اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

سوال در مورد PWM موتور DC

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

سوال در مورد PWM موتور DC

با سلام خدمت دوستان
    من برای پروژه آز کنترل خطیم تصمیم گرفتم یه کنترلر موتور طراحی کنم
    تو قسمت PWM به مشکل برخوردم
    فرکانس PWM میکرو رو گذاشتم روی 31.5 کیلوهرتز اما بازم از موتور یه لرزشی دیده میشه
    تقریبا با هر فرکانس تست کردم این مشکل بود ولی مثلا روی 250 کیلوهرتز به بعد یه صدای سوتم اضافه شد
    مشکل بعدیم اینه که موتور تا استیبل بشه و دورش ثابت بشه زمان خیلی زیادی میبره
    شاید نزدیک 10 الی 20 ثانیه بکشه تا سرعتش ثابت بشه
    کجای کارم ایراد داشته؟
    برای سوئیچ زدن هم از 2n3055 کمک گرفتم
    ممنون

پاسخ : سوال در مورد PWM موتور DC

شماتیک مداری که مشکل داره رو بزار تا ببینیم چی هست ؟
    شاید مولد پالس شما درست عمل نمیکنه. شکل موج ها رو روی اسکپ دیدی؟
    باز هم عید آمد و ما لختیم...

دیدگاه

ممنون از توجهتون
      راستش شماتیک خاصی که نیست
      عرضم به حضورتون که تایمر 2 مگا 8 که 8 بیتی هم هست رو گذاشتم روی فرکانس 31.125
      از اونور هم با دستور OCR2=d که مثلا حالا d یه عددی بین 0 تا 255 هست به OCR مقدار میدم
      برای سوئیچ زدن هم از دوتا آرایش کلکتور مشترک کمک گرفتم که اولیش c945 هست برای تقویت جریان I/o میکرو دومیش هم 2n3055 هست
      همه چیز اوکی هست فقط مسئله همون صدای ویز ویز موتور هست و یه لرزشی داخلش که مثه اینه که به AC سینوسی وصلش کرده باشم
      حتی تو Duty Cycle کم هم این لرزش هست ولی دیوتی سایکل که میره بالا صداش هم میره
      مشکل از کجاس حالا؟
      راستی موتور 24 ولت هستش

دیدگاه

خب شما در صورت استفاده از میکروکنترلر دارید یک کار غیر عرف انجام میدید . قطعات و
        سخت افزارهای PWM معمولا دارای مدارات جبران ساز داخلی برای جلوگیری از به نوسان
        افتادن بار مصرفی هستند که میکرو نداره .
        شاید بتونید بجای استفاده از ترانزیستورهای بی جی تی از ماسفت استفاده کنید . بخاطر
        ولتاژ تریگ بالای گیت ماسفت ممکنه نوسانات جزئی میکرو در بار مصرفی اعمال نشه .

دیدگاه

خیلی ممنون
          خب راه حل بهتر برای تولید PWM چی هست؟
          میشه دقیقا بگین که چرا میکرو برای تولید PWM مناسب نیست

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Nimra
            خب راه حل بهتر برای تولید PWM چی هست؟ میشه دقیقا بگین که چرا میکرو برای تولید PWM مناسب نیست
            بهترین راه حل اینجا هستش .
            و اینکه چرا میکرو مناسب نیست رو در بالا توضیح دادم . خودتون دیتاشیت قطعه
            ضمیمه شده را دانلود کنید و مطالعه کنید متوجه میشوید .

دیدگاه

خیلی ممنون
              اگه اشتباه نکنم این همون آیسی هست که برای منابع سوئیچینگ هم ازش استفاده میکنن
              راستی یه سوال
              بهترین فرکانس PWM برای موتور چیه
              تو فروم که مطالعه کرده بودم زده بودن که بین 3 تا 4 کیلوهرتز مناسبه کمتر از اون و بیشتر از اون باعث صدایی داخل موتور میشه که با 8 مگاهرتز به بعد صدای سوت هم شنیده میشه
              من همه فرکانسارو تست کردم ولی بازم مشکل پابرجا بود
              پس یعنی به جای استفاده از میکرو از همین آیسی مشکل حل میشه؟

دیدگاه

سلام دایی جان
                اگه انجمن رو جستجو می کردی راه حل پیدا میشد.
                بهرحال چند نکته کوچیک:
                2N3055 سرعت بسیار کمی داره و برای سوئچینگ مناسب نیست. ماسفت بهترین راه برای سوئچینگ بارهایی مثل موتوره. اما مشکل سوت شما ربطی به این نداره و احتمالا شما دیود هرزگرد برای موتور نگذاشتی. این دیود که موازی با موتور قرار می گیره و باید سرعت بالایی داشته باشه، باعث میشه جریان موتور در موقعی که ترانزیستور قطع شده ادامه پیدا کنه. اگه جریان موتور کمتر از 1 امپر باشه می تونی از 1N5819 استفاده کنی.
                توی نقشه ای که دایی Dxing گذاشتند این دیود دیده میشه.
                نکته بعدی آرایش عجیب شماست. با دوتا NPN نمیشه آرایش مناسبی برای درایو موتور بست. اگه شماتیک مدارتونو بکشید اشکال ارایش هم معلوم میشه.
                نکته اخر اینکه ای سی های مخصوصی توی بازار هست که برای درایو موتور ساخته شدند. این ای سی ها بدون نیاز به هیچ قطعه ای بین موتور و میکرو قرار می گیرن و مزیت بزرگتشون اینه که علاوه بر کنترل دور می تونید کنترل جهت هم داشته باشید. یعنی چپ گرد و راستگرد بچرخونید.
                من برای بیشتر موتور های DCآ‌از ای سی TLE5206 استفاده می کنم و خیلی عالی کار می کنه.
                اگه کلمه TLE5206 رو توی انجمن سرچ کنید می تونید نقشه ها و برنامه ای گذاشتم رو هم پیدا کنید.
                با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

با سلام
                  ممنون از توجه شما
                  خدمتتون عرض کنم که تاپیکای زیادی در مورد PWM موتور بود ولی اکثرا به نتیجه نهایی نرسیده بودن برای همین تاپیک زدم
                  دیور فری ویلینگ رو من قرار دادم حالا نمیدونم سرعتش چقدره ولی فکر نمیکنم برای این سرعت سوئیچ زنی سرعتش کم باشه
                  شمارش 1n5408 هست
                  الان تقریبا فرکانس PWM من 122 هرتز هست فکر نمیکنم سرعت 2n3055 برای این فرکانس کم باشه
                  در مورد آرایشم راستش موتور من فقط یه جهت داره برای همین از این آرایش استفاده کردم
                  اینم شماتیک
                  این نکته رو هم بگم که فرکانس تایمر من 31.250 هستش ولی فرکانس PWM تبدیل میشه به 112 هرتز

دیدگاه

سلام دایی
                    بین امیتر ترانزیستور 2N3904 و بیس ترانزیستور 2N3055 باید یه مقاومت 10 اهم بزاری.
                    مقاومت 10 کیلواهم بیس 2N3904 هم باید حذف بشه.
                    فرکانس تایمر تقسیم بر 255 میشه بنابراین باید فرکانس تایمر رو خیلی بالاتر بزاری.
                    بهترین فرکانس برای PWM بالای 1 کیلوهرتز است.
                    البته کسی از 2N3055 برای کار سوئیچینگ استفاده نکرده تا بشه پیش بینی کرد چه رفتاری نشون میده.
                    بهتر بود بجای دو ترانزیستور فقط یه ماسفت IRF520 میزاشتی. مستقیم هم به میکرو میشه وصلش کنی.
                    دیود 1n5408 یه دیود یکسوساز معمولیه و بدرد سوئیچینگ نمی خوره. باید از دیودهای شاتکی استفاده کنی.

دیدگاه

در مورد مقاومت 10 کیلو اونرو برای کنترل جریان پورت IO گذاشتم چون یا پورتم میسوزه بعد از یه مدت یا باعث هنگ کردن میکروم میشه
                      البته اگه مقاومت 10 اهم از بین امیتر کلکتور این دوتا ترانزیستور رو بذارم در نقش کنترل جریان پورتم عمل میکنه دیگه؟
                      برای بیس 2n3055 هم چشم مقاومت 10 اهم رو میذارم با حذف 10 کیلو!البته یه irf460 داشتم تو وسایلم که متاسفانه کار نمیکرد واسه همین با 3055 بستمش
                      در مورد فرکانس هم حتی فرکانس 1 مگاهرتزو 250 کیلوهرتز رو برای تایمر هم گذاشتم بازم مشکل لرزش موتور بوده که تو این حالتا فرکانس pWM میشه تقریبا 3.5 کیلوهرتز و 1 کیلوهرتز
                      تو این فرکانسا صدای سوت هم اضافه شده
                      فکر میکنم مشکل از کند بودن دیود فری ویلینگم باشه!برای دیود شاتکی چه شماره ای رو پیشنهاد میکنین؟

دیدگاه

برای انتخاب دیود باید جریان موتور رو داشته باشیم دایی. البته اگه دیتاشیت موتور باشه که عالیه.

دیدگاه

دیاشیتشو که ندارم ولی موتورم وقتی شفتش موتور لاک باشه 2 آمپر نهایت جریانی هست که میکشه

دیدگاه

دیود 1N5819 و ماسفت IRF510

دیدگاه

ممنون از راهنمایی خوبتون دوست من
                              حتما دوباره تستش میکنم ببینم چجوری میشه

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X