملکرد آسانسور رو بدونم
    بعدش برنامه شما فقط روی برد شما جواب میده پس هیچ سوء استفاده ای ازش نمیشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mojtaba.asgari
      من قبلا برای یه شرکتی نوشتم ولی به خاطر حقوق اون شرکت نمیتونم مدارش و برنامه رو برات ارسال کنم شرمنده :redface: ولی این رو بگم مدارش یه کم پیچیدس که توش ترمز دی سی و اینورتر و موتور سه فاز و پنل ها و موقعیت یابی کابین و اندازه گیری وزن کابین داره در ضمن آسانسور های خارجی برای کم کردن مصرف برق از موتور دی سی استفاده کردن که تابلوش با تابلو های ایرانی فرق می کنه به هر حال اگر برای تحقیق یا یاد گرفتن میخوای وقت و هزینه زیادی برات می بره ولی اگر برای شرکتی چیزی میخوای درست کنی ارزش کار کردن داره امیدوارم موفق باشی :applause:
      میشه یه توضیحی بدی که چطور وزن کابین رو اندازه گرفتی؟
      تجربه معلم خشنی هست اول امتحان میگیره بعد درس میده !!!
      به دلیل برخی مشکلات بوجود اماده دیگه امکان ادامه فعالت در این انجمن مقدور نیست.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط eh3an_ir4n
        سلام
        کسی در این انجمن اطلاعاتی برای طراحی یه تابلو آسانسور داره
        من چند سالی هست می خواهم درست کنم ولی هنوز طرز کار آسانسور رو نمیدونم
        بعدش کسی اینجا هست برنامه اون رو نوشته باشه یا بتونه برنامه اون بنویسه
        دوست من هر سوالی بود من در خدمتم فقط هر کجاش که مبهمه بپرس تا جایی که بلد باشم دریغ نخواهم کرد
        بنده یه شرکت اسانسور دارم که در حال تولید انواع تابلو فرمانهای اسانسوریم که همگیشونو خودم طراحی کردم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط POLESTAR
          میشه یه توضیحی بدی که چطور وزن کابین رو اندازه گرفتی؟
          برای اینکار فکر کنم بشه از روی جریان و گشتاور موتور وقتی که زیر باره فهمید ...... دوستانی که تجربه دارن لطفا راهنمائی بکنند. با تشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا حاجی زاده
            برای اینکار فکر کنم بشه از روی جریان و گشتاور موتور وقتی که زیر باره فهمید ...... دوستانی که تجربه دارن لطفا راهنمائی بکنند. با تشکر
            دوست من
            من کارم اسانسوره و یه شرکت اسانسور دارم این دوستمون یه جوری گفت باید میکرو وزن اسانسور رو بگیره که من فکر کردم لودسل یا یه همچین چیزی استفاده کرده
            در عمل نیازی به این چیزها نیست و چون اسانسور وزنه تعادل داره با گشتاور موتور هم نمیشه یه فنری هست که این کارو میکنه اگر این فنر که روی کابین سوار شده بقدری فشرده بشه که پلاتبنهای کنتاکت سوار شده روی فنر بهم بخوره تابلو میفهمه که بار اضافی داره همین و اجازه استارت نمیده که اکثرا سرویسکارهای خوب ایرانی پلش میکنند چون تنظیمش و تعمیرش سخته و معمولا بلد نیستند
            این فقط یه پلاتین و یه فنره نه بیشتر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mojtaba.asgari
              به خاطر این برنامه رو اینجا نگذاشتم چون شما خودتون شرکت دارید در مورد وزن هم درست گفتید فقط یه نکته هست اینه که تابلویی که من طراحی کردم مثل تابلو های خارجی از ادامه شفت موتور که خود اون شرکت به شفت موتور جوش میزنه برای اندازه گیری وزن استفاده میکرد اینطوری هم دقیقتر بود هم اصطحلاک و خرابی نداشت و هم دم دست بود. سنسورهای وزن روی کابین موقع شروع حرکت وزن رو بیشتر نشون میدن نمیدونم شما هم توی کار با این مشکل رو به رو شدید یا نه بعضی اوقات اتفاق می افته که افرای وارد کابین میشن وزن مناسبه ولی موقعی که آسانسور میخواد به سمت بالا حرکت کنه تو لحظه شروع حرکت سنسور عمل میکنه و موتور رو خاموش میکنه تو مواقع که این اتفاق می افته معمولا حساسیت سنسور رو کمتر میکنند
              دوست من همونطوری که قبلا هم گفتم اون فقط یه فنره خوب فنر بعد از یه مدت کار کردن اون کارایی قبلی رو از دست میده و نیاز به تنظیم دوباره داره
              در مورد سنسور وزن اسانسورهای خارجی هم باید بگم چیزی که به شفت موتور متصل میشه شفت انکودره نه سنسور وزن معمولا برای اندازه گیری وزن از لود سل استفاده میشه که اونوهم زیر فلکه اصلی موتور مبندند البته توی ایران من ندیدم و کارایی نداره معمولا برای موتورهای بالای یک متر بر ثانیه استفاده میشه
              در این نوع اسانسورها به هیچ وجه نمیتونه اسانسور بدون شیب وایسه در غیر این صورت احتمال مشکلات جانی حتمی هست یعنی همه تستها و چکهای ایمنی قبل از حرکت انجام داده میشه و محاسبات دقیق داره که توی ایران نه تولید میشه و نه معمولا استفاده میشه البته این نوع اسانسورها برای ساختمونهای بالای 30 طبقه استفاده میشه و دارای شیبهای سرعت چند (بیش از دو ) مرحله ای هستند مثلا اگر قراره اسانسور بیش از 10 طبقه بدون توقف حرکت کنه با یه سرعت و یه نوع شیب حرکت میکنه و پایین تر از 10 طبقه رو بایه نوع سرعت دیگه و شیبهای متفاوت و بالای 20 طبقه هم همینطور

دیدگاه

سلام دوستان
                من تمام ورودی و خروجی هاشو به دست آوردم حدودا بیش از 50 تا میشن میخوام با atmega16 یه تابلو در واقعه بردشو درست کنم کسی میتونه کمکم کنه که من چطوری این 50 تا رو تو میکروی 32 پایه ای کنم؟ :eek: میشه از دیکدر استفاده کرد؟

دیدگاه

سلام !!
                  4 تا دیکودر 16 به 4 میخری و ورودی هاتو به اون میدی !
                  یعنی 16 تا ورودی ! بعد اونا رو میخونی
                  مثلا پورت b رو به دو تا دیکودر وصل کردی می خای ورودی ها رو بخونی
                  dim a as byte
                  a=port b
                  صدایی از قلب آذربایجان

Ya$a odlar yurdum AZERBAICANIM

دیدگاه

POLESTAR عزیز میشه توضیح بدین که شستی ها جطور کار میکنن؟
                    شستی ها چهار تا ورودی داره که دوتاشون com هستن و یکیش gnd و دیگریش 24 هست
                    من شستی هارو با ولتیمتر امتحان کردم وقتی شستی زده میشه ولتاإ¾ com که 62 ولت هست تا 3 ولت افت میکنه ولی 24 ولت بدون اینکه یه اوفی بگه تو همون 24 ولت باقی میمونه یعنی 24 ولت کاربردی تو مدارش نداره؟
                    و یکی اینم که چطور میشه شستی که آسانسور داره به سمتش میره چشمک میزنه و اسانسور کار میکنه ؟ میشه این روشن و خاموشی هارو با سیکل کاری برنامه کنترل کرد؟ :nice:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط farzad_online
                      POLESTAR عزیز میشه توضیح بدین که شستی ها جطور کار میکنن؟
                      شستی ها چهار تا ورودی داره که دوتاشون com هستن و یکیش gnd و دیگریش 24 هست
                      من شستی هارو با ولتیمتر امتحان کردم وقتی شستی زده میشه ولتاإ¾ com که 62 ولت هست تا 3 ولت افت میکنه ولی 24 ولت بدون اینکه یه اوفی بگه تو همون 24 ولت باقی میمونه یعنی 24 ولت کاربردی تو مدارش نداره؟
                      و یکی اینم که چطور میشه شستی که آسانسور داره به سمتش میره چشمک میزنه و اسانسور کار میکنه ؟ میشه این روشن و خاموشی هارو با سیکل کاری برنامه کنترل کرد؟ :nice:
                      سوال اول :
                      دوتا COM یکی مشترک LED داخل شستیه و اون یکی دیگه مشترک کلید داخل شستی هست مثبت 24 ولت میره به پایه دیگر LED و GND هم هم به پایه دیگر کلید
                      حالا روش کارش : در حالت عادی که شستی فشار داده نشده اون کام ها با یه مقاوت بالا کش یا همن POOL UP به مثبت 24 ولت وصله و در حالت ورودی قرارداره یعنی میکرو در حال چک کردنش هست که صفر نشده باشه حالا اگر صفر شده باشه میاد به خروجی تغییر حالتش میده و وبه GND وصلش میکنه در این صورت LED هم روشن میمونه و تا زمانی که کابین به طبقه اون شستی نرسیده در این حالت میمونه و با رسیدن کابین به طبقه پیج شده کام رو مثبت 24 میکنه با این کار LED خاموش میشه بعد خروجی رو باز به حالت اول یعنی ورودی در میاره و منتظر فرمان بعدی میشه
                      در مورد سوال دومت باید بیشتر توضیح بدی من منظورتو دقیقا نفهمیدم ولی باید بگم وقتی کام خروجیه میتونید هرموقع که خواستید GND کنید یا +24 که موجب چشمک زدن LED خواهد شد

دیدگاه

مرسی POLESTAR عزیز
                        منظورم این بود که برای مثال وقتی چند نفر وارد آسانسور میشن و هر نفر به یه طبقه میره که همشون تو ابتدا شستی طبقه مورد نظرشون رو میزنه و اسانسور شروع به حرت میکنه وقتی که کابین به اولین طبقه مورد نظر میره چراغ شستی روشن و خاموش میشه ولی مابقی روشن هستن که آسانسور قراره به اون طبقات هم بره.
                        یکی هم اینکه داخل شستی ها دوتا میکرو سوئیچ هست که یکیش کاربردی نداره؟ :nice:

دیدگاه

آقای POLESTAR شما که تابلوی اسانسور رو طراحی کردین جطوری سری ایمنی ها که 110 ولت هستند رو به میکرو دادین؟ می تونین راهنمای کنین :cry2:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط farzad_online
                            آقای POLESTAR شما که تابلوی اسانسور رو طراحی کردین جطوری سری ایمنی ها که 110 ولت هستند رو به میکرو دادین؟ می تونین راهنمای کنین :cry2:
                            راه های مختلفی هست که یک موردشو بیان میکنم
                            میتونید یه مقاومت 18 کیلو اهم یک وات و یک دیود 1n4007 و یک اپتو کوپلر b521 رو با هم سری کنید و خروجی ترانزیستور اپتوکوپلر رو بخونید

دیدگاه

polestar عزیز شما تو برد سخنگوتون از چه نوع حاظه ای استفاده کردین؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X