اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک درباره ساخت منبع تغذیه سوئیچینگ

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک درباره ساخت منبع تغذیه سوئیچینگ

من خیلی دوست دارم رو منابع تغذیه سوئیچینگ کار کنم.ولی نمیدونم از کجا شروع کنم.ممنون میشم کمکم کنید.راستش من رو مدارات امپلی کار میکنم.میخوام از منابع سوئیچینگ تو تغذیه امپلی استفاده کنم.خلاصه اینکه به کمک همه اساتید نیاز دارم.ممنون

پاسخ : کمک درباره ساخت منبع تغذیه سوئیچینگ

سلام دایی
    صدها تاپیک در قسمت منابع تغذیه هست که خیلی هاش بدرد شما می خوره. بهترین شروع هم همین تایکهاست.
    بعضی هاش هم درباره تغذیه آمپلی است.
    دایی Ashk متخصص منابع تغذیه است و اگه تاپیکهای مربوط به ایشون رو بخونید، حتما بهره می برید.
    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

سلام
      دایی منم میخوام برای امپلی فایرم یه سوییچینگ بسازم . تو نرم اقزار PI هم همین دیشب زدم . 70 ولت 3 امپر باید بسازم . اما واقعا تو ساختن ترانسش سر در گم شدم . یه 70 ولت 3 امپر باید بسازم با یه 12 ولت 2 امپر با یه 12 ولت 250 میلی امپر برای فن مدار

دیدگاه

سلام دایی جان
        من تجربه 210 وات با فلایبک ندارم.
        از 100 وات به بالا فلایبک نویز زیادی داره و بهتره از توپولوژی های فوروارد استفاده بشه.
        بهرحال اگه سوال موردی دارید من درخدمتم.

دیدگاه

پاسخ : کمک درباره ساخت منبع تغذه سوئچنگ

سلام. با اجازه صاب تاپک مام ان وسط اعلام ناز مکنم.!
          آقا ب زحمت ه کتاب ا مقاله ا تاپک به ما معرف کند تا بعد از خوندنش ه منبع تغذه با ولتاژ ورود و خروج دلخواه طراح کنم. طراح منبع تغذه خل برام مهمه که اد داشته باشم. ان چز که معرف مکند ه جور باشه که واسه ب سوادا توضح داده باشه ها! از اول اولم شروع کرده باشه مرس.
          چقدر این ندیدن ها و نشنیدن ها مردم را خوشبخت کرده (دکتر علی شریعتی)

دیدگاه

دایی اولا من هرکاری میکنم تو نرم افزار این توان رو نمیتونم بگیرم . هی ارور میده . ترانسو عوض کردم ای سی رو عوض کردم ولتاژو کمو زیاد کردم . میگه نمیتونه با اطلاعات ورودی ای که بهش دادم مداری بسازه برام . دوما من نمیدونم طرز پیچیدن ترانس چجوریه . تاپیکای سوییچینگم بیشترشو خوندم اما توضیحی ندادین . در ضمن . این به هم پیچیدن سیم ها چجوریه؟ . دایی اگه میشه خودتون یجوری این مدار رو برام تو نرم افزار ایجاد کنید بزارید . برا من که همش ارور میده . من از top switch-hx باید استفاده کنم طبق ویزارد خود نرم افزار . اما توپولوژِی فلایبک ثابت میمونه و نمیشه عوضش کرد

دیدگاه

دایی مشکل تو انتخاب هسته برا ترانس بود . الان خودش etd39/20/13 رو انتخاب کرده . اما من 99.99 درصد احتمال میدم تو بازار اصفهان نباشه . هسته ای هست که توی این توان بتونه جواب بده و تو بازار باشه؟
              این عکس از ترانسش

اینم عکس از طریقه پیچیدنش

من که هیچکدومشو نفهمیدم . یعنی من برای 70 ولت باید 3 رشته سیم رو بهم بتابونم؟ قطر سیم چقدر باید باشه؟
              طریقه پیچیدن سیمها چجوریه؟ مثل ترانسای معمولیه؟

دیدگاه

سلام دایی
                دقیقا درست متوجه شدی. باید چند سیم رو باهم موازی بپیچی. تابیدن بهم اختیاریه. من هیچ وقت بهم نمی تابونم چون طول سیم بیشتر میشه و جای بیشتری هم می گیره.
                اما چند نکته رو که رعایت نکردی.
                اول ویزارد باید واحد SI بزنی تا قطر سیم رو برحسب میلیمتر بده:

بعد از اتمام کار نرم افزار، برای انتخاب هسته دلخواه هم باید روی دکمه Optimize کلیک کنی:

بعد در ردیم اول هسته های بزرگتر از هسته نرم افزار رو می تونی انتخاب کنی:

مثلا من E42 رو انتخاب کردم که احتمالا توی اصفهان به اسم EE42 باشه.

دیدگاه

دایی منم si زدم اما باز awg داد e42 همون ee42 هست؟
                  خوب پس دایی من فردا برم یه حساب سر انگشتی بکنم ببینم چقدر باید خرج کنم . اگر توانایی داشتم برم تو کار ساختش . البته امتحانا هم شروع شده ها ولی دیگه...

دیدگاه

نرم افزار بازم ارور داد . فقط از طریق ویزارد خودش میشه رفت که اونم نمیتونم si بزنم . چیزیم که از طرز پیچیدن ترانسش حالیم نشد . فک کنم همون ترانس گنده 4 کیلویی خودم بهتر باشه تا سوییچینگ . بالاخره 2n3055 بایدم ترانسش قدیمی باشه...

دیدگاه

نسخه 8 داری دایی؟!
                      من با واحد SI و هسته EE42 طراحی کردم. می تونی فایل طراحی رو از لینک زیر دانلود کنی:

https://rapidshare.com/files/1814851078/TOPSwitch-HX_PIDesign1.uds

دیدگاه

دایی شرمنده کردی . نسخم 8 است
                        فقط یه چیزی . top260 ماکزیمم توانش 200 واته . مشکلی پیش نیاد؟ top261 بهتر نیست؟
                        اخیییش . دایی روحم شاد شد دیدم سیماش 0.45 . 0.55 بود . اخه ترانس یه ابهت دیگه ای پیدا میکنه . یکم امتحانام سبک بشه میسازمش

دیدگاه

دمت دایی
                          TOP260 توی 220 ولت تا 275 وات میده.
                          اگه TOP261 داری که بهتر.
                          نرم افزار ترانس رو زیادی پیچونده. مثلا اولیه نیاز نیست دو تیکه باشه.

دیدگاه

میخواستم تو این یه هفته بسازمش . اول از همه اینکه یک هفته ای میشه کار رو ببندم تموم کنم بره؟ کار عملیم خوبه و سرعتم بالاست البته
                            این از این . نکته بعدی این که برای فن ترانزیستورام مشکلی پیش نمیاد اگر بخوام 12 ولتش رو روی همون 70 ولت ترانس بپیچم؟ منظورم اینه که نویز نمیندازه رو بلندگوها؟ . بعدم اینکه به نظر شما برای امپلی فایر از سوییچینگ استفاده کنم بهتره یا همون روش مرسوم؟ من الان یه ترانس 50 ولت بستم که با یه پل 4 امپر و یه خازن 85 ولتی صافش کردم . در کل ولتاژ خروجی 60 ولت شده . اما ترانسش یه 4-5 کیلویی شده و جا هم زیاد میگیره
                            خودم تا حد زیادی از سوییچینگو مونتاژ مدار سر در میارم . اما اگر به مشکلی برخوردم میتونم رو کمکتون حساب کنم؟ البته بیشترین شک من تو نحوه پیچیدن سیمای ترانسه . یکم گمراه شدم . اگر نظرتون مثبت باشه که فردا برم دنبال خریدن وسایلش . فکر میکنید اول برم سراغ کدوم قطعات؟ یعنی ممکنه کدوم قطعات مدار تو بازار نایاب باشه؟برای ای سی مدار از کدوم سری استفاده کنم که موجود باشه؟ (8pin dip? 10pin dip?...)
                            سلام دایی
                            خسته نباشی
                            نه یه هفته ای نمیشه. مگه اینکه قبلا توان 100 وات ساخته باشی.
                            روی ترانس هرچی سیم دوست داری می تونی بپیچی. هیچ مشکلی پیش نمیاد. فقط باید یادت باشه که توی فلایبک تنها یکی از خروجی ها رگوله است. مثلا اینجا 70 ولت رو میدی به فیدبک. پس نباید انتظار داشته باشی 12 ولتت هم دقیقا 12 ولت باشه. بنابراین اگه 12 ولت فیکس می خوای باید یه رگولاتور مجزا براش بزاری.
                            اگه فقط واسه فن می خوای می تونی فن 12 تا 24 ولت بگیری. مشکل نویز با تغذیه فن نداری چون خود منبع فلایبک اونقدر نویز داره که گوشتو کر می کنه.
                            روش ترانس معمولی نویز خیلی کمتری برای کارهای صوتی داره. مگر اینکه منبع تغذیه رو داخل یه جعبه فلزی با اتصال زمین بزاری و خروجیشو با سلف و خازن فیلتر کنی.
                            من در خدمتم.
                            همه قطعات رو باید بخری. البته باید بری تو سایت فروشنده ها ببینی قطعات رو دارن یا نه.
                            توی انجمن هم فروشگاه داره. حتی می تونی شماره قطعه موردن نظر رو توی جستجوی بالای صفحه بنویسی تا نظرات دیگران درباره اون قطعه رو ببنی.
                            باز هم میگم که من توی این توان از فلایبک استفاده نکردم چون مرسوم نیست.

دیدگاه

نخیر دایی . مث اینکه قسمت نیس ما این عزیز دل برادر رو با سوییچینگ روشنش کنیم . ولی بازم ممنون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X