اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

نسل جدید منابع تغذیه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

نسل جدید منابع تغذیه

با سلام خدمت مهندسان سایت
    میخواستم بدونم نسل جدید منابع تغذیه که بعد از zvt ها آمده باشد و به صورت تجاری تولید میشود چیست ؟ و چه مزایایی نسبت به zvt ها دارد
    ممنون

پاسخ : نسل جدید منابع تغذیه

سلام دایی جان
    نسل جدید به LLC معروفه و مزیت ZCS یعنی سوئیچ کردن در جریان صفر رو داره.
    معمولا ماسفت ها با ZCS بهتر کار می کنند و IGBT ها با ZVS که سوئیچ در ولتاژ صفره.
    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

با سلام--نسل جدید منابع تغذیه بیشتر بر روی فرکانسهای بالاتر حدود 1.5 مگاهرتز و حجم کمتر وراندمان بیشتر تاکید دارد یعنی قطعات با تکنولوژی ساخت جدیدتر و الا اساس کار همان هست که بود مثلا الان منبع تغذیه هایی وجود دارد که توان 1200 وات ان خیلی کوچک است که اگر ببینید باورتان نمیشود ابعاد تقریبی در حدودطول 13 سانتی متر عرض6 سانتی متر و ارتفاع حدود 2 سانتی متر که باید روی هیت سینک نصب شود و قابلیتهای از قبیل پارالل شدن به تعداد زیاد --عملکرد توسط میکرو .داردبرای اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه نمایید.ایرادی که دارد در صورت سوختن قابل تعمیر نمیباشدhttp://www.vicr.com/.
      در زندگی اثر خوب و خاطره خوش از خودمان در این دنیا برجا بگذاریم.etgpsp

دیدگاه

اون وقت فرق zcs با zvs چیه؟ :eek:

دیدگاه

zvs همون zero voltage switch هست و zvt =zero voltage transition
          البته zct و zcs هم داریم که جریانی مدارات بالا هستند
          در zcs یک سلف با عنصر سوییچینگ بطورسری قرار داده شده بطوریکه بهنگام روشنی و قبل ازینکه جریانش افزایش پیدا کنه ولتاژ درین به نزدیکی صفر افت کنه که تلفات روشنی کمی داشته باشیم
          مبدل های سوییچینگ باک بوست یا فلای بک میتوانند در مد zvs کار کنند مشروط بر آنکه اندوکتانس مغناطیس کننده نسبتا بزرگ ترانس سوییچینگ یا سلف ذخیره ساز انرژی آنها به مقداری کاهش یابد تا اجازه معکوس شدن جریان در هر سیکل داده شود
          ولی در تکنیک zct و zvt به دلیل اینکه شبکه رزونانس خارج از مسیر اصلی توان هست یعنی شبکه رزونانس فقط در هنگام عبور از مرحله سوییچینگ کار میکند تلفات هدایتی فشار ولتاژ کمتری دارد
          zvt ها در واقع ترکیب منابع zvs و منابع رزونانسی هستند

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ahmadrezaf
            zvs همون zero voltage switch هست و zvt =zero voltage transition
            البته zct و zcs هم داریم که جریانی مدارات بالا هستند
            در zcs یک سلف با عنصر سوییچینگ بطورسری قرار داده شده بطوریکه بهنگام روشنی و قبل ازینکه جریانش افزایش پیدا کنه ولتاژ درین به نزدیکی صفر افت کنه که تلفات روشنی کمی داشته باشیم
            مبدل های سوییچینگ باک بوست یا فلای بک میتوانند در مد zvs کار کنند مشروط بر آنکه اندوکتانس مغناطیس کننده نسبتا بزرگ ترانس سوییچینگ یا سلف ذخیره ساز انرژی آنها به مقداری کاهش یابد تا اجازه معکوس شدن جریان در هر سیکل داده شود
            ولی در تکنیک zct و zvt به دلیل اینکه شبکه رزونانس خارج از مسیر اصلی توان هست یعنی شبکه رزونانس فقط در هنگام عبور از مرحله سوییچینگ کار میکند تلفات هدایتی فشار ولتاژ کمتری دارد
            zvt ها در واقع ترکیب منابع zvs و منابع رزونانسی هستند
            ممنون از توضیحاتتون . اگه شماتیکی از این تکنیک دارید پلود کنید . بنظر ترکیب جالبی داره .
            مدارات LLC تقریبا که از رده خارجن چون هیچ استقبالی از این قطعات نه از طرف سازنده ها
            و نه از طرف مصرف کننده ها نشد .
            اگر برای تکنیک zct و zvt از قطعه خاصی هم استفاده میشه لطفا پارت اون رو بزارید .
            باز هم عید آمد و ما لختیم...

دیدگاه

پس من هنوز خیلی عقبم دایی :biggrin:
              چون دارم با LLC کار می کنم. ZCS هم هست.

دیدگاه

کسی انگار نبود این چند روز مثل من که نبودم
                من خواستم عکس پلود کنم ولی http://www.tinypic.com نمیشه باز کرد ، راه دیگه ای هست؟

دیدگاه

http://img98.com

دیدگاه

مبدل zct)zvt) شیفت فازی تمام پل
                    توضیحاتی اضافه میکنم اینست که در قسمت قبل از ترانس سلف و خازنی نداریم و سلف و خازن موجود در شکل ، خازن داخلی ماسفت و سلف هم سلف پراکندگی و حتی اثر سیمهای مدار است که به دلیل فرکانس بالای کاری مدار ظاهر شده و در zvt از خاصیت آن استفاده میشود
                    ولی در عمل برای کاهش تلورانس از سلف خارجی هم استفاده شده است

دیدگاه

من یک قطعه برای ZVT پیدا کردم بشماره ML4818 که زیاد جدید نیست ولی فکر نکنم بشه
                      براحتی پیداش کرد . ولی در سایت DIYAUDIO در یکی از پست ها نوشته UCC3895 هم
                      ZVT هستش ولی در دیتاشیت قطعه ZVS نوشته . بالاخره من نفهمیدم هست یا نیست...

اینجا
                      باز هم عید آمد و ما لختیم...

دیدگاه

دایی جان گلم
                        فرق ZVT و ZVS مثل تفاوت SMD با SMT هستش.
                        ZVT مخفف zero voltage transition و ZVS مخفف Zero Voltage Switch است.
                        پس مهم نیست ما از کدوم کلمه استفاده می کنیم. مهم اینه که در این جور مدارها عناصر سوئیچ در ولتاژ صفر روشن میشن.

دیدگاه

دایی جان خیلی فرق میکنه
                          اینکه توی ولتاژ صفر روشن و همچنین خاموش میشن درسته ولی برای مدار ترنزیشن بدلیل بالا رفتن فرکانس دیگه ما از خازن خارجی استفاده نمیکنیم برای همین از تلفات مدار کاسته میشه
                          به همین دلیل پایدار ساختن مدارات zvt خیلی مشکل تراز zvs هست
                          من هدفم از ایجاد تاپیک پیدا کردن تکنیک جدیدتر از zvt phase shift بود که اینجا به نتیجه نرسید

دیدگاه

برای من عجیب و جالبه دایی جان
                            در واقع چنین مداری توی عمرم ندیدم. می تونی مثالی از منبعی که سوئیچ هاش در ولتاژ صفر روشن و خاموش بشه بیاری؟!

دیدگاه

این شکل درایو کردن مداریست که گذاشتم
                              پایین شکل نوشته که کدام دیود یا ترانزیستور جهت گردش جریان روشنه
                              در لحظه قبل از روشن شدن q1 و q4 خازن 2 شارژ و خازن 1 دشارژ میشود که باعث میشه q1 توی ولتاژ صفر روشن بشه وقتی که کلید 1و4 وصل شدن ابتدا کلید 4 خاموش میشود و خازن 4 شارژ و خازن 3 دشارژ میشود بعد از اینکه q1 خاموش شد خازن 1 شارژ و خازن 2 دشارژ میشود و بعد از اون کلیدهای 2و3 روشن میشود تا اینکه ابتدا کلید 3 خاموش شود که در این زمان خارز 3 شارژ و خازن 4 دشارژ میشود و بعد از اونم کلید 2 خاموش میشود و دوباره سیکل تکرار میشود.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X