اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راه اندازی MOSFET با PWM

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راه اندازی MOSFET با PWM

با درود . . .
    از دوستان تا بحال کسی MOSFET رو با AVR راه انداخته؟؟؟
    یه چیز عجیب پیش اومده هر کاری میکنم نمیشه. oo:
    اول از همه یه چیزی پایه های اونو چطور میشه با مولتی متر تشخیص داد؟؟؟
    من از روی دیتا شیت نگا کردم

دقیقا هم همینطوری بستم.
    روش راه اندازیش هم مثل ترانزیستور عمل کردم. با این اصل که به گیت بیشتر از 4 ولت ندادم.
    ولی خروجی یه سره هستش و اصلا تابع گیت نیست.
    دوستان نظرشون چیه؟؟؟

با تشکر . . .
    درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
    بدرود . . .

پاسخ : راه اندازی MOSFET با PWM

:surprised: oo:
    کم کم دارم نا امید میشم.
    مثل اینکه ما یه چند وقتی نبودیم قوانین عوض شده و ما نمیدونیم؟؟؟ و دیگه جواب نمیدن؟؟؟ ها؟؟؟
    جالبه از دیروز تاحالا فقط 5 بازدید.(که 3 بارش خودم بودم تازه!!!)
    نخواستیم بابا!!!!!!1

:cry:
    درد من تنهایی نیست؛ بلكه مرگ ملتی است كه گدایی را قناعت، بی‏عرضگی را صبر، و با تبسمی بر لب این حماقت را حكمت خداوند می‏ نامند! "گاندی"

به دلیل وجود برخی مشکلات و بی احترامی ها این اکانت رو غیر فعال کردم. همیشه سر بلند باشید.
    بدرود . . .

دیدگاه

با سلام
      جناب نصیری، مشخصات ماسفت شما چیه؟
      - Vds حداکثر مجاز
      - Vgs حداقل فعال کننده و حداکثر مجاز
      - Ids حداکثر
      مدار را چطوری بسته اید؟
      با سپاس
      گشتی در لاله زار
      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

:eek:
        :-O :-O :-O
        معجزه شد!!!!!!!!!

در کل بیخیال مدارش شدم. ولی اگه یادش بگیرم بد نیست
        ممنون.
        IRF640

دیشب هم جواب داد و کمو زیاد کرد خروجی رو. ولی جالب بود به محض روشن شدن دیگه خاموش نمیشه تا 0 رو به گیتش اعمال کنی؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

بدرود . . .

دیدگاه

برای درایو power mosfet ها باید از درایور استفاده کنی! که یه اختلاف ولتاژ برای خاموش کردن یا اشباع (واسه ماسفت 0 و 15 حدودا هست میتونه بالا یا پاین تر هم باشه)+ یه ولتاژ آفست (ولتاژ سورس واسه این ماسفت میشه) رو به گیت اعمال می کنه . بدون درایور نمیتونی با این ماسفت ها کاری کنی . احتمالا فقط میشه سوزوندشون با 5 ولت
          Gracias A La Vida
          [glow=red,2,300]ساخت فرز CNC[/glow]
          http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=56308.0
          http://up9.iranblog.com/images/4xd21f8vemt8g46011fx.jpg
          زمین سفت است و آب شلست و هوا نرم است و همه چیز عالیست در این حوالی...

دیدگاه

یعنی چی؟؟؟ oo:
            یعنی اینی که الان داره جلوم کار میکنه اشتباهه و نباید کار کنه؟؟؟
            من به گیت با ولتاژ 5 ولت 1 میلی ثانیه پالس میدم و موسفت روشن میشه و تا گیت رو زمین نکنم خاموش نمیشه؟؟
            این اشتباهه؟؟؟

بدرود . . .

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سرباز مملکت(نصیری)
              یعنی چی؟؟؟ oo:
              من به گیت با ولتاژ 5 ولت 1 میلی ثانیه پالس میدم و موسفت روشن میشه و تا گیت رو زمین نکنم خاموش نمیشه؟؟
              این اشتباهه؟؟؟
              بله . اشتباهه . بهتره برید تاپیک های مربوط به الکترونیک صنعتی رو مطالعه کنید (درایو ماسفت ) این ماسفت ها یا توی ناحیه خاموش هستند یا اشاباع ! توی ناحیه ی کاری بین این دو نباید قرار بگیرند (بر خلاف ترانزیستور های معمولی )
              Gracias A La Vida
              [glow=red,2,300]ساخت فرز CNC[/glow]
              http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=56308.0
              http://up9.iranblog.com/images/4xd21f8vemt8g46011fx.jpg
              زمین سفت است و آب شلست و هوا نرم است و همه چیز عالیست در این حوالی...

دیدگاه

نوشته اصلی توسط سرباز مملکت(نصیری)
                یعنی چی؟؟؟ oo:
                این اشتباهه؟؟؟
                با سلام
                ضمن تایید مطالب جناب پژوهان،

جمله قرمز رنگ فوق ، ابهام دارد، اگر پالس مربعی 5 ولتی اعمال می کنید ، یعنی ابتدا صفر سپس 5 ولت به مدت 1 میلی ثانیه سپس صفر به گیت اعمال می شود._____|-------|_____
                این عبارت تا گیت رو زمین نکنم خاموش نمیشه که در درون بحث پالس وجود دارد، پس اشاره شما به چیست؟

با درایور اختصاصی ماسقت قدرت ، شما تامین جریان کافی برای شارژ و تخلیه خازن گیت به سورس و خازن میلر درین به گیت را خواهید داشت.( با سرعت کافی)
                ضمنا ولتاژ کافی برای اشباع کامل کانال ماسفت فراهم می شود.( اگر در بار زیاد ، ولتاژ گیت کافی نباشد کانال به حداقل اهم خود نمی رسد و با اهم زیادتر تلفات بیشتر و افزایش دما و آسیب به قطعه...)

با سپاس
                گشتی در لاله زار
                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Solsal
                  این عبارت تا گیت رو زمین نکنم خاموش نمیشه که در درون بحث پالس وجود دارد، پس اشاره شما به چیست؟
                  با تشکر جناب SOLSAL
                  برای من هم همین عجیبه.
                  برای خاموش شدن موسفت حتما باید گیت رو به زمین وصل کنم!!! تا خاموش بشه.
                  فعلا گذاشتمش کنار
                  شب شاید برم سراغش. نتایج رو بعدا میگم.
                  با تشکر.

بدرود . . .

دیدگاه

دوست عزیز منم قبلا این مشکل رو داشتم ولی به صورت اتفاقی این مشکل رو حل کردم
                    شما باید گیت موسفت رو pullup و یا pulldown کنید که بستگی به مثبت و یا منفی بودن موسفت داره
                    روزی که درک کردیم همه چیز به خدا تعلق دارد . آن روز .روز طلوع دانش است

دیدگاه

نوشته اصلی توسط جعفر رضائی
                      دوست عزیز منم قبلا این مشکل رو داشتم ولی به صورت اتفاقی این مشکل رو حل کردم
                      شما باید گیت موسفت رو pullup و یا pulldown کنید که بستگی به مثبت و یا منفی بودن موسفت داره
                      دمت دایی :mrgreen:
                      اینو بهش رسیدم. مشکل این بود که میگفتن نمیشه با ولتاژ پایین تحریکش کرد که ما کردیم!!!! و نمیدونم چطوری شد؟؟؟ oo:

بدرود . . .

دیدگاه

الان دقیقا منم این مشکل رو دارم
                        هیچ جوری ماسفت روشن نمیشه
                        یعنی پول اپ و پول دان و همه چیرو امتحان کردم
                        البته وقتی به پایه گیت دست میزنم روشن میشه
                        اونم احتمالا بخاطر نویز دستم
                        واقعا هیچ راهی نیست که ماسفت رو با ولتاژ 5 ولت فعال کرد؟
                        من برای یه بار اهمی جریان 1 امپر میخوام عبور بدم
                        غیر از ماسفت با چی میتونم این کارو انجام بدم؟
                        ممنون

دیدگاه

همون طور که دوستان گفتن برای استفاده از ماسفت باید اونو کامل روشن وخاموش کنیم ؛ برای کامل روشن کردن ماسفت باید به پایه

گیت 15 ولت بدیم وبرای خاموشی 0 ولت

در غیر این صورت ماسفت کامل روشن نمیشه /اگه مثلا با 5 ولت بدیم نه که نشه ولی خیلی داغ میشه / با ماسفت ضریب تقویت بالایی داریم فقط این نکترو داره دیگه (البته واقعا ارزش داره)

اگه خروجی مدارمون ضعیف بود باید از ICگیت درایور استفاده کنیم ،البت میتونی 2 تا ترانزیستور مثل این شکل بین مدارت بذاری .

دیدگاه

کدوم شکل؟

من یه bjt سر راه گیت گذاشتم ولی باز نشد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط وحید نصیری
                              دمت دایی :mrgreen:
                              اینو بهش رسیدم. مشکل این بود که میگفتن نمیشه با ولتاژ پایین تحریکش کرد که ما کردیم!!!! و نمیدونم چطوری شد؟؟؟ oo:
                              سلام عزیزم
                              میشه با ولتاژ پایین هم روشنش کرد ولی نمیشه بار نامی رو ازش گرفت. البته در یک اقدام عجیب یه رکتیفایر تعمیر کردم ولتاژ خروجی ترانس پالس +5,6 و -14 بود که هنوز تو شوکم که چرا اینقدر لب مرز ماسفت ها رو روشن کرده بود. ولی داشت 250 آمپر جوش میداد مثل مرد.

اشکال مدارت هم احتمالا اینه که پورت avr تو حالت خروجی نیست. مگنه نه :mrgreen:؟ شما داری با pull up روشن میکنی ولی خاموش کردنی در کار نیست. پورت رو خروجی کن حل میشه.

ماسفت برای چی میخوای؟ بچه نباید به هر چیزی دست بزنه که :icon_razz:
                              در ضمن IRF3205 هم کلی تقلبی تو بازار داره. خودم 10 تاشون دارم ولی irf640 ها خوبن.
                              بت در بغل و به سجده پیشانی ما کافر زده خنده بر مسلمانی ما
                              اسلام به ذات خود ندارد عیبی هر عیب که هست در این مسلمانی ماست

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X