اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

اشکال در اندازه گیری دما بوسیله PT 100

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

اشکال در اندازه گیری دما بوسیله PT 100

سلام به دوستان.
    آقا من یه پروژه اندازه گیری دما بین 0 تا 100 درجه دارم که از PT100 و پل وتستون استفاده می کنم.اشکال اینه که وقتی مدار را راه اندازی می کنم در لحظات اول دقیقه اما بعدش دما بالا می ره . به نظرم علت اینه که جریان که به سنسورم وصل می شه خودش باعث گرم شده سنسور می شه. تا جایی که می شد ولتاژ دو سر سنسور را تا حد 0.5 ولت پایین اوردم اما بازم بعد از چند ثانیه مقاومت سنسور بالا می ره و تا 2 درجه خطا ایجاد می کنه. شما راه حلی برا این مساله دارین؟
    شماتیک مدارمم گذاشتم

پاسخ : اشکال در اندازه گیری دما بوسیله PT 100

سلام علی آقا :smile:

شما هم مثل من هنوز درگیر PT100 هستی؟ :read:
    اگه اشتباه نکنم شما از 7780 استفاده میکنی
    علی آقا مشکل مدارت اینه که جریانی که به PT100 میدی هنوزم بالاست و خود این جریان باعٍث گرم شدن سنسور و در نتیجه خطای سنسور PT100 میشه
    من باتوجه به پستهای استاد احمد جریان سنسور رو زیر 1ma در نظر گرفتم و در عوض گین آی سی 7780 رو 128 گذاشتم الانم مدارم با حداکثر 1 درجه خطا کار میکنه
    که البته اون 1 درجه هم به خاطر اینکه از منبع جریان مستقل استفاده نکردم و مثل مداری که شما بستی با مقاومت جریان رو محدود کردم

دیدگاه

سلام مجید جان.
      نه دیگه از 7780 استفاده نمی کنم چون در پروژه ای که کار می کنم و باید به تولید انبوه برسه سادگی و ارزون بودم خیلی مهمه پس مستقیم از AD میکرو با گین 10 استفاده می کنم. البته پ امپ میکرو گین 200 هم داره در نتیجه می تونم ولتاژ و جریان را تا یک بیستم دیگه هم کم کنم اما اونوقت نویز هم تقویت می شه و تاثیر نویز زیاد می شه .
      الانم با این مدار جریان من تا 0.0025 آمپر محدود شده اما ظاهرا همین 2.5 میلی آمپرم زیاده.
      آخه یه نکته ای وجود داره. زمانی که مقاومت PT100 را با اهم متر اندازه می گیرم طبیعتا دقیق نشون می ده . با یه ولت متر ولتاژ خروجی اهم مترو موقع اندازه گیری تست کردم حدود 0.56 ولت بود.اینجوری به این نتیجه رسیدم که ولتاژ کمتر 0.56 ولت برای اندازه گیری مقاومت و در نتیجه جریان کمتر از 5 میلی آمپر باید مناسب باشه.
      اینکه گفتین از منبع جریان مستقل استفاده نکردم رو متوجه نشدم می شه بیشتر توضیح بدین؟
      البته من شماتیک مدارم را کامل نکشیدم در واقع به عنوان منبع از یه یه پ امپ lm358 در حالت امیتر فالوئر استفاده کردم که یه منبع ولتاژ ایده آل بدون مقاومت داخلی به من می ده شما منظورتون همین بود؟

دیدگاه

سلام دوباره :smile:
        علی آقا من هم اول از ADC خود میکرو استفاده کردم ولی چون رزولیشن اون فقط 10bit هستش بدرد کار من نخورد آخه من تو مدارم دهم درجه رو هم نیاز داشتم و با بازه دمایی 150 درجه عملا استفاده از adc میکرو (بدون مدار اضافی) امکان پذیر نیست در مورد گین adc داخلی میکرو همونطور که خودتم میدونی و تو دیتا شیت هم اومده این مورد رو فقط با میکروهای smd میتونی به عملکردش مطمئن باشی

اما برا تقویت کننده من قدیم ندیما (قبل از آشنایی با 7780) از یه تقویت کننده دیفرانسیل یا بهره 20 با استفاده از آی سی TLC272 opamp استفاده میکردم و خروجیشو به adc میکرو میدادم و البته دیگه دهم درجه رو نشون نمیداد

اما منظورم از منبع جریان مستقل:

تو مداری که شما گذاشتی تاکیدت رو ولتاژ تثبیت شده بوده در حالی که عملا اگه طول کابل ما کم و زیاد بشه موقع خوندن سنسور خطا پیش میاد برا همین باید بجای یه منبع ولتاژ از یه منیع جریان برا تغذیه pt100 استفاده کنی یعنی در همه حال ( در هر دمایی و با هر طول کابلی) همیشه یه جریان ثابت مثلا 1ma از سنسور عبور کنه در این صورت چون جریان pt100 ثابته , ثغییرات ولتاژ دو سر سنسور دقیقا به علت تغییرات دما بوجود میاد
        ضمنا میخواستم عکس مدار منبع جریانی که ازش استفاده میکردم رو برات بذارم ولی پلود عکس رو پیدا نکردم! oo: :redface:

دیدگاه

سلام مجید جان
          مطالبتون بسیار جالب بود.
          همونطور که گفتین ADC میکرو چون 10 بیتی هست محدودیت داره اما من چون رنج دماییم حدود 70 درجه هست و دقت 1 درجه هم برام کفایت می کنه خود میکرو کافیه.همونطور که اشاره کردین از میکرو SMD استفاده می کنم که پ امپش مورد تایید هست.
          در مورد منبع ثابت حرفتون جالب بود. شما از چه مداری استفاده می کنید؟آیا استفاده از LM7805 در حالت منبع جریان ثابت مناسبه؟

آیا در این روش برای اندازه گیری دوسر PT100 هم از پل وتستون استفاده می کنید؟

متاسفانه دسترسی به گالری عکس برای کاربران حذف شده ! می تونید عکس مدارتون رو از طریق http://up.iranblog.com/ پلود کنید.

دیدگاه

مخلصم علی آقا

من تو مدارم از پل وتستون استفاده نمیکردم:

اون 5 ولت رو دقیقا از پایه Avcc میکرو به ورودی + اپ امپ بدین تا خطا رو به حداقل برسونین

البته همونطور که گفتم این مدار رو من چند سال پیش استفاده میکردم و نقشه آماده ای ازش نداشتم
            راستی حتما دیودهای محافظ رو بذارین چون بدون وجود این دیودها opamp تو محیط صنعتی و کار واقعی میسوزه
            یه نکته دیگه که من خازن های ورودی سنسور رو ( که همشون 0.1 هستن ) تا 47 میکرو هم بالا بردم! چون وقتی کار رو تو تابلو میبستم دمایی که نشون میداد هی بالا و پایین میپرید و البته با توجه به اینکه امپدانس pt100 خیلی پایینه هیچ خطایی هم بوجود نمی اومد
            منبع جریانی هم که شما گذاشتی خوبه ولی من پیشنهاد میکنم که از نمونه opamp استفاده کنی چون جریان اون تابع ولتاژ Avcc هستش
            موفق باشی

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X