اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

چگونه مهندسی معکوس انجام بدیم؟؟؟؟؟؟؟

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

چگونه مهندسی معکوس انجام بدیم؟؟؟؟؟؟؟

سلام دوستان من میخواستم بدونم این شرکت هایی که میان مهندسی معکوس انجام میدن مثلا صاایران و...چجوری و به چه نحوی میان این کارها رو انجام میدن.میشه کامل توضیح بدید؟
    متشکرم

پاسخ : چگونه مهندسی معکوس انجام بدیم؟؟؟؟؟؟؟

کار سختی نیست اما هم دقت میخواد و هم زمان بر هست...ابتدا باید تمام المان های مدار رو بشناسی ببینی چی هستن و کارشون چیه.بعد کل مدار رو از رویPCBدر میاری.یعنی در واقع شماتیک رو از رو PCB استخراج میکنی.پایه به پایه...حالا هم المان ها رو داری هم شماتیک رو.
    فقر ، شب را " بي غذا " سر كردن نيست ................ فقر ، روز را " بي انديشه" سر كردن است

دیدگاه

با سلام،

من سالها توی ذوب آهن، صنایع فولا و ... از این کارها انجام دادم، البته الان دیگه باز نشسته شدم oo:
      همونطوری که دوستان هم اشاره کردن و طبق تجربه خودم باید بگم که این کار دقت بالائی میخواد و کسی میتونه در این زمینه کار کنه که واقعا به این کار علاقه داشته باشه. ولی واقعا مثل جدول حل کردن و مکعب جادوئی حل کردنه، اگر علاقه داشته باشی، خیلی حال میده.
      در کپی برداری از بورد الکترونیکی با قطعات مشخص و روتین، اول یک ست کامل از قطعات تهیه میشه و بعدا عینا PCB طراحی میشه و بورد ساخته میشه و بعد از اینکه تست شد و جواب داد اونوقت شماتیک تهیه میشه و اگر لازم بود، تغییرات مورد نظر اعمال و بورد جدید و به اصطلاح کاستومایز شده طراحی میشه و در صورتی که روی بورد قطعات مخصوص و خاصی وجود داشته باشه که اختصاصی باشه، اول PCB عینا طراحی و ساخته میشه و بعد شماتیک استخراج میشه و با تحلیل های طاقت فرسا قطعات مخصوصش با قطعات و یا ماژولهائی جایگزین میشه و بعد از اینکه جواب داد، بورد جدید طراحی و ساخته میشه. اینها روشهائی برای بورد های الکترونیکیه که بین 10 روز تا حداکثر 90 روز طول میکشه!!!
      و اما، من توی یه پروژه که کوره قوس الکتریکی رو مهندسی معکوس کردند شرکت داشتم، این پروژه 4 سال طول کشید که سه تا تیم و هر تیم حدود 10 نفر رووش کار میکردن. تیم الکترونیک و کنترل، تیم برق قدرت و تیم مکانیک که خودشون دو تا تیم مکانیک سیالات و مکانیک نمیدونم چی چی بودن! البته فقط تیم های تخصصی و مهندسی، بدون احتساب نیروهای حواشی مثل تدارکات و خدمات و نقشه کش و غیره! اون زمان کامپیوتر 486 با کوپروسسور و 64MB رم و مونیتورهای بزرگ 20 اینچ IBM میدادن به نقشه کشا، اونا هم حال میکردن، میرفتن فضا!!! :eek:
      اون زمان نرم افزار AutoCAD اورجینال البته تحت DOS و نرم افزارهای تخصصی تحلیل برق و مکانیک رو به خدا تومن میخریدن و ساعت کاری هم اوپن بود! ( شب و روز نداشت ) اول طراحی مکانیکی و سازه انجام شد و مقدمات و آزمایشهای برق و الکترونیک. بعد از ساخته شدن کوره توی AutoCAD که خودش خیلی مفصله ( از پیچ و مهره گرفته تا جکهای عظیم هیدرولیک توی CAD دو بعدی و سه بعدی طراحی و مونتاژ شدن.... ) کوره بطور مجازی و سه بعدی توی CAD تست و تمام آزمایشات مکانیکی و غیره با نرم افزارهای مخصوص رووش انجام شد و از اون به بعد، پس از رفع اشکالات فاحش و اساسی، کار رفت توی فاز ساخت واقعی و رفع مشکل هایی که تا حالا دیده نشده بود و.... کار خیلی عظیمی بود و توضیحاتش خیلی مفصله و از حوصله خارج! در نظر داشته باشید که کار طراحی و مهندسی معکوس در الکترونیک، کنترل و قدرت هم همزمان با مشکلات خودش انجام میشد.....

مادامی که از شخصی یاد میشود، او و افکارش زنده اند ....

Sh_Nourbakhsh@Yahoo.com

http://s2.picofile.com/file/7170362468/_Wall_e_.jp

دیدگاه

تشکر از دوستان توضیحات خیلی کامل بود . :nice:
        پس من میام قطعات رو یادداشت میکنم وبعد شماتیک رو در پروتل میکشم .

چند سوال؟
        1---من علاوه بر این توضیحات شما اساتید دستگاههای مورد نیاز این کار چی هست؟

2---آیا پروتل شماتیک رو به صورت شماتیک مداری به من میده؟

3----المانهایی که تنظیم شدنی هستند مخصوصا در مدارهای آنالوگ اینها چطور مشخص میشن؟

از اینکه وقتتون رو گرفتم کمال تشکر را دارم :nerd:

دیدگاه

میشه لطفا در مورد استخراج شماتیک بردهای چند لایه هم توضیح بدید؟
          It's nice to be important but it's important to be nice!

از اینکه نمی رسم جواب دوستان را بدم معذرت می خوام.

دیدگاه

سلام، :bye

ای عزیز برادر، اول PCB رو عینا بکش، ( با توضیحات کامل هر قطعه در فایل PCB و توضیحات اضافه مورد نیاز ) مهمه که Placement عینا مثل بورد اصلی باشه، بعدا متوجه میشی که چرا این موضوع مهمه! ( توی رسم خطوط ) قبل از اینکه شروع کنی خطوط رو رسم کنی، توضیحات و مقادیر قطعات و حتی توضیحات روی مارکاژ بورد رو در فایل PCB درج کن. بعد از اینکه تموم شد و مطمئن شدی درسته، یه خروجی NET درست کن و شماتیک رو با پروتل یا بهتره با OrCAD بطور اتوماتیک و یا دستی رسم کن، اگر دستی رسم کردی، NET اون رو بگیر و با NETی که از PCB گرفتی کنترلش کن که درست باشه ( این میتونه صد در صد اتوماتیک باشه )

المانهای تنظیم شدنی رو با لاک ناخن فیکس کن ( لاکش مرغوب و خارجی باشه، اینو جدی میگم! ) که بهم نخورن و بعد درشون بیار و مقدار چپ و راستشون رو اندازه گیری و یادداشت کن ( توی فایل PCB و بعدش شماتیک )

برای این کار حتما به یک چراغ مطالعه خوب کاسه ای ( قدیما بود و لبه میز بسته میشد ) با لامپ تقریبا 100 وات نیاز داری ( این چراغ مطالعه های جدید و سوسولی تخت بدرد نمیخوره!!! ) یه مولتی متر که خازن سنج و سلف سنج هم داشته باشه ( از اون چینی های مرغوب! ) خیلی به کارت میاد oo:

برای شروع، چراغ مطالعه رو بچرخون سمت صورت خودت و روشنش کن و برد رو بگیر جلوش ( تقریبا چسبیده به کاسه چراغ ) در این حالت خطوط PCB رو خیلی واضح و روشن میبینی و اگر لایه وسط هم داشته باشه، اونا رو هم واضح میبینی، حتی لایه وسط پائین و وسط بالا ، بخوبی قابل تفکیک هستند. معمولا لایه های وسطی از تراکم خطوط خیلی پائینی برخوردار هستند. تا چهار لایه هیچ مشکلی نیست ولی بیشترش خیلی سخت و گاها غیرممکن میشه

خطوط زیر قطعات رو باید سعی کنی ببینی و حدس بزنی و با مولتی متر به یقین برسی!!! و اگر به یقین نرسیدی، باید قطعه رو از جاش در بیاری و مجددا برگردونی سرجاش ( یادت نره برگردونی سرجاش!!! :mrgreen: )

( البته اگر از اول میگفتی که میخوای چیکار کنی، ما هم میرفتیم سر اصل مطلب خوب )

خوش گذشت ...

Sh_Nourbakhsh@Yahoo.com

دیدگاه

فرمودید که لایه های دیگه هم با نور قابل رویت هست! اگه برد پلی گان داشته باشه هم این امکان هست؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا شفقی
                فرمودید که لایه های دیگه هم با نور قابل رویت هست! اگه برد پلی گان داشته باشه هم این امکان هست؟
                با سلام،

سخت میشه، ولی میشه، معمولا توی بوردهای چند لایه، لایه های رویی و زیری فقط خطوط هستند و از پلی گان خیلی کمی برخوردارند و لایه های وسطی هم معمولا از خطوط کمتر و پلی گان های بیشتر که معمولا هم VCC و GND هست تشکیل شدند. و باید اضافه کنم که پلی گان های لایه های وسطی هیچ مشکلی برای کپی برداری بوجود نمیارن. لطفا یک مورد خودتون امتحان کنید!

Sh_Nourbakhsh@Yahoo.com

دیدگاه

برد 2 لایه به بالا در دسترسم ندارم و این سوالات رو با توجه به بردهای خودم پرسیدم چون در قسمتهایی که میتونه برای کپی بردار مهم باشند ممکنه پلی گان باشه.
                  به هر حال ممنون از راهنماییتون.

دیدگاه

خیلی خیلی ممنون از راهنماییتون
                    من تو مداری که دارم ترانس فرکانس بالا بکار رفته که میدمش بیرون بپیچنش.
                    اینورتر جوشکاری 180 آمپر .خواستم قبل از اوراقش اصولی جلو برم.
                    اگه کتابی چیزی هست که در این مورد کمکم کنه ممنون میشم معرفی کنید هر چند توضیحات شما کامل بود.
                    در مورد میکروها و غیره دیدم شرکتها همون آیسی رو میدن چین برنامشو میگیرن همراه 2 آیسی برنامه ریزی شده غیر از این کار راه دیگه ای هم هست.

متشکر

دیدگاه

نوشته اصلی توسط رضا شفقی
                      برد 2 لایه به بالا در دسترسم ندارم و این سوالات رو با توجه به بردهای خودم پرسیدم چون در قسمتهایی که میتونه برای کپی بردار مهم باشند ممکنه پلی گان باشه.
                      به هر حال ممنون از راهنماییتون.
                      من موارد زیادی از این کارا کردم، ولی هیچ وقت به مشکل حادی برنخوردم، مواردی بوده که کار خیلی سخت شده ولی غیر ممکن نبوده. توجه داشته باشید که شما معمولا بوردهای خارجی رو که با روشهای منطقی و استاندارد طراحی شدند رو کپی میکنید که خیلی موارد رو رعایت کردن، نه بوردهای وطنی که معمولا هیچ استانداردی رو رعایت نمیکنند.

در ضمن من چهار لایه بیشتر کار نکردم و اکثرا دولایه بوده .....

Sh_Nourbakhsh@Yahoo.com

دیدگاه

نوشته اصلی توسط وهاب تنباکوسازان
                        خیلی خیلی ممنون از راهنماییتون
                        من تو مداری که دارم ترانس فرکانس بالا بکار رفته که میدمش بیرون بپیچنش.
                        اینورتر جوشکاری 180 آمپر .خواستم قبل از اوراقش اصولی جلو برم.
                        اگه کتابی چیزی هست که در این مورد کمکم کنه ممنون میشم معرفی کنید هر چند توضیحات شما کامل بود.
                        در مورد میکروها و غیره دیدم شرکتها همون آیسی رو میدن چین برنامشو میگیرن همراه 2 آیسی برنامه ریزی شده غیر از این کار راه دیگه ای هم هست.

متشکر
                        با سلام،

من برای این کار کتاب یا مرجعی سراغ ندارم و فکر میکنم که این مهارت رو فقط از طریق تجربه میشه بدست آورد.
                        اگر میخواید از PCB کپی برداری کنید، یک سری به wikipedia قسمت PCB بزنید و یک سرچی توی گوگل در مورد استاندارهای ترسیم PCB بکنید. توی کتاب دو جلدی مدارات الکترونیک هم یه چیزایی هست.

روشهائی توی اینترنت برای درآوردن برنامه میکروها معرفی شده، مثل روشهای شوک الکتریکی، گلیج ولتاژی و حتی روشهای شیمیائی، ولی امکاناتی مثل لووپ و دستگاههای اندازه گیری و آزمایشگاهی میخواد و ریسکش هم بالاست. توی گوگل سرچ کنی پیدا میکنی. بهتره بدیم به برادرای چینی که زحمتش رو بکشن خطرش کمتره!!!

مرسی

Sh_Nourbakhsh@Yahoo.com

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                        X