اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

شارژر باطری ماشین

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

شارژر باطری ماشین

با سلام خسته نباشید خدمت دوستان:
    من برای پروژه ام نیاز به شارژر باطری اتمی ماشین 70 امپر دارم که با میکرو باشه و روی ال سی دی مقدار شارژ را نشان بده و اتوماتیک قطع و وصل کنه.
    اگه اطلاعاتی در این زمینه دارید مطرح فرمایید اگه مثال هم دارید همینطور با تشکر در ضمن من سرچ هم زدم ولی چیز بدر بخوری نبود :bye :job:
    تشکر لازمه! دکمه رو فشار بده ديگه!!
    موفق باشيدددددد!!

پاسخ : شارژر باطری ماشین

نوشته اصلی توسط mahanb
    با سلام خسته نباشید خدمت دوستان:
    من برای پروژه ام نیاز به شارژر باطری اتمی ماشین 70 امپر دارم که با میکرو باشه و روی ال سی دی مقدار شارژ را نشان بده و اتوماتیک قطع و وصل کنه.
    اگه اطلاعاتی در این زمینه دارید مطرح فرمایید اگه مثال هم دارید همینطور با تشکر در ضمن من سرچ هم زدم ولی چیز بدر بخوری نبود :bye :job:
    دوست من برای شارژ هر نوع باطری کنترل سه پارامتر مهمه
    1 - جریان
    2 - ولتاژ
    3 - دما
    معمولا بهترین جریان و ولتاژ شارژ هر نوع باطری را روی باطری ذکر میکنند
    ولی هرچه باطری با جریان پایینتری شارژ بشه بازده باطری هم بهتر میشه

بنا بر این برای شارژ باطری شما به یه مداری نیاز دارید که بشه این سه مورد رو کنترل کرد
    تجربه معلم خشنی هست اول امتحان میگیره بعد درس میده !!!
    به دلیل برخی مشکلات بوجود اماده دیگه امکان ادامه فعالت در این انجمن مقدور نیست.

دیدگاه

خیلی ممنون از توجهتون اقای اسدی ولی منم مشکلم اینکه چجوری باید بعد از اندازه گیری این 2تا (دما رو بی خیال) باید این هارو کنترل کرد؟؟؟؟؟ oo:
      موفق باشيدددددد!!

دیدگاه

مجدد سلام ببینید یه چیزی توی این مایه ها می خواهم!
        http://jnutthailand.com/battery.html

اینم فیلمش
        http://www.youtube.com/watch?v=vsfCQ5pryZY
        موفق باشيدددددد!!

دیدگاه

یعنی واقعا هیچکسی اطلاعاتی در این زمینه نداره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ :angry: :angry: :angry: :angry: :cry:
          موفق باشيدددددد!!

دیدگاه

سلام، برای ولتاژ باید از تقسیم مقاومتی استفاده کنی و رنج ولتاز رو به 0 تا 5 ولت برسونی تا ADC میکرو ولتاژ رو بخونه، برای اندازه گرفتن جریان هم یک مقاومت پایین مثلا 0.01 اهم از نوع وات بالا (مثلا مقاومت آجری) با باطری سری میکنی، با ADC میکرو ولتاژ 2 سر مقاومت رو میخونی، 2 تا مقدار بدست اومده رو از هم کم میکنی، تقسیم بر مقدار مقاومت میکنی( اینجا 0.01 اهم در نظر گرفتم) مقدار بدست اومده جریانی میشه که باطری میکشه،بنظر میاد برای قطع شارژ باید جریان باطری رو اندازه بگیری و برای شروع شارژ ولتاژ رو، ببخشید سوادم همین قدر بود، موفق باشی

دیدگاه

خیلی ممنون من مشکلم سر اندازه گرقتن نیست سر چجوگنگی کم و زیاد کردن ولتاژ هست!
              موفق باشيدددددد!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahanb
                خیلی ممنون من مشکلم سر اندازه گرقتن نیست سر چجوگنگی کم و زیاد کردن ولتاژ هست!
                سلام دوست من

این نمونه طراحی شده از خود شرکت اتمل برای انواع باطری با برنامه و کلی توضیحات
                ولی من خودم هر موردی که بخوای میگم فعلا اینو یه مطالعه کن

http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/doc1659.pdf

شما باید با یه PWM و یه ماسفت توی خروجی یه ولتاژ متغیر درست کنی (روش کارشو بیشتر توضیح میدم شاید یه نمونه هم طراحی کردم)
                با یه تقسیم مقاوتی مناسب و یکی از ADC های میکرو مقدار همون ولتاژ رو بخونی
                و همونطوری که دوستمون فرمودن سر راه منفی برد و منفی باطری یه مقاومت پر وات 0/22 اهم (بستگی به مقدار جریانت داره) قرار بدی و با یه اپ امپ مثل LM358 تقویت کرده و به بالای یک ولت برسونی (بستگی به مقدار جریانت داره) حالا با یه ADC دیگه میکرو جریان رو اندازه بگیری
                حالا هم ولتاژ رو داری هم جریان رو
                برای کنترلشون کافیه مقدار PWM رو کم و زیاد کنی مثلا اگر ولتاژ از مقدار تنظیم شده کم بود PWM رو زیاد کن به شرطی که مقدار جریان از حد تنظیم شده بالاتر نره و اگر ولتاژ یا جریان بالاتر از حد بود PWM رو کم کن

ولی روش شارژ یا از کجا بدونیم که باطری شارژ شده ؟
                اگر ولتاژ باطری به بالای ولتاژ باطری بعلاوه 1.5 ولت (این 1.5 ولت بستگی به نوع باطری داره معمولا روش مینویسه)رسید و جریان صفر یا نزدیک صفر شد یعنی باطری شارژ شده البته بازم میکم هر نوع باطری روش شارژ خاصی داره اینی که من اینجا گفتم روش کلیه و بیشتر باطریهای اسیدی اینطوری شارژ میشه و اینو یادتون باشه هرچه جریان شارژ پایینتر باشه بازده باطری بالاتر میره و عمرش زیادتر میشه.

راستی اسن جارو هم یه نگاهی بکنید در مورد باطری ماشین نیست ولی صحبتهای خوبی شده
                http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=31670.0

دیدگاه

آقای اسدی ببخشید میشه بیشتر توضیح بدید من نمیدونم ماسفت چیه!! :mrgreen:
                  موفق باشيدددددد!!

دیدگاه

آقا الان یه روز گذشت پس چرا جواب نمیدیدی؟ :angry: :angry: :angry:
                    موفق باشيدددددد!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahanb
                      آقا الان یه روز گذشت پس چرا جواب نمیدیدی؟ :angry: :angry: :angry:
                      اقا شرمنده من نمیدوننستم هنوز مشکلت حل نشده کار خوبی کردی که پ . خ دادی
                      ولی اخلاق هم خوب چیزیه ها
                      ماسفت یه جور ترانزیستوره همین کافیه یا بیشتر بگم ترانزیستورهای اثر حال رو میگن ماسفت

دیدگاه

یکی دارم با TINY13 طراحی میکنم تا چند روز اینده میزارم تو سایت

حالا فعلا شماتیکشو داشته باشید تا بعد
                        البته خیلی خوشهال میشم اگر کسی نظر یا پیشنهاد یا انتقادی داشته باشه

حله ... افتاد .... من همتونو دوست دارم فقط منو هم دعا کنید

دیدگاه

خیلی ممننووووون باتشکر از اقای اسدی عزیز هممممممممممم!!!!
                          فقط یه سوال این تیکه که توی شکل مشخص کردم (irf540n)همون ماسفته که گفتید ؟؟؟/ اگه نیست چیه؟؟؟
                          بعد این بدرد 70 آمپر میخوره؟
                          ترانسش باید چند امپر باشه اگه درسته بگید من برم لوازم رو تهیه کنم!
                          ممممممممممممنننننننننننننننوووووووووووووون :nice: :nice: :wow: :applause:
                          موفق باشيدددددد!!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mahanb
                            خیلی ممننووووون باتشکر از اقای اسدی عزیز هممممممممممم!!!!
                            فقط یه سوال این تیکه که توی شکل مشخص کردم (irf540n)همون ماسفته که گفتید ؟؟؟/ اگه نیست چیه؟؟؟
                            بعد این بدرد 70 آمپر میخوره؟
                            ترانسش باید چند امپر باشه اگه درسته بگید من برم لوازم رو تهیه کنم!
                            ممممممممممممنننننننننننننننوووووووووووووون :nice: :nice: :wow: :applause:
                            دوست من بله همون ماسفته
                            ولی در مورد 70 امپر باید بگم وقتی میخوایم یه باتری 70 امپری رو شارژ کنیم نیازی به تغذیه یا ترانزیستور 70 امپر نیست
                            ما با یه ترانس 1 یا دو امپر شارژ می کنیم همونطوری که قبلا هم عرض کردم هر چه قدر جریان شارژ پایینتر باشه بازده و عمر باطری بالاتر میره
                            شما به یه ترانس حدود 15 ولت دو امپر نیاز داری
                            حالا چرا 15 ولت ؟
                            اگر این ولتاژ DC بشه میشه حدود 17 ولت یه مقدار از این ولتاژ توی ماسفت کم میشه میمونه حدود 15 ولت یه مقدار هم ولتاژ باید از ولتاژ باطری بیشتر باشه که ما بتونیم با ماسفتمون اونو کنترل کنیم
                            در ضمن این رو در تظر داشته باشید که روی این مدار شاید بعد از مونتاژ شدن و اومدن روی کار تغییراتی داده بشه تا جواب نهایی رو بگیریم

دیدگاه

آقا سلام
                              یه سوال داشتم

وقتی pwm رو میدیم به ماسفت اونوقت برای یک مدت ماسفت روشنه و برای یک لحظه خاموشه.بستگی به عرض پالس داره. حالا من اگه بخوام ولتاژ دوسر باتری رو بخونم مثلا یک لحظه 14 ولته که دارم بهش میدم تا شارژ بشه و یک لحظه صفره! چطوری ولتاژ مناسب رو بدم به باتری و نیز اونرو بخونم؟
                              جریان هم همینطوره دیگه. یه لحظه صفره لحظه بعد مثلا 2 آمپره. نمی دونم باید متوسط بگیریم یا چه کنیم نمیدونم!
                              اینو جواب بدین من سوالات دیگه ای هم دارم...ممنون

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X