اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک واسه پروژه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک واسه پروژه

من میخوام یه تابلو روان با 7 یا 8 LED درست کنم .
    که روی پره قرار داره وقتی این پره به چرخش درمیاد (مثه پنکه) متن مورد نظر به نمایش در میاد .
    خواهشا در این مورد کمکم کنید .
    سپاسگذارم . :rolleyes:
    Hope For The Best
    Plan For The Worst

پاسخ : کمک واسه پروژه

این موردی رو که می پرسی دوسال پیش سوال امتحان پایان ترم ما بود.(البته به علت مشکل بودن بعدا حذف شد).به همین خاطر من فقط می تونم یه اطلاعات کلی بهتون بدم.
    اولا باید یه پورت میکرو رو به یه استپر موتور وصل کنی.بعد led ها رو روی یه میله وصل کنی و میله رو به محور موتور به طوری که وقتی موتور می چرخه میله مثل عقربه های ساعت حرکت کنه.حالا تک تک پایه های منفی led ها رو به زمین وصل می کنی و پایه های مثبت رو به پایه های یه پورت .
    و اما در مورد برنامه نویسیش:
    ابتدا باید یه جدول بنویسی که در هر step از استپر موتور کدوم led ها روشن باشه تا در یه محدوده مشخص حرف مورد نظر نوشته بشه.برای این کار می تونین حرف مورد نظر رو روی یه کاغذ بنویسی و کاغذ رو زیر میله led قرار بدی و با تغییر محور در هر استپ ، led مورد نظر برای روشن شدن رو مشخص کنی.به این صورت یه جدول برای هر حرف حاصل می شه.مثلا فرض کنید برای حرف ب جدول به این صورت باشه که 3و4/4/4/4/4/3و4 یعنی در استپ اول led های 3و4 و در استپ دوم led 4 و... روشن بشن.حالا یه تابع می نویسی که هروقت یه حرفی بهش دادیم با توجه به جدول حرف مورد نظر نمایش داده بشه.برای نمونه برای همون مثال گفته شده تابه باید اول led های 3و4 رو روشن کنه بعد از یه تاخیر (delay) استپر موتور یه مرحله جلو بره و led 3 روشن بشه.
    فقط برنامه باید هر جمله ای رو که می گیره ابتدا به حروف تفکیک کنه.البته اگر جمله مشخص هستش از اول حروف جدا جدا به تابع داده میشن.

دیدگاه

سلام
      توی گوگل سرچ کنی مطالب زیادی گیرت میاد

به این سایت هم سری بزن

http://www.feertech.com/andy/picclock.html
      نوفن پردازش هوشمند

دیدگاه

توی قسمت موتورش کارم بیشتر گیره .
        اگه بیشتر توضیح بدی ممنون میشم .
        چون من میخوام از منبع تغذیه استفاده کنم نه باتری .
        Hope For The Best
        Plan For The Worst

دیدگاه

خوب از یک استپ موتور استفاده کن و کار خودتو راحت کن.
          الهم عجل لولیک الفرج

دیدگاه

اگه بحث تون روی تابلو روان هائی که با چند تا LED و توی یه سرعت مشخص اقدام به نمایش با روش خطای دید می کنند
            فکر نمی کنید سرعت موتور پله ای ( حداکثر 3 دور کامل در هر ثانیه ) نشه این کار رو که نیاز به سرعت چرخش بالا داره انجام داد؟؟؟
            oo: :surprised:

دیدگاه

3 دور در ثانیه؟ :eek:
              3 دور در ثانیه که چیزی نیست.
              من تست نکردم اما فکر نکنم به این کمی هم باشه.
              اما اگر باشه خیلی بده. ::
              الهم عجل لولیک الفرج

دیدگاه

معمولا حداکثر دیگه بالای 1000 پالس نمی تونین به استپ موتور بدین،اگر 200 استپ باشه(1.8 درجه) یعنی فوقش 5 دور ... این 1000 هم خیلی زیادی گفتم :smile: اگر تعداد درجه رو کم کنیم،عرض تابلومون کم میشه ،مثلا الان 8 در 200 بود ، کم کنیم ....
                کار اینها معمولا به این شکله که یک سنسور می زارن،فاصله 2 بار عبور سر موتور از اون رو زمان می گیرن،بعد ...
                اینطوری سرعت متغیر موتور هم حل می شه ...

من هنوز به خاطر مشکلات مکانیکی،نتونستم مدل سالمی از اینها رو بسازم،هر 2 تایی که ساختم توو چرخش یک جایی برق قطع می شد :sad: منم زود سرد شدم،اگه وادارم کنین اینجا یکی بسازم ممنون می شم

دیدگاه

:eek:
                  فکر کنم سو تفاهم شده .
                  این تابلویی که من می خوام درست کنم مثه پنکس یعنی 7 یا 8 تا led داره اما نحوه ی نمایش به صورت 360 درجه هستش .

Now whach u ganne do
                  Tanx in advance .
                  Hope For The Best
                  Plan For The Worst

دیدگاه

:smile:
                    میشه بپرسم کجای حرفم به این موضوع ربط نداشت ؟ :smile:
                    خوب بچرخه،در نهایت به صورت ی صفحه با عرض 8 و طول بینهایت که نمیشه،در حین دوران،باید توو درجات خواصی LED ها عوض شن،که تعداد اونها رو من طول تابلو گفتم،مثلا در حال چرخش اگه هر 1.8 درجه این اتفاق بیفته،مثل اینه که یک تابلوی 8 در 200 دارین ...
                    در ضمن،اینها هم مثل پنکه و عقربه های سایت می تونن بچرخن،هم مثل دور یک قوطی!!!

به اینها propeller clock گفته میشه و حتما صفحه زیر رو دیدنو منننننننننننننننننننننننننننننننننننننم میییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییخوام :cry: :
                    http://www.luberth.com/analog.htm

دیدگاه

هنوز با سرعت موتورش مشکل دارم !!!
                      کمممممممممممممممممممممممممممممممممممممممک !
                      Hope For The Best
                      Plan For The Worst

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                      X