ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

جهت تبلیغ در وب سایت ECA کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 12
    2010/09/30
    99
    3

راهنمايي درمورد تكميل يه پروژه ساده

با سلام خدمت دوستان

چند وقت پيش يه تايمر براي كولر ساختم كه توي اون از رله 6 ولتي (500تومنيا) استفاده كردم.
    حالا نميدنم عيب كار از كجاست كه بعضي وقتا رله وصل نميكنه يا هم بعد از چند ساعت كاري شايد قطع كنه.راستي تغذيه ميكرو رو بعداز رگولاتور وتغذيه رله رو قبل رگولاتور گرفتم.

يه جاي ديگه هم توي برد محافظ يخچال بود كه بعداز چند سال كاري رله ش خراب شده بود كه اونو باهمين نوع رله تعويضش كردم كه متوجه شدم يه روز بيشتر نتونسته بود دائم وصل بمونه وقطع شده بود(توي اين برد تغذيه رله و آي سي يكي بود)وباز دوباره كه سرد ميشد. شايد حال ميكرد ودوباره عمل ميكرد...

منتظر پيشنهاداتون هستم :agree: :agree: :agree:
    2010/09/30
    99
    3

پاسخ : راهنمايي درمورد تكميل يه پروژه ساده

يعني كسي نيست جواب بده؟؟؟ :cry2: :cry2: :cry2:
    2010/04/09
    اسلامشهر
    1,494
    31

با سلام
    این رله که میگید فکر کنم 7 آمپر هست درسته ؟
    خوب موتور در لحظه راهاندازی 2.5 برابر جریان نامی جریان میکشه بنابراین باید راه انداز موتور تحمل این جریان رو داشته باشه ، به نظر من از یک رله با آمپر مناسب موتور تون برای راه اندای موتور استفاده کنید به ترتیبی که بوبینش با همون رله 6 ولتی تغذیه بشه .
    راستی برای راه اندازی رله 6 ولتی از اپتو کوپلر استفاده می کنید و همجنین دیود هرزگرد؟

در مورد یخچال هم بازهم به نظر من آمپراژ رله برای راه اندازی موتور یخچال کم هست !
    2010/09/30
    99
    3

سلام آقامجتبي
    نه اين ازنوع 5 آمپرشه كه 2 تا رو با هم موازي كردم .براي راه اندازيشم از يه مقومت 10 كيلو و c945 استفاده كردم.از هرز گرد هم استفاده نكردم(ميتونه از تاثير ديودي كه نذاشتم باشه؟).ضمنا سعي ميكنم راه اندازي اول توسط خود كليد كولر انجام بشه تا فشار بالاي رله نياد...
    حالا جنس بهتر از اين هم پيدا ميشه يا بايد ولتاژ مدار رله ها رو بالا ببرم؟؟؟(مثلا استفاده از رله هاي 12 يا 24 ولت)

ممنون از جوابتون :bye
    2010/04/09
    اسلامشهر
    1,494
    31

موتورتون چند واته؟

مثلا کولر خونه ما 4000 هست و موتورش 1.2 اسب ، به عبارتی توان نامیش برابر هست با 1.2*746=895.2وات که جریانش با در نظر گرفتن کسینوسفی تقریبا 1 برابر میشه با 220/895.2 = 4.07آمپر که البته به خاطر وجود کسینوسفی از این بیشتر هست ما میگیریم 5 آمپر خوب همونطور که گفتم جریان راهاندازی موتور حدود 2.5 برابر جریان نامیش هست پس 2.5 * 5 =12.5 آمپر پی برای راهاندازی این موتور یک رله 12 ولت 15 آمپر احتیاج داریم که قیمتش طبق اون چیزی که تو سایت زیر امده 600 تومن هست

مهمان عزیز شما حق دیدن لینک ها را ندارید

برای راه اندازی رله هم سعی کن از اپتو کوپلر و دیود هرز گرد استفاده کنی اولی برای ایزوله کردن مدار درایورت و دومی هم برای خنثی کردن اثر خود القایی بوبین رله که می تونه به مدارت آسیب بزنه !
    2010/09/30
    99
    3

اين كولر6500 هست.اما نميدونم چنداسبه.
    درمورد استفاده از اپتوكوپلر اگه از ترانزيستور مستقيم استفاده بشه وايزوله نباسه چه مشكلي بوجود مياد؟
    راستي تغذيه ميكرو بعد از رگولاتوره وتغذيه رله قبل اون.اين مشكلي نداره!!!

بازم ممنون از جوابتون :bye
    2010/04/09
    اسلامشهر
    1,494
    31

ببخشید دیر شد یک مشکل فنی پیش امد
    آقا من یک اشتباه کردم مثل اینکه موتور کولر ما 0.5 هست نه 1.2 اسبو جریان راه اندازیشون هم 6 تا 8 برابر جریان نامیشون هست !
    نقل قول نوشته اصلی توسط sidhadi2000
    اين كولر6500 هست.اما نميدونم چنداسبه.
    خوب مقدار توان موتور و بقیه اطلاعات کولر رو معمولا روی پلاکی که روی بدنه کولر نصب می شه نوشته می شود
    دنبال اون پلاک بگردید اما میشه گفت که احتمالا موتورش 0.75 یا یک اسب هست می تنید اینجوری هم بفهمید
    اگر موتور کولر خازن داشت موتور کولر بالای 0.75 اسب هست و در غیر این صورت زیر 0.75 اسب یا برابر با اون .
    خوب برای 0.75 اسب جریان نامیش میشه : 0.75*746=559.5 و 220/559.5 = 2.54
    پس 6*2.54 =15.24 بنابراین حداقل باید یک رله 15 آمپر برای این موتور استفاده بشه !
    البته این ها برداشت های بنده هست شاید نظر بقیه چیز دیگه ای باشه !
    درمورد استفاده از اپتوكوپلر اگه از ترانزيستور مستقيم استفاده بشه وايزوله نباسه چه مشكلي بوجود مياد؟
    راستي تغذيه ميكرو بعد از رگولاتوره وتغذيه رله قبل اون.اين مشكلي نداره!!!
    خوب مزیت استفاده از اپتوکوپلر ایزوله کردن مدار پردازشگر از قسمت درایور هست و نمی زاره نویز حاصله از کلید زنی رله به مدار پردازشگر منتقل بشه .
    در مورد تغذیه اصولا نباید برای تغذیه رله از خروجی رگولاتور استفاده کرد چون که اصلا نیاز به ولتاژ ثابت و بدون ریپل احتیاجی نداره از طرفی این کار باعث کشیدن جریان اضافی از رگولاتور و کاهش ولتاژ خروجی اون میشه

2010/09/30
    99
    3

نقل قول نوشته اصلی توسط mojtaba_led

در مورد تغذیه اصولا نباید برای تغذیه رله از خروجی رگولاتور استفاده کرد چون که اصلا نیاز به ولتاژ ثابت و بدون ریپل احتیاجی نداره از طرفی این کار باعث کشیدن جریان اضافی از رگولاتور و کاهش ولتاژ خروجی اون میشه
    منظورم قبل از رگولاتور وروديش هست.يا بايد حتما از دو منبع استفاده كنم؟؟؟
    2010/04/09
    اسلامشهر
    1,494
    31

منظورم قبل از رگولاتور وروديش هست.يا بايد حتما از دو منبع استفاده كنم؟؟؟
    بله من متوجه شدم ، شاید خوب بیان نکردم ؛
    به هر حال هر چقدر مدار پردازشگرتون از رله هاتون ایزوله تر باشه بهتره، بالاخره رله ها خاصیت سلف و متعاقبا خاصیت خود القایی و عواقب ناشی از اون رو در پی داره و می تونه توی شکل موج اصلی ولتاژ تاثیر بزاره و ولتاژ اصلی دارای هارمونیک بشه البته این به نظر من ،بقدری کم هست که بشه ازش صرفنظر کرد .
    بنابراین اگر می خواهید از یک منبع استفاده کنید به همون شکلی که گفتید به نظرم اشکلی نداره :
    راستي تغذيه ميكرو بعد از رگولاتوره وتغذيه رله قبل از اون.اين مشكلي نداره!!!
    ولی اگر از یک ترانس دوبل استفاده می کردید به نظرم بهتر بود (قیمتشون هم یکی هست )
    فقط یکچیزی اینجا مهمه ، ترانستون چند ولت و چند آمپر هست ؟
    2010/09/30
    99
    3

از ترانس استفاده نكردم .از يه شارژر موبايل كه خروجيش حدود6.8 ولت بود وجرياني روهم كه روش نوشته بود 800 ميلي آمپربود استفاده كردم....
صفحه 1 از 2 12 آخرین
نمایش نتایج: از 1 به 10 از 12