اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

انتقال دیتا روی سیم تغذیه

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

انتقال دیتا روی سیم تغذیه

با سلام خدمت دوستان عزیز
    همونطور که از اسم تاپیک معلومه تو یه پروژه ای قراره اطلاعات 100 تا سنسور خونده بشه
    تغذیه تمام سنسورها به هم وصل هست یعنی از سنسور اول VCC GND رفته به سنسور دوم و به همین ترتیب تا سنسور صدم رفته
    این VCC GND هم از یونیت مرکزیمون تغذیه میشه
    بین این سنسورا و یونیت اصلی ارتباط سریال یوآرت برقراره یعنی ارتباط سریالی که پشت سر هم صفر و یک میفرسته
    برای حداقل سیم کشی باید دیتایی که از طرف یونیت فرستاده میشه به سنسورا و دیتایی که قراره از طرف سنسورا به یونیت مرکزی میره از طریق همین سیم تغذیه باشه
    مرحله نسبتا زیادیش رو طی کردم که تو این کار از مدولاسیون اف ام به کمک آیسی 4046 کمک گرفتم فرکانس کریر هم تقریبا 3 مگا هرتز گرفتم
    مدارش هم از اینجا پیدا کردم
    http://knol.google.com/k/-/-/3m2gdefbt6ovt/rmxmzs/4.jpg
    و تقریبا جواب کامل گرفتم
    اما مشکلات از اونجایی شروع میشه که باید این سیمی که برای انتقال سیگنال مدوله به طرف دیگه میره سیم تغذیه هم باشه
    به فکرم زد که سیگنال مدوله شده که یه سیگنال مربعی با فرکانس تقریبا 3 مگاهرتز هست رو یه مقداری بهش آفست بدم و در طرف دیگه با یه خازن فیلتر مقدار AC رو حذف کنم و یه ولتاژ DC تحویل بگیرم به عبارتی اول مقدار AC سیگنال مدوله شده رو استخراج کنم بفرستم داخل دمدولاتور بعد از اینکه دمدوله شد مقدار AC رو حذف کنم و از اون سیگنال برای قسمت تغذیه کمک بگیرم تقریبا تو این قسمت هم موفق بودم
    این کار برای فرستادن دیتا از طرف یونیت مرکزی تقریبا قابل پیاده سازیه ولی مشکل من با فرستادن دیتا از طرف سنسورهامه
    نمیدونم که از کدوم سیم باید برای عمل مدولاسیون برگشت کمک بگیرم
    از سیم مثبت؟
    از سیم زمین؟
    اگر بخوام از سیم مثبت بخوام استفاده کنم اونوقت باید از طرف یونیت تغذیه رو قطع کنم که بتونم دیتامو بفرستم روی سیم، اونوقت مشکل ساز میشه اگرم بخوام از سیم زمین استفاده کنم هم نمیشه!چجوری میشه روش سیگنال مدوله شده رو سوار کرد؟
    دوستان تو این زمینه به مشکل برخوردم
    اگر کمکم کنین ممنون میشم
    امیدوارم تونسته باشم مشکل رو درست بیان کنم
    مشکلاتم اینه که برای انتقال دیتای سنسورا به یونیت باید چی کار کنم؟
    بهترین فرکانس هم برای مدولاسیون چه فرکانسی هست؟
    با تشکر

پاسخ : انتقال دیتا روی سیم تغذیه

کسی نیست این بنده حقیرو کمک کنه؟>

دیدگاه

پروژه ی من به این صورت هست که باید اطلاعات چند سنسور خونده بشه و به سیستم مرکزی بره ،این اطلاعات جدا جدا شده و بین اون ها تصمیم گیری بشه.
      در ابتدای کار هم میتونیم به جای سنسور، از پتانسیومتر بعنوان ی دیتا استفاده کنیم. بعد که این مرحله راه افتاد حالا سنسور راه بندازیم
      تو مرحله ی اول من باید پروتکل این ارتباط پیدا کنم.
      با توجه به اینکه من هیچ اطلاعاتی در این زمینه ندارم :sad: :cry:و این اولین کارمه کسی میتونه بهم کمک کنه ؟؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط Nimra
        با سلام خدمت دوستان عزیز
        همونطور که از اسم تاپیک معلومه تو یه پروژه ای قراره اطلاعات 100 تا سنسور خونده بشه
        تغذیه تمام سنسورها به هم وصل هست یعنی از سنسور اول VCC GND رفته به سنسور دوم و به همین ترتیب تا سنسور صدم رفته
        این VCC GND هم از یونیت مرکزیمون تغذیه میشه
        بین این سنسورا و یونیت اصلی ارتباط سریال یوآرت برقراره یعنی ارتباط سریالی که پشت سر هم صفر و یک میفرسته
        برای حداقل سیم کشی باید دیتایی که از طرف یونیت فرستاده میشه به سنسورا و دیتایی که قراره از طرف سنسورا به یونیت مرکزی میره از طریق همین سیم تغذیه باشه
        مرحله نسبتا زیادیش رو طی کردم که تو این کار از مدولاسیون اف ام به کمک آیسی 4046 کمک گرفتم فرکانس کریر هم تقریبا 3 مگا هرتز گرفتم
        مدارش هم از اینجا پیدا کردم
        http://knol.google.com/k/-/-/3m2gdefbt6ovt/rmxmzs/4.jpg
        و تقریبا جواب کامل گرفتم
        اما مشکلات از اونجایی شروع میشه که باید این سیمی که برای انتقال سیگنال مدوله به طرف دیگه میره سیم تغذیه هم باشه
        به فکرم زد که سیگنال مدوله شده که یه سیگنال مربعی با فرکانس تقریبا 3 مگاهرتز هست رو یه مقداری بهش آفست بدم و در طرف دیگه با یه خازن فیلتر مقدار AC رو حذف کنم و یه ولتاژ DC تحویل بگیرم به عبارتی اول مقدار AC سیگنال مدوله شده رو استخراج کنم بفرستم داخل دمدولاتور بعد از اینکه دمدوله شد مقدار AC رو حذف کنم و از اون سیگنال برای قسمت تغذیه کمک بگیرم تقریبا تو این قسمت هم موفق بودم
        این کار برای فرستادن دیتا از طرف یونیت مرکزی تقریبا قابل پیاده سازیه ولی مشکل من با فرستادن دیتا از طرف سنسورهامه
        نمیدونم که از کدوم سیم باید برای عمل مدولاسیون برگشت کمک بگیرم
        از سیم مثبت؟
        از سیم زمین؟
        اگر بخوام از سیم مثبت بخوام استفاده کنم اونوقت باید از طرف یونیت تغذیه رو قطع کنم که بتونم دیتامو بفرستم روی سیم، اونوقت مشکل ساز میشه اگرم بخوام از سیم زمین استفاده کنم هم نمیشه!چجوری میشه روش سیگنال مدوله شده رو سوار کرد؟
        دوستان تو این زمینه به مشکل برخوردم
        اگر کمکم کنین ممنون میشم
        امیدوارم تونسته باشم مشکل رو درست بیان کنم
        مشکلاتم اینه که برای انتقال دیتای سنسورا به یونیت باید چی کار کنم؟
        بهترین فرکانس هم برای مدولاسیون چه فرکانسی هست؟
        با تشکر
        خوب با دو تا سیم که نمیشه ارتباط تمام دو طرفه ساخت.ارتباط شما یه طرفه خواهد بود.
        لطفا توضیح بدید این سنسور ها دقیقن چیند؟چرا ارتباط دو طرفه نیاز دارید؟
        آیا جهالت نیست که آدمی ساعات شیرین امروز را فدای روزهای آینده کند؟

دیدگاه

شما باید از فیلترها کمک بگیرید یک موج با فرکانس بالا و یک موج با فرکانس نسبتا پایین همینطور فلیترهای مناسب برای دریافت

دیدگاه

تکنیکی که شما دوست عزیز Nimra بهش اشاره کردی توی LNB استفاده میشه و کار با فیلترها انجام میشه .
            اما پیشنهاد من استفاده از پروتکل RS485 هست . در سر و کار داشتن با فیلترها و این نوع مدولاسیون روی خط تغذیه با مشکلات زیادی مواجه خواهید بود .اگر علت یا محدودیت خاصی نداره RS485 رو انتخاب کنید .
            طول سیم حد اکثر 1500 متر
            تعداد 255 عدد وسیله متصل به شبکه
            شبکه 2 سیمه دوطرفه
            اضافه شدن فقط یک تراشه رابط و 2 مقاومت بابت افزایش هر سنسور به مجموعه .
            امکان ارتباط با سایر تجهیزات در کنار سنسورها .

موفقیت یک فرایند است نه یک اتفاق...

******** استفاده از گزينه تشكر نشانه اهميت و احترام شما به پيگيري شخص نظر دهنده است ********

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
            X