اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

آیسی تولید موج سینوسی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

آیسی تولید موج سینوسی

سلام دوستان ببخشید که این سوال رو می پرسم.
    خواستم ببینم که یه آیسی ای هست که عمل اسیلاتورینگ سینوسی رو انجام بده . ؟
    من به یه موج سینوسی بالای 100MHZ نیاز دارم .
    با تبدیل موج مربعی به سینوسی هم جواب نگرفتم . دقیقا باید سینوسی باشه .
    اگه مداری و یا آیسی ای رو میشناسید بهم بگین .
    چه دعايي کنمت بهتر از آن که خدا پنجره باز اتاقت باشد ...

پاسخ : آیسی تولید موج سینوسی

سلام
    تو این رنج فرکانس آی سی پیدا کردن تو بازار داخل یه کم سخته.
    ااما می تونی از یه آی سی DDS یا به عبارتی (Direct Digital Synthesizer) استفاده کنی. مثلا AD9833 که تو بازار ما موجوده (تو لیست قطعات سایت فروشگاه پایا که موجوده ). این آی سی میتونه شکل موج سینوسی، مربعی و مثلثی بین 0.1Hz تا 25MHz رو تولید کنه. اینکه نوع شکل موج و فرکانس چی باشه از طریق یه باس SPI کنترل میشه. و چون شکل موج ها به صورت دیجیتالی کنترل میشه فرکانس خروجی فوق العاده دقیق و با هارمونیک های جانبی پایین خواهد بود. فرکانس سینوسی خروجی رو هم می تونی با یه مدار چهار برابر کننده فرکانس تا 100MHz بالا ببری. کیفیت سیگنال سینوسی تولید شده با این روش در حد تیم ملی آلمانه. با این تکنیک می تونی در خروجی فرکانس متغییر 0.4Hz تا 100Mhz با رزولوشن 2^28 یا 0.37Hz داشته باشی. اگر تغییر فرکانس برات مهم نیست می تونی از اسیلاتور های ترانزیستوری مثل مدار کلپیتس هم استفاده کنی
    توان هر کس به وسعت همت اوست امام علی (ع)

دیدگاه

من مدتی داشتم رو یه پروژه پالس ژنراتور با تلرانس در حد 0.1 هرتز کار می کردم
      با fpga تونستم درست کنم
      حالا می خوام بدونم این آیس ها نویز پذیریشون په طوره؟
      با چه وسیله ای میشه با دقت 0.1 هرتز ، تست کرد یا موج رو دید؟(البته اسکوپ ها همگی تلرانس دارند)

دیدگاه

عزیز دل برادر، یه سایت خوب پیدا کردم برات که ممکنه یکم پاسخ سوالاتت رو بده:
        http://www.google.com/#q=direct+digital+Synthesizer
        کافیه چند تا نتیجه اول رو دقیــق مطالعه کنی، کلیات DDS رو به خوبی متوجه خواهی شد..

راستی، با AD9851 می تونی تا حدود 60MHz خروجی بگیری. پایا می فروشتش. اگه فرکانس بیشتر می خوای، باید از سایت analog یه آماری بگیری.
        اگرم می خوای خودت DDS بسازی، کافیه یه جدول ROM داشته باشی برای نمونه های سینوس، با فرکانس حداقل 5-6 برابر چیزی که می خوای (که در اینجا میشه 600MHz) نمونه های سینوسی رو بندازی توی یه DAC پرسرعت.
        دقتش هم بستگی به جمع کننده ت داره. می تونی 32 بیت، یا 48 بیت بگیریش. با یه کلاک 600MHz و جمع کننده 32 بیت می رسی به حدود 0.14Hz رزولوشن، با تعداد بیتهای بیشتر، رزولوشن بهتری خواهی داشت. این رزولوشن با رزولوشن دامنه خروجی فرق داره. این دومی، اگه فقط 10 بیت هم باشه، کافیه. بیشتر باشه عملاً به درد نمی خوره.

من نمونه کم سرعتش رو درست کردم، تا حدود 10MHz. خیلی ساده ست.
        گمون می کنم اگه خودت بخوای بسازی حدود یک میلیون تومن هزینه ش بشه! اگه یه آماده ش رو بخری به صرفه تره.
        بیایید با Google آشتی کنیم!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
        X