اطلاعیه

Collapse
No announcement yet.

تقویت خروجی سنسور PIR

Collapse
X

• فیلتر
  • زمان
  • Show
Clear All
new posts

تقویت خروجی سنسور PIR

با سلام, دوستان من میخواهم با یک سنسور, آی سی اتمگا8 رو فعال کنم, , الان من یک سنسور pir ماژولدار دارم, ولی خروجی این سنسور 3.3 ولتdc با 2 میکرو جریان هستش, الان یک تقویت کننده برای خروجی این سنسور میخوام, در حدی باشه که ولتاژ و یا جریان و یا هردو را تقویت کنه, جریانش هم هرچه بیشتر تقویت بشه بهتره, چون جریان اولویت داره, اگه بشه جریانشو تقویت کرد, فقط بتونم یا پایه بیس bc107 (به اشباع بره) و یا همون آی سی رو فعال کنم کافیه , اگه مدارشو دارید برام بگذارید, ممنون.

پاسخ : تقویت خروجی سنسور PIR

اگر که خروجیش 3 ولت هست شما فقط لازمه که جریانش رو تقویت کنن
    به دلیل اینکه جریان خیلی کمی میتونه بده فکر میکنم حتی بهش ولت متر هم وصل کنین چون جریان بیشتر از چند میکرو آمپر نیاز داره ولت متر،با مشکل افت ولتاژ سنسور مواجه میشین در نتیجه نمیتونین ولتاژش رو بخونین
    در حقیقت برای شما یه تقویت کننده جریان کفایت میکنه
    ولی قبل از اینکه بنده حقیر بتونم کمکتون بکنم باید بگین که فرکانس خروجی PIR حدودا چه قدره
    اگر فرکانس بالایی نخواین میتونین با آمپ امپ یا یه ترانریستور NPN با آرایش کلکتور مشترک جریان رو تقویت کنین

دیدگاه

دوست خوبم ممنون, من با اوسیلوسکپ خروجی سنسور رو گرفتم و هر وقت چیزی گرم را تشخیص میداد فقط خط DC اسکوپ بالا میرفت و این یعنی خروجی DC داشته باشه, هیچ شکل موجی دیده نمیشد, یه تقویت کننده که نیاز باشه اونو تقویت کنه برای فرکانس کم باشه, پس اگه لطف کنید مدارش رو بگذارید تا من عملا آن را ببندم, ممنون.

دیدگاه

اگر بخوای با bc107 کار کنی ماکزیمم جریان کالکتور 20 میکرو هست جواب می ده؟
        اگر بیشتر می خوای باید چند طبقه کار کنی یا از زوج دارلینگتون حالا هر طور که خودتون می دونید!
        بگین تا بگم
        هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

ببینید درواقع هدف اصلی من فعال کردن آی سی اتمگا8 هستش, که میخواستم سنسور بیس ترانزیستور رو فعال کنه و اونو به اشباع ببره و کلکتور که به تغذیه وصله را به امیتر که به پایه 16 میکرو(پایه ای که قراره فعال بشه) وصل کنه و فعال بشه, حالا اگه راه دیگه ای برای تقویت پیشنهاد میکنید ممنون میشم.

دیدگاه

حالا دقیقا جریان ورودی میکرو رو نمی دونم چقدر هست (اگر اشتباه نکنم 100 میکرو ولت یا شاید 1 میلی ولت) رو می تونه سنس کنه شما اگر بتونید اینو مشخص کنید ان شالله بتونم کمک کنم
            هیچ دانش آموزی نیست که به در خانۀ دانشمندی آمد و شد کند, مگر این که خداوند برای هر گامی که برمی دارد عبادت یک سال را برایش رقم زند.

دیدگاه

500 میلی آمپر جریان با 5 ولت رو نیاز داره اون آی سی اتمگا8, پس همون که بتونم بیس ترانزیستور BC107 رو فعال کنم و از طریق اشباع اون که کلکتور رو به امیتر وصل کنه, یعنی کلکتور که به تغذیه وصله اونو به امیتر که به پایه آی سی وصله, وصل کنه, حالا مدار یک تقویت کننده رو میخواهم که خروجی سنسور رو که 3.3 ولت با جریان 2 میکرو هستش رو تقویت کنه, به اندازه ای تقویت کنه که بیش ترانزیستور هم راحت فعال بشه, همین, دیگه فکر کننم کامل منظورمو بیان کرده باشم.

دیدگاه

دوستان من به شدت به این تقویت کننده نیاز دارم, درس پروژه ساخت خودم الان بخاطر این تقویت کننده عقب افتهده نمیتونم صبر کنم, یعنی مدار تقویت برای خروجی سنسور پیدا نمیشه؟؟؟؟

دیدگاه

ببخشید بابت تاخیر
                  اگر که جریان رو بخواین تقویت کنین هم میتونین از پ-امپ کمک بگیرین هم یه ترانزیستور NPN
                  شما دقیقا مشخص نکردین که بالاخره جریان رو میخواین تقویت کنین یا ولتاژ رو
                  این آرایش برای تقویت جریان هست یا به اصطلاح بهش دنبال کننده ولتاژ هم میگن
                  http://www.electronics-project-design.com/images/OpAmpVoltageFollower.gif
                  میتونین خیلی راحت از یه گیت lm324 استفاده کنین
                  یا اگه پ-امپ ندارین میتونین از این آرایش استفاده کنین
                  http://en.wikipedia.org/wiki/File:NPN_emitter_follower.svg
                  فقط آرایش دوم نیاز به ولتاژ بایاس داره البته اگه که خروجی PIR دی سی هست نیاز به بایاس هم نداره
                  مستقیما خروجی سنسور رو به بیس ترانزیستور وصل کنین
                  هر شماره ای هم میتونه باشه ترانزیستور فقط باید NPN باشه
                  c945 فکر میکنم دم دست ترین NPN باشه
                  مقاومت روی امیتر هم هرچی بزرگتر باشه گین نزدیک تر به عدد 1 میشه
                  مثلا میتونین 10 کیلو اهم بذارین

دیدگاه

خب دوست گرامی ممنون, خب ببینید اینو میخواستم از شما بپرسم که برای اینکه BC107 رو به اشباع ببرم باید حداقل چه ولتاژ و جریانی به بیس بدهم؟ چون میخواهم خروجی سنسور که 3.3 ولت و 2 میکرو هستش رو به بیس ترانزیستور BC107 بدهم و وقتی به اشباع رفت بتونه کلکتور که به مثبت تغذیه وصله را به امیتر (که به پایه آی سی وصله) اتصال بده و از این طریق میخواهم مثبت تغذیه را به آی سی اتمگا8(پایه ای که باید فعال بشه) بدهم تا آی سی فعال بشه, یک مدار عملی میخواهم, یعنی این مدار ساده که دادید خوبه یا بازهم دارید؟

دیدگاه

سلام دوستان, این تاپیک اخر هم جواب بدید ممنون میشم کارم خیلی ضروریه.

دیدگاه

دوست من شما قرار نیست کاری کنی که ترانزیستورت اشباع بشه
                        سوئیچ که نمیخوای بزنی
                        همین کاری که گفتم انجام بده
                        کلکتور به +12 ولت وصل کن
                        امیتر رو با مقاومت 1 کیلو به زمین وصل کن
                        بیستم مستقیم به خروجی PIR وصل کن
                        از سر مقاومت 1 کیلو هم خروجی بگیر

دیدگاه

ممنون, حالا چند سوال دارم, اول اینکه میتونم به جای 12 ولت از 5 ولت استفاده کنم؟ و اگه استفاده کنم آیا تغییری در تقویت کننده ایجاد میشود؟ و اینکه خروجی سنسور من DC هستش این مدار برای DC بکار میرود یا AC ؟

دیدگاه

نوشته اصلی توسط marde javan
                            یک سنسور pir ماژولدار دارم, ولی خروجی این سنسور 3.3 ولتdc با 2 میکرو جریان هستش
                            به نظر من ، شما توی مداری که همراه سنسور هست ، مشکل داری.
                            وقتی ماژولی به سنسور اضافه میکنند ، خیلی بعید هست که جریان خروجی ماژول رو در حد 2 میکرو برای مصرف کننده ، تقویت کنند. اینکار بعیده. خروجی ماژولها در حدی هست که میتونی مستقیما به میکرو وصل کنی.
                            به احتمال قوی ، پ امپ ماژول کار نمیکنه!

دیدگاه

خب حالا دوست گرامی من دیگه ماژولدار خریداری نمیکنم, فقط میخواهم این جریان 2 میکرو DC را تقویت کنم, هرچه بیشتر تقویت بشه بهتره, حالا پاسخ قبلی من یه چیز دیگه بود لطفا به اون جواب بدید ممنون میشم.

دیدگاه

لطفا صبر کنید...
                              X