اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

کمک در مورد اطمینان از سالم بودم پروگرامر و میکرو avr ATMega16

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

کمک در مورد اطمینان از سالم بودم پروگرامر و میکرو avr ATMega16

من مبتدی هستم و دو روز پیش پروگرامر multi avr رو همراه با میکروکنترلر atmega16 و دیگر وسایل مورد نیاز خریدم.
    اما هر برنامه ای پروگرام می کنم و مدار اونو می بندم کار نمی کنه.خواهش می کنم راهنمایی کنین که از کجا بفهمم پروگرامر و میکروکنترلر سالم هستند.البته توی proteus کار می کنه.
    در ضمن یه مدار خیلی ساده هم بذارین که ببینم کار میکنه یا نه.

یه سوال دیگه:GND رو علاوه بر پایه 11 به پایه 31 هم باید وصل کنیم یا اون برای ADC هست؟

پاسخ : کمک در مورد اطمینان از سالم بودم پروگرامر و میکرو avr ATMega16

سلام.
    خواهش می کنم راهنمایی کنین که از کجا بفهمم پروگرامر و میکروکنترلر سالم هستند.
    شما یه برنامه ساده بنویس که یک led روی یک پورت رو خاموش و روشن کنه.اینو روی تمام پورتها تست کن اگه کار کرد آی سی مشکلی نداره.
    یه سوال دیگه:GND رو علاوه بر پایه 11 به پایه 31 هم باید وصل کنیم یا اون برای ADC هست؟
    پایه 31 پایه GND مبدل آنالوگ به دیجیتال هست و اگه وصل باشه یا نباشه (در صورت استفاده نکردن از ADC) مشکلی به وجود نمیاره.

دیدگاه

با تشکر از توجه شما.
      خودم همینو امتحان کردم کار نکرد.میشه یه شکل با تمام جزییات بذارین ببینم مشکل از چیه؟
      چون فایل Hex رو که رو میکرو پروگرام کردم دوباره میتونم از میکرو روی کامپیوتر بریزم.آیا این به معنی سالم بودنشون هست یا ممکنه میکرو آسیب دیده باشه؟

دیدگاه

سلام.شما چه جوری فایل هگزی رو که پروگرام کردید روی میکرو دوباره به کامپیوتر بر می گردونید.هنگام پروگرام کردن میکرو اررور دریافت می کنید.برای تغذیه میکرو هم منفی به +gndgnd و مثبت به vcc+aref+avcc وصل کنید.در صورتی که همه ی کار ها رو درست انجام داده باشید و برنامه هم درست باشد و ال ای دی روشن نشود ممکن است میکروی شما سوخته باشد ولی 80 درصد وقتی که میکرو پروگرام میشه بدون اررور میکرو سالمه.
        همیشه در حال یادگیری.سعی می کنم موانع سر راهم را بردارم.

دیدگاه

من درست نمیدونم فیوز بیت ها چه هستند.آیا وقتی که تنظیمات لازم را در کدویزارد انجام می دهیم نیاز به تغییر فیوز بیت ها هست یا نه؟
          ممکنه مشکل از اون باشه؟

دیدگاه

مشکل حل شد.خوشبختانه همه چیز سالمه و مشکل از برد بورد بود که پایه های میکرو درست در آن قرار نمی گرفتند.
            برنامه چراغ چشمک زن نوشتم ولی خوب عمل نمی کنه با تاخیر خاموش میشه.
            فکر کنم دو علت میتونه داشته باشه.
            1_استفاده نکردن از کریستال خارجی.
            2_استفاده نکردن از مقاومت pull down

اگه اشتباهه دوستان اصلاح کنند.

دیدگاه

سلام.قاعدتا مشکل نباید از کریستال خارجی باشه.برای اطلاعات بیشتر شما برنامتون رو بگذارید.شاید مشکل از برنامه ی شما باشید.ولی مقاومت رو حتما بگذار.موفق باشید

دیدگاه

از مقاومت استفاده کردم.ولی با delay_ms(1000)
                8 ثانیه روشن بود و 8 ثانیه خاموش.به جای 1000 وقتی 100 گذاشتم شد 1 ثانیه.مشکل از چیه؟
                اینم کدش:
                کد:
                while (1)
                   {
                   // Place your code here 
                   PORTA.0=1;PORTA.1=1;PORTA.2=1;PORTA.3=1;PORTA.4=1;PORTA.5=1;PORTA.6=1;PORTA.7=1; 
                   PORTB.0=1;PORTB.1=1;PORTB.2=1;PORTB.3=1;PORTB.4=1;PORTB.5=1;PORTB.6=1;PORTB.7=1;
                   PORTC.0=1;PORTC.1=1;PORTC.2=1;PORTC.3=1;PORTC.4=1;PORTC.5=1;PORTC.6=1;PORTC.7=1;
                   PORTD.0=1;PORTD.1=1;PORTD.2=1;PORTD.3=1;PORTD.4=1;PORTD.5=1;PORTD.6=1;PORTD.7=1;
                   delay_ms(100); 

PORTA.0=0;PORTA.1=0;PORTA.2=0;PORTA.3=0;PORTA.4=0;PORTA.5=0;PORTA.6=0;PORTA.7=0; 
                   PORTB.0=0;PORTB.1=0;PORTB.2=0;PORTB.3=0;PORTB.4=0;PORTB.5=0;PORTB.6=0;PORTB.7=0;
                   PORTC.0=0;PORTC.1=0;PORTC.2=0;PORTC.3=0;PORTC.4=0;PORTC.5=0;PORTC.6=0;PORTC.7=0;
                   PORTD.0=0;PORTD.1=0;PORTD.2=0;PORTD.3=0;PORTD.4=0;PORTD.5=0;PORTD.6=0;PORTD.7=0; 
                   delay_ms(100);

}

دیدگاه

سلام.فیوزبیت ها را چگونه تنظیم کردی؟یکی دیگه از اشکالات برنامه این هست که اومدی یکی یکی کل پورت ها را یک کردی در صورتی که می تونستی کل پورت رو با هم یک کنی.پس یک امتحانی بکن و کل پورت ها را با هم یک کن.
                  موفق باشید

دیدگاه

فیوز بیتهای مربوط به منبع کلاک رو تغییر دادم ولی فرقی نکرد.
                    یه سوال دیگه که در مورد LCD های کاراکتری هست.وقتی در کد ویزارد مثلا portA رو بعنوان اتصال پایه های LCD انتخاب می کنیم،وقنی به سر برگ port می رویم portA را باید out بذاریم یا تغییر ندهیم که اگه تغییر ندیم در حالت in است و بعنوان ورودی تعریف میشود.
                    یه سوال دیگه:در پایه های میکرو که به LCD وصل می شوند نباید از مقاومت pull down استفاده کنیم،درسته؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط aliblue
                      فیوز بیتهای مربوط به منبع کلاک رو تغییر دادم ولی فرقی نکرد.
                      یه سوال دیگه که در مورد LCD های کاراکتری هست.وقتی در کد ویزارد مثلا portA رو بعنوان اتصال پایه های LCD انتخاب می کنیم،وقنی به سر برگ port می رویم portA را باید out بذاریم یا تغییر ندهیم که اگه تغییر ندیم در حالت in است و بعنوان ورودی تعریف میشود.
                      یه سوال دیگه:در پایه های میکرو که به LCD وصل می شوند نباید از مقاومت pull down استفاده کنیم،درسته؟
                      سلام.شما وقتی در کدویزارد ال سی دی رو تنظیم کردی دیگه نیاز نیست که آن پورت که ال سی دی به آن وصل است را روی خروجی تنظیم کنید زیرا کد که توسط کدویزارد تولید می شود خودش آن پورت را خروجی در نظر می گیرد.اما در مورد سوال دومتان نیازی نیست.موفق باشید

دیدگاه

LCD 2*16 بک لایت سبز رو وصل کردم و همه ی پایه ها رو درست به میکرو وصل کردم(پورتD) اما کار نمی کنه.حتی یه LED رو بین پایه های مختلفش تماس دادم و LED با سرعت های مختلف چشمک می زد.یعنی میکرو داره اطلاعات رو می فرسته. اما رو صفحه هیچی نشون نمیده.آیا ممکنه ترتیب پایه های LCD فرق داشته باشه؟مدلشو نوشته JHD 162A
                        چون با پروگرامر تستش می کنم حداقل پس زمینه روشن میشه و عبارات نامفهومی نمایش میده.ولی توی مدارم اصلا اتفاقی نمیفته(فقط بک لایت روشن میشه).

دیدگاه

سلام.چند و قت پیش خودم هم همین مشکل رو داشتم.اینجور که احتمال میدم میکروی شما نیم سوز شه.بهتره با میکروی دیگه تست کنیئ.مشکل من این بود که هم میکرو سوخته بود و هم lcd .با پروگرامر هم صد درصد نمی تونی مطمین بشی.مطمینی ولتاژ درستو به میکرو دادی؟
                          موفق باشید

دیدگاه

بالاخره موفق شدم.مشکل از لحیم یکی از پایه های LCD بود.نور پس زمینه خیلی پر رنگ و خوبه ولی متنی که باید نمایش داده بشه خیلی کمرنگه.به طوری که وقت پایه ی 3 رو با مقاومت 2.2k به زمین وصل می کنم اصلا دیده نمیشه و وقتی مستقیم به زمین وصل می کنم خیلی کمرنگ معلومه.البته ولتاژ مدار 4.7 ولت است.مشکل از چیه؟

دیدگاه

سلام.خوشحالم که تونستی راش بیندازی.مشکل شما از همون پایه ی کنتراست که برای تنظیم نور پس زمینه ی ال سی دی هست است.برای این کار می تونی از یک پتانسیومتر 10K استفاده کنی و بوسیله ی آن پس زمینه رو تنظیم کنی.
                              موفق باشید

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X