اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تبدیل 1.5 تا 0.7 ولت به 5.5 ولت ثابت

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تبدیل 1.5 تا 0.7 ولت به 5.5 ولت ثابت

درود

تو فروم دیدم که بعضی از دوستان تونسته بودن بدون آی سی ولتاژ باطری قلمی رو تا 5 افزایش بدن ولی متاسفانه مدارشو نذاشته بودن تو اینترنت هم خیلی جستجو کردم 1 هفته س دارم میگردم که متاسفانه منبع فارسی پیدا نکردم و منابع انگلیسی هم برای من قابل استفاده نبودن با یکی 2 نفر هم از فروم صحبت کردم ولی فکر کنم وقت نداشتن.
    بدون آی سی میخوام چون اولا ولتاژ مینیمم آی سی ها برای اینکاری که می خوام زیاده دوم اینکه بعضی هاشون اصلا پیدا نمیشه بعضی هاشونم تو خروجی بیشتر از 200 300 میلی آمپر جریان نمیدن

یکی 2 تا مدار پیدا کردم که اینجا میذارم لطفا هر کسی که میتونه کمک کنه

------------
    http://elm-chan.org/works/led1/report_e.html

اینجا اونطوری که نوشته ولتاژ ورودی 0.5 تا 1 ولت رو به بیشتر از 3.5 ولت افزایش داده .. T1 سلفه فکر کنم ،متوجه نشدم چند دور باید باشه هسته ش چی باشه با هم دور یه هسته باید باشن یا ... حداکثر آمپر خروجی رو هم ننوشته

----------
    http://www.ladyada.net/library/diyboostcalc.html

تو این سایت هم 9 ولت رو به 30 تا 60 ولت افزایش داده ..نمیدونم میشه 1 ولت رو هم افزایش داد یا نه
    آخر صفحه هم یه نرم افزار آنلاین برای محاسبه ی ظرفیت خازن ها و .. برای ولتاژ های مختلف داره. محدودیتی برای ولتاژ ورودی و خروجی نداره مثلا میشه ولتاژ ورودی رو از 0.1 تا 1 ولت و ولتاژ خروجی رو از 5 تا 5.5 داد ولی در عمل هم میشه این کارو کرد یا نه ... !!

هدف اصلی من اینه که مداری داشته باشم که یه ولتاژ زیر 1 ولت (هر چه قدر کم تر بهتر) تا 2 یا 3 ولت با هر آمپری (از 1 میلی آمپر تا 5 آمپر و در صورت امکان بیشتر) رو بگیره و ولتاژ 5.5 ولت (و احتمالا 12 ولت ) رو به من بده .. بازده دستگاه و آمپر خروجی و مقرون به صرفه بودن و این جور چیزا مسئله ای نیست ..
    این خروجی رو به LED یا باطری موبایل یا خازن میدم (زمان پر شدن خازن و کم و زیاد بودن ظرفیت هم فعلا مهم نیست و انتظار ندارم خازن کار باطری رو برام انجام بده ) و اگه بشه 12 ولت رو داشت، برای تجزیه آب استفاده میشه.

اینی که تو ذهنم هست نمیدونم میشه انجام داد یا نه ولی اگه این هم نشد فعلا یه مدار ساده ای که 0.5 ولت تا 1.5 ولت رو به 5.5 تبدیل کنه برای روشن کردن LED شر منو تا مدتی از سر شما کم میکنه .. اگر هم آمپر خروجی بیشتر از 100 میلی شد شاید برای شارژ موبایل استفاده کنم. از اینکه تقریبا چقدر انرژی تو باطری موبایل ذخیره میشه و یک باطری قلمی چقدر انرژی داره کم و بیش اطلاع دارم نمیخوام موبایل و با یه باطری شارژ کنم :rolleyes:

طومار نوشتم :biggrin: خواستم هر چی تو ذهنمه بنویسم شرمنده دیگه خیلی زیاد شد
    زندگی پر ز وجود است ولی ..
    ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

پاسخ : تبدیل 1.5 تا 0.7 ولت به 5.5 ولت ثابت

سلام دوست عزیز
    من مداری برای تبدیل 1 ولت به 5.5 ولت که ترانزیستوری باشه و جریان خوبی بده سراغ ندارم.
    فقط میخوام یه آی سی معرفی کنم که تو تهران پیدا میشه و SMD و کوچک هستش که میتونه 0.8 ولت رو به 5 ولت تبدیل کنه و راحت 300 میلی آمپر هم جریان بده.خوبیش اینه که نیاز به ترانس نداره و با سلف کار میکنه.
    حالا اگه به دردتون خورد استفاده کنید.
    من لینکشو میزارم :

http://www.google.com/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBQQFjAA &url=http%3A%2F%2Fdatasheets.maxim-ic.com%2Fen%2Fds%2FMAX1674-MAX1676.pdf&rct=j&q=MAX1674%20datasheet&am p;ei=qPsZTtvLC5TTgQfT6NAW&usg=AFQjCNFtu5usXdTr _ZQHFmEAp_icsq3hug&cad=rja

دیدگاه

دوستان واقعا شرمنده فرمودید چقدر راهنمایی میکنید .. :applause: :mrgreen:

--

تبدیل 1.5 به 3 ولتی که من ساختم اینه.

این سلفشه (قطر سیم 0.5 میلی - هر طرف 24 دور) که از پاور کامپیوتر در آوردم. یه لایه ی پلاستیکی داره. هسته ش مغناطیسیه آهن ربا جذبش میکنه

روش ساختش رو از این آدرس برداشتم http://www.instructables.com/id/Make-a-Joule-Thief/

چند تا مقاومت امتحان کردم و در آخر 100 اهم بیشترین ولتاژ رو داد
      برای منبع یه باطری قلمی کارکرده استفاده کردم.
      1.2 ولت -------> 6 ولت (بدون مصرف کننده) و با وصل کردن یک LED ولتاژ روی 3 ولت و (حداکثر) 130 میلی آمپر ثابت شد.
      ترانزیستور C 33740 رو از روی برد های قدیمی برداشته بودم. اولش که معمولی استفاده کردم ولی بعدا پشت رو وصل کردم و ولتاژ رفت روی 9.6 :biggrin:
      چند تا ترانزیستور دیگه مثل BC338 , BC238 ,C5488 و چند تای دیگه امتحان کردم همشون پشت و روشون حداقل 2-3 ولتی فرق میکرد

در محدوده ی ولتاژی که من تونستم امتحان کنم از 0.4 ولت تا 6 ولت حداکثر ولتاژ از 5.7 ولت تا 9.6 ولت بود
      وقتی باطری کمتر از 1 ولت بود به شرطی که آمپر کافی داشته باشه تا نزدیکای 8 ولت افزایش می داد
      با 0.2 ولت هم امتحان کردم (باطری قلمی رو چند ثانیه اتصال کوتاه کردم )ولی سرعت افزایش ولتاژش خیلی کم بود شاید به خاطر آمپر کمش بود.
      وقتی 8.2 ولت 50 میلی آمپر وصل میشه حداکثر ولتاژ 7 ولت میشه (بدون بار) و با وصل کردن یه ال ای دی ولتاژ روی 2.8 ثابت میشه با 12.5 میلی آمپر

نکته ی جالبش اینه که (برای من) ولتاژ خروجی با مصرف کننده تنظیم میشه اگه یه ال ای دی وصل بشه ولتاژ رو 3 ولت ثابته اگه 2 تا وصل بشه روی 5.7 ولت ثابته و ... :nice:

--------------

سلف رو عوض کردم ببینم ولتاژ بیشتر میشه یا نه .. هسته ای که از پاور کامپیوتر در آورده بودم (سبز رنگ - احتمالا فریت) یه طرفش سیم 0.2 میلی و یه طرفش هم یه سیم با 2-3 برابر قطر پیچیدم با دور های مختلف ولی حداکثر ولتاژ بیشتر از 0.2 ولت فرق نکرد

تو اینترنت دیدم که تا 120 ولت هم افزایش داده بودن

من هر چی تو این مدار بود تغییر دادم ولی حداکثر ولتاژ فرقی نمیکنه :angry: :angry: دیگه چی کار باید بکنم ؟؟!!!
      ترانزیستوری هست که توانش بالا باشه مثلا در حد چند وات؟ این ترانزیستور هایی که من امتخان کردم حداکثر 650 میلی وات توان داشتن
      ما چه را می خواهیم چه را می جوییم که لب چشمه ی امید اینچنین نا امیدانه به سرابی تلخ مینگریم...

دیدگاه

خواهش میکنم بگید چطور میشه ولتاژ رو افزایش داد ^^

دیدگاه

سلام دایی جان
          این مدار بیشتر برای هابی و سرگرمیه تا کار واقعی!
          بهرحال اگه می خوای ولتاژ بیشتری ازش بگیری باید ترانزیستور ولتاژ/جریان بالاتر استفاده کنی.
          در ضمن هرچی بتای ترانزیستور بیشتر باشه بهتر کار می کنه. بنابراین یا باید ترانزیستور بهتری بگیری یا از نوع دارلینگتون استفاده کنی.
          دیود خروجی هم باید 1N5819 یا بالاتر انتخاب بشه.
          با عرض پوزش خدمت دایی های عزیزم تا اطلاع ثانوی به اینترنت دسترسی ندارم.

دیدگاه

نوشته اصلی توسط afceaglee2013
            خواهش میکنم بگید چطور میشه ولتاژ رو افزایش داد ^^
            وقتی ترانزیستور روشنه یه جریان از توی سلف رد میشه. وقتی ترانزیستور قطع میشه اون جریانه مجبوره از مسیر دیود زنره بره داخل خازن و اونو شارژ کنه (ولتاژ میره بالا) و همینطور ادامه پیدا میکنه. خروجی با ولتاژ زنر کنترل میشه و جریان خروجی رو هم خازن تامین میکنه. به این مدار اگه اشتباه نکنم میگن پمپ شارژ

دیدگاه

توی این مداری که دوستمون زحمت کشیدند اگر بخوایم به جریانی نقریبا نزدیک به 800 میلی آمپر و 5 ولت خروجی با ورودی 1 ولت برسیم باید چی کار کنیم
              استفاده از اون ای سی هم که دوستومن فرمودند لا اقل برای من ممکن نیست چون قیمتش 5000 تومان هست خیلی مدارم گرون در میاد
              اگه بشه به 800 میلی آمپر برسیم که خیلی خوبه فقط نمی دونم باید جه تغییری توش بدیم ؟
              معجزه پس از معجزه می آید و شگفتی ها از تجلی باز نمی مانند.

دیدگاه

خیلی ممنون دوستان دیود و خازن رو عوض کردم تا 60 ولت افزایش پیدا کرد :applause:

دیدگاه

بهتر نیست طریقه انجام کار (یعنی حداقل مقدار خازن و شماره دیود مورد استفاده) رو گزارش میکردی تا اگه یه نفر دیگه همین مشکلو داشت زودتر به نتیجه برسه!

دیدگاه

قطعات همونایی هستند که تو پست سوم نوشته شده فقط دیود 1N5844 و خازن پلاستیکی http://us.100y.com.tw/PNoInfo/3863.htm یک میکرو ی 250 ولت رو جایگزین کردم. خازن های الکترولیتی که من استفاده کردم بیشتر از 15 ولت نتونستن افزایش بدن حالا نمیدونم دلیلش ظرفیت زیادشون بود یا چیز دیگه ..

دیدگاه

نوشته اصلی توسط john lock
                      توی این مداری که دوستمون زحمت کشیدند اگر بخوایم به جریانی نقریبا نزدیک به 800 میلی آمپر و 5 ولت خروجی با ورودی 1 ولت برسیم باید چی کار کنیم
                      استفاده از اون ای سی هم که دوستومن فرمودند لا اقل برای من ممکن نیست چون قیمتش 5000 تومان هست خیلی مدارم گرون در میاد
                      اگه بشه به 800 میلی آمپر برسیم که خیلی خوبه فقط نمی دونم باید جه تغییری توش بدیم ؟

مثل اینکه همه چی بستگی به ترانزیستور داره .. من خیلی گشتم ولی ترانزیستور با توان خروجی 4 وات ندیدم
                      شما منبعتون چیه ؟
                      مورد مصرفتون رو هم اگه بگید دوستان بهتر میتونن راهنماییتون کنن

دیدگاه

این مدار واقعا تعطیله و بازدهش کمتر از 10 درصده و فقط به درد وقت کشی میخوره.
                        منم که وقت، فله ای دارم :mrgreen:

این مدار نه منبع ولتاژه و نه منبع جریان راهی هست که تبدیل به یکی از این 2 منبع بشه ؟
                        با مقاومت میشه ولی جریان خیلی کمی ازش رد میشه دیود زنر 5 ولت هم امتحان کردم ولی اونم 4-5 میلی آمپر بیشتر اجازه ی عبور نمیده

به یک مدار تبدیل ولتاژ که با 34063 ساخته شده ورودی دادم و ولتاژ ثابتی گرفتم ولی اونم با مصرف 10 20 میلی آمپر (ال ای دی) ولتاژش افت میکنه و میره روی 3.4 .. اصلا وقتی 34063 داریم دیگه این مدارو میخوایم چیکار

دیدگاه

دایی جان گلم
                          همونطور که خودت هم متوجه شدی این مدار بدرد تغذیه نمی خوره. اما من تقریبا توی تمام مداراتم از MC34063 استفاده می کنم. تابحال هیچ افت ولتاژی مشاهده نکردم! حتی 1 میلی ولت :biggrin:

دیدگاه

نوشته اصلی توسط afceaglee2013
                            .. اصلا وقتی 34063 داریم دیگه این مدارو میخوایم چیکار
                            آخه 3406 زیز 3 ولت که مار نمیکنه
                            اگر میکرد من الان برات عربی میرقصیدم
                            معجزه پس از معجزه می آید و شگفتی ها از تجلی باز نمی مانند.

دیدگاه

به به
                              چه عجب دایی
                              این بحث 34063 مربوط به یه تاپیک دیگه بود که دایی afceaglee2013 اینجا هم دوباره مطرح کرد و منم وظیفه دونستم پاسخ بدم.
                              درباره ولتاژ پایین هم باید بگم "کسی که خربزه می خوره باید پای لرزش هم واسه"
                              شما که ولتاژ زیر 3 ولت رو واسه تغذیه انتخاب کردید باید ملزوماتشم تهیه کنید. بجای خست و اتلاف وقت آی سی هاشو وارد کنید تا کارتون راه بیفته.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X