اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

محاسبات برای تامین انرژی از خورشید + محاسبات باطری لید اسید

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

محاسبات برای تامین انرژی از خورشید + محاسبات باطری لید اسید

این نکته ها رو پیدا کردم

1- باطری سرب اسید نباید بیشتر از 60% تخلیه بشه وگرنه عمرش بشدت کم میشه!

2-بهتره باطری ها رو سری ببندیم مثلا 20 تا 12 ولت تا تلفات تبدیل ولتاژ به حد اقل خودش برسه که این اینورتور خودشو میتلبه

3- در بهترین حالت این باطری ها 70% یا کمی کمتر از توانی که برای شارژ شون استفاده میکنی بهت تحویل میدن!

3.5- دمای بالای 30 درجه خیلی از عمر باطری کم میکنه از طرفی اگر دما کم باشه طرفیت باطری کم میشه مثلا 85% روی 15 درجه سانتیگراد !

4- بهترین قیمت برای باطری واتی ساعتی 150 تا 250 تک تومن هستش

5- بهترین قیمت برای سولار سل واتی 4 هزار تومنه

اینا خبر بد بود

حالا 2 تا خبر خوب

1- عمر باطری های لید اسید : معمولا بالا 2000 دفعه شارژه البته اگر با شرایت بالا مصرف بشه و اورشارژ هم نشه و زیر دمای 30 نگه داری بشه تا 5000 بار هم میشه شارژش کرد که اگر هر روز بگیریم 1 بار شارژ بشه و تخلیه میشه 5 تا 10 سال

2- عمر باطری های خورشیدی بیشتر از باطری هامونه حدود 15 سال البته در 7 سال اول قدرتش کم میشه ولی نمیدونم چقدر

حالا اگر بخایم برای این شرایت حساب کنیم چقدر باطری و سولار سل نیاز داریم :

برای 1Kwh مصرف حساب میکنم :

خوب ولتاژ رو 240 ولت در نظر میگیریم ( علتشو گفتم چرا 240 ولت)

1000/240=4.1A

حالا بازده رو هم حساب میکنیم من 90% میگیرم

4.1x1.11=4.6A

حالا قانون 60% رو هم حساب کنیم میشه:

4.6*1.6=7.4A

خوب میشه 20 عدد باطری12V 7.4Ah لازم داریم البته برای هر 1kwh مصرفمون ( خونه ما روزی 9KW مصرف داره)
    20*12*7.4=1800Wh برای 1 کیلو وات ساعت لازم دارین!

حالا محاسبات سولار سل

اول حساب میکنیم بیینیم چند وات لازم داشتیم:

4.6A*240= 1104W

خوب حالا باید قانون 70% رو هم اضافه کنیم:

1104*1.3=1435W

خوب حالا باید حساب کنیم ببینیم چند ساعت آفتاب داریم من میانگین 7 ساعت حساب میکنم
    1435/7=205W

قیمتشم خوتون دیگه حساب کنید چون اون فصل به فصل زیاد میشه من حساب نمیکنم :biggrin:

پاسخ : محاسبات برای تامین انرژی از خورشید + محاسبات باطری لید اسید

سلام دایی
    فکر کنم باید در محاسبات تجدید نظر کنی. چون در این محاسبات توان و انرژی رو جای هم قرار دادی.
    مثلا ظرفیت باطری سیلد اسید رو برحسب "وات" حساب نمی کنیم. بلکه برحسب وات-ساعت باید حساب کنیم.
    اگه 1 کیلووات در تمام شبانه روز توان نیاز داشته باشیم پس در 24 ساعت 24 کیلووات ساعت انرژی نیاز داریم.
    اگه 7 ساعت روز خورشید بتابه، باطری خورشیدی ما باید 24/7 یعنی 3.4 کیلووات توان خروجی داشته باشه.(بدون احتساب بازده و تلفات)
    حالا در 17 ساعتی که خورشید نمی تابه باید از باطری سیلداسید برق بگیریم.
    باطری ما باید بتونه 17 کیلووات- ساعت انرژی بده.(بدون احتساب بازده و تلفات)
    قیمت هر وات-ساعت باطری سیلد-اسید حدود 175 تومنه. پس 17000 تا 175 تومن باید پول باطری بدیم که میشه حدود 3 میلیون تومن.
    اگه بخواهیم 20 تا باطری 12 ولت بخریم. هر باطری باید 70 آمپر-ساعت ظرفیت داشته باشه. چیزی در حد باطری پژو 405
    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

مرجع اینه دایی

http://www.4shared.com/document/O1FYNHOq/lead-asid_batteries.html

دایی اگر یه وسیله 300 واتی داشته باشیم بعد از 3 ساعت تغریبا" 1 کیلو وات مصرف میکنه درسته؟ من اینجوری حساب کردم . مثلا" خونه خودم روزی میانگیرن 9Kv مصرف میکنم

اداره ای که قبلا کار میکردم 500 ملیون تومن فقط باطری خریدن البته 25 طبقه بود و فقط برای 20 ثانیه برق ساختمون رو می انداختن روش بعد یه ژنراتور گازی روشن میشد که کل ساختمون میلرزید :biggrin:

باز م اگه اشتباه دارم خوشحال میشم برام تصحیحش کنی

دیدگاه

وات واحد توانه دایی جان.
        ما انرژی الکتریکی مصرف می کنیم. واحدشم می تونه ژول یا وات-ساعت باشه.
        مثلا یه وسیله 300 واتی در سه ساعت 1 کیلووات-ساعت انرژی مصرف می کنه.
        پولی هم که به اداره برق می دیم بابت انرژیه و معمولا به ازای هر کیلووات-ساعت فلانقدر ازمون می گیرن.

دیدگاه

حالا من نفهمیدم محاسباتم همش اشتباس؟ :redface:

دیدگاه

دمت دایی
            این حرفا چیه.
            کافیه مفهوم توان و انرژی رو از هم تفکیک بدی . اونوقت محاسباتت میشه مثل کره :biggrin:

دیدگاه

دایی من نفهمیدم خودت میتونی تصحیحش کنی برامون؟ ممنون میشم البته اگه وقت داری

دیدگاه

فکر نکنم محاسبات عددی شما زیاد مشکل نداشته باشه منظور استاد دائی جان اینه که شما تو محاسبات یک زمان از وات استفاده میکنی یک زمان دیگر از وات ساعت شما از اول محاسبات تان از وات ساعت استفاده کنید تا اخر که مشکل حل بشه مثلا نوشته اید 20تا باتری 7.4آمپری این مفهومی نداره در واقع 20 باتری 7.4آمپر ساعتی درست است یا اگر اینکه باتری ها 12 ولتی است 20تا باتری 88.8وات ساعت .البته من در حضور استاد بی ادبی کردم ایشون اگر من اشتباه گفتم میان وتصحیح می کنند :nerd:

من چون در زمینه منحرف کردن تاپیک استادم : :mrgreen:
                چند وقتی است که یک سری کولر گازی خورشیدی وارد ایران شده برام خیلی جالبه بدونم چه طوری کار میکنه ؟سازنده گان چینی ادعا دارند تا 50 درصد مصرف برق را کم میکنه !!چطوری گرمای خورشید باعث عمل گرما گیری میشه(سرما)؟؟؟؟؟؟؟؟
                کسی که به کشورش به درستی خدمت کند،نیازمند تکیه به خاطره ی گذشتگانش نخواهد بود
                ولتر

دیدگاه

معمولا روی باطری مینویسن آمپر ساعت مثلا رو باطری ماشین مینویسه 12 ولت 11 آمپر ساعت (مثلا) این معنیش اینه که شما اگر یک ساعت 11 آمپر از باطری جزیان بکشی باطری خالی میشه اگر 5.5 آمپر جریان بکشی 2 ساعت طول میکشه تا خالی بشه برای محاسبه توان مصرفی هم باید توانی که مصرف میکنید رو در مدت زمان مصرف ضرب کنید مثلا یه لامپ 1000 وات در هر ساعت 1 کیلو وات ساعت برق مصرف میکنه و یه لامپ 100 وات هر 10 ساعت یک کیلو وات مصرف میکنه :job:
                  گل سرخ گل سرخ است و خار , خار . نه خار بد است و نه گل سرخ خوب . اگر انسان از روي زمين محو شود , گلها آنجا خواهند بود و خارها نيز آنجا . اما ديگر كسي نيست كه بگويد گلهاي سرخ خوبند و خارها بد !

دیدگاه

دمتون گرم دایی های سالارم
                    سرما گرفتن از گرمای خورشید اونقدرها هم سخت نیست.
                    ساده ترینش روش جذبیه. بهترین مثالش هم یخچالهای اولیه است که با حرارت نفت کار می کردن.
                    http://en.wikipedia.org/wiki/Absorption_refrigerator
                    http://coolingtower-design.com/2011/03/12/absorption-chiller-5
                    از دست این فیلتورینگ! باید این جمله رو گوگل کنید: solar absorption chiller
                    حتی میشه از روش استاندارد تراکمی از خورشید سرما گرفت.
                    اگه چشم بادمی ها بجنبند بزوردی همگی وارد بازار ایران میشن و جیب همه رو خالی می کنن.

دیدگاه

2 تا سوال

1- برای ساختن ولتاژ 220V با موج سینوسی دقیق باید 310 ولت مستقیم داشته باشیم؟

2- باطری های سلید اسید وقتی 100% شارژ باشن 12.7v و وقتی خالی میشن 10.5V حالا اگر باطری مون 100AH باشه یعنی تو همین رنج ولتاژ باید ازش 100Ah جریان بتونیم بکشیم؟

دیدگاه

برای اینکه بتونیم یک کولرگازی ( اسپیلیت ) معمولی را با سلول خورشیدی راه اندازی کنیم ، با توجه به نواسانات ولتاژی و عبور ابر و .... چه مداری پیشنهاد میکنید؟ فکر میکنید هزینه سلولهای خورشیدی لازمه و فضایی که میگیره چقدر میشه؟
                        آن دم که مرا مي زده بر خاک سپاريد زير کفنم خمره اي از باده گذاريد
                        تا در سفر دوزخ از اين باده بنوشم
                        آنلحظه که با دوزخيان کنم ملاقات يک خمره شراب ارغوان برم به سوغات
                        هرقدر که در خاک ننوشيدم از اين باده صافي ، بنشينم و با دوزخيان کنم تلافي

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                          2 تا سوال

2- باطری های سلید اسید وقتی 100% شارژ باشن 12.7v و وقتی خالی میشن 10.5V حالا اگر باطری مون 100AH باشه یعنی تو همین رنج ولتاژ باید ازش 100Ah جریان بتونیم بکشیم؟
                          البته مقدار آمپر ساعت درج شده روی بستگی به استاندارد ها و کیفیت باطری داره بیشتر شرکت ها معتبر این آمپر ساعت رو بر حسب ولتاژ نامی روی باطری مینویسن یعنی مقدار جریان تحویلی باطری رو تا زمانی حساب میکنند که باطری ولتاژ نامی خودش رو داره مثلا برای باطری 12 ولت 15 آمپر ساعت باطری تا زمانی که ولتاژ بیشتر از 11.99 ولت داره 15 آمپر ساعت جریان به ما میده و مقدار جریان با ولتاژ کمتر از 12 ولت حساب نمیشه :rolleyes:
                          گل سرخ گل سرخ است و خار , خار . نه خار بد است و نه گل سرخ خوب . اگر انسان از روي زمين محو شود , گلها آنجا خواهند بود و خارها نيز آنجا . اما ديگر كسي نيست كه بگويد گلهاي سرخ خوبند و خارها بد !

دیدگاه

نوشته اصلی توسط J0KER
                            برای اینکه بتونیم یک کولرگازی ( اسپیلیت ) معمولی را با سلول خورشیدی راه اندازی کنیم ، با توجه به نواسانات ولتاژی و عبور ابر و .... چه مداری پیشنهاد میکنید؟ فکر میکنید هزینه سلولهای خورشیدی لازمه و فضایی که میگیره چقدر میشه؟
                            خوب باید اول باید ببینی چند وات باید بهش بصورت مدام بدی من یخجال و یه فریزر رو گرفتم 100 و 200 وات بودن ولی روی کولر ها بیشتر نوش ته بعضی هاشون تا 2200 وات هم دیدم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط arvinfx
                              دقیقا دایی جان. اگه هم 310 نداشته باشیم می تونیم با ترانس یا مدار بوست هر ولتاژی رو به 310 ولت تبدیل کنیم.

مثلا یه اسپیلت 24000 حدود 2.5 کیلووات توان لازم داره. محاسبات باطری و توان لازم رو اول تاپیک گذاشتم.
                              اما یه روش ساده اینه که وقتی خورشید هست کولر کار کنه و وقتی نیست کار نکنه. اینجوری یه سلول 2.5 کیلووات و یه اینورتر کافیه. هزینه هم پایین میاد.
                              فضای لازم رو دقیقا نمی دونم. تکنولوژی سلولهای خورشیدی بسرعت درحال رشده و بازدشون درحال بالا رفتن.
                              اگه یه سلول 1 مترمربعی بتونه 100 وات توان بده به 25 مترمربع فضا نیاز داریم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X