اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

راهنمایی درمورد تکمیل یه پروژه ساده

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

راهنمایی درمورد تکمیل یه پروژه ساده

با سلام خدمت دوستان

چند وقت پیش یه تایمر برای کولر ساختم که توی اون از رله 6 ولتی (500تومنیا) استفاده کردم.
    حالا نمیدنم عیب کار از کجاست که بعضی وقتا رله وصل نمیکنه یا هم بعد از چند ساعت کاری شاید قطع کنه.راستی تغذیه میکرو رو بعداز رگولاتور وتغذیه رله رو قبل رگولاتور گرفتم.

یه جای دیگه هم توی برد محافظ یخچال بود که بعداز چند سال کاری رله ش خراب شده بود که اونو باهمین نوع رله تعویضش کردم که متوجه شدم یه روز بیشتر نتونسته بود دائم وصل بمونه وقطع شده بود(توی این برد تغذیه رله و آی سی یکی بود)وباز دوباره که سرد میشد. شاید حال میکرد ودوباره عمل میکرد...

منتظر پیشنهاداتون هستم :agree: :agree: :agree:

پاسخ : راهنمایی درمورد تکمیل یه پروژه ساده

یعنی کسی نیست جواب بده؟؟؟ :cry2: :cry2: :cry2:

دیدگاه

با سلام
      این رله که میگید فکر کنم 7 آمپر هست درسته ؟
      خوب موتور در لحظه راهاندازی 2.5 برابر جریان نامی جریان میکشه بنابراین باید راه انداز موتور تحمل این جریان رو داشته باشه ، به نظر من از یک رله با آمپر مناسب موتور تون برای راه اندای موتور استفاده کنید به ترتیبی که بوبینش با همون رله 6 ولتی تغذیه بشه .
      راستی برای راه اندازی رله 6 ولتی از اپتو کوپلر استفاده می کنید و همجنین دیود هرزگرد؟

در مورد یخچال هم بازهم به نظر من آمپراژ رله برای راه اندازی موتور یخچال کم هست !

دیدگاه

سلام آقامجتبی
        نه این ازنوع 5 آمپرشه که 2 تا رو با هم موازی کردم .برای راه اندازیشم از یه مقومت 10 کیلو و c945 استفاده کردم.از هرز گرد هم استفاده نکردم(میتونه از تاثیر دیودی که نذاشتم باشه؟).ضمنا سعی میکنم راه اندازی اول توسط خود کلید کولر انجام بشه تا فشار بالای رله نیاد...
        حالا جنس بهتر از این هم پیدا میشه یا باید ولتاژ مدار رله ها رو بالا ببرم؟؟؟(مثلا استفاده از رله های 12 یا 24 ولت)

ممنون از جوابتون :bye

دیدگاه

موتورتون چند واته؟

مثلا کولر خونه ما 4000 هست و موتورش 1.2 اسب ، به عبارتی توان نامیش برابر هست با 1.2*746=895.2وات که جریانش با در نظر گرفتن کسینوسفی تقریبا 1 برابر میشه با 220/895.2 = 4.07آمپر که البته به خاطر وجود کسینوسفی از این بیشتر هست ما میگیریم 5 آمپر خوب همونطور که گفتم جریان راهاندازی موتور حدود 2.5 برابر جریان نامیش هست پس 2.5 * 5 =12.5 آمپر پی برای راهاندازی این موتور یک رله 12 ولت 15 آمپر احتیاج داریم که قیمتش طبق اون چیزی که تو سایت زیر امده 600 تومن هست
          http://iran-micro.com/index.php?cPat...=3a&page=1
          برای راه اندازی رله هم سعی کن از اپتو کوپلر و دیود هرز گرد استفاده کنی اولی برای ایزوله کردن مدار درایورت و دومی هم برای خنثی کردن اثر خود القایی بوبین رله که می تونه به مدارت آسیب بزنه !

دیدگاه

این کولر6500 هست.اما نمیدونم چنداسبه.
            درمورد استفاده از اپتوکوپلر اگه از ترانزیستور مستقیم استفاده بشه وایزوله نباسه چه مشکلی بوجود میاد؟
            راستی تغذیه میکرو بعد از رگولاتوره وتغذیه رله قبل اون.این مشکلی نداره!!!

بازم ممنون از جوابتون :bye

دیدگاه

ببخشید دیر شد یک مشکل فنی پیش امد
              آقا من یک اشتباه کردم مثل اینکه موتور کولر ما 0.5 هست نه 1.2 اسبو جریان راه اندازیشون هم 6 تا 8 برابر جریان نامیشون هست !
              نوشته اصلی توسط sidhadi2000
              این کولر6500 هست.اما نمیدونم چنداسبه.
              خوب مقدار توان موتور و بقیه اطلاعات کولر رو معمولا روی پلاکی که روی بدنه کولر نصب می شه نوشته می شود
              دنبال اون پلاک بگردید اما میشه گفت که احتمالا موتورش 0.75 یا یک اسب هست می تنید اینجوری هم بفهمید
              اگر موتور کولر خازن داشت موتور کولر بالای 0.75 اسب هست و در غیر این صورت زیر 0.75 اسب یا برابر با اون .
              خوب برای 0.75 اسب جریان نامیش میشه : 0.75*746=559.5 و 220/559.5 = 2.54
              پس 6*2.54 =15.24 بنابراین حداقل باید یک رله 15 آمپر برای این موتور استفاده بشه !
              البته این ها برداشت های بنده هست شاید نظر بقیه چیز دیگه ای باشه !
              درمورد استفاده از اپتوکوپلر اگه از ترانزیستور مستقیم استفاده بشه وایزوله نباسه چه مشکلی بوجود میاد؟
              راستی تغذیه میکرو بعد از رگولاتوره وتغذیه رله قبل اون.این مشکلی نداره!!!
              خوب مزیت استفاده از اپتوکوپلر ایزوله کردن مدار پردازشگر از قسمت درایور هست و نمی زاره نویز حاصله از کلید زنی رله به مدار پردازشگر منتقل بشه .
              در مورد تغذیه اصولا نباید برای تغذیه رله از خروجی رگولاتور استفاده کرد چون که اصلا نیاز به ولتاژ ثابت و بدون ریپل احتیاجی نداره از طرفی این کار باعث کشیدن جریان اضافی از رگولاتور و کاهش ولتاژ خروجی اون میشه

دیدگاه

نوشته اصلی توسط mojtaba_led

در مورد تغذیه اصولا نباید برای تغذیه رله از خروجی رگولاتور استفاده کرد چون که اصلا نیاز به ولتاژ ثابت و بدون ریپل احتیاجی نداره از طرفی این کار باعث کشیدن جریان اضافی از رگولاتور و کاهش ولتاژ خروجی اون میشه
                منظورم قبل از رگولاتور ورودیش هست.یا باید حتما از دو منبع استفاده کنم؟؟؟

دیدگاه

منظورم قبل از رگولاتور ورودیش هست.یا باید حتما از دو منبع استفاده کنم؟؟؟
                  بله من متوجه شدم ، شاید خوب بیان نکردم ؛
                  به هر حال هر چقدر مدار پردازشگرتون از رله هاتون ایزوله تر باشه بهتره، بالاخره رله ها خاصیت سلف و متعاقبا خاصیت خود القایی و عواقب ناشی از اون رو در پی داره و می تونه توی شکل موج اصلی ولتاژ تاثیر بزاره و ولتاژ اصلی دارای هارمونیک بشه البته این به نظر من ،بقدری کم هست که بشه ازش صرفنظر کرد .
                  بنابراین اگر می خواهید از یک منبع استفاده کنید به همون شکلی که گفتید به نظرم اشکلی نداره :
                  راستی تغذیه میکرو بعد از رگولاتوره وتغذیه رله قبل از اون.این مشکلی نداره!!!
                  ولی اگر از یک ترانس دوبل استفاده می کردید به نظرم بهتر بود (قیمتشون هم یکی هست )
                  فقط یکچیزی اینجا مهمه ، ترانستون چند ولت و چند آمپر هست ؟

دیدگاه

از ترانس استفاده نکردم .از یه شارژر موبایل که خروجیش حدود6.8 ولت بود وجریانی روهم که روش نوشته بود 800 میلی آمپربود استفاده کردم....

دیدگاه

ولی بنظر من از همون ترانس دوبل استفاده کنیدبهتره ! چون شما می خواهیددو تا رله رو زیر بار قطع و وصل کنی!
                      برای اینکه بهتر متوجه منظرم بشید مدارتون رو بدون بار تست کنید اگر مسائلی رو که گفتم ( دیود هرزگرد و اپتوکوپکلر ) رعایت کرده باشید مطمئنا بدون مشکل کار خواهد کرد !
                      در مورد برنامه میکروتون مطمئن هستید !!؟

دیدگاه

آخه چون قالب دستگاه کوچیک هست می خواستم زیاد جانگیره.تازه همین جوری هم همه رو به زور چپوندم تو یه قالب کوچیک .مثل این که باید همه رو رو یه قالب بزرگتر پیاده کنم وازهمون ترانس دوبل استفاده کنم
                        راستی بعد ساخت یه 4 ساعتی حدودا بدون بار تستش کرده بودم که مشکلی نداشت
                        به هرحال از راهنماییتون ممنون :applause:

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X