اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

طراحی کلی مدارات یک ربات

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

طراحی کلی مدارات یک ربات

سلام

یه سوال ساده: :icon_razz:

دارم یه ربات مین یاب دستی درست می کنم، به نظرتون همه قطعات رو تو یه برد بزارم یا برد های جداگانه برای هر بخش درست کنم؟
    بردها : درایور موتورها، میکروکنترلر مرکزی، واسط ارتباطی با لب تاپ(RS232)، برد شارژ باطری ها(با برق شهر)، ال سی دی و صفحه لمسی، یه تعدادی سنسور و مخلفات دیگه

به نظرتون چطوری تقسیم بندی کنم؟

نمایشگر و صفحه لمسی و میکرو کوچیک برای نمایش داده ها که با یه پروتکلی به میکرو مرکزی وصل بشه
    مدار شارژ با یه میکرو کوچیک دیگه که اطلاعات باطری رو به میکرو مرکزی برسونه
    مین یابی و ارتباط با لب تاپ بیفته سر میکرو مرکزی

خوبه؟ یا کل کارا رو با یه میکرو بزرگتر (Mega 64-128) انجام بدم؟

در ضمن یه سوال دیگه : برای راه اندازی موتور ها می خواهم چندتا L298 رو کوبل کنم، خوبه؟ :job: روش دیگه ای برای تامین جریان کافی سراغ دارید؟

پاسخ : طراحی کلی مدارات یک ربات

برای درایور می تونی از L6203 استفاده کنی که تا 5 آمپر جریان می ده.

دیدگاه

پاسخ : طراحی کلی مدارات یک ربات

سلام .
      مشخصا" اندازه بورد مدار شما به چند عامل بستگی داره .
      اولین و مهمترین اینه که مکانیک روبات چه اندازه ای رو در اختیارتون میذاره .
      مثلا" اگه شاسی روبات حد اکتر باید 20*20 سانت باشه . خوب مسلما" بورد شما هم نباید از اسین بیشتر بشه .
      مورد بعدی اینه کمه اگه شما روی بورد ها جداگانه هر بخش رو بسازی میتونی مرحله به مرحله تست کنی و اگه مشکلی بود و یا نیاز به تغییر داشتی همون بخش رو از اول طراحی کنی و بسازی .(حسن جدا سازی هر بخش )
      اما اگه کل .مدار رو یک جا بسازی توی هر بخش که مثل من ناشی باشی و اشتباه کرده باشی مجبوری کل برد رو بنداری توی آشغالی (عیب یک پارچه سازی)
      مورد بهدی اینه که این همه بخش برای اتصال نیاز به سیم و رابط و اینجور چیزا داره که خوب شلوغ پلوغ میشه و احتمال اشتباه میره بالا (عیب جدا سازی)
      اما این مشکل در یک پارچه سازی وجود نداره .
      اگه جایی اشتباه کردم لطفا" اساتید اصلاح کنند .

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
      X