اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

مشکل با ساخت فیبر مدار چاپی

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

مشکل با ساخت فیبر مدار چاپی

با سلام
    من یک مشکل در ساخت فیبر مدار چاپی با استفاده از روش پرینت لیزری دارم.من ابتدا نقشه رو روی کاغذ گلاسه (حتی رو کاغذ کالک هم امتحان کردم) چاپ می کنم و بعد روی فیبر می چسبونم و با اتو حرارت می دم و بعد توی آب می زارم اما وقتی که کاغذ رو جدا می کنم می بینم فقط یک مقداری از خطوط روی برد چسبیده.
    الان که من اینو می نویسم شانزدهمین باری است که در حالت های مختلف دارم این کار رو انجام می دم.
    اگه مشکل از حرارت بود من هم با اتو بهش حرارت دادم و هم یک وسیله با المت خودم ساختم وبه صورت تحت فشار حرارت دادم و میران حرارت رو در دما های مختلف امتحان کردم اما نتیجه نبخشید.بعضی مواقع که حرارت کم بود جوهر کمتری به مدار می چسبیدو وقتی حرارت زیاد بود برد می سوخت و در حالتی بین این دو تا هم فقط یک مقدار از جوهر روی سطح فیبر می موند.
    اشکال از چاپگر هم فکر نکنم باشه . آخه من طرح رو با کیفیت 600 dpi رو کاغذ گلاسه و کالک پرینت می گرفتم. در ضمن بگم که مدار رو قبل از اینکار ها کاملاً تمیز می کردم و با مایع ظرف شویی و اسکاچ می شستم و مراقب بودم که اثر از چربی روش نمونه.
    حالا به نظر شما مشکل از کجاست؟ و راح حل چیست؟

پاسخ : مشکل با ساخت فیبر مدار چاپی

پس چرا کسی جواب سوال منو نمی ده؟مطمناً شما هر کدوم چندین بار ایکار رو کردید.حالا چی میشه یک راهنمایی کوچولو هم به من بکنید؟ :applause:

دیدگاه

ببین دوست عزیز من با کاغذ کالک امتحان نکردم ولی در مورد کاغذ گلاسه باید بگم که گلاسه داریم تا گلاسه!گلاسه هایی که معمولاً در لوازم التحریر ها پیدا میشه خیلی ضخیم هستش و همون طور هم که براتون تجربه شده میزان فشار اتو با ضخامت کاغذ رابطه مستقیم داره. یعنی اینکه باید از کاغذ گلاسه های نازک استفاده کنی (البته نه زیاد نازک). پس در این حالت بهتره یه سری به فروشگاههای لوازم خوشنویسی بزنی :biggrin:
      تا فروشنده چند نوع کاغذ رو در اختیارت بذاره.

دیدگاه

از راهنمایی که کردین ممنونم .من به این نکته توجه نکرده بودم که ضخامت کاغذ گلاسه من خیلی زیاده.باشه میرم یک نازکترش رو می خرم

دیدگاه

من کاغذ گلاسه نازکتر رو هم امتحان کردم اما متاسفانه بازم فقط یکم از نقشه روی برد منتقل شد.به نظر شما دیگه چه عاملی می تونه تاثیر گذار باشه؟

دیدگاه

خوب حالا این یه بحث دیگه هست. احتمالاً شماتو اتو کشیدن کمی عجله می کنید طبق مراحل زیر عمل کنید که احتمال 99.9999999% نیجه می گیرید:

1- طرح مورد نظر رو روی کاغذ گلاسه ی نسبتاً نازک با پرینتر لیزری برینت کنید.

2-فیبر مسی رو کاملاً تمیز کنید و به مدت یک دقیقه اتو رو روی فیبر بذارید اگه هم فیبر بزرگ بود اتو رو به مدت دو دقیقه روی فیبر بکشید.(این قسمت هم بستگی به کاغذ داره اگه کاغذ خیلی نازک باشه این مرحله باعث وا رفتن و در هم رفتن خطوط میشه تو کا غذ معمولی اگه این مر حله هم انجام نشه فرقی نمی کنه !)

3-کاغذ رو روی فیبر محکم کنید (به هر روشی که بلدید اگه با چسب برق باشه چه بهتر)

4-اگه کاغذ خیلی نازک بود روی اون یه لایه کاغذ دیگه بذارید بعد اتو کنید.

*5- به مدت حداقل "15 دقیقه" روی کاغذو اتو بکشید.

*6-بلافاصله کاغذ رو از روی فیبر جدا نکنید . بلکه بعد اتمام اتو کشی اونو تو یه ظرف آب سرد به مدت 10 دقیقه قرار بدید بعد کاغذ رو به وسیله ی یه مسواک جدا کنید.

احتمالا شما تو قسمت 5 و 6 مشکل دارید بیشتر سعی کنید بهتر نتیجه می گیرید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kavoshgar
              من کاغذ گلاسه نازکتر رو هم امتحان کردم اما متاسفانه بازم فقط یکم از نقشه روی برد منتقل شد.به نظر شما دیگه چه عاملی می تونه تاثیر گذار باشه؟
              سلام
              راستش اتوکشی روش خاصی نمیخواد. شما که میگی 16 بار امتحان کردم ولی جواب نداد چرا سعی نکردی گزینه هاتو عوض کنی.
              مثلاً این بار با یه کاغذ خیلی متفاوت یا با یه چاپگر دیگه امتحان کن. شاید تاثیر داشته باشه. کسی چه میدونه.

دیدگاه

با سلام
                نمی دونم چرا فقط از دو نوع کاغذ استفاده کردی . من خودم از طلق ترنس پرنت(trans perant)استفاده کردم . مخصوص گرافیکه . نتیجه خوب بود . ولی یکی از دوستان از کاغذ روغنی پشت برچسب استفاده کرده بود . نتیجه واقعا" عالی بود.
                نتیجه رو بهم ایمیل کن m_styx86@yahoo.com
                از آنجایی که آموزش ماهی گیری برای من بسیار مهم تر هستش، به همین خاطر، در این انجمن، تاجایی که بتونم جواب مطلبی رو مستقیم نمیگم و تلاش میکنم با آدرس دادن و کمی جستجو به جواب برسید. اگر عاشق الکترونیک باشید، دنبال جواب خواهید گشت.

دیدگاه

از همه دوستان بابت کمکی که کردند سپاس گذارم.بلاخره موفق شدم و قلق کار دستم اومد

دیدگاه

نوشته اصلی توسط kavoshgar
                    از همه دوستان بابت کمکی که کردند سپاس گذارم.بلاخره موفق شدم و قلق کار دستم اومد
                    خب الحمد لله.
                    میگم حالا کع موفق شدین توضیح بدین که مشکل از کجا بود و چطوری حل شد. اینطوری تجربتون رو به بقیه هم منتقل میکنید.
                    اگرم امکان داره یه عکس از بردی که در آوردین اینجا بزارین تا بینیم.

دیدگاه

ایراد کار من در چاپ برد دو مورد بود
                      1- انتخاب کاغذ گلاسه نا مناسب: ضخامت کاغذی که انتخاب کرده بودم زیاد بود و با استفاده از کاغذ نازکتر مقداری از مشکل حل شد.
                      2- اطلاع نداشتن از روش برداشتن کاغذ ار روی برد بعد از اینکه برد رو توی آب انداختم: که این مشکل هم با راهنمایی دوست خوبمون shamin123 حل شد.به اینصورت که با استفاده از مسواک می شه به خوبی اینکار رو کرد. البته قبلش باید بزاری کاغذ خوب خیس بخوره. در مورد عکس فعلا شرمنده چون برد چاپ و بعد مدار رو منتاژ کردم اما تا دو سه روز آینده که برد جدیدی بزنم به روی چشم.

دیدگاه

سلام خسته نباشید منم یه مشکلی دارم
                        مشکلم اینه که من به راحتی میتونم طرحم رو توسط اتو با کاغذ گلاسه
                        روی فیبر مدار چاپی چاپ میکنم ولی وقتی که در کاغذ گلاسه امتحان میکنم
                        پایه های ایسی درست سرجای خودشه ولی وقتی چاپش میکنم رو فیبر پایه های ایسی کمی کوچک میشه درست سر جای خودش نمیشینه به نظرتون چیکار کنم لطفا راهنماییم کنید ممنون

دیدگاه

نوشته اصلی توسط reza.mirzaei نمایش پست ها
                          پایه های ایسی درست سرجای خودشه ولی وقتی چاپش میکنم رو فیبر پایه های ایسی کمی کوچک میشه درست سر جای خودش نمیشینه به نظرتون چیکار کنم لطفا راهنماییم کنید ممنون
                          سلام. از استون(دی متیل کتون؛ پروپانون؛ دی متیل کربونیل، دی متیل فرمالدهید) 100 در 100 خالص استفاده کن بجای اتو.
                          استن رو بریز رو فیبر بعد کاغذ چاپ شده رو بذار روش ولی فشار نده. 3 الی 5 ثانیه مهلت داری جابجاش کنی تا دقیق بشینه سر جاش بعد فقط بصورت عمودی تمامی قسمت های کاغذ رو محکم فشار بده تا بچسبه به برد.(فقط عمودی و با احتیاط) (تا حدی شبیه چسبوندن گلش گوشی هست) بعد که استن تبخیر شد چند دقیقه برد رو بذار تو آب گرم تا کاغذ خیس بخوره و بعد با پوست انگشت(نه با ناخن) کاغذ رو به آرامی بساب تا جدا شه

امیرحسین ضیا

دیدگاه

نوشته اصلی توسط reza.mirzaei نمایش پست ها
                            سلام این یه روش تو youtube دیدم گفتم بزارم این روش دیگه دردسر اتو نداره و بدون حرارت انجام میشه و بسیار سریع تر از روش اتو و روش های دیگه است و خیلی تمیز تر از روش های دیگه هست تو ایین جا از مواد شیمیایی استون و الکل با ضریب سه به هشت استفاده شده من خودم هنوز تست نکردم هر وقت استون تهیه کردم تست میکنم لینک فیلم:http://www

دیدگاه

با سلام، مدارتان را روی کاغذ ی که بنده از آن به تعداد زیاد استفاده می کنم چاپ کنید این کاغذ از شیشه مات کن ها که در مغازه های ابزار و یراق می فروشن یافت می شود.برای اینکار شما قسمت پلاستیکی شیشه مات کن را از اون جدا کنید و قسمت کاغذیش را برای پرینت استفاده کنید دقت فرمایید مدارتان در قسمت صاف کاغذ پرینت شود. این کاغذ چند حسن نسبت به گلاسه دارد: اول اینکه نسبت به کاغذ گلاسه نازکتره ، احتیاج به خیساندن در آب نداره و به آرامی پس از اتو می توانید آن را از روی فیبر جدا کنید و درضمن کیفیت بالایی دارد!![IMG]Libraries\Pictures[/IMG]
                              جدیدترین ویرایش توسط bahramikhah; ۰۹:۴۱ ۱۳۹۸/۱۱/۲۶.
                              Honarestan Emam

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X