ورود به حساب ثبت نام جدید فراموشی کلمه عبور
برای ورود به حساب کاربری خود، نام کاربری و کلمه عبورتان را در زیر وارد کرده و روی «ورود به سایت» کلیک کنید.

اگر فرم ورود برای شما نمایش داده نمیشود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم ثبت نام برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

اگر فرم بازیابی کلمه عبور برای شما نمایش داده نمی‌شود، اینجا را کلیک کنید.

کاربران برچسب زده شده

نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2
 1. #1
  2008/12/11
  400
  12

  VHDLآ* یا verilog ؟ مسئله این است !

  سلام . یه سوال برام پیش اومده . کدوم یکی از این دو زبون بهتره ؟ تفاوتشون تو چی هست ؟ نسبت این دو را می خواستم با نسبت بین زبان های c و basic و اسمبلی برای میکرو برام مقایسه کنید .
  با تشکر
 2. #2
  2009/07/30
  67
  0

  پاسخ : VHDLآ* یا verilog ؟ مسئله این است !

  بانآ*های توصیفآ*سختآ*افزار Verilog و VHDL در میان سایر HDLآ* ها محبوبیت بیشتری پیدا كردهآ*اند


  زبان توصیف سختآ*افزار VHDL :

  زبان VHDL سر نام Very High Speed Integrated Circuit Hardware Description Language از جمله HDLهای پرطرفداری است كه امروزه در طراحی تراشهآ*های با كاربرد خاص و تراشه FPGA به كار گرفته میآ*شود.


  در طراحی زبان توصیف سختآ*افزاری VHDL از مفاهیم زبان برنامهآ*نویسی Ada بهره برده شده به همین خاطر این زبان در syntax بسیار مشابه Ada میآ*باشد. این زبان به گونهآ*ای طراحی شده كه مسائل همزمانی و موازیآ*سازی سختآ*افزار را به خوبی پوشش دهد.  در سال 1983 دوشركت بزرگ IBM و Texas Instrumentآ* به همراه شركت Intermetrics قراردادی را جهت توسعه این زبان برای كاربردآ*های طراحی مدارات دیجیتال امضا كردند و چهار سال بعد این زبان به توسط IEEE استاندارد سازی شد

  در سال 1993 استاندارد IEEE-1076 ویرایش شد و در آن تمهیداتی جهت پوشش دادن به سیگنالآ*هایی كه در آن واحد چند مقدار به آنها داده میآ*شود، اندیشیده شد. در سال 1996 ابزارآ*های شبیه سازی و سنتز مدارات دیجیتال توصیف شده توسط VHDL به صورت تجاری عرضه شدند تا مراحل طراحی تا پیادهآ*سازی كامپیوتری یك سختآ*افزار به كمك VHDL تكمیل شود.  در سال 2006 كمیته فنی VHDL مستقر در كنسرسیوم Accellera كه توسط IEEE جهت به روزآ*رسانی استاندارد VHDL ایجاد شدهآ* است، نسخه سوم از پیش نویس استاندارد VHDL-2006 را ارائه كرد.  یك نمونه از برنامه VHDL كه به توصیف یك گیت AND ساده بدون ملاحظات زمانی پرداخته است در زیر آورده شده است :

  -- import std_logic from the IEEE library
  library IEEE;
  use IEEE.std_logic_1164.all;

  -- this is the entity
  entity name_of_entity is
  port (
  IN1 : in std_logic;
  IN2 : in std_logic;
  OUT1: out std_logic);
  end entity name_of_entity;

  -- here comes the architecture
  architecture name_of_architecture of name_of_entity is

  -- Internal signals and components would be defined here

  begin

  OUT1 <= IN1 and IN2;

  end architecture name_of_architecture;


  زبان توصیف سختآ*افزار Verilog :

  زبان توصیف سختآ*افزاری Verilogآ* سرنام Verifying Logic جهت مدلآ*سازی سیستمآ*های الكترونیكی ابداع شده است كه كلیه مراحل طراحی، ارزیابی و پیاده سازی یك مدار آنالوگ یا دیجیتال یا یك مدار تركیبی را در چند سطح انتزاع پوشش میآ*دهد.

  Syntax این زبان بسیار مشابه به زبان C میآ*باشد و در توسعه آن از ویژگیآ*های زبان C الگو گرفته شده است. این زبان در سال 1981 توسط Phil Moorby در شركت Gateway Design Automation ابداع شد و در سال 1985 نرمآ*افزار شبیهآ*ساز این زبان به نام Verilog-XL عرضه شد در سال 1989 این شركت به همراه حقوق معنوی این زبان توسط شركت إ¾Cadance خریداری و سپس مستندات آنرا برای استفاده عمومی، به صورت رایگان در اختیار مردم قرار گرفت.

  در سال 1993 این زبان توسط IEEE بازنگری و استانداردسازی شد در همین سال بر اساس آمار EE Times حدود 85 درصد از طراحیآ*های مدارات مجتمعی كه به كارخانهآ*های تولیدآ*كننده ادوات نیمهآ*هادی سفارش داده شدند، به زبان Verilog توصیف شده بودند.

  یك نمونه از برنامه Verilog كه به توصیف یك فلیپآ*فلاپ پرداخته است در زیر آورده شده است :  module toplevel(clock,reset);
  input clock;
  input reset;

  reg flop1;
  reg flop2;

  always @ (posedge reset or posedge clock)
  if (reset)
  begin
  flop1 <= 0;
  flop2 <= 1;
  end
  else
  begin
  flop1 <= flop2;
  flop2 <= flop1;
  end
  endmodule

  از جمله امكانات زبان Verilog محیط PLI آن سر نام Program Language Interface میآ*باشد كه به كمك آن میآ*توان كنترل برنامه را از زبان Verilog بر عهده تابعی كه به زبان C نوشته شده است قرار داد، این قابلیت موجب شده تا زبان Verilog انعطاف پذیر گشته و توسعه برنامه در آن توسط زبان C نیز امكان پذیر باشد.


  Verilogآ*در برابر VHDL :

  توصیف ساختاری یك سختآ*افزار با زبان Verilog هیچ گونه برتری یا كاستی نسبت به توصیف آن با زبان VHDL ندارد و تفاوت میان این دو زبان بیشتر در توصیفآ*های رفتاری یك سختآ*افزار خود را نشان میآ*دهند.
  شكل زیر نشانآ*دهنده میزان مقیاس پذیری این دو زبان در سطوح مختلف انتزاع در توصیف رفتاری میآ*باشد:

  همانطور كه مشاهده میآ*كنید، زبان Verilog توانایی مدلآ*سازی سختآ*افزار تا پایینآ*ترین سطح انتزاع یعنی سطح ترانزیستور و سوییچ را دارا میآ*باشد در حالی كه زبان VHDL توانایی مدلآ*سازی سختآ*افزار در بالاترین سطوح انتزاع (تا سطح سیستم) را دارد.

  علارقم اینكه به كمك قابلیت PLI زبان Verilog تا حدودی میآ*توان به توصیف سیستمی یك سختآ*افزار پرداخت، اما اصولا بهرهآ*گیری از HDL ها جهت توصیف یك سیستم ناكارآمد است و برای این منظور زبانآ*های كارآمد دیگری مانند SystemC و System Verilog طراحی شده كه به كمك آنها میآ*توان سختآ*افزار را از بالاترین سطح انتزاع توصیف نمود.

  لذا قابلیتآ*های توصیف سیستمی VHDL را به سختی میآ*توان در زمره برتریآ*های آن نسبت به Verilogآ* قلمداد كرد.  انواع داده در زبان Verilog نسبت به VHDL ساده تر و استفاده از آنها آسانآ*تر میآ*باشد، ضمن اینكه این انواع داده در Verilog به مدلسازی ساختاری نزدیكآ*تر هستند، در این زبان برخلاف VHDL انواع داده مشخصی تعریف شده است و كاربر نمیآ*تواند انواع داده جدید به آن اضافه كند. به دلیل سادگی استفاده از انواع دادهآ*ها زبان Verilog نسبت به VHDL ارجحیت دارد.

  برای فردی كه پیشآ*زمینهآ*ای در مورد زبانآ*های برنامه نویسی ندارد، یادگیری زبان Verilogآ*سادهآ*تر از VHDL است، چرا كه نوشتن كدآ*های VHDL كمی پیچیده تر از Verilogآ*میآ*باشد و برای تسلط بر خط كد این VHDL، زمان بیشتری نیاز است، علاوه بر اینكه در زبانآ* VHDL روشآ*های متعددی برای مدل كردن یك مدار وجود دارد كه در ساختارآ*های بزرگ میآ*تواند موجب سردرگمی افراد تازهآ* كار شود.


  انتخاب یك زبان توصیفآ* سختآ*افزار :

  برای انتخاب یك زبان جهت توصیف مدار دیجیتال، عوامل متعددی را باید علاوه بر برتریآ*های ذاتی یك زبان خاص مدنظر قرار داد. برخی از این عوامل عبارتند از:


  سلیقه شخصی : اصولا چون اكثر مهندسین و طراحان مدارات دیجیتال به زبان C مسلط هستند، زبان Verilog را كه خط كد مشابه C دارند ترجیح میآ*دهند، ضمن اینكه خوانایی كدآ*های این زبان بهتر از VHDL است.

  موجودیت ابزارآ*های شبیهآ*سازی و سنتز : در حال حاضر ابزارآ*های شبیهآ*ساز رایگان متعددی برای زبان Verilog وجود دارند كه از میانآ*آنها میتوان به كامپایلر Icarus Verilog اشاره كرد، در حالی كه ابزارهای شبیهآ*ساز متنآ*باز اندكی برای VHDL موجود هستند و اقلب ابزارآ*های شبیهآ*سازی این زبان، به صورت تجاری به فروش میآ*رسند.

  عوامل تجاری و بازاریابی : بر اساس آمارآ*های منتشر شده در سال 1998بازار ابزارآ*های شبیهآ*سازی زبان Verilog حدود 150 میلیون دلار اعتبار داشت به طوری كه اعتبار این بازار نسبت به سال 1994 دو برابر شده بود، در سال 2003 نیز شركت Synopses یكی از بزرگترین شركتآ*های این بازار چند صد میلیون دلاری، اعلام كرد كه تیم توسعه و تحقیقات این شركت تنها بر روی Verilog متمركز شده اند و در ابزارآ*های شبیهآ*سازی این شركت از VHDLآ*پشتیبانی نخواهد شد.


  زبان توصیف سختآ*افزاری Verilog مورد استقبال صنایع بزرگ قرار گرفته است به طوری كه امروزه این زبان به عنوان یك زبان پركاربرد در صنعت طراحی و تولید مدارات دیجیتال شناخته شده است.

  در مقابل زبان VHDL از سوی جامعه آكادمیك مورد استقبال قرار گرفته و بیشتر در پروژهآ*های دانشگاهی از آن بهره گرفته میآ*شود.
  البته من این مطلب را از جایی گرفتم
  ولی خودم با vhdl راحترم
نمایش نتایج: از 1 به 2 از 2

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 2014/07/10, 19:23
 2. کمک در حل مسئله
  توسط mehdieslami در انجمن سیستم های کنترلی
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 2013/07/16, 18:21
 3. یه مسئله در gui
  توسط پویاوار در انجمن Matlab
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 2013/06/06, 14:38
 4. فرق verilog و system verilog
  توسط shayanb2004 در انجمن PLD , SPLD , GAL , CPLD , FPGA
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2010/01/09, 23:53
 5. 3 مسئله مهم و کمک به حل آن
  توسط meti در انجمن كامپيوتر ، اينترنت و علوم مرتبط
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 2009/01/23, 14:00

کلمات کلیدی این موضوع

علاقه مندي ها (Bookmarks)

علاقه مندي ها (Bookmarks)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •