اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک! تشخیص کیفیت میوه از روی ظاهر ؟؟!!

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک! تشخیص کیفیت میوه از روی ظاهر ؟؟!!

سلام دوستان
    من باید یه پروژه بنویسم که بتونه از روی ظاهر یک میوه کیفیت اون رو تشخیص بده ولی اصلا نمیدونم از کجا باید شروع کنم؟؟؟؟؟؟ :sad: :angry:
    کسی هست که بتونه کمک کنه؟؟!! :cry: :cry:

پاسخ : کمک! تشخیص کیفیت میوه از روی ظاهر ؟؟!!

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=51822.0
    It's nice to be important but it's important to be nice!

از اینکه نمی رسم جواب دوستان را بدم معذرت می خوام.

دیدگاه

ممنون ولی من اون تاپیک رو خونده بودم :sad:

مثلا برای سیب زرد که در یک پس زمینه تک رنگ قرار داره، تشخیص ابعاد سیب و پیدا کردن کناره های اون کار مشکلی نیست، این از اندازه و شکل.
      [b]کار مشکلی نیست یعنی باید چیکار کرد؟ من هیچی از پردازش تصویر نمیدونم آخه

برای تشخیص رنگ هم که فکر کنم مشکلی نباشه.
      [b]برای من مشکلی هست! اونم اینکه نمیدونم باید چیکار کنم :cry:

برای تشخیص یک لکه یا ضرب خوردگی، با استفاده از تغییر رنگی که در محل به وجود اومده و با استفاده از Histogram به راحتی محل و ابعادش قابل تشخیصه.
      [b]همین به راحتی که می گین یعنی چه طوری ؟؟ oo:

[b]ممنون میشم به این سوالات من جواب واضح بدید

دیدگاه

کار مشکلی نیست یعنی باید چیکار کرد؟ من هیچی از پردازش تصویر نمیدونم آخه
        شما که از پردازش تصویر چیزی نمیدونید چه طور میخواید کیفیت میوه رو تشخیص بدید؟ جزو تمرینات دانشگاه بوده؟ به درس توجه نکردین؟ :nerd:
        فکر نکنم در مدت کوتاهی بتونید انجامش بدید، باید از پایه شروع به مطالعه کنید و از مفاهیم اولیه و کارهای ساده تر شروع به خوندن بکنید. در همین فروم مطالبی در مورد مفاهیم اولیه و کتابهای مربوط به اون موجوده. باید بیشتر وقت بذارید و دنبالش برید چون اون دنبال شما نمیاد، اگه سوالی براتون پیش اومد در یک تاپیک مطرح کنید، دوستان تا جایی که بتونن کمکتون میکنن.

موفق باشید.
        اسمایل، تومورو ویل بی وُرس

دیدگاه

من رشتم نرم افزاره باور کنید الان خودمم خیلی پشیمونم به خاطر این پروژه ولی چاره ای ندارم :angry:

البته تو این مدت یه مقدار در مورد پردازش تصویر مطالعه داشتم و یه سری مقالات که کارای مشابهی انجام دادن خوندم ولی الان مشکل من اینه که اولا از چه الگوریتمی باید استفاده کنم و دوما چه جوری این الگوریتم رو با متلب شبیه سازی کنم؟

در ضمن موضوع پروژه رو که به یه نفر گفتم گفت یه هفته بیشتر کار نداره منم رو حرف اون بنده خدا حساب کردم یعنی واقعا بیشتر وقت می بره ؟؟ :sad:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط L E N A
            من رشتم نرم افزاره باور کنید الان خودمم خیلی پشیمونم به خاطر این پروژه ولی چاره ای ندارم :angry:

البته تو این مدت یه مقدار در مورد پردازش تصویر مطالعه داشتم و یه سری مقالات که کارای مشابهی انجام دادن خوندم ولی الان مشکل من اینه که اولا از چه الگوریتمی باید استفاده کنم و دوما چه جوری این الگوریتم رو با متلب شبیه سازی کنم؟

در ضمن موضوع پروژه رو که به یه نفر گفتم گفت یه هفته بیشتر کار نداره منم رو حرف اون بنده خدا حساب کردم یعنی واقعا بیشتر وقت می بره ؟؟ :sad:
            همونطور که خوندن آئین نامه رانندگی با رانندگی پشت فرمون زمین تا آسمون فرق داره، مطالعه در مورد پردازش تصویر با پیاده سازی اون هم فرق داره.
            دوستی که به شما گفتند یک هفته ای کار انجام میشه یا اصلا اطلاعاتی در این زمینه نداشتند و یا اینکه خیلی مسلط بودن و برای خودشون در نظر گرفتند و فراموش کردند که شما قراره اینکار رو انجام بدید. oo:
            اگه زبان انگلیسیتون خوب باشه کارتون راحتتر میشه در استفاده از متلب و خوندن داکیومنتهای انگلیسی، اما اگه تجربه برنامه نویسی برای پردازش تصویر رو ندارید باز کارتون گره میخوره، اگه به زبان خاصی مسلط هستین و لزوما مجبور به استفاده از متلب نیستید بهتره با همون زبان برنامه نویسی کنید.
            در تشخیص کیفیت میوه ها هم ابتدا باید سوالتون رو کامل و با جزئیات بیان کنید تا بشه جواب دقیقی بهش داد، چه میوه ای؟ منظور از کیفیت چه المانهایی از میوه؟ و .... :nerd:
            همین که شما بتونید یک تصویر رو لود کنید و Canny Edge Detection رو روش پیاده کنید فکر کنم برای شما با مطالعه و پیاده سازیش چند روزی رو زمان میگیره چه برسه به تشخیص میوه و کیفیت اون. :agree:

دیدگاه

بله میدونم زمین تا آسمون فرق می کنه ... برای همین مزاحم شما شدم، تو آموزش رانندگی هم آدم کنار یکی میشه و یاد میگیره که گواهینامه داره.
              میدونم توقع زیادیه ولی اگه یه نفر با تجربه مثل مدرس رانندگی همراهت باشه که بگه اول اینکار بکن و بعد اینکار، شاید بشه یه کاریش کرد!
              :redface:
              مثلا همین که خودتون گفتین جناب ژوپیتر، اول باید تصویر رو لود کنم و بعد Canny Edge Detection رو روش پیاده کنم

توضیح بیشتر در مورد پروژه :
              فقط کافیه عکس یه میوه (انبه) که رو بک گراند سفیده رو بگیره و بعد با توجه به رنگ ظاهرش تشخیص بده که سالمه یا نه ؟ یعنی اگر بعضی قسمتا رنگش با بقیه فرق کنه بفهمه که خرابه !

دیدگاه

مثلا اگه انبه سالم به شکل تماما زرد باشه و همه اونها با یک فاصله از دوربین و از طول در تصویر قرار بگیرن، از اونجایی که پس زمینه هم همیشه سفیده میشه کیفیت اون رو از چند راه ساده به دست آورد ولی ممکنه موز رو هم انجام بده ولی چون روش ساده تری هست نمیتونه بینشون فرق بذاره.
                مثلا برای تخمین میزان کالی انبه، با استفاده از رنگ سبزی که در انبه وجود داره بدون هیچ محاسبه اضافه ای ابتدا تعداد پیکسلهای سفید رو از کل پیکسلها کم میکنیم و حاصل مساحت انبه بر واحد پیکسل به دست میاد و با نسبت گیری تعداد پیکسلهایی که از مقدار مشخصی بیشتر سبز هستند درصد کالی یا رسیده بودن انبه به دست میاد. برای خرابی هم رنگهایی مثل قهوه ای، بنفش یا سیاه که نباید در انبه موجود باشه قابل تخمینه و محاسبات خاصی نداره، انبه ها رو هم میتونید بر اساس مساحتشون در تصویر دسته بندی از نظر اندازه کنید که بشه اونها رو از هم تفکیک کرد. مشکل این راه ساده عدم تشخیص بین میوه هاست و حتما کاربر باید مطمئن باشه که انبه رو در تصویر داره نه چیزه دیگه ای رو.

دیدگاه

[b] تصویری که به نرم افزار میدم خیلی ساده تر از این حرفاست نرم افزار قرار نیست تشخیص بده که این چه میوه ایه تصویرِ خود انبه داده میشه، مثلا این یه نمونه از میوه سالم :

[b] و اینم یه نمونه میوه فاسد :

[b] موقع ارائه عکسایی تو همین مایه ها رو بهش میدم نه خیلی پیچیده!

دیدگاه

سلام ..... :smile:

ببخشید همین جوری اومدم وسط بحث تون .....

برای خرابی هم رنگهایی مثل قهوه ای، بنفش یا سیاه که نباید در انبه موجود باشه قابل تخمینه و محاسبات خاصی نداره،
                    ببخشید من یه سوال داشتم ... مثلا ما اگه بخوایم میزان خرابی رو تشخیص بدیم باید بتونیم میزان وجود اون پیکسل رو توی کل ماتریس تصویر تشخیص بدیم درسته ؟؟خوب حالا مثلا برای رنگ سیاه از کجا باید بفهمیم که کدام یک از اعداد ماتریس تصویر مربوط به این رنگ هست ؟؟؟ و این که خوب همه رنگ های سیاه که شدت یکسانی ندارن مثلا پررنگی و کمرنگی دارن و از طرفی همه این ها باید شناسایی بشن چه جوری مشخص باید بکینم ؟؟؟ نمیدونم چه جوری سوالم رو بگم !!! :cry: :cry2: اخه از پردازش تصویر نمیدونم :cry2: :cry2: :cry:
                    مصادیق اظهار محبت به همسر
                    بررسی مسائل جنسی در زندگی زناشویی(فایل صوتی)
                    ویژگی های خانواده سالم - مصادیق احترام (فایل صوتی)
                    اثر قصه گویی برای کودکان

دیدگاه

یک پیشنهاد ساده دارم!
                      برا تصویرتون یه تریشهولد(مقدار آستانه) تعریف کنید که اگه رنگ پیکسل کمتر از اون حد بود اون ناحیه رو نگه داره. چون رنگ سیاه مقدار کوچکتری نسبت به بقیه داره. مثلا سیاه که 0 هست شما 0.3 رو به عنوان تریشهلد بگیرید. بعد میتونید با bwselect و regionprops مساحت و ... اون ناحیه رو حساب کنید.
                      البته خیلی ساده گفتم ممکنه دوستانی که تجربه بیشتری دارند زیاد موافق این روش نباشند!

دیدگاه

دوستان ضمن اینکه خواهش میکنم پاسخ سوال قبلی من رو بدید! یه سوال دیگه هم داشتم :

من matlab 2007 دارم ولی نمیتونم اونو رو win 7 نصب کنم به خاطر همین مجبور شدم Virtual Box نصب کنم و روش win XP بریزم رو اون ویندوزه متلب نصب کنم. حالا وقتی میخوام pdf های آموزشی رو رو متلب اجرا کنم خیلی سخته دنگ و فنگ داره! راهی هست بشه متلب رو 7 نصب کرد ؟

دیدگاه

2010b خوب و کامله اونو نصب کنید!

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا شفقی
                            2010b خوب و کامله اونو نصب کنید!
                            سلام ..

ببخشید این که گفتید از R2010a ورژن 7.10.0.499 کاملتر هست ؟؟
                            مصادیق اظهار محبت به همسر
                            بررسی مسائل جنسی در زندگی زناشویی(فایل صوتی)
                            ویژگی های خانواده سالم - مصادیق احترام (فایل صوتی)
                            اثر قصه گویی برای کودکان

دیدگاه

به نظرم برای هیچ برنامه ای نمیشه گفت کاملتر از ورژن قبل هست! همیشه چیزایی اضافه میشه و چیزایی حذف ! ولی معمولا کارایی بهتر میشه!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X