اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

منابع وابسته

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

منابع وابسته

سلا دوستان
    من این روزها در حال مرور مدار بودم تو قسمت تونن و نورتن که مدارها ی وابسته بیشتر کاربرد دارند ذهنم در مورد این مدارها به جایی معطوف شد . این منابع برای چی و کجا کاربرد دارند.
    در تعریف منابع وابسته که منابعی هستند که وابسته به ولتاژ و جریان عنصری می باشند.خوب این درست ما تو عمل چطور می تونیم منابع وابسته داشته باشیم و ازش استفاده کنیم؟
    واگه کاربرد ندارن برای چی ازش استفاده می کنیم؟
    البته به نظر خودم این منابع به شکل عناصری استفاده می شن تو مدارهای که دارای فیدبک باشه!
    دوستان لطف کنن و ما رو از گمراهی در بیارن
    هر جا ايمان هست ،اميد نيز هست.

پاسخ : منابع وابسته

سلام دایی
    پایه ای ترین عنصر الکترونیکی یعنی ترانزیستور رو میشه با یه منبع وابسته مدلسازی و تحلیل کرد.
    اگه دقت کنید جریان کلکتور بتا برابر جریان بیسه. این منبع جریان وابسته به جریانه.
    ترانزیستورهای فت هم منابع جریان وابسته به ولتاژ هستند.
    مطمئن باش که صدها جای دیگه هم میشه مثال اورد.
    پس از خوندن اینها لذت ببر و نگران کاربردشون نباش. هرچند داری مسیر معکوس رو میری و اول باید بکار می بردی و بعد اگه پرسشی داشتی میرفتی پی خوندن!
    با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

حرف شما درست
      اما تو کتاب مدار حتی جبه دار که خیلی معروفه یک بار همچین مدار نیومده بود که از ترانزیستور استفاده کنه
      حالا دوست عزیز میشه یه کاربرد عملی از همین ترانزیستور برا مل بگی :smile:؟؟؟

دیدگاه

جبه دار که کتاب نداره!!!
        اگه منظورت کتاب basic circuit theory نوشته چالز دسور و ارنست کوه است، باید بگم ایندو کتاب رو برای یه دانشجوی بی تجربه نوشتند که هنوز از ترانزیستور استفاده نکرده. اما درستش اینه که دانشجو ابتدا از این عناصر استفاده کنه و اگه نیازمند تئوری شد بره سراغ کتابهایی از این دست.
        ترانزیستور پایه ای ترین قطعه ی اکتیو توی الکترونیکه و کاربردش در همه جا است. در CPUآ‌ کامپیوتر شما میلیاردها ترانزیستور هست. در موبایلتون هم همینطور.

دیدگاه

منظور من استفاده از ترانزیستور به عنوان منبع جریان می باشد
          یعنی مداری که بتوان از ترانزیستور به عنوان منبع جریان استفاده کرد کجا هستش؟

دیدگاه

این کاربرد ترانزیستور نیست دایی جان!
            مدل ترانزیستور منبع جریان وابسته است.
            هرجا ترانزیستوی باشه باید بجاش منبع جریان وابسته بزاری تا بتونی تحلیل کنی.

دیدگاه

دوست عزیز این چیزی که میگین واقعا درسته یعنی هرجا که من ترانزیستور دیدم باید منبع جریان جاش بزارم تا تحلیلش کنم مثلا اگه یه ترانزیستور برا تقویت ولتاژ استفاده میشه یا برا کلید زنی باز هم کار منبع وابسته رو میکنن
              البته دادش ببخشید ها من انقدر گیر میدها چون سواد علمیمون پایینه دیگه :biggrin: :biggrin:
              نوشته اصلی توسط ahmadmn

مدل ترانزیستور منبع جریان وابسته است.
              این جمله شما رو نمی فهمم؟؟

دیدگاه

منبع وابسته یه عنصر خطیه دایی جان
                ترانزیستور هم اگه در حالت خطی استفاده بشه باید جاش منبع جریان وابسته گذاشت.
                مثل همون تقویت کننده ولتاژ.
                اما ترانزیستور در حالت سوئیچ دیگه خطی نیست تا با یه عنصر ریاضی خطی مدل بشه.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                X