اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

elector-static discharge چیست؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

elector-static discharge چیست؟

سلام دوستان
    ESD چیه؟ کی به وجود می آید و چرا ما باید به اوون به عنوان یکی از مولفه های مهم انتخاب بعضی از سنسورها توجه کنیم؟
    با سپاس
    همیشه بزرگوار تر از آن باشید که برنجید
    و نجیب تر از آن باشید که برنجانید!

پاسخ : elector-static discharge چیست؟

نوشته اصلی توسط جعفری
    سلام دوستان
    ESD چیه؟ کی به وجود می آید و چرا ما باید به اوون به عنوان یکی از مولفه های مهم انتخاب بعضی از سنسورها توجه کنیم؟
    با سپاس

سلام ... :smile:

esd در واقع مخفف کلمه ElectroStatic Discharge به معنی تخلیه الکتریسیته ساکن هست . عامل به

وجود اومدنش هم در واقع اختلاف پتانسیل دو نقطه هست وقتی دو تا چیز با الکتریکی نامساوی با هم تماس

پیدا کنه الکترونآ‌ها از قطعهآ‌ای که دارای بار بیشتر ه به سمت قطعه دیگر میره تا تعادل بار برقرار بشه.

خوب مثلا اکه سنسور به تخلیه بار ساکن خیلی حساس باشه ممکنه بلا فاصله پس از لمس این قطعه توسط

دست انسان به علت تخلیه بار الکتریکی بدن روی قطعه اسیب ببینه و خراب بشه !!!! :mrgreen: هیچی دیگه

پولت رو الکی ریختی تو چاه !!!!

این جا یه سری مطلب برای حفاظت در برابر esd توضیح داده بد نیست ...

http://www.tebyan.net/index.aspx?pid=59682
    مصادیق اظهار محبت به همسر
    بررسی مسائل جنسی در زندگی زناشویی(فایل صوتی)
    ویژگی های خانواده سالم - مصادیق احترام (فایل صوتی)
    اثر قصه گویی برای کودکان

دیدگاه

سلام ویژه به آقا مهدی،همشهری عزیز :biggrin:
      آقا ممنون که جواب دادید :biggrin:
      مطالعاتی روی سنسورهای ارتعاش داشتم توی یکی از فایل هایی که دیدم نکاتی رو در مورد انتخاب سنسور گوشزد کرده بود و یکی از اونا همین ESD بود که گفته بود:سنسور باید بتونه ولتاژ بیشتر از 20000 ولت (الکتریسته ساکن) رو تحمل کنه!
      و مهمه که اگر در دیتا شیت این سنسورها در مورد این موضوع چیزی گفته نشده از سازنده اوون بپرسیم!!

حالا من می خوام بدونم این ESD فقط ممکنه از طریق بدن ما ایجاد بشه یا موارد دیگه ای هم هست که این پدیده رو ایجاد می کنه!؟ :nerd:
      و ولتاژی که به خاطر تخلیه بار از طریق بدن ما ایجاد می شه در چه حدودی است؟ :nerd:
      بی نهایت سپاس گزارم :biggrin:

دیدگاه

حالا من می خوام بدونم این ESD فقط ممکنه از طریق بدن ما ایجاد بشه یا موارد دیگه ای هم هست که این پدیده رو ایجاد می کنه!؟ :
        من خودم یه مقاله مال یه دانشجو الکترونیک داشتم که درباره این گفته بود .. توش 4 مورد کلی را ذکر کرده

حالا دیگه نمیدونم چیز دیگه ای هم باشه یا نه !!!

الف) دشارژ شدن بارهای اضافی از بدن انسان به قطعات الکترونیکی

HBM=Human body nmodel

مدل پیکره انسانی (HBM) پدیده ESD را که در آن یک پیکره شارژ شده مستقیماً بار الکترواستایتک انباشته شده خود را به قطعات نیمه هادی حساس (ESDS) منتقل کرده را بیان می کند.
        یک مثال ساده از این پدیده و اینکه نام این مدل از کجا آمده است را می توان چنین بیان کرد : زمانی که فردی باراه رفتن در روی یک موکت یا فرش دارای بار الکتریسیته ساکن می گردد و سپس همه بار را با لمس قطعات حساس به ESD به آن منتقل می کند . مسلماً سایر مواد غیر از انسان نیز که بار را بطور مشابه شارژ کرده و انتقال می دهند تحت پوشش HBM قرار می گیرند .

ب) دشارژ شدن بارهای اضافی یک قطعه در تجهیزات وماشین آلاتMM=Machine Model

ماشین آلات ، ابزار و تجهیزات ، در صورتیکه دارای بار الکتریکی ساکن شوند نیز می تواند در اثر تماس با قطعات حساس به ESD به آنها آسیب برساند . این مدل برخلاف HBM که از طرف انسان گاهی قابل فهم و احساس می باشد ، کمتر احساس شده و در بسیاری از فرایندها بدان توجه نمی گردد بعنوان مثال بار ذخیره شده بدلیل نشتی جریان بدنه فلزی در یک هویه، ماشین نصب قطعات و ماشین قلع کاری ارت نشده در هنگام لحیم کاری و نصب قطعات می تواند بصورت مستقیم به قطعات حساس به ESD آسیب برساند .

ج) دشارژ شدن بارهای اضافی از یک قطعه به یک قطعه الکترونیکی CDM=Charged – Device Model

همه حالتهای ESD شامل انتقال بار به داخل یک قطعه نمی شود . تخلیه شارژ الکترواستاتیک از یک قطعه شارژ شده به یک قطعه دیگر یا یک سطح ، نیز یک فرم از ایجاد وگسترش ESD می باشد ، که بطور متداول با آن مواجه می شویم. یک قطعه می تواند بار را به روشهای مختلفی انباشته نماید ، بخصوص در موقعیتهایی که با سایر قطعات اتصال و اصطکاک داشته باشد ، مانند زمانیکه یک فیدر در حال تغذیه قطعات به داخل دستگاه می باشد و یا قطعاتی که از داخل یک رول خارج می شوند و یا قطعاتی که در بسته بندی نامناسب نگهداری و حمل می شوند، در تمامی موارد قطعات بر اثر اصطکاک ، سایش و لغزش دارای بار الکتریکی می شوند . اگر قطعات باردار شده با بدنه رسانای دیگری که دارای پتانسیل پائین تری بوده ، قرار گیرند ، داخل آن تخلیه و دشارژ می شود . چنین حالتی از ESD را می توان همانند مدل MM بعنوان مدل دستگاه شارژ شده در نظر گرفت و بخاطر جریان بالای خود همانند مدل MM ویرانگر می باشد ( البته میزان تخریب به میزان اختلاف ولتاژ آنها وابسته می باشد .)

و ولتاژی که به خاطر تخلیه بار از طریق بدن ما ایجاد می شه در چه حدودی است؟
        راستش محاسبه دقیقش رو نمیدونم ولی فکر کنم به عوامل مختلفی وابسته هست ....

اثر قصه گویی برای کودکان

دیدگاه

سلام وسپاس :biggrin:
          شما فرمودید 4 مورد کلی ولی اینها 3 تا شد که... :mrgreen:
          ولی فکر کنم این قضیه خیلی جدی باشه و باید علاوه بر شناسایی منابع تولید الکتریسیته ساکن، روش های مقابله با اوون و کم کردن تاثیراتش رو شناخت! :mrgreen:
          از راهنمائی تون تا همین جا،بی نهایت سپاس...
          :biggrin:

دیدگاه

سلام .... :smile:

من اطلاعاتم تا همین جا بیشتر قد نمیده !!!! :mrgreen: که از این دو تا مقاله که داشتم گفتم حالا اگه خواستید

بخونید شاید بدردتون بخوره !!! اره اون هم 4 تاست تو یکی از همین ها هست .... مثل این که من جا انداختم ...

http://www.4shared.com/document/DMIVb1qg/icee_361.html

http://www.4shared.com/document/1I2a_j1v/esd.html
            اثر قصه گویی برای کودکان

دیدگاه

نوشته اصلی توسط جعفری
              سلام وسپاس :biggrin:
              شما فرمودید 4 مورد کلی ولی اینها 3 تا شد که... :mrgreen:
              ولی فکر کنم این قضیه خیلی جدی باشه و باید علاوه بر شناسایی منابع تولید الکتریسیته ساکن، روش های مقابله با اوون و کم کردن تاثیراتش رو شناخت! :mrgreen:
              از راهنمائی تون تا همین جا،بی نهایت سپاس...
              :biggrin:
              توی صنایعی که از مواد اولیه ساخت لوازم پلاستیکی استفاده میشه ( مثل ساخت فیلم توی خطوط Biaxially-Oriented Film Production ) وقتی فیلم ضایعات از طریق خط بازیابی به قسمت بازیابی برمی گرده داخل لوله های خط براثر سایش ایجاد الکتریسته ساکن میشه.
              برای رفع این مشکل این لوله ها رو بصورت زنجیره وار توسط سیم بهم وصل میکنن و در نهایت ارت می کنند تا خطری افراد رو تهدبد نکنه . این یکی از روش های رفع این مشکل توی محیط های صنعتیه

موفق باشید

دیدگاه

سلام و سپاس
                آقا مهدی باز نشدند فایل هایی که فرستادید :sad: ولی اشکال نداره :mrgreen:
                از آقای حاجی زاده هم ممنونم :mrgreen:
                و اما آیا از دوستان،کسی دیگه ای ،دیده ها یا شنیده ها و یا تجربه های صنعتی تو این زمینه داره؟لطف کنه بگه تا ما هم دیدمون نسبت به این موضوع روشن بشه؟ :nerd:
                سپاس

دیدگاه

نوشته اصلی توسط جعفری
                  سلام و سپاس
                  آقا مهدی باز نشدند فایل هایی که فرستادید :sad: ولی اشکال نداره :mrgreen:

من همین الان هر دوتاش رو امتحان کردم باز میشه !!! :agree:
                  اثر قصه گویی برای کودکان

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                  X