اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

خازن های سری در عمل و در تئوری

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

خازن های سری در عمل و در تئوری

شکل زیر را در نظر بگیرید

نقطه A را به +5 ولت و نقطه C آ‌را به زمین وصل می کنیم
    اگر C1=C2 آ‌باشد در این صورت ولتاز نقطه B باید 2.5 ولت باشد

خوب این ولتاژ ربطی به ظرفیت C1 و C2 نداره ( فقط باید مساوی باشند )من هم این آزمایش را با دوتا خازن 20 پیکو فاراد انجام دادم ولی نقطه B اصلا
    ولتازی نداره آیا این برمیگرده به ساختار ولت متر ؟
    تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
    داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

پاسخ : خازن های سری در عمل و در تئوری

فکر کنم 20 پیکو خیلی کم باشه و جریان دهی نقطهآ‌ی B به اندازهآ‌ای نیست که ولتمتر بتونه اندازه بگیره.
    با خازن های رنج میکرو امتحان کنید.

دیدگاه

ولت متر باید بتونه این کار را انجام بده چون مقاومت ولت متر برای اندازه گیری ولتاز باید خیلی زیاد باشه
      آیا در بازار ولت متری هست که بتونه ؟
      چطوری میشه ولت متر را به پمپ مجهز کرد که بتونه ؟
      چطوری میشه از پل وتستون استفاده کرد ؟
      این برام خیلی مهمه برای ساخت یک شتاب سنج یک خازن میسازم و ظرفیت خازن در حد پیکو میشه
      تنها موردي كه همه آدما يقين دارن خدا در حقش زیاد لطف کرده
      داشتن عقله زيادتر از دیگر آدم ها است

دیدگاه

استفاده از OP-AMP هایی با جریان ورودی خیلی کم شاید بتونه راه حل خوبی باشه
        راستی چرا از اوسیلاتور استفاده نمیآ‌کنید که با تغییر C ،فرکانسش هم تغییر کنه؟

دیدگاه

خازن بعد از شارژ شدن اتصال باز می شود شما با هر مقدار دیگه ای هم که تست کنید ولتاژ خروجی صفر هست چون بعد از شارژ کامل خازن ها مثل مدار باز عمل می کنند و نقطه وسط شامل هیچ ولتاژی نیست
          ربطی به ولت متر شما نداره
          هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط baby_1
            خازن بعد از شارژ شدن اتصال باز می شود شما با هر مقدار دیگه ای هم که تست کنید ولتاژ خروجی صفر هست چون بعد از شارژ کامل خازن ها مثل مدار باز عمل می کنند و نقطه وسط شامل هیچ ولتاژی نیست
            ربطی به ولت متر شما نداره
            خوب میشه منبع ولتاژ ایده ال!(که مقاومت داخلی صفر داره) چون خازن ها شارژ شدند پس باید اختلاف پتانسیل داشته باشند!! که دارند هم!!! من امتحان کردم داشتند!

دیدگاه

خازن ها از لحظ بار کاملا شارزند و دارای ولتاژ اما جریان شاخه صفر است حالا قطعه ای به وسط این دو پایانه وصل بشود و سر دیگه به هر سر منبع تغذیه وقتی جریان در یکی از شاخه ها صفر باشد جریان از کجا عبور کند؟

جریان صفر در مدار با ولتاژ یعنی اتصال باز که دارای ولتاژ منبع و مقاومت بی نهایت و جریان صفر است
              هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط voyager2020
                خوب میشه منبع ولتاژ ایده ال!(که مقاومت داخلی صفر داره) چون خازن ها شارژ شدند پس باید اختلاف پتانسیل داشته باشند!! که دارند هم!!! من امتحان کردم داشتند!
                کاملا صحیح میآ‌فرمایید. از این روش برای تهیه ولتاژ متقارن در منابع غیر متقارن استفاده میشه(زمین مجازی)

دیدگاه

سلام
                  اگر دو خازن در مدار زیر از قبل تخلیه باشند و ظرفیتها نیز برابر باشند اون ولتاژ نصف ولتاژ تغذیه میشه
                  دلیل این که شما نتونستید اون ولتاژ رو با ولتمتر اندازه گیری کنید مقاومت ورودی ولت متر است
                  اگر مقاومت ورودی ولتمتر مثلا 1 مگا اهم باشه و خازنها 20p باشند ثابت زمانی مدار شما برابر R*Ceqهست یعنی 40 میکرو ثانیه
                  در پنج ثابت زمانی ولتاژ تقریبا صفر شده
                  این زمان آنقدر کم هست که شما به کمک ولتمتر نمیتونید این ولتاژ رو اندازه بگیرید
                  ولی با یک اسکوپ حافظه دار میتونید این کار رو انجام بدید

ولی روشهای بهتری هم برای تشخیص تغییر ظرفیت خازن هست
                  بهترین روش به نظر من همون روشی هست که دوستمون قبلا گفت یعنی با این خازن متغییر یک نوسان ساز بساز و از تغییرات فرکانس نوسان متوجه تغییرات خازن شو
                  بهتر است اول این خازن رو با یه خازن بزرگتر موازی کنی تا ساخت نوسان ساز راحت تر بشه و محدوده تغییرات فرکانس کمتر بشه

برای دستگاه شتاب سنج احتمالا ایده شما این است که یک صفحه خازن رو ثابت و دیگری که متحرک است رو به یک فنر با ضریب k معلوم متصل کنی و با دانستن جرم صفحه متحرک و قانون نیوتون و رابطه خازن، تغییرات ظرفیت رو بر حسب شتاب بدست بیاری

ولی میتونی همین کار رو با یک سلف انجام بدی
                  یعنی هسته ی متحرکی به یک فنر متصل هست و .......

راه دوم به نظر من ساده تر و عملی تر هست
                  http://dl.drelahi.net

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X