اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

هویه کردن قطعات smd

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

هویه کردن قطعات smd

با سلام و خسته نباشید
    هویه کردن قطعات smd به چه شکلی هست؟
    راستش بر روی یک بورد یک ic هشت پایه بصورت smd دارم که خراب شده و می خواهم با یک ic جدید انرا تعویض کنم
    برای این کار ایا از هویه مخصوصی باید استفاده کنم؟ و اگر اینکه قلق خاصی داره؟
    ممنون میشم اطلاعات لازم را لطف کنید :redface:

با تشکر فراوان

پاسخ : هویه کردن قطعات smd

معمولا برای نصب و یا خارج کردن قطعات smd از هویه هوای گرم استفاده میکنند . ولی با یک خورده دقت میشه با هویه معمولی این کار رو کرد ولی باید خیلی احتیاط کرد .
    نوفن پردازش هوشمند

دیدگاه

سلام
      جیوه باعث عدم چسبندگی لحیم میشه،کار اصلی که خیلی خیلی خطرناکه اینه که با کمی جیوه،هویه رو به پایه ها می زنن و قطعه کامل بلند میشه .اما بخار جیوه فوق العاده وحشتناکه!!! بعد از این کار هم باید کمی لحیم روو اون قسمت بریزی تا خواصیت جیوه های باقیمونده از بین بره ... کمی سخته و لطفا این رو تست نکن ... معمولا ای سی فلش دستگاها(مثلا رسیور ها ) رو اینطور ی در میارن،هدف در آوردن ای سی به صورت سالم هست ...

اگه 8 پایه هست و سوخته،یک ذره خشونت به خرج بده اما مواظب باش مس فیبر رو بلند نکنی ... هویه رو روو پایه ها بکش،سر هویه کمی لحیم مثل گلوله اضافه کن،4 پایه یک طرف رو جدا کن،بعد برو طرف دیگه،امیدوارم زیر این ای سی برای چسبیدن به فیبر،چسب نریخته باشن ...

برای لحیم کاریش کار راهتتره ، فیبر رو از لحیم های اضافه پاک کن، با الکل مخصوصا تینر،فیبر رو از روغن لحیم های باقیمونده تمیز کن،پایه های ای سی رو توو روغن لحیم بزن،توو هوا روی اونها رو به نوک هویه اغشته به لحیم بکش تا هر پایه خیلی خیلی کم لحیم به خودش بگیره(طوری که وقتی روو فیبر گزاشتی در اثر لحیم بلند نشه ... بعد اون رو روی جاش ثابت کن،با نوک هویه یکی از پایه های یکی از گوشه هارو محکم کن،کل ای سی رو کاملا به روغن لحیم آغشته کن،نوک هویه لحیم بگیر و روو پایه ها بکش ...

دیدگاه

,ولی باید دقت کنی که روغن لحیم اضافه بعضی وقتها باعث اتخلال در کارکرد مدار میشه . مخصوصا در فرکانسهای بالا
        نوفن پردازش هوشمند

دیدگاه

سلام

یه روش دیگه هم من انجام دادم بد نبود اما برای آی سی هایی که زیر پایه هاشون فضای خالی نداره کاربرد نداره یا خیلی سخته .

اول یه سیم نازک (مثلا همون سیمهایی که توی سیم برق های رشته ای هستند) بردار و از زیر پایه های یه طرف عبور بده و یک سرش را به یه جا محکم کن و سر دیگشو با دست بگیر و کمی محکم بکش . حالا دونه دونه از پایه اولی که توسط سیم در حال کشیده شدنه شدوع کن و با هویه قلعشو ذوب کن . خواهی دید که موقع ذوب شدن قلع پایه آی سی در اثر فشاری که سیم بهش میاره از سطح فیبر جدا میشه .
          ضمنا هرچی زاویه سیمنسبت به سطح فیبر کمتر باشه پایه ها راحت تر جدا میشن .

و از نظر اصولی هم همونطور که پشه 007 گفتن باید عمل کنید ولی با این روش هم خیلی وقتا مشکلتون حل میشه .

موفق باشید :smile:
          [left][move][b][color=green][size=11pt]ما می توانیم .
          ، همین ... *. * * *. * * * [color=re

دیدگاه

با تشکر فراوان از دوستان
            در مورد هویه گرم , مدلی از هویه ای که یک کار ساده را بشه باهاش انجام داد را لطفا معرفی کنید و همچنین محدوده قیمتش؟ و اینکه کجاها میشه خرید

باز هم ممنون

دیدگاه

سلام

آقا از 30 هزار تومن هست تا بالا .
              که قیمت نسبت به مارک و نوع (دجیتال یا آنالوگ ) متغیره و اکثرشون هم ساخت چین هستن .

من یه دونه مارک Gordak_952-V خریدم 6 ماهه کار باهاش می کنم خوبه و فعلا مشکلی پیش نیاورده .

از یه فروشگاه تو پاساژ امجد تو جمهوری خریدم .
              اونجا برید اکثرا میفروشن .
              تو طبقات بالایی شاید بتونی قیمت مناسب تر پیدا کنی .

بعضیاشون قیمتهای یکسان میدن سعی کن از کسی خرید کنی که اگه فردا یه مشکلی پیش اومد بتونی راحت مشکلتو بر طرف کنی و نگه به من ربطی نداره و ... .

اگه می خوای راحت باشی از مغازه هایی که قیمت می گیری یه دونه کارتشون را هم بگیرو قیمتو پشتش بنویس . اینطوری تصمیم گیری راحت تره .

مارکهای بهتری هم بود ولی خیلی گرون بودن .

راستی من اونو حدود 72 هزار تومن خریدم .

امیدوارم تونسته باشم کمی از سوالتونو جواب داده باشم .

اگر سوال خاصی بود بازم بفرمایید .

موفق باشید :smile:
              [left][move][b][color=green][size=11pt]ما می توانیم .
              ، همین ... *. * * *. * * * [color=re

دیدگاه

ای بابا خب یک هویه هوای گرم از همین مدلهای چینی (حدود 10 تومن قیمت داره) بگیر عملکردش هم خوبه (نمی خواهی که هر روز با هویه کار کنی پس بیخود پول اضافی نده چون همین چینیها تا مدتها کار می کنه ) با یک پنس و استفاده از این هویه راحت آی سی در می آد. کافیه اول یک طرف را بلند کنی جهت های دیگه خیلی راحت بلند میشه

دیدگاه

ببخشید یادم رفت بگم که آی سی نو را هم با همین هویه می تونه جابندازی و لحیم کنی (چون همون لحیمی که روی جای آی سی هست برای چسبیدن آی سی کافیه البته به شرطی که با همین هویه در آورده باشی) اگر هم تعدادی از پایه را رو مشکوک بودی که خوب چسبیده یا نه می تونی با هویه معمولی یک کم روی آن پایه خاص بگیری و داغ کنی

دیدگاه

سلام دوستان :
                    من یک مدل هویه هوای گرم دارم که قبلاً تو یک کارگاه دیدم که شبانه روز ازش کار می کشن و آخ نمیگه
                    اسم اون هست GAOYUE 852 که به قیمت 53 تا 55 میشه پیدا کرد .
                    عمرش خوب
                    کیفیتش هم عالی
                    البته اصطلاح درست و کاربردی این دستگاه SMD REWORK هست .

برای برداشتن آی سی از روی برد سشوار هوای گرم رو روی درجه مناسب تنظیم میکنید . با پنس SMD دوطرف آی سی را می گیرد و سشوار را روی همه پایه ها می چرخانمید . یعنی طوری سشوار را میگیرد که هوای گرم به همه پایه ها برسد البته فاصله سر سشوار تا برد نباید خیلی خیلی کم باشد زیرا باعث خراب شدن فیبر می شود .

برای دوباره لحیم کردن آی سی هم اگر از همین مدل دستگاه که عرض کردم استفاده کنید ، باید ابتدا 2 پایه pad ابتدا و انتهای آی سی را قلع بریزید و سپس آی سی را با پنس روی برد بگذارید و با داغ کردن قلع ریخته شده روی پدهای آی سی آنرا در جایش قرار دهید.
                    پس از اینکه از درست بودن جای پایه ها اطمینان پیدا کردید بقیه پایه ها را لحیم کنید .

چند نکته راجع به بردهای با آی سی SMD :
                    - این آی سی ها اگر با دستگاه مونتاژ شده باشند ، یعنی ماشینی باشند دارای قلع اضافه نیستند ، یعنی اگر از نزدیک به پایه ها نگاه کنید می بینید که اصلاً قلعی به آنها نچسبیده .
                    دلیل آن است که بردهای SMD را با تکنولوژی قلع اندود کردن برد مدار چاپی می سازند . یعنی برد خام که ساخته می شود یک لایه قلع روی آن هست که فقط ماشین مونتاژ آنرا گرم می کند و آی سی که روی پایه ها قرار می گیرد با همان قلع نازک روی برد می چسبد .

- نکته دوم اینکه ، برای مونتاژ قطعات SMD حتماً سعی کنید از قلع SMD که دارای روغن کمتری است استفاده کنید . که هم برد را کمتر کثیف می کند و هم از لحاظ تمیزی و نویز گیری کمتر به مشکل بر می خورید .
                    - همه آی سی ها و بخصوص آی سی های SMD به حرارت هویه حساسند . معمولاً در datasheete آی سی ها مولفه ای به نام حداکثر زمان مجاز لحیم کاری و حداکثر درجه حرارت آن وجود دارد که به soldering Time معروف است . دقت کنید که اگر به آی سی بیش از حد حرارت دهید احتمال خراب شدنش بسیار زیاد است .

امیدوارم این اطلاعات برایتان مفید باشد .

دیدگاه

در مورد اینکه جای آی سی قلع اضافه ندارد بله درست است ولی همانطور که دوست عزیز گفتند با استفاده از تکنولوژی چاپی smd دقیقا به اندازه چسبیدن آی سی قلع دارد و احتیاج به قلع اضافه نیست(یعنی شما اگر آی سی را بردارید دوباره می توانید یک آی سی دیگر جای آن بگذارید) . ضمنا اگر منظور دوستمان از قلع smd همان سیم قلع های نازک smd است باید بگویم در مورد ic خیلی کم کاربرد داره و اگر کسی واقعا برای چسباندن آی سی به قلع احتیاج داشته باشه باید از خمیر smd که بوسیله شابلون روی جای آی سی قرار می گیرد استفاده کند.

دیدگاه

سلام دوستان :

البته بنده تابحال چیزی راجع به خمیر SMD نشنیده ام و خوشحال می شوم این دوستمان مقدار بیشتری توضیح بدهند .
                        ضمناً قلع SMD یا قلع PPD به قلعی گفته میشود با ضخامت 0.3mm و درصد آلیاژ 63% که به راحتی در بازار پیدا می شود و مخصوص این کار است .

بحر حال من آی سی های 64 پایه SMD را هم با همین نوع قلع لحیم کاری کردم و هیچ مشکلی نداشتم !!

اگر می شود مقداری بیشتر راجع به خمیر SMD توضیح بفرمائید تا استفاده کنیم .
                        ممنون

دیدگاه

شابلون ای سی های SMD مثل TQFP,SOIC,QFN,SSOP,... را از کجا میشه خرید؟

جایی تو ایران یا سایت خارجی هست که اوون را داشته باشه؟

در مورد کار کردن با خمیر لحیم کسی میتونه لینکی یا pdf بفرسته؟؟؟ :cry2:

دیدگاه

سلام دوستان :

پاساژ امجد ، روبروی فروشگاه جام جم . دیدم که انواع شابلون SMD رو داشت . حتماً جاهای دیگه هم هست .

اگر پیدا نکردید بگید تا براتون تهیه کنم.

موفق باشید

دیدگاه

من انجا ها قبلا شابلون BGA را دیدم ولی شابلون های TQFP,SOIC,SSOP,QFN Packages را ندیدم . ایا مطمئن هستید این شابلون ها را انجا دارد؟ میشه شماره تلفن ان مغازه را بگذارید( یا pm کنید)

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X