اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

موتور جوش با 2 تا ترانزیستور قدرت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

موتور جوش با 2 تا ترانزیستور قدرت

دایی جان سلام

میخاستم بدونم میشه با توپولوژی push pull توانی در حدود 1000 تا 1500 وات ساخت؟ با ولتاژ مثلا 12 تا 24 و 100 آمپر برای دستگاه جوش میخام :mrgreen:

آخه فول بریج و هالف بریج یه خازن داره که من نمیدونم محاسباتش چیه! :biggrin: تو 2 تا فیلم دیدم که تو جفتشون 2 تا منبع تغذیه ساخته بودم با این مشخصات:

65V 50A
    13v 50A
    جفتشون هم با 2 تا سویچ ترانزیستور مدار ساخته بودن! :biggrin:

پاسخ : متور جوش با 2 تا ترانزیستور قدرت

سلام دایی جان
    چرا نمیشه. خوبم میشه.
    منتها بهترین توپولوژی واسه کار با 220 ولت و توان بالا همین فول بریدجه.
    البته واسه جوشکاری حداقل 50 ولت لازم داری تا آرک اولیه تولید بشه.
    پایا یه آی سی داره به اسم UC3879
    با اینکه کمی قدیمی شده اما می تونی باهاش جوشکاری هم بکنی :biggrin:
    توصیه می کنم یه دونه بگیری و پله پله توانتو ببری بالا.
    اول یه 50 ولت 10 آمپر باهاش بساز. اگه مشکلی نداشتی تقویتش کن تا 100 آمپر.
    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

پاسخ : متور جوش با 2 تا ترانزیستور قدرت

50 ولت! آخه دایی بالا تر از 40 ولت شنیدم خطر داره! ممکنه خودمو بگیره!
      بدشم این که فاز شیف روزنانسیه! من توی روزنانسی 0 هستم

دیدگاه

پاسخ : موتور جوش با 2 تا ترانزیستور قدرت

نه دایی جان
        شجاع باش :biggrin:
        هرچند بدن هر فرد نسبت به برق گرفتگی متفاوته اما 50 ولت به ندرت ممکنه کسی رو بگیره. تازه قرار نیست دستاتو جوش بدی که نگرانی!
        فازشیفت یه روش کنترله و دلیل نداره حتما رزونانسی باشه.
        فاز شیفت مزیت های زیادی نسبت به روشهای دیگه داره و برای توان بالا عالیه.

دیدگاه

دایی نرم توش گیر کنم مثل اون 12 به +-35!!!! :biggrin: خیلی با اون مدار پوش پول نیم پل فرق داره؟

دیدگاه

اگه توی اون مدار گیر نمی کردی و درجا جواب میداد، چی یاد می گرفتی دایی؟!
            هر مداری تجربیات آدمو اضافه تر می کنه مخصوصا اگه گیر کنیم توش :biggrin:
            تازه فاز شیفت خیلی خوش قلقه.

دیدگاه

دایی سوال
              1-موسفت 700V گیر نیوردم! مگه نباید ولتاژ پیک 2Vin نیست توی این توپولوژی؟! خوب 310*2=620 من فقط 600V دیدم اونم خیلی کم!

2- ولتاژ ورودی رو 220 بگیرم یا 310 برای محاسبات؟!

دیدگاه

igbt نمیتونی استفاده کنی؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط voyager2020
                  igbt نمیتونی استفاده کنی؟
                  عزیز بیشتر توضیح میدی؟ :redface:

دیدگاه

igbt نسبت به ماسفت در مواردی گرونتره ولی پایداری و مشخصه های ولتاژ و جریان بالاتری نسبت به ماسفت داره!

دیدگاه

بالاخره کدوم توپولوژی رو انتخاب کردی؟!
                      اگه می خوای پوش پول استفاده کنی باید سوئیچ هات بالای 700 ولت باشه.
                      همونطور که دایی وویجر گفتند در ولتاژهای بالا IGBT به ماسفت ارجحیت داره.
                      اما اگه می خوای فول بریدج کار کنی ولتاژ سوئیچها باید 400 ولت باشه که ماسفت گزینه مناسبتریه.
                      ماسفتهای IRF که توی بازار هست زیاد قابل اعتماد نیستند که اصل باشه یا نه. مگر اینکه فروشنده اطمینان بده.
                      من ماسفتهای ژاپنی رو بیشتر ترجیح میدم و توشون تقلبی کمتر بود. حرف اولشون 2SK است.

دیدگاه

راستش هنوز تصمیم نگرفتم فکر کنم همون فول بریچ فاز شیفت بهتر باشه ولی وقتم کمه ! باید یکمی تحقیق کنم :redface:

دیدگاه

دایی اون uc3879 چنده قیمتش؟ دیوتی سایکل باید 100% باشده دیگه؟

من اینو یافتم که بهتره! uc3875 درایوراش برای موسفته نه ترانیستور دارلینگتن یا موسفت درایور فکر میکنی گیر بیاد؟

igbt اصلا کار نکردم مثل ترانزیستوره یا موسفت؟ :redface:

دیدگاه

سلام
                            الان میان میگن باز این اومد اظهار نظر کرد! :biggrin: :biggrin:
                            IGBT یه ترانزیستوره که از یک ترانزیستور دو قطبی + یه ماسفت(یا همون ترانزیستور اثر میدانی) تشکیل شده
                            یکی از ویژگی های خوب ماسفت امپدانس ورودی بالاش هست و یکی از خوبی های دوقطبی ولتاژ کلکتور امیتر کمش هست
                            سه تا پایه گیت و کلکتور و امیتر داره و در واقع میشه گفت گیت در واقع گیت یه ماسفت هست که فرمان بهش میدیم و این این ماسفته میاد اون دوقطبیه رو درایو میکنه
                            http://en.wikipedia.org/wiki/IGBT
                            IGBT ها گرون هستند(شدیدا oo ولی هم ولتاژ و جریان بالایی رو تحمل میکنند و هم صنعتی هستند
                            در ضمن برخلاف دو قطبی ها با ولتاژ کنترل میشوند نه با جریان که خیلی مهمه!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadmn
                              بالاخره کدوم توپولوژی رو انتخاب کردی؟!
                              اگه می خوای پوش پول استفاده کنی باید سوئیچ هات بالای 700 ولت باشه.
                              همونطور که دایی وویجر گفتند در ولتاژهای بالا IGBT به ماسفت ارجحیت داره.
                              اما اگه می خوای فول بریدج کار کنی ولتاژ سوئیچها باید 400 ولت باشه که ماسفت گزینه مناسبتریه.
                              ماسفتهای IRF که توی بازار هست زیاد قابل اعتماد نیستند که اصل باشه یا نه. مگر اینکه فروشنده اطمینان بده.
                              من ماسفتهای ژاپنی رو بیشتر ترجیح میدم و توشون تقلبی کمتر بود. حرف اولشون 2SK است.
                              اینا رو مشاهده کنین لطفا!
                              http://www.mitsubishielectric.com/semiconductors/products/powermod/note/
                              http://www.mitsubishielectric.com/semiconductors/products/powermod/igbtmod/

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X