اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

دسیبل چیست ؟ مفاهیم دسیبل ؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

دسیبل چیست ؟ مفاهیم دسیبل ؟

سلام
    خسته نباشید
    میدونم سوالم تکراری هستش ولی میپرسم

سوال اینجاست که 5 db چند میلی وات میشه ؟
    یا اینکه -120 db با فرستنده 5db چقدر برد داره ؟ :cry:
    [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

پاسخ : دسیبل چیست ؟ مفاهیم دسیبل ؟

نوشته اصلی توسط حامد رحیمی
    یا اینکه -120 db با فرستنده 5db چقدر برد داره ؟ :cry:
    مقدار 5 دی بی برای فرستنده برابر با 3.17 میلی وات میشود .
    مقدار منفی 120 دی بی برای گیرنده هم برابر با 0.2 میکرو ولت یا 0.001 پیکو وات میشود .

اینکه چقدر برد بدست میاری به عواملی مثل فرکانس - نوع آنتن - محل نصب آنتن - گین آنتن -
    نازکی یا پهن بودن باند کاری - نوع مدولاسیون و.... بستگی داره .

معمولا باید به بروشور خود دستگاه مراجعه کنی .

باز هم عید آمد و ما لختیم...

دیدگاه

سلام ... :smile:

یه توضیح میدم اخر کار جواب سوال اول شما رو دادم ....

لگاریتم چیه ؟؟

اگر b=a حالا اگه بخوایم به صورت لگاریتم بنویسیم میگم :

a را مبنای لگلاریتم مینامیم . اگر مبنای لگاریتم 10 باشه معمولا نمی نویسن و اگر مبنای لگاریتم عدد نپر(e) باشه

به جای لگاریتم از ln استفاده میکنن .

انتی لگاریتم چیه ؟؟

به عکس لگاریتم ؛ انتی لگاریتم میگن . مثلا برای بالا :

اگر

بل چیست ؟؟؟

برای تبدیل اعداد بزرگی که از ظریب تقویت و ضریب تضعیف به دست میاد به اعداد کوچکتر از واحدی به نام بل

استفاده میکنند .. در واقع به جای استفاده از نسبت توان ها به عنوان ضریب تقویت یا ضریب تضعیف ؛ مقدار لگاریتم

ان ها رو به کار میبرن .

به معنی ضریب تقویت توان بر حسب بل هست .. در واقع بل ضریب تقویت یا ضریب تضعیف در یه سیستم هست

که مقدار اون برابر با لگاریتم نسبت توان ؛ ولتاژ یا جریان هست .

دسی بل چیست ؟؟؟

چون واحد بل واحد بزرگی هست برای راحتی در محاسبه از دسی بل استفاده میکنن. در واقع هر بل برابر با 10

دسی بل هست ...

دسی بل رو با db نمایش میدن .

فرض کن توان خروجی یه مدار 100 وات هست و میخوای بر حسب دسی بل بیان کنید مینوسیم :

که در این جا p توان خروجی بر حسب وات وp توان خروجی بر حسب دسی بل هست .

حالا جواب سوال شما :

db 5 چند میلی وات میشه ؟؟ در واقع شما الان توان رو بر حسب دسی بل دارید و توان رو بر حسب میلی وات

میخواید اما تو رابطه اصلی بر حسب وات هست بعد باید حاصل رو به میلی وات تبدیل کنی یعنی در 1000 ضرب

کنیم . پس میشه :

دیگه این جا حل ریاضی هست !!! برای حلش می تونی طرفین معادله رو بر 10 تقسیم کنی تا عدد 10 در کنار

لگاریتم از بین بره پس میشه :

حالا طبق تعریف لگاریتم که اول کار نوشتم میدونیم که :

که در واقع 10 به توان .5 همون جذر 10 میباشد پس میشه که تقریبا 3.1 بر حسب وات هست که برحسب

میلی وات3100 میشه.

مصادیق اظهار محبت به همسر
      بررسی مسائل جنسی در زندگی زناشویی(فایل صوتی)
      ویژگی های خانواده سالم - مصادیق احترام (فایل صوتی)
      اثر قصه گویی برای کودکان

دیدگاه

یه مدار که همین 5 دسیبل توان داره رو با تقویت rf به 7 وات می رسونیم
        در همون حالت بردش چقدر میشه چند برار میشه ؟ ایا وقتی که 5 دسیبل 300 متر برد داره 7 وات میتونه 15 کیلومتر برد بده ؟ :eek:
        [move][img width=133 height=100]http://bargiri.persiangig.com/aks/0.306310001356499787_taknaz_ir.gif[/img][/move]

دیدگاه

یه مدار که همین 5 دسیبل توان داره رو با تقویت rf به 7 وات می رسونیم
          در همون حالت بردش چقدر میشه چند برار میشه ؟ ایا وقتی که 5 دسیبل 300 متر برد داره 7 وات میتونه 15 کیلومتر برد بده ؟ :eek:
          بابا لااقل دوزار اطلاعات بده تا کمک کنیم :biggrin:
          مقدار فرکانس - نوع آنتن - محل نصب آنتن - گین آنتن - نازکی یا پهن بودن باند کاری - نوع مدولاسیون و....

دیدگاه

434 mhz '
            انتن معمولی 3 تومنی
            مازول hm-tr
            و چیپ ست
            http://iran-micro.com/index.php?cPath=22_196
            برای تقویت

دیدگاه

معمولا کسی نمیتونه به راحتی از این پاور ماژول ها جواب بگیره . چند دلیل داره :
              اول اینکه حداقل توان ورودی این ماژول 50 میلی واته و شما باید hm-tr را لااقل
              دو طبقه تقویت کنید تا به این توان برسید و یا توسط یدونه MMIC این مقدار رو
              بدست بیارید .
              دوم اینکه این پاور ماژول ها قطعات خام هستند و شما باید متناسب با کارتون
              ورودی و خروجی ماژول رو با hm-tr تطبیق امپدانس دهید . این کار توسط
              محاسبات دقیق و تهیه سلف هایی متناسب امکان پذیره .
              سوم اینکه این پاور ماژول ها در خروجی LOW PASS FILTER و مدارات تطبیق
              آنتن ندارند که اون هم باید متناسب با فرکانس کاری محاسبه و ساخته شود .

حالا اگه تمام موارد بدرستی رعایت شود و مدار واقعا 7 وات بشما بدهد در
              فضای باز و دید مستقیم دو آنتن(بدون مانع) قرار گیرند با آنتن معمولی شاید
              حدود 10 کیلومتر جواب بدهد . با آنتن یاگی که تک جهته هستش شرایط
              بهتره و برد بیشتری بدست میارید .
              ولی در شهرها با تراکم زیاد ساختمانها زیر 500 متر برد خواهید داشت .

نمونه ای که من خودم چند سال پیش با ماژول های سری RA میتسوبیشی
              ساختم براحتی 10 کیلومتر رو میداد .(تجربه شخصی)
              ولی همه این اعداد زمانی درسته که اشراف کامل به مدارات RF داشته باشید
              هر ایراد جزئی ممکنه مدار رو از کار بیندازد .

دیدگاه

پس من برای برد لا اقل 3 کیلو متر در فضای باز چی کار کنم ؟ :cry:
                rfm 12 bp
                که راه اندازیش خیلی سخته :cry: :cry:

دیدگاه

سلام .... :sad:

من باید این جا یه چیز رو بگم تا اشتباه نشه .. میخواستم ویرایش کنم اما دیدم باشه بهتر هست !! متاسفانه

کسی هم تو بازدید ها چیزی نگفت !!! اول یه توضیح میدم بعد میگم .

فرق db با db چیه ؟؟

اگه توان خروجی یه مدار 100 وات باشه اگه بخوایم dbw رو به دست بیاریم باید عبارت جلوی لگاریتم بر حسب

توان باشه ولی در صورتیکه بخوایم بر حسب dbm بنویسم باید عدد 100 وات رو به میلی تبدیل کنیم بعد لگاریتمش

رو محاسبه کنیم ...اونی که من از جواب سوال اول شما دادم بر حسب db هست که تویRF

خیلی رایج نیست اما اونی که آقای Dxing جواب دادن dbm هست که اغلب در RF استفاده میشه که 30 تا

بیشتره علت زیاد شدن 30 تا همون ضرب شدن عبارت توان در 1000 هست که به میلی وات تبدیل بشه .

Transmitter output power چیست ؟؟

این عدد مربوط به قدرت خروجی دستگاه فرستنده است.واحد مورد استفاده برای اندازه گیری این کمیت dBm

میباشد. به دسی بل میلی وات اشاره میکند. برای تبدیل توان خروجی از mW به dBm باید توان خروجی (P) را به

میلی وات محاسبه کرده و در فرمول بالا قرار بدیم dBm به دست آید . مثلا اگه قدرت خروجی یه دستگاه

فرستنده 200 میلی وات باشه dbm اش میشه :

چون این جا شما دارید با RF کار میکنید باید از همون dbm استفاده کنید پس اگه بخوایم بگیم که 5 دسیبل یا

همون 5 دی بی ام برابر با 3.1 میلی ولت هست

حاصل عبارت بالا هم که همون 10 به توان 5. هست که 3.1 میلی ولت میشه !!

این جا هم عمل تبدیل این دو رو انجام میده ..

http://www.worleys.com/ieee80211/conversion.index.html

اگه هم توضیح بیشتری درباره طول برد سیستم های رادیویی خواستی این لینک زیر برو !! مطالب آقای signal رو بخون ..

اخرش هم من همین سوال شما رو پرسیدم !!!!! :mrgreen: و با عرض معذرت فهمیدم که اشتباه گفتم !!!!!
                  :mrgreen: :sad:

http://www.persianrc.net/forum/showthread.php?t=928

راستش اولش روم نشد بگم ولی بعد گفتم بی خیال ما اومدیم چیز یاد بگیریم :nerd: دیگه !!!!! ادم خوب

اشتباه هم میکنه !!!! :cry2: فقط اگه احیانا باز هم اشتباهی جایش بود خوشحال میشم دوستان بگن ...

مصادیق اظهار محبت به همسر
                  بررسی مسائل جنسی در زندگی زناشویی(فایل صوتی)
                  ویژگی های خانواده سالم - مصادیق احترام (فایل صوتی)
                  اثر قصه گویی برای کودکان

دیدگاه

سلام
                    مرسی از راهنایی همه خیلی مطالب عالی بود
                    فقط الان موندم من
                    ببینید این ماژول ها که من دارم روشون کار میکنم bgy204 خوب توان رودی 2میلی وات میخواد تا راه بیفته
                    من طبق گفته ی اقای مهدی خروجی 3تا 5 dbm تبدیل به میلی وات کردم کردم و عدد 3.16 اومد ولی تو اون دیتا شیت ماژول 915 مگا هرتز رو با توان خروجی منفی نوشته :eek:
                    کل سوال من اینه این 2 تا مدار یا مازول میشه به هم وصل بشن ؟
                    دیتا شیتش رو اپلود کردم
                    ماژول hmtr 915
                    bgy915

http://bargiri.persiangig.com/hm-tr/BGY204.pdf
                    http://bargiri.persiangig.com/hm-tr/hm-tr.pdf

دیدگاه

کل سوال من اینه این 2 تا مدار یا مازول میشه به هم وصل بشن ؟
                      این ماژول برای اتصال به پاور ساخته نشده چون آنتن گیرنده و فرستنده به یک سوکت BNC متصل
                      میشه . اگه بخواهی فرستنده رو تقویت کنی گیرنده شما از کار می افته .
                      ولی با رعایت مواردی که در بالا گفته شد هر ماژولی به هر پاوری با همون فرکانس قابل اتصاله .

دیدگاه

خوب 12 تومنه گیرنده از کار بیفته
                        من فقط میخوام فرستنده ی ما قدرتی داشته باشه که بتونه پاور امپلی رو راه بندازه
                        اگر تو دیتا شیتشون گاه کنید برای 3.2 واتی توان ورودی 2 میلی وات زده یعنی با این جمله زده
                        input drive power - 2 mW
                        وبرای 10 وات این جمله رو نوشته
                        Input power Pin 50 mW
                        حالا برای خروجی ماژول hm-tr
                        در حالتی که شما در نظر بگیرید که فقط فرستنده کار میکنه و گیرنده رو بیخیال شید

و برای ماژول های hm-t این رو نوشته

برای مازول 10 وات که فقط میشه rfm12bp رو وصل کرد چون این ماژول ها خیلی قدرت کمی دارن و خروجی 50 میلی وات نمیدن
                        ولی سوال من اینه که بهتر نیست از ماژول hm-tr برای 3.2 واتی استفاده کنم ولی بازم یه مشکلی پیش میاد توان خروجی رادیویی 915 مگاهرتز رو ببینید ؟ :eek: یه دسیبل منفی نوشته اون یعنی چی ؟

دیدگاه

ببین ما وات داریم - میلی وات داریم - میکرو وات داریم - نانو وات داریم - پیکو وات هم داریم و حتی کمتر....
                          حالا عدد 0dbm در مخابرات میشه 1mw (یک میلی وات) و حالا وقتی منفی میشه میره تو ناحیه میکرو
                          وات و پایین تر . عدد منفی 2dbm میشه 640 میکرو وات که از میلی وات کمتره .
                          برای اینکه به 4dbm برسه و بتونی به پاور وصلش کنی باید تقویت بشه .

دیدگاه

hmt که 4 دسیبل متر هستش میشه وصل کرد :cry:
                            اقا یعنی نمیتونم به هیچ وجه یکی از این پاور رو به یکی از این 6 تا ماژول وصل کنم ؟
                            اخه گناه من چیه که باید rfm12bp رو راه بندازم :cry:

دیدگاه

سلام

بعضی جاها این db رو روی فرستنده ها هم زده مثلا انتن تلویزون اینا چیه ؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X