اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

ساخت اینورتر 3 فاز برای کنترل دور موتور ac (شامل نقشه و سورس برنامه)

Collapse
این موضوع برجسته شده است.
X
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

ساخت اینورتر 3 فاز برای کنترل دور موتور ac (شامل نقشه و سورس برنامه)

ساخت اینورتر 3 فاز یکی از موضوعات جذاب و پرکاربرد در پروژه های الکترونیک است که به دلیل جنبه های اقتصادی آن معمولا اطلاعات چندان شفافی برای آن وجود ندارد و اکثر مطالب در سطح توضیحات کلی ارائه شده اند. در همین رابطه در تاپیک تولید موج سینوسی در انجمن AVR درباره ساخت موج سینوسی بصورت مفصل بحث شد و سورس برنامه تولید سینوسی سه فاز با کامپایلر کدویژن هم در تاپیک زیر قرار داده شده است:

اینجا

هدف از تشکیل این تاپیک پیگیری این مطلب و تکمیل عملکرد پروژه کنترل دور موتور ac است تا برای استفاده در اختیار دوستان قرار بگیرد. لازم به ذکر است که این پروژه در صورت تکمیل دارای ارزش تجاری است و می تواند در پروژه های صنعتی و تولیدی مورد استفاده های زیادی قرار بگیرد.

1392/05/21: پست های اضافی و شماتیک های مختلف موجود در این تاپیک که لینک بسیاری از آنها معتبر نبود، حذف شدند و شماتیک InverterV1.pdf (که توسط جناب زوار کشیده شده) به عنوان شماتیک مورد تائید در این پست ضمیمه گردید. برای این نسخه سخت افزار یک کلید تعیین جهت و دو LED برای تعیین وضعیت RUN و تشخیص DIR و همچنین یک ورودی Fault به میکروکنترلر در نظر گرفته شده که هنوز در آخرین نسخه نرم افزار فعال نیستند.

1392/05/26: در شماتیک قبلی تغییر کوچکی ایجاد شد و برای هر دو جهت چرخش موتور، یک LED مجزا در نظر گرفته شد(InverterV2.pdf).

1392/06/27: آخرین تغییرات در شماتیک اعمال شد (InverterV3.pdf).
    فایل های پیوست شده
    جدیدترین ویرایش توسط طراح; ۲۰:۵۹ ۱۳۹۵/۰۶/۲۶.
    اوژن: به معنای افکننده و شکست دهنده است
    دانایی، توانایی است-Knowledge is POWER
    برای حرفه ای شدن در الکترونیک باید با آن زندگی کرد
    وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
    قوی شدن و خوب ماندن - خوبی کردن به دیگران یک لذت ماندگار است
    اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم
    ساعت کار بدن اکثر انسان ها کمتر از 800000 ساعت است و بعد از آن از کار می افتد

پاسخ : ساخت اینورتر 3 فاز برای کنترل دور موتور ac (شامل نقشه و سورس برنامه)

این پروژه تا این مرحله دارای قابلیت تولید سینوسی در محدوده فرکانس های 0.5 تا 100 هرتز و با دقت تغییرات 0.1 هرتز است که تغییر فرکانس توسط یک ولوم متصل به ورودی ADC انجام می شود. فرکانس موج PWM در حدود 15.6 کیلوهرتز است و منحنی V/f در تولید فرکانس اعمال می شود که مقادیر دامنه و فرکانس Boost در نرم افزار قابل تنظیم هستند. به این ترتیب منحنی V/f تا این مرحله از طریق تغییر اعداد واقع در نرم افزار می تواند تغییر کند. یک امکان دیگر بحث شتاب مثبت و منفی در هنگام تغییر فرکانس است که عدد آن فعلا در نرم افزار قابل تغییر است. از جمله کارهای قابل انجام در ادامه کار این است که کنترل شتاب مثبت و منفی و فرکانس Boost بصورت متغیر باشد. در مرحله ابتدایی تر این تنظیم می توانداز طریق ولوم های متصل به ورودی های ADC و در مراحل بالاتر از طریق صفحه کلید و LCD قابل انجام باشد که در روش دوم باید مقادیر تنظیم شده در EEPROM میکروکنترلر ذخیره شود تا در دفعات بعد هم قابل استفاده باشد.
    وضعمان بهتر می شود، اگر همه نسبت به جامعه و اطراف خود مسوول باشیم و نگوئیم به ما چه
    اگر قرار باشد نفت و منابع خام را بدهیم و چرخ بگیریم، بهتر است چرخ را از نو اختراع کنیم

دیدگاه

با سلام خوشحالم که بقیه هم علاقمند شدند به این تاپیک در مورد سون سگمنت الان توی کنترل دورها از lcd هم استفاده میکنند در مورد شماتیک هم بخش کنترل و قدرت از هم جدا میباشد واز دو بخش تشکیل شده

دیدگاه

استفاده از 7segment بجای LCD، از منظر صنعتی حرف بجایی است و به دلیل دید بهتر از فاصله دور و مقاومت بیشتر نسبت به ضربه و افزایش دما و مانند آن بر LCD ارجحیت دارد. اما LCD هم مزیت های خاص خود را از نظر تنوع و تعداد کاراکترهای قابل نمایش دارد که استفاده از آن را در این پروژه دارای جذابیت می کند. از آنجایی که شخصا از LCD های گرافیکی ks108 و T6963c در تعداد بالا در صنعت استفاده کرده ام و مشکل خاصی هم مشاهده نشده است، به نظر می رسد تلاش برای استفاده از LCD کاراکتری بجای 7segment تا حدی توجیه پذیر باشد و می توان در این مورد فعالیتی را انجام داد و در صورت لزوم نسخه 7segment هم قابل پیاده سازی خواهد بود.
        در مورد بحث پارامترها و از جمله Acceleration هم اگر بنا بر استفاده از LCD باشد، لازم است که حداقل سخت افزار بخش کنترل را تهیه کنم و بجای تمرکز روی روش هایی که بعدا قرار است تغییر کند، از همان ابتدا با روش اصولی عمل شود. برای این کار مقداری وقت و فرصت لازم است که از جمله موارد کمیاب برای من است. اما ارزش وجود دوستان فعال و علاقه مند در این انجمن ایجاب می کند که در فرصت مقدور نسبت به انجام آن اقدام کنم.

دیدگاه

یک هدف اصلی از این پروژه این است که دانش فنی ساخت اینورتر 3 فاز که بصورت عمومی وشفاف در دسترس نیست، بصورت همگانی در اختیار دیگران قرار داده شود. از آنجایی که در بسیاری از کاربردها بحث هزینه کم، حرف اول را در کار می زند و اگر قیمت تمام شده از یک حد مشخص فراتر رود، اصولا استفاده از اینورتر توجیه پذیر نخواهد بود، بنابراین به نظر می رسد در ابتدا مناسب تر باشد که با یک رویکرد حداقلی با این مسئله برخورد شود و در مراحل بعد و در صورت وجود استقبال، نسبت به تکمیل پروژه اقدام شود. به عنوان یک مثال از کاربردهایی که هزینه در آنها مهم است، فرض کنید که بخواهیم موتور کولرهای آبی موجود در منازل را از طریق استفاده از اینورتر و قابلیت تولید 3 فاز از روی یک فاز، بصورت دور متغیر 3 فاز قرار دهیم و از مزیت های مختلف این تغییر استفاده کنیم. در این شرایط لازم است که کمترین هزینه ممکن در طراحی اینورتر پیش بیینی شده باشد و حتی وجود صفحه نمایش و صفحه کلید بصورت دائمی در چنین طرحی لزومی ندارد.
          از طرف دیگر بعد از تکامل هسته اصلی تولید سیگنال های کنترل موتور می توان انواع و اقسام تمهیدات مانند صفحه نمایش های گرافیکی و حتی رنگی، امکان شبکه کردن، امکان اتصال به کامپیوتر، قابلیت کنترل از راه دور و حتی فرمان گرفتن از طریق سیم های برق شهر را برای آن پیش بینی کرد. اما به نظر می رسد که برای شروع همان طرح های ساده مناسب تر باشد و بعد از تکمیل نسخه کم هزینه، آنگاه به سراغ نسخه های با امکانات بیشتر برویم و کار را مرحله به مرحله دنبال کنیم.

پی نوشت:
          روحیه بسیار خوبی که اخیرا از طرف برخی دوستان در سایت در حال پیگیری است، امر بسیار ارزشمندی است و این شروعی برای همان روشی است که در کشورهای پیشرفته دنبال می شود که هرکس تنها به فکر خود نیست و موفقیت را بصورت انفرادی و به تنهایی جستجو نمی کند. بلکه مجموعه ای از افراد مانند مانند یک پیکره واحد عمل می کنند و با کمک به هم بصورت جمعی موفق می شوند. رواج این باور که اطلاعات خود را در اختیار دیگران قرار ندهیم و همه چیز را برای خود نگه داریم، متاسفانه به همین نتیجه ای منجر شده که می بینیم و می دانیم و حرکت هایی در عمل به خلاف این روال بسیار جای خوشحالی و شادمانی دارد و شخصا در چنین فضایی از انجام هیچ کمکی دریغ نخواهم کرد.
          در شرایط فعلی به نظر می رسد بهتر باشد که سورس قبلی را یک گام دیگر تکمیل کنم و شتاب مثبت و منفی از طریق دو پتانسیومتر، قابل تنظیم شود و پرونده این بخش به عنوان نسخه کم هزینه پروژه بسته شود.

دیدگاه

در حال حاضر در گیر یک کار برنامه نویسی سنگین و بسیار پرحجم هستم که کار پیگیری ادامه این پروژه را اندکی با تاخیر مواجه می کند. اما در اولین فرصت شماره پورت هایی را که باید در mega64 به LCD و صفحه کلید متصل شود، به شما اعلام خواهم کرد. به غیر از آرایش سخت افزاری، یک مسئله مهم دیگر تدوین خواسته هایی است که باید در این کار هدف گذاری شود. از آنجایی که در یک مدار کنترل دور صنعتی گزینه های زیادی وجود دارد که پیاده سازی همه آنها در چارچوب هدف این تاپیک نمی گنجد، در ابتدا باید درباره یکسری از پارامترهای قابل تنظیم تصمیم گیری شود. بعضی از این موارد به شرح زیر هستند:
            - تنظیم جهت موتور
            - تنظیم مقادیر شتاب مثبت و منفی
            - تعیین فرکانس Boost و Base و دامنه متناظر فرکانس Boost
            - امکان تنظیم فرمان حرکت موتور از صفحه کلید و یا دو ورودی مختلف (برای دو جهت)
            - امکان تنظیم فرکانس از ورودی آنالوگ یا صفحه کلید
            - تنظیم توقف ناگهانی و یا با شتاب منفی
            - خروجی های fault و run برای تشخیص دستگاه های جانبی

برخی گزینه های پیشرفته تر هم در فازهای بعدی قابل اضافه کردن است:

- تعیین زمان تاخیر بین چپگرد و راستگرد
            - تعیین وضعیت راه اندازی موتور بعد از روشن شدن درایور
            - تعیین وضعیت راه اندازی موتور بعد از ریست شدن وضعیت fault
            - تعیین حداقل و حداکثر برای فرکانس خروجی
            - تعیین مقدار اولیه برای فرکانس در هنگام روشن شدن دستگاه در هنگامی که فرکانس از صفحه کلید تعیین می شود.
            - تعیین تعداد قطبهای موتور
            - نمایش فرکانس یا RPM
            - منحنی خطی یا سهمی برای V/f
            - اضافه کردن هارمونیک سوم برای افزایش قدرت موتور
            - نمایش فرکانس لحظه ای یا نهایی
            - امکان تعریف Password برای جلوگیری از تغییر پارامترهای دستگاه
            - ارتباط سریال
            ...

در این موارد اگر پیشنهاد و نظر خاصی هست، آن را بیان کنید.

دیدگاه

با سلام من در مورد مقادیرش نظر دارم
              فرکانس خروجی حداقل تا 300هرتز
              acceleration و deceleration حداقل تا 3000 ثانیه
              boost تا 100%
              و همین طور اضافه کردن jog
              در بعضی کنترل دورها acc وdec به این صورت قابل تنظیمه linear یا S curve
              dc breaking
              و حفاظتهای ولتاژ-جریان-دما
              برای ارتباط سریال هم اگر روی مدباس کار کنیم فکر کنم بهتره
              اینا را به صلاحدید خودتون اگر لازمه و میشه اضافه کنیم ممنون

دیدگاه

با سلام اقای کینژاد بنده توی درایوهای اسانسور که استفاده میکنم معمولا این پارامترها خیلی استفاده میشه و مهم هستند البته از نظر من و توی این کار

انتخاب مد کنترل سرعت
                وکتور کنترل یا وکتور کنترل با انکودر یا کنترل V/F

انتخاب محل کنترل سرعت
                کی پد یا ترمینالها یا ورودی های انالوگ یا سریال(مدباس)

وارد کردن پارامترهای نامی خود موتور مثل پارامترهای زیر (البته در صورتی که جریان و ولتاژ رو اندازه بگیریم)
                1 - توان موتور
                2 - فرکانس موتور
                3 - سرعت نامی موتور
                4 - ولتاژ نامی موتور
                5 - جریان نامی موتور

کالیبره کردن انورتر و برست اوردن پارامترهای ریر (البته فکر میکنم برای کار ما فعلا نیازی نیست)
                1 - ضریب توان موتور
                2 - مقاومت استاتور موتور
                3 - مقاومت روتور موتور
                4 - اندوکتانس موتور
                5 - اندوکتانس دو طرفه موتور
                6 - جریان بی باری موتور

تنظیم ورودی های دیجیتال که یکی از اینهاست که همشون لازم نمیشه و فقط چندتاش مهم هستند
                1 - غیر فعال
                2 - استارت جهت بالا
                3 - استارت جهت پائین
                4 - روزیون یا سرویس
                5 - استارت اضطراری
                6 - استپ آزاد
                7 - ریست خطا
                8 - ورودی خطای خارجی
                9 - ترمینالهای پله ای سرعت
                10 - شتاب کاهنده اجباری بالا 1~3
                11 - شتاب کاهنده اجباری پائین 1~3
                12 - فیدبک کنتاکتور موتور
                13 - فیدبک ترمز موتور
                14 - Enable فعال شدن اینورتر

تنظیم خروجی های دیجیتال که یکی از اینهاست که همشون لازم نمیشه و فقط چندتاش مهم هستند
                1 - غیر فعال
                2 - حالت استارت بودن
                3 - روشن در جهت بالا
                4 - روشن در جهت پائین
                5 - خروجی فالت
                6 - روشن در فرکانس صفر
                7 - Ready آماده به کار
                8 - کنترل ترمز مکانیکی
                9 - کنترل کنتاکتور موتور
                10 - رسیدن به فرکانس رفرنس
                11 -FDT رسیدن به فرکانس

تنظیم سه سرعت مختلف
                1 - تند
                2 - کند
                3 - ریویزیون یا سرویس

و تنظیمات شیبها و جرک
                1 - جرک شتاب افزاینده
                2 - شتاب افزاینده
                3 - جرک شتاب کاهنده
                4 - شتاب کاهنده
                5 - جرک در زمان استپ
                6 - شتاب در زمان استپ
                7 - شتاب افزاینده در حالت روزیون
                8 - شتاب کاهنده در حالت روزیون
                و یه تعداد متغیر مربوط به زمان و یه تعداد دیگه مخصوص خود اسانسور و ترمز dc و یا پارامترهای متفرقه مخصوص انکودر در صورت close loop بودن

البته من میدونم که شما اینهارو میدونید :rolleyes: ولی میخواستم در عمل و با نمونه واقعی و صنعتی مقایسه بشه
                یه چند تا نظر دارم البته کار رو خیلی زیاد میکنه ولی پیشبینی یه همچینچیزهایی از همین اول فکر لازمه :nice:
                1 - اینکه حداقل 5 تا ورودی دیجیتال داشته باشیم
                2 - حداقل 2 تا خروجی بارله و 2 تا دیگه 24 ولت بدون رله داشته باشیم
                3 - حداقل دو تا ورودی انالوگ داشته باشیم
                4 - و از همه مهمتر حداقل سه تا سرعت مختلف با شیبها و جرک های مختلف داشته باشیم
                5 - دارا بودن امکانات ترمز dc

تجربه معلم خشنی هست اول امتحان میگیره بعد درس میده !!!
                به دلیل برخی مشکلات بوجود اماده دیگه امکان ادامه فعالت در این انجمن مقدور نیست.

دیدگاه

یکسری از تنظیمات تنها جنبه نرم افزاری دارد و با بهینه کردن کد می توان آنها را به امکانات درایور اضافه کرد. اما برخی از تنظیمات وابسته به نوع طراحی سخت افزار هستند و مثلا لازم است از شاخه های مختلف فیدبک جریان گرفته شود و یا IGBT برای ترمز اضافه شود و مواردی از این قبیل. در این پروژه فعلا تصمیمی از جانب من برای وارد شدن در فاز سخت افزاری وجود ندارد و قصد بر آن است که بر اساس همان سخت افزاری که تاکنون مطرح بوده، روی پارامترهایی که جنبه نرم افزاری دارند مانور داده شود. البته راه برای فعالیت بیشتر برای شما بسته نیست. اما بر اساس مقدورات و محدودیت زمانی که دارم و با توجه به ابعاد گسترده این کار، امکان وقت گذاشتن تا همین حد هم به سختی فراهم است.

اضافه شده در تاریخ :
                  در سخت افزاری که در اختیار من است، نحوه اتصال پایه ها به LCD و صفحه کلید بصورت زیر است:

DB0-DB7-------PA0-PA7
                  D/I-------PC2
                  R/W-------PC3
                  E-------PC4
                  RESET-------PC5
                  CS2-------PC6
                  CS1-------PC7

ENTER-------PD0
                  ESC-------PD1
                  UP-------PD2
                  DOWN-------PD3
                  LEFT-------PD4
                  RIGHT-------PD5

خروجی های pwm هم مشخص هستند و برای سایر ورودی و خروجی ها هم محدودیت خاصی وجود ندارد.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط طراح
                    در نقشه شما یک فرمان R/S وجود دارد که در واقع همان Enable موتور است و مشخص نیست به کجا متصل است. اگر یک Max232 هم در مدار قرار داده شود برای ارتباط با کامپیوتر مناسب خواهد بود. همچنین سیگنال های ورودی شما مانند Forward و Reverse باید در نهایت از بیرون برد ایزوله باشند که در مرحله تست می توان از آن صرف نظر کرد. در نظر گرفتن چند خروجی هم که نشان دهنده وضعیت کار درایو باشد (مثلا وضعیت Run و Fault و مانند آن) و با LED وضعیت جاری را نشان دهند، تا حدی مناسب خواهد بود. اگر آقای اسدی هم پیشنهادی در این مرحله و در همین چارچوب سخت افزاری دارند، زحمت کشیده و آن را مطرح کنند.
                    با سلام

این لینک شماتیک بنده البته فقط قسمت کنترل
                    http://s1.picofile.com/file/6983180080/INVERTER_.rar.html

اقای کینژاد و دوست خوبم زوار جان من شماتیک رو کمی تغییر دادم پتانسیومترهارو حذف کردم اگر قراره با LCD و کلید ها مقادیر وارد بشه دیگه نیازی بهشون نیست و سه تا رله دوتا برای خروجی و یکی برای بالا بردن امنیت و قطع سریع ولتاژ CD شده سه فاز گذاشتم دوتا خروجی 24 ولت هم قرار دادم که ایزوله نیست و 6 تا ورودی دیجیتال اضافه کردم
                    PWM چهارم رو هم برای ترمز DC گذاشتم که به گفته اقای کینژاد فعلا باهاش کاری نداریم
                    یه EEPROM خارجی و یه ایسی ساعت برای تامین کلاک کالیبره شده دقیق و یه بازر هم اضافه کردم چون فکر کنم نیازه :redface: البته نظر شمارو نمیدونم که امید وارم مثبت باشه
                    رگلاتور ولتاژ زو از 7805 به LM2576 تغییر دادم و و کلیدهارو جوری تغییر دادم که اینتراپت داشته باشن و برنامرو زیاد مشغول نکنند همونطوزی هم که زوار جان فرمودند فکر میکنم AD485 بهتر از MAX232 باشه بنابر این برای سریال هم 485 استفاده کردم
                    در مورد اضافه کردن LED هم فکر کنم نیازی نباشه چون میشه روی LCD به صورت گرافیکی نمایش داد.
                    و اما اصل مطلب اگر دقت کنید پینهای SPI رو هم ایزوله کردم به نظر من بهتره (نه واجبه) که ولتاژ و جریان و ..... موتور و برق شبکه رو اندازه بگیریم من برای این کار از ایسی SA9904 استفاده کردم این ایسی راحت ترین و سریع ترن و دقیق ترین روش برای محاسبات و بدست اوردن پارامترهای مورد نیازه این کاره الاوه بر اینکه سریال هست و دقت بالایی داره و 12 تا پارامتر مختلف رو برمیگردونه , جابجایی یا قطعی فاز رو هم تشخیص میده که کار مارو خیلی راحت میکنه من همین حالا هم به جای کنترل بار و کنترل فاز تابلوهامون ازش استفاده میکنم
                    این 12 تا پارامتر
                    1-3 فرکانس هر فاز
                    4-6 ولتاژ هر فاز
                    7-9 توان اکتیو هر فاز
                    10-12 توان راکتیو هر فاز
                    با این 12 تا پارامتر میشه همه پارامترهای مورد نیاز رو در اورد از جمله کسینوس فی و توان و جریان هر فاز و ..... (این ایسی در واقع یک وات متره سه فازه) البته کمی کمیاب هم هست من خودم از بیرون تهیه میکنم
                    البته این قسمت اخر یعنی SA9904 فعلا بمونه برای بعد و فعلا فقط روی تکمیل پروژه تمرکز میکنیم و خیلی دوست دارم نظز شما رو هم در این مورد داشته باشم در ضمن اگر تغییرات خاصی مد نظرتون هست بفرمایید تا اعمال بکنم
                    اینجا باید بگم یه نکته ای که مهمه و من خیلی بهش دقت میکنم زمان و هزینه ای هست که قراره صرف یک کار بشه از اونجا که طراحی یک PCB و اماده کردن و سفارش و گرفتن اون خیلی زمان بر هست لذا من قبل از شروع هر کاری تمام جوانب و نیازهای اونو (گاهی اوقات حتی بیشتر) میسنجم و شروع به طراحی شماتیک و PCB اون میکنم بعد یکی یکی شروع به تکمیل برنامه و راه اندازی سخت افزارش میکنم و در نهایت در دومین یا اگر خیلی اشتباه داشته باشم سومین بار کار تکمیل شده و برای تست روی کار فرستاده میشه امید وارم مورد توجه قرار بگیره و درک کنید که من چرا این قدر به تکمیل یا پیش بینی همه چیز از همین ابتدا اصرار دارم

اقای کینژاد یه دوتا پیشنهاد دارم
                    1 سخت افزار رو تکمیل کنیم و به یه حدی برسونیم که بشه در شرایت ساده و عملی قابل استفاده باشه نه فقط در حد تست و ازمایش
                    2 نیازی نیست شما خودتون وقت بزارین و برنامه نویسی کنید اگر توضیحات رو بدید و بنده رو راهنمایی کنید من انجام میدم شما فقط کافیه نظارت داشته باشید و مشکلات برنامرو رو اعلام کنید تا تصحح کنم فکر کنم اینطوری هم وقت کمتری بخواد هم اینکه من و دوستان دقیقتر به عمق مطلب میرسیم
                    3 اگر نیازی به سخت افزار جدید هست و شما وقتشو ندارید بنده یکی اماده و منتاژ میکنم و در اولین فرصت که به تهران میام به دست شما میرسونم این رو برای این مطرح کردم چون فکر میکنم برد یکی از کارهای قبلی تونو تغییر داده و برای این کار مد نظر دارید :redface: البته میدونم دوست داری بقیه کار رو خودمون دنبال کنیم ولی من که خیلی خوشهالم که با شما دارم کار میکنم کاش مقدور بود و من هم تهران بودم و میتونستم شمارو از نزدیک در کارها و پروژه هاتون یاری کنم چه بسا این وسط یه چیزی هم من یاد میگرفتم :nerd: این اطلاعاتی که شما در اختیار ما قرار میدید در هیچ کتاب یا دانشگاهی تدریس نمیشه و از هر کسی که بپرسی ادمو میپیچونه oo:
                    دوستان شاید باور نکنید ولی اکثر کسایی که در شرکتهای مختلف دارن درایو میفروشند یا نصب میکنند یا حتی تعمیر کاهاشون اطلاعات خاصی ندارند و بیشتر یه صورت تجربی و طوطی واری بلدند من بیشتر از 10 نوع دراو مختلف مصرف دارم و یا حداقل با فروشنده ها یا تعمیر کاراشون ارتباط دارم تا به این نتیجه رسیدم
                    تجربه معلم خشنی هست اول امتحان میگیره بعد درس میده !!!
                    به دلیل برخی مشکلات بوجود اماده دیگه امکان ادامه فعالت در این انجمن مقدور نیست.

دیدگاه

اگر شما وقت کافی در اختیار دارید و با توجه به اینکه هسته اصلی تولید PWM سه فاز تاکنون نوشته شده، به این ترتیب می توان عمل کرد که شما زحمت پیگیری ادامه کار را بکشید و من هم در حد مقدورات زمانی خود، کار را دنبال می کنم و به این صورت بسیار برای من هم مناسب تر خواهد بود. اما در توضیحات پست قبل، بحث حذف ولوم مطرح شده که توضیحاتی درباره این امکان لازم است.بسیاری از کاربران موجود در صنعت، به دلایل مختلف تمایل به استفاده از ولوم بجای صفحه کلید را دارند و گاهی اینوتر در تابلو جداگانه ای نصب می شود و کاربر آن که ممکن است یک کارگر کم سواد باشد، بصورت چشمی و با چرخش ولوم به تنظیم سرعت دستگاه می پردازد. در محیطهایی که گرد و غبار زیاد است ( مانند کارخانه آرد) و رویت LCD و استفاده از صفحه کلید چندان با شرایط کاری منطبق نیست، وجود امکانی مانند ولوم برای تغییر دور بسیار لازم است (در چنین شرایطی اصولا استفاده از LCD هم می تواند مشکل ساز باشد و صفحه آن به راحتی قابل رویت نخواهد بود). البته بحث استفاده از ولوم برای شتاب مثبت و منفی برقرار نخواهد بود. مسئله بعدی استفاده از 24c16 است که معادل 2 کیلوبایت ظرفیت دارد و در جایی که mega64 به همین میزان دارای حافظه eeprom است، دلیل قرار دادن آن برای من توجیه نشد. یک مورد دیگر مسئله مراقبت از نویزپذیری به دلیل وجود وقفه برای صفحه کلید است و در محیط های صنعتی استفاده از وقفه های خارجی باید با رعایت یکسری تمهیدات انجام شود و در غیر اینصورت وقفه های بی موردی بر اثر نویز ایجاد خواهد شد. بحث وجود LED هم بیشتر در مرحله عیب یابی و به نتیجه رسیدن کار می تواند مفید باشد و از این جهت بود که پیشنهاد شد. مورد آخر تغذیه 24 ولت مورد استفاده است که از یک جهت از نظر تطابق با ولتاژ های صنعتی گزینه مناسبی است و از جهتی هم در نسخه های کم هزینه تر می تواند با ولتاژ های کمتری جایگزین شود.
                      به هر حال چارچوب کلی طرح شما دارای مشخصات مناسبی است و اگر برای کار با این سخت افزار و وقت گذاشتن برای آن آمادگی وزمان کافی دارید، من هم از آن استقبال می کنم.
                      ادامه کار این پروژه دارای یک فاز ایجاد منوهای مختلف و تنظیم پارامترهای درایو است که می توان به عنوان مد Set از آن نام برد. وضعیت دوم کار درایو را می توان مثلا به عنوان Run نامگذاری کرد که درایو مشغول تولید سیگنال بر اساس پارامترهای موجود می شود. وضعیت دیگر حالت Fault است که به دلایل مختلف مانند Overcurrent یا OverLoad و مانند آن می تواند اتفاق بیافتد. یک بخش وقت گیر کار همان وضعیت تنظیم است که شما می توانید در مرحله اول روی آن متمرکز شوید.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Intersil
                        بنده مدتیه این مطالب رو پیگیری میکنم. یک سوال برای بنده پیش آمده : بدون در نظر گرفتن نرم افزار ،با نگاه کلی به شماتیک و مداراتی که ارائه نمودید مخصوصا مدارات قدرت به نظر میرسه مدار اینورتر مورد بحث فقط قادر به تغییر سرعت(فرکانس) موتور از صفر به سرعت نامی در 50 هرتز هست. آیا این برداشت بنده درسته یا اشتباه میکنم؟
                        دلیل این حرفم اینه که اگر از روش V/F استفاده شده ، پس باید برای سرعت های بالای سرعت نامی ولتاژ هم به همون نسبت از ولتاژ نامی بیشتر باشه. ولی در سخت افزار حد اکثر ولتاژ حدود ولتاژ نامی موتور پیشبینی شده.
                        اگر موتوری را انتخاب کنیم که ولتاژ نامی آن با تغذیه برق شهر برابر باشد، چاره ای جز این نیست که تا جایی که ممکن است ولتاژ تغذیه را متناسب با فرکانس افزایش دهیم و از یک مرحله به بعد که ولتاژ امکان افزایش بیشتری ندارد، به افزایش فرکانس بسنده کنیم. در نرم افزار فوق تا فرکانس 50 هرتز ولتاژ افزایش می یابد ( به این فرکانس Base frequency گفته می شود) و از فرکانس 50 تا 100 هرتز ولتاژ در حداکثر مقدار است و تنها فرکانس افزایش می یابد. افزایش ولتاژ با فرکانس در فرکانس های بالاتر از این فرکانس تنها در صورتی میسر است که مثلا یک موتور 110 ولت را بخواهیم با تغذیه یکسو شده ناشیاز 220 ولت راه اندازی کنیم. با فرض استفاده از موتور با تغذیه نامی برق شهر و با توجه به اینکه در استفاده از ورودی 3 فاز باید ولتاژ قابل تحمل قطعات بیشتر باشد ( معمولا 600 ولت برای تکفاز و 1200 ولت برای 3 فاز)در درایورهای صنعتی برای توان های 2.2 کیلووات و کوچکتر، معمولا از ورودی تکفاز استفاده می شود و در توان های بالاتر هم از ورودی 3 فاز استفاده می شود ( به دلیل بالا رفتن جریان و توجیه پذیر شدن استفاده از ولتاژ بالاتر).

دیدگاه

برای ادامه دادن و تکمیل سورس و سخت افزار این تاپیک، توجه به نکاتی می تواند مفید باشد. اولین مورد فراموش نکردن هدف اصلی تاپیک برای قرار دادن یک مدار کنترل دور موتور برای استفاده عموم است که با توجه به این مسئله، استفاده از قطعات خاصی که در دسترس همه نباشد به نوعی با هدف اولیه آن در تعارض است. مورد بعدی خودداری از پیچیده کردن بی جهت طرح و حفظ سادگی (در عین کارایی)، به منظور پائین نگه داشتن هزینه است که بر مبنای همان هدف استفاده همگانی از آن تعریف می شود. یک بحث مهم دیگر پرهیز از افتادن در ورطه ایده آل گرایی و درگیر شدن در فضای اضافه کردن انواع و اقسام option هاست. چرا که اگر یک طرح ایده آل مد نظر باشد، در قدم اول اصولا AVR برای پیاده سازی آن مناسب نیست و باید از اساس طراحی را دگرگون کرد. در این سایت تاپیک هایی وجود دارد که بیش از 20 صفحه برای ساخت دستگاهی بحث شده، اما به دلیل همین روحیه ایده آل گرایی و بکار انداختن بیش از حد قوه تخیل، در نهایت به هیچ نتیجه عملیاتی هم نرسیده است و فقط خوانندگان تاپیک را خسته و نا امید کرده است.
                          با توجه به این موارد برای بخش قدرت می توان از هر IGBT که از نظر ولتاژ و جریان و سایر مشخصات، در محدوده مورد نظر باشد استفاده کرد که ماجول ذکر شده هم می تواند یکی از گزینه ها باشد. لازمه این امر آن است که بخش قدرت بسته به خواست سازنده درایور از نظر pcb متغیر باشد. بنابراین با یک برد میکروکنترلر ثابت، مثلا آقای اسدی مایل به استفاده از ماژول مورد نظر خود هستند که از pcb خاص خود استفاده می کنند و آقای زوار هم از شماره دیگری استفاده میکنند. اما اساس طراحی نباید وابستگی به امکان خاصی در یک ماجول داشته باشد تا بتوان بر حسب نیاز شماره igbt ها را تغییر داد و از ماجول ها و یا قطعات جدا برحسب نیاز استفاده کرد.

دیدگاه

در مورد فرکانس و دامنه boost، در کنترل موتور یک تغییرات محدود وجود دارد و مثلا در فرکانس 0.5 هرتز هرگز نمی توان دامنه 100 یا 50 درصد داشت. زیرا به علت کم بودن فرکانس موجب جریان کشی شدید و ایجاد fault می شود. یک بحث دیگر که در تولید pwm سینوسی مطرح می شود، اضافه کردن هارمونیک سوم به شکل موج برای افزایش قدرت موتور است که جنبه نرم افزاری دارد و وقتی کار به مرحله اجرا برسد بصورت یک option در نرم افزار قابل اضافه کردن است. منحنی سهمی برای V/f هم از موارد دیگر است که در بارهایی مانند فنها که گشتاور با افزایش دور اضافه می شود، قابل انتخاب است و این بخش هم در توسعه نرم افزار می تواند در نظر گرفته شود.

دیدگاه

سلام

یه اینورتر ساخث کره دیدم که ورودی اش تکفاز ولی تو خروجی تا 380 ولت میداد !
                              آقای طراح اینا از چه ساختاری استفاده میکنن که اون ضریب .86 براشون صدق نمیکنه ؟
                              توش هم خبری از ترانس نبود و فقط هفت هشت تا خازن گنده جلب توجه میکرد!!!!

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X