اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تبدیل بوق ماشین 12 به 24

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تبدیل بوق ماشین 12 به 24

سلام
    نمیدونم سوالم به این قسمت مربوط میشه یا نه؟ به هر حال ببخشید...
    یه بوق ماشین هست که با 12 ولت کار میکنه؟(جریان کشی 2.5 آمپر) ، چکارش کنم با 24 ولت کار کنه؟ از چه المانی استفاده کنم؟(بهترین حالت؟)
    rameshk8@gmail.com

پاسخ : تبدیل بوق ماشین 12 به 24

از یه LM7812K یا همون رگولاتور 12 ولت قابلمه ای استفاده کن معمولا تا 1.5 آمپیر رو براحتی میدن و لی برای جریان بیشتر میتونی 2 تاشو با هم ببندی(پایه های نظیرشون رو به هم وصل کنی)قیمتش حدود 500 600 تومنه.
    رازي در کار نبود

دیدگاه

با سلام

برای تبدیل 24 ولت به 12 ولت و عبور 2.5 تا 3 آمپر جریان،
      باید 36 وات توان تلف کنید،
      یا دو تا بوق 12 ولتی را سری کنید!با دو خازن 6800 میکروفاراد 35 ولتی موازی با هر بوق
      یا 16 عدد دیود 1N5401 را سری کرده و در مسیر سری با بوق 12 ولتی قرار دهید تا افت ولتاژ مناسب و توان تلفاتی قابل تحمل داشته باشند.

رگولاتور استفاده نکنید.

با سپاس
      گشتی در لاله زار
      http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76138.0

http://www.eca.ir/forum2/index.php?topic=76141

دیدگاه

ببینم شما میخاین بوق تریلی رو ببندین به ماشین 12 ولتی؟ یا برعکس؟

دیدگاه

دوست عزیز جای این سوال در این بخش نیست :eek: اگه هرکسی بخواد از روی بی حوصلگی ویا .. این کارو انجام بده... دیگه خودت قضاوت کن :angry:
          I Love Music

دیدگاه

تشکر از دوستان
            نوشته اصلی توسط hs67
            از یه LM7812K یا همون رگولاتور 12 ولت قابلمه ای استفاده کن معمولا تا 1.5 آمپیر رو براحتی میدن و لی برای جریان بیشتر میتونی 2 تاشو با هم ببندی(پایه های نظیرشون رو به هم وصل کنی)قیمتش حدود 500 600 تومنه.
            دو تا رگولاتور! زیاد گرم نمیشه؟ .... باید امتحان کنم ببینم چی میشه
            راستی نظرتون درباره این مدار چیه؟

یا دو تا بوق 12 ولتی را سری کنید!
            یا 16 عدد دیود 1N5401 را سری کرده و در مسیر سری با بوق 12 ولتی قرار دهید تا افت ولتاژ مناسب و توان تلفاتی قابل تحمل داشته باشند.
            متاسفانه فقط یه بوق هستش، دیود هم فکر خوبیه...

ببینم شما میخاین بوق تریلی رو ببندین به ماشین 12 ولتی؟ یا برعکس؟
            برعکس، یعنی بوق سواری رو ببندم رو تریلی

دوست عزیز جای این سوال در این بخش نیست :eek: اگه هرکسی بخواد از روی بی حوصلگی ویا .. این کارو انجام بده... دیگه خودت قضاوت کن :angry:
            1- من که اولش عذرخواهی کردم...
            2- جاش کجاست؟
            3- به نظر شما سوال من از روی بی حوصلگیه؟ فکر کنم شما از اون تیپ آدمایی هستی که حاضری واسه هر چیزی پول خرج کنی! اصلآ فکر طراحی نیستی...
            rameshk8@gmail.com

دیدگاه

دوستان هم پیشنهادهای جالبی دادن،خب البته با ترانزیستور هم میتونی جریان رو تقویت کنی ولی بر حسب تجربه گفتم اگه دو تا رگولاتور رو موازی کنی راحتتری،یه رگولاتور هم هست به شماره LM338 K(کمیابه) که میتونی ولتاژش رو تنظیم کنی و تا 5 آمپر رو بهت میده اما با رگولاتور 12 ولت نیاز به مقاومت تنظیم خروجی و ... نداری
              یه مطلب دیگه این که این رگولاتور رو اگه خواستی بگیری حتما از نوع قابلمه ای باید بگیری (سری K)
              رازي در کار نبود

دیدگاه

مشخصات خود بوق جواب رو بهتون داده، بوق که 12 ولت 2.5 آمپر هست پس مقاومتش برابر 4.8 اهم هست که اگه واتش رو هم حساب کنید برابر 30 واته که نشون میده به راحتی با یک تقسیم مقاومتی قابل تبدیل به 24 ولته و از اونجایی که شما همیشه دستتون روی بوق نیست، پس تلفات اون روی مقاومت بار براتون بی اهمیته، حالا اگه از دوتا بوق استفاده میکنید، مثل پیشنهاد دوستان با سریال بستن اونها و بدون تلفات میشه با 24 ولت کار کرد که میشه 60 وات مصرف و 60 وات صدا، در غیر این صورت باید یک مقاومت آجری 30 وات 4.8 اهم با یک بوق سری کنید که هر موقع بوق میزنید 30 وات صدا و 30 وات گرما میشه، یعنی 60 وات مصرف میکنید و 30 وات صدا تولید میشه. این روش راحتترین و ارزونترین روشه، دیگه انتخاب با خودتونه.

موفق باشید.
                اسمایل، تومورو ویل بی وُرس

دیدگاه

بله، شما درست میفرمائید این روش راحتترین و ارزونترین روشه....
                  اما پیدا کردن مقاومت 30 واتی به نظر شما راحته؟
                  من که تو شهرمون 5وات به بالا پیدا نکردم
                  rameshk8@gmail.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rameshk
                    خوب 5 واتها رو باهم موازی بکنید میشه همون 30 وات، 6 تا 5 وات با اهم 28.8 بگیرید که با موازی بستنشون میشه یک مقاومت 30 وات 4.8 اهم، لزومی هم نداره اعداد دقیق باشه، حدودی هم باشه کافیه.
                    اسمایل، تومورو ویل بی وُرس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Solsal
                      با سلام

برای تبدیل 24 ولت به 12 ولت و عبور 2.5 تا 3 آمپر جریان،
                      باید 36 وات توان تلف کنید،
                      یا دو تا بوق 12 ولتی را سری کنید!با دو خازن 6800 میکروفاراد 35 ولتی موازی با هر بوق

رگولاتور استفاده نکنید.

با سپاس
                      مقدار خازنها رو چجوری محاسبه کردید که 6800 رو توصیه اکید میکنید؟
                      وجود خازن یه تاثیری داره اصلا؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط rameshk
                        میتونین بجای مقاومت از لامپ استفاده کنین
                        لامپهای ماشین در توانهای 3 و 5و 10 و 21 وات موجوده با توجه به اینکه ولتاژ کارشون 12 ولته مقاومتشون براحتی بدست میاد مثلا برای کار برد شما بصورت تقریبی میشه دو تا لامپ 10 و 21 واتی دوازده ولتی رو موازی و با بوق سری کرد

دیدگاه

واو
                          چی میگین؟؟؟
                          همون مدار خودت که شبیه سازی کردی عالیه
                          بشرط اینکه 2n2955بذاری و روی هیت سینک سوارکنی تا5 آمپر راحت میده (خودم تست کرده ام ومقاومت رو 10 اهم گذاشتم تا توی همه جریانها ترانزیستور دخالت کنه!!!!!)
                          بوق خاصیت سلفی داره ولحظه اول جریان راه اندازی بالایی میخواد پس استفاده از مقاومت فکر خوبی نیست

دیدگاه

اگه منظورتون اتصال بوق 12 ولت به ماشین سنگینه باید بدونین که ولتاژ 12 از سر مشترک 2 باتری موجود قابل اخذه. در غیر اینصورت این ولتاژ براحتی از سیم تغذیه رادیوپخش بدست میاد. اصولی ترین راه استفاده از آفتامات مناسب 24 ولتی و کلید کردن 12 ولت به سمت بوق میباشد. اگه با سیمکشی خودرو آشنا هستین هدف شما فقط با اتصال یک رشته سیم 1 از سر 12 ولت باتری به ورودی آفتامات فابریک بوق و قطع کردن 24 از آن به نتیجه میرسد
                            ترانزیستور، خازن، مقاومت ، مقداری سیم لحیم و دیگر فکر با عمل

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                            X