اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تولید دو موج pwm متضاد نه فقط not با استفاده از atmega16

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تولید دو موج pwm متضاد نه فقط not با استفاده از atmega16

سلام
    من میخواهم یک منبع تغذیه سوئیچینگ (smps) درست کنم با توان 5 کیلو وات. بنابرین از توپولوژی full bridge converter استفاده کرده ام. ولتاژ برق شهر به عنوان ورودی خواهد بود و ولتاژ خروجی هم میخواهم متغیر از 1 تا 50 ولت باشد.با توجه به توان ذکر شده حداکثر جریان خروجی 100 آمپر خواهد بود. از میان این 4 تا igbt کلکتور دوتای آنها به هم و به ولتاژ برق شهر که میتواند dc شده باشد وصل و امیتر دوتای دیگر به هم و به زمین ولتاژ ورودی وصل هستند. میماند امیترهای دوتای اول و کلکتورهای دوتای دوم که به هم وصل میشوند. خواستم full bridge را توضیح دهم که می توانید با یک جستجو شکل آن را ببینید یا اگر خواستید ایمیل بزنید برایتان بفرستم حال اگر خواسته باشم از pwm برای کنترل عرض پالس و به تبع آن مقدار ولتاژ خروجی استفاده کنم با استفاده از avr چگونه؟ این igbtها باید دو به دو ضربدری باهم روشن و خاموش شوند پس فرمانهایی برای گیتشان میخواند که به تعبیر ساده ای not هم باشند اما به گونه ای که عرض پالسشان هم متغیر باشد.
    مثلا موج اول و دوم را در شکل زیر کشیده ام.
    --------- ---------
    -------------------- ----------------
    ------- -------
    ------- -------------------

پاسخ : تولید دو موج pwm متضاد نه فقط not با استفاده از atmega16

سلام
    اگر اشتباه نفهمیده باشم،شما میتونی با استفاده از دوتا تایمر AVR دوتا موج PWM درست کنی،فقط تنها کاری که باید بکنی ایمه که یکی رو مخالف او یکی تنظیم کنی،و عرض پالس هر کدوم رو هم مستقل تنظیم کنی!
    ببین همین جوری (شکل پایین) مورد نظرته؟

در دیر مغان آمد یارم قدحی در دست
    مست از می می خواران از نرگس مستش مست

دیدگاه

سلام بالاخره یک نفر پیدا شد جواب ما را داد بسیار ممنونم
      من در لینک زیر شکل موجها را کشیده ام . به خود مدار تمام موج اگر دقت کنید میفهمید که خواسته من چیست. راستی اگر بخواهیم igbt که در مدار بسته ام را در پروتئوس بیاورم چکار کنم و دیگه اینکه یک نوشته <TEXT> زیر igbt که می اورم نشان داده میشود چطوری آن را حذف کنم. :bye

http://www.4shared.com/dir/3220147/e137f8e5/fullbridge_ECA.html

دیدگاه

سلام
        این جوری که من دیدم انگار شما دوتا موج مثل هم می خواید که یکی یه مقدار نسبت به اون یکی شیفت پیدا کرده،درسته؟؟ :rolleyes:

دیدگاه

سلام
          :agree: درست است. در واقع دو تا موج مثل هم ولی یکی از آنها شیفت پیدا کرده دیگری ( هر دو با هم نمی توانند در سطح منطقی یک باشند ولی صفر بودن هر دوی آنها ایرادی ندارد) .این قابلیت را هم به آن اضافه کنید که میخواهم عرض پالس آنها متغییر باشد یا توسط کلیدهایی در بیرون و یا خود نرم افزار .
          من با تولید یک موج و تغییر عرض پالس (PWM) در میکروی ATMEGA32 مشکلی ندارم فقط می خواهم بدون نیاز به سخت افزار اضافی و توسط خود میکرو موج دوم را درست کنم.

دیدگاه

سلام
            من سعی میکنم بنویسمش،خودت ایده ای برای شیفت سیگنال نداری؟؟؟
            از المان خارجی که استفاده نمی کنی؟

دیدگاه

سلام
              برات برنامه رو نوشتم،فقط برای اینکه بهتر متوجه بشی خودت کلیدها رو برای تنظیم فرکانس و duty اضافه کن!
              برای تنظیم پریود متغییر period رو تنظیم کن،برای تنظیم duty موج اول متغیر duty1 و برای دومی متغییر duty2 رو باید تنظیم کنی!
              مثلا اگر period=100 باشه پریود موجها برابر 100*0.0001 ثانیه یعنی 0.01 ثانیه میشه!
              از اینجا دانلودش کن:
              http://www.4shared.com/file/20282639/9212309c/fullbridge.html

دیدگاه

سلام
                مدار و برنامه را میفرستم . در واقع من برای جابجایی موج از یک شمارنده استفاده کرده ام ولی دوست دارم اینکار را با خود میکرو انجام بدهم.

http://www.4shared.com/file/20685018/d5e86495/fullBridge2.html

http://www.4shared.com/file/20684945/6143b087/smps1_0.html

در پاسخ آقای یارمحمدی
                1) چرا از Fast PWM یا به عبارتی از رجیسترهای OCR1A و OCR1B خود میکرو استفاده نمی کنید.
                2) من برنامه شما را با کلیدها و ... برایتان گذاشتم.
                http://www.4shared.com/file/20692650/1b654418/lcd20p.html

خدانگهدار

دیدگاه

نوشته اصلی توسط saghae
                  1) چرا از Fast PWM یا به عبارتی از رجیسترهای OCR1A و OCR1B خود میکرو استفاده نمی کنید.
                  سلام
                  خب مگه الان چه اشکالی داره؟ فکر میکنم اینجوری راحت تره! تازه اینجوری اون پایه ها هم برای مقاصد دیگه قابل استفاده است

نوشته اصلی توسط saghae
                  2) من برنامه شما را با کلیدها و ... برایتان گذاشتم.
                  ممنون،من که این برنامه رو لازم نداشتم،برای شما نوشتمش،فقط عرض کردم که برای درک بهترش هودتون قسمت کلیدها رو اضافه کنید

موفق باشید

دیدگاه

سورس پاک شده .میشه قرار بدید دوباره؟

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                    X