اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

رگولاتور متغییر از 0 تا 500 ولت لازم دارم

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

رگولاتور متغییر از 0 تا 500 ولت لازم دارم

کسی شماتیک رگولاتور متغییر از 0 تا 500 ولت با بیشتر داره ؟
    DC 0~500V

پاسخ : رگولاتور متغییر از 0 تا 500 ولت لازم دارم

نوشته اصلی توسط aryanaar
    کسی شماتیک رگولاتور متغییر از 0 تا 500 ولت با بیشتر داره ؟
    DC 0~500V
    ورودی مدارت چند ولته ؟ شاید لازم باشه از بوست استفاده کنید یا باک !!!
    بستگی به ولتاژ ورودی و جریان مصرفی خروجی داره . توان خروجی در حداکثر
    ولتاژ و جریان چقدره ؟

اینارو میپرسم چون خودم چندسال پیش یک منبع متغیر ولتاژ برای کار آزمایشگاهی
    میخواستم که جریانش زیر 100 میلی آمپر بود . ناچار شدم یک مدار سوئیچینگ پوش
    پول متغیر بسازم که 12 ولت رو از 3 تا 400 ولت تغییر میداد
    باز هم عید آمد و ما لختیم...

دیدگاه

این مدار هستش ، ورودیم از 30 تا 600 ولت ، کلا هم 550 وات هست
      http://ifile.it/jtyud9m/1.jpg
      http://ifile.it/bd9tq35/2.jpg
      http://ifile.it/ngp5m4c/Image%20%285%29.jpg
      آی سی هاشون پاک شدند ،اینجا رو اگه میشه ببینید
      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=51658.0
      گفتم حالا اگه می شه یه مداری خودم درست کنم

دیدگاه

نمیدونم چرا شما توضیح کامل نمیدهید . نه در این تاپیک و نه در لینک بالایی .
        اگر میخواهید مدار جدیدی طراحی کنید همه پارامترهای ورودی و خروجی را به دقت
        و با تفکیک مشخص کنی تا مدار مورد نظر رو طراحی کنیم .

هنوز معلوم نیست این 30 تا 600 ولت ورودیه یا خروجی ؟ پس اون 500 ولت متغیر چیه؟
        اون 400 ولت تاپیک قبلی چیه؟ ورودیه یا خروجیه

دیدگاه

چشم :rolleyes:
          خودم هم گیج شدم
          آخه دوستم این پاور رو به من داده بود برای تعمیر و گفته بودند که این پاوره 400 ولت هست ، منم کلی باهاش سر و کله زدم که lm311 ها رو پیدا کردم ، گذاشتم و کار کرد ، اما تا 300 ولت
          پیش خودم گفتم این دوستی که به من این پاور رو داده چیزی از پاور نمیدونه و روی پاورم حرفی از ولتاژ خروجی نزده ، فقت نوشته 550 وات،پس بهتره به عنوان مشتری با فروشنده تماس بگیرم ببینم چی میگه ، که گفت پاورمون 600 ولت هست !
          به مداری که از روی برد کشیده بودم دقت کردم ، دیدم بله ، اون رله که تو بالای صفحه کشیدم میاد بین 300 و 600 ولتاژ رو به خروجی وصل می کنه
          بعدش دیدم که دایی می گه ؛ اگه تونستی درستش کنی من شاگردت می شم :cry2:
          گفتم بیام ببینم کسی از بچه ها یه رگولاتور خطی متغییر داره یا می تونه راهنمایی بکنه که بذارم تو پاور و یه جوری راش بندازم
          به این پاور 220 ولت ac وارد میشه و به ما ولتاژی متغییر از 0 تا 600V dc می دهد و خروجیش 550 وات هم هست
          اگه به مداری که کشیدم دقت کنید ، در بالای صفحه 220ac وارد full-wave doubler می شود و سپس با اون چیزی که نمیدونم چی ،( البته شبیه ترانزیستور هست و روی pcb هم دو تا پایش رو با b و e مشخص کرده ) میاد ولتاژ رو بین 0 تا 600متغییر می کنه
          امیدوارم خوب توضیح داده باشم

دیدگاه

احتمال اینکه مدار یه باک باشه زیاده . برق شهر رو با دوبلر به 600 ولت میرسونه بعد
            با یک مدار pwm عرض پالس رو کاهش میده . ولی در روش دوبلر - جریان به شدت
            کاهش پیدا میکنه و امکان کشیدن جریان حدود 1 آمپر از مدار بعید بنظر میرسه .

منم با طرح دیگران حال نمیکنم . چطوره همون روش بالا که قبلا توضیح دادم رو پیش
            ببریم . ولی در این روش نمیشه از برق شهر بطور مستقیم استفاده کرد .

یا باید ولتاژ پایین حدود 12 یا 24 ولت رو بین 0 تا 600 ولت با مدار افزاینده سوئیچ مد
            طراحی کنیم .
            یا اینکه برق شهر رو ابتدا با یک مدار بوست به 600 ولت برسونیم بعد توسط یک مدار
            باک اونرو بین 0 تا 600 ولت متغیر کنیم .

من خودم اولی رو ساختم . تا نظر شما چی باشه !

دیدگاه

خواب ، می خوام شروع به ساخت کنم
              [glow=red,2,300]هر کدومشو که شما صلاح می دونید رو شروع می کنیم[/glow]
              فقط می خوام جریان خروجیم رو هم بتونم یه جورایی کنترل کنم و تا 1000W جواب بده !
              حالا برای شروع ، اگر برق شهر رو DC کنیم ، و بتونیم کنترلش کنیم شاید بهتر باشه (توان بهتری داریم ؟) ، نظر شما چی ؟
              اگه میشه شما لیست قطعاتی رو که لازم داریم رو بگید که من تهیه کنم

دیدگاه

اگر من مبدل دیسی 12 به 500 ولت ساختم علتش این بود که میخواستم از منبع تغذیه آزمایشگاهی
                برای ورودی اون استفاده کنم . شما هم اگر میخواهید همین رو بسازید لااقل باید از یک باتری جریان
                بالا یا یک پاور قوی با جریان دهی زیاد استفاده کنید .
                ضمنا نمیتونی از 12 ولت باتری 1000 وات توان بکشید چون جریان خیلی بالایی در سیم ها خواهید
                داشت که اونها رو بشدت قطور میکنه و همچنین ناچارید از چند سوئیچ موازی شده برای هدایت این
                جریان بالا استفاده کنید .
                بهتره منبع ورودی شما 24 یا 36 یا 48 ولت باشه تا جریان کمتری از منبع یا باتری کشیده شود .

برای برق شهر هم همونطور که گفتم باید توسط یک مدار افزاینده دامنه رو به 500 یا 600 وات رسونید
                و بعد توسط یک مدار باک اونرو کاهش دهید . برق شهر بعد یکسو سازی حدود 300 ولت میشود که
                برای شما کافی نیست .
                حالا ببینید کدومش برای شما مقدوره . باتری؟ منبع تغذیه آزمایشگاهی؟ مدار بوست و باک برق شهر؟

دیدگاه

مدار بوست و باک برق شهر بهتره

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aryanaar
                    مدار بوست و باک برق شهر بهتره
                    سخته رو انتخاب کردی باشه . ما که بلد نیستیم اینم روش :mrgreen:
                    اول از همه باید برق شهر به مرز 500 ولت رسونده بشه . من قطعه ای خاص
                    برای اینکار پیدا نکردم بجز قطعاتی که در P.F.C کار برد دارند . ما میتونیم از یک
                    آی سی اینکاره به شماره MC34262 استفاده کنیم . این قطعه علاوه بر اصلاح
                    ضریب توان و رسوندن کسینوس فی ما نزدیک به عدد یک (1) کار بوست مورد
                    نظر ما رو هم انجام میده . اصول کلی کار بوست ما شبیه عکس زیره :

بعد از ساخت این مدار و بدست آوردن ولتاژ 500 ولت DC به سراغ قسمت کاهنده
                    میرویم . من دنبال یک طرح ساده و بدون دنگ و فنگ با MC34262 هستم که بزودی
                    براتون میزارم .

دیدگاه

چرا ، برای افزایش ولتاژ از full-wave voltage doubler که خیلی خیلی ساده تر هست استفاده نکنیم ؟ (600v dc) بهمون میده !و بعد از باک استفاده کنیم

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aryanaar
                        چرا ، برای افزایش ولتاژ از full-wave voltage doubler که خیلی خیلی ساده تر
                        هست استفاده نکنیم ؟ (600v dc) بهمون میده !و بعد از باک استفاده کنیم
                        بله ساده تر هست ولی نه برای توان 1000 وات شما !!!
                        وجود خازن در این مدارات باعث کم شدن جریان عبوری میشه و شما ناچارید
                        از تعداد بیشتری خازن با ظرفیت زیاد استفاده کنید که خودش مدار شما رو بسیار
                        حجیم میکند .
                        ولی استفاده از مدارات اکتیو سوئیچ مد باعث کوچکی مدار و قابل کنترل بودن آنها رو
                        بدنبال داره . میتونید جریان و ولتاژ رو به دلخواه در هر ناحیه ای محدود کنید .
                        چند لینک در زیر هستش که شاید بدردتون بخوره :

دوبلر تمام موج

تغذیه متغیر صفر تا 300 ولت

تغذیه متغیر صفر تا 1000 ولت

مدار دومی که صفر تا 300 ولته رو شاید بتوان با تغییراتی برای ولتاژ بالاتر هم بکار برد . وجود
                        تراتس ایزوله یک به یک هم برای جلوگیری از خطر برق گرفتگی و همچنین جداسازی از برق
                        شهر استفاده شده است .
                        ولی در مجموع همه مدارات توی اینترنت برای جریان های پایین طراحی شدن . شما برای
                        بدست آوردن 1000 وات باید از مدارات اکتیو استفاده کنید .

دیدگاه

برای این مدار تغذیه متغیر صفر تا 300 ولت
                          fs10 خوبه ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aryanaar
                            برای این مدار تغذیه متغیر صفر تا 300 ولت fs10 خوبه ؟
                            من دیتاشیتی برای قطعه ای که فرمودید پیدا نکردم. ولی میتونید ار هر ماسفت N-CHANNEL با
                            ولتاژ درین سورس 500 ولتی و جریان حدود 10 آمپر و مقاومت درین سورس نیم اهمی استفاده
                            کنید . شبیه :
                            IRF740
                            IRF840
                            IRFP460
                            و...

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X