اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

صدای تق شدید هنگام خاموش کردن آمپلیفایر !؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

صدای تق شدید هنگام خاموش کردن آمپلیفایر !؟

سلام به اساتید محترم. من یک آمپلیفایر ماسفت دارم که به تازگی ساختم و تو جعبه گذاشم از یک پاورپروتکتور ویا محافظ بلندگو استفاده کردم. همون طور که میدونید پاور پروتکتور هنگام سوختن آمپلیفایر از بلنگوها محافظت میکنه و مانع از ورود جریان dc به بلندگوها میشه و یا هنگام اتصالی در خروجی آمپلیفایر اتوماتیک خروجیو قطع میکنه و خوبی آخرش اینه که هنگام روشن کردن آمپلیفایر بعد از چند ثانیه بدون هیچ صدایی(همون صدای توب) بلندگوهارو وصل میکنه. ولی برای من یک مشکلی پیش اومده اونم اینه که هنگام خاموش کردن دستگاه صدای تق خیلی وحشیانه ای روی بلندگوهام ایجاد میشه که حتی باعث تکون خوردنشم میشه مثل وقتی که به بلندگو برق وصل میشه :surprised: نمیدونم باید چیکار کنم :cry: لطفا راهنمایی کنید. این هم عکس مدارها و شماتیک آمپلیفایر >> http://www.irupload.ir/images/ri19mpucrc0vemdz1fz.jpg
    http://www.irupload.ir/images/zdncsifict8g0gry677.jpg
    http://www.irupload.ir/images/8iwlma6tpe4iuo641fc.jpg
    http://www.irupload.ir/images/fpscsg9u4pv5kfqadoh9.jpg
    http://www.irupload.ir/images/3m3g4w9z0yh55tqasn36.jpg
    I Love Music

پاسخ : صدای تق شدید هنگام خاموش کردن آمپلیفایر !؟

من این مشکل رو با قرار دادن خازنهای پاور پشت سوئیچ حل کردم که تا سوئیچ قطع بشه خازنهای پاورهم از مدار قطع میشن، برای خازنها هم مقاومت 100 کیلو گذاشتم که شارژشون خالی شه. برای اینکه صدای سوئیچ رو توی مدار خودتون کمتر کنید میتونید اول با یک خازن 100 میکرو موازی با سوئیچ تست کنید، یعنی سوئیچ که یک سرش به VCC مدار وصله و سر دیگش به منبع تغذیه، یک خازن رو باهاش موازی کنید که قطع جریان از حالت پله ای به حالت سینوسی تغییر کنه.
    اسمایل، تومورو ویل بی وُرس

دیدگاه

سلام خدمت شما دوست گرامی. میشه بیشتر توضیح بدید :rolleyes: من برای روشن خاموش کردن دستگاه یک کلید سر راه برق ترانس گذاشتم. ممنون از توجه شما
      پایدار باشید.
      I Love Music

دیدگاه

اگه یک سوئیچ استریو بگذارید که هم برق رو از ترانس و هم خروجی ترانس رو از مدار جداکنه درست میشه، به طوری که بعد از پل دیودی همواره گراند مدار وصل به پل باشه و سوئیچ بین مثبت پل و ورودی مثبت مدار باشه، دو سر سوئیچ هم یک خازن الکترولیت که مثبتش به سمت خروجی پل و منفیش به سمت ورودی مدار باشه اضافه کنید، حالا هرچی ظرفیت خازن بیشتر باشه آمپلی فایر شما با قطع کلید آرومتر و آرومتر خاموش میشه و ولتاژش به صفر میرسه و هر چی خازن کوچکتر باشه این عمل زودتر انجام میشه، خاصیت اصلیش اینه که مانع از قطع لحظه ای جریان میشه و با قطع کلید، خازن با نوسانات نهایی ترانس شارژ و با اتصال دوباره کلید دشارژ میشه، برای جلوگیری از فشار اومدن به خازن یا مقدارش رو کم بگیرید مثلا حدود 100 تا 470 میکرو و یا مقاومت سریال بذارید.

دیدگاه

منظورتون از سوئیچ چیه ؟ ببخشید اگه خیلی سوال میپرسم
          اگه امکانش هست حالت شماتیک عکس بزارید بهتر متوجه بشم :question:
          I Love Music

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ominoaudio
            منظورتون از سوئیچ چیه ؟ ببخشید اگه خیلی سوال میپرسم
            اگه امکانش هست حالت شماتیک عکس بزارید بهتر متوجه بشم :question:
            :eek:

همون کلیده، حتما کلیدهایی رو دیدین که 3 پایه دارند و با تغییر وضعیتشون پایه وسط به پایه اول یا سوم وصل و قطع میشه. بعضی هم فقط دو پایه دارند که فقط قطع و وصل میشن، حالا از همون نوع 2 پایه مدلی هست که 4 پایه داره و دوتا دوتا پایه ها از هم مجزا هستند، با قطع کلید، ارتباط پایه یک با پایه دو و همزمان ارتباط پایه سه و پایه چهار با هم قطع میشه و اگه کلید رو دوباره وصل کنید، پایه یک به پایه دو و همزمان پایه سه به پایه چهار وصل میشه، حالا پایه یک و دو رو برای برق ترانس و پایه سه و چهار رو برای مدارتون استفاده کنید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط ominoaudio
              سلام خدمت شما دوست گرامی. میشه بیشتر توضیح بدید :rolleyes: من برای روشن خاموش کردن دستگاه یک کلید سر راه برق ترانس گذاشتم. ممنون از توجه شما
              پایدار باشید.
              سلام
              بهتره که سوئیچ بعد از منبع تغذیه قرار بگیره .سوئیچ رو قبل از منبع تغذیه نزارید
              موفق باشید

دیدگاه

:NO: ........................

میشه pcb مدار رابزاری.........همچنین در مورد مشخصات امپلی.............
                ....................HELP ME GOD ...........................

WORLD ELECTRONIC................................

nasrolahymohsen@gmail.com......................... ...

دیدگاه

خیلی ممنونم از راهنمایی شما دوست عزیز. کاری رو که گفتید انجام دادم و مشکل تق حل شد اما یک مشکل دیگه جای اونو گرفت و اونم اینه که وقتی آمپلیفایرو خاموش میکنم یک صدایی مثل صدای تخلیه خازن تو بلندگو ایجاد میشه oo:
                  پایدار باشید.

electronicmohsenhit عزیز من این مدارو برد آمادشو خریدم و پی سی بی شو ندارم اما شماتیکشو دارم. تو پست اول آخرین عکس شماتیکشه. این هم مشخصات آمپلیفایر: توانایی تحویل 240 وات واقعی بصورت استریو روی 8 اهم - دیستوریشن بسیار کم (کمتر از 0.06%) - نسبت سیگنال به نویز بسیار بالا (106db) - شما میتونید از ولتاژ +/- 15 ولت تا 50 ولت این مدارو استفاده کنید - امپدانس ورودی 50 کیلو اهم - پاسخگوئی فرکانسی 15 - 50 K HZ - امپدانس خروجی 4 - 16 Ohm -

پایدار باشید.
                  I Love Music

دیدگاه

خیلی ممنونم از راهنمایی شما دوست عزیز. کاری رو که گفتید انجام دادم و مشکل تق حل شد اما یک مشکل دیگه جای اونو گرفت و اونم اینه که وقتی آمپلیفایرو خاموش میکنم یک صدایی مثل صدای تخلیه خازن تو بلندگو ایجاد میشه oo:
                    خوب اگه خازن با ظرفیت کمتر بذارید، سریعتر شارژ و دشارژ میشه و کمتر شنیده میشه، در ضمن مقاومت 100 کیلو برای دشارژ همه خازنها رو گذاشتید؟

دیدگاه

من از چینش مدارات شما خوشم اومد . تمیز و با سلیقه بود. ولی مدار شما ماسفت نیست رفیق.
                      در ضمن من با پیشنهادات دوستان خیلی موافق نیستم. من هم کلید رو در ورودی 220 ولت ترانس قرار میدم. مشکلی هم نداشتم. ولی یه پروتکتور خوب تایم خاموشی هم میگیره که ظاهراً مال شما این سیستم رو نداره.
                      خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

سلام به استاد گرامی آقای اشک. لطفا راهنمایی کنید باید چیکار کنم ؟ :question: :sad:
                        پایدار باشید.
                        I Love Music

دیدگاه

اول باید متوجه بشید این صدای تق در کجا ایجاد میشه؟؟ ترانس؟؟؟ تغذیه؟؟ آمپلی؟؟؟ پری؟؟؟
                          من نظرم اینه که اول پری رو از مدار آمپلی جدا کن. بعد تست کن ببین بازم این صدا رو داری یا نه.
                          خنده بر لب میزنم تا کس نداند راز من ورنه این دنیا که ما دیدیم خندیدن نداشت

با عرض پوزش از دوستان عزیزم به علت پاره ای از مشکلات کمتر در خدمتتون هستم. التماس دعا

دیدگاه

مشکل از آمپلیفایره چونکه یک بار پری رو جدا کردم بازم نشد - یک بارم برق dc مدارو جداکردم بازم این صدای ناهنجار بود. مشکل اینجاست که بعد از خاموش کردن دستگاه آمپلیفایر در لحظه آخر این کارو میکنه. اما وقتی ولم رو تا ته کم میکنم این مشکل حل میشه. نمیدونم چیکار کنم ؟ :twisted: لطفا درباره نویز گیری کامل مدار هم راهنمایی کنید :redface: آخه مدار ترانزیستوری با آی سی فرق میکنه.
                            I Love Music

دیدگاه

این نویز نیست یه اشکال در سیستمه ولوم چی رو کم میکنی مشکل حل میشه منظور ولومه پریه مدار محافظ رو از امپلی جدا کن بعد تست کن ببین چی میشه اگر بازم بود اشکال از امپلیته چون میگی وقتی ولومو میبندی اون صدا نیست یعنی وقتی که امپلیت ورودی نداره

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X